KYRGYZSTAN

 

10. 6. - Kyrgyzstan

    Na kyrgyzskou půdu vstupujeme pozemní cestou, ve vlaku z Kazachstánu, kterým jsme přijeli od výletu k Aralskému moři. S Kyrgyzstánem má Česká republika bezvízový styk a tak by vše mělo proběhnout bez problémů.


     O Kyrgyzstánu jsem toho moc nevěděla, respektive vůbec nic. Co se týče kyrgyzštiny, měla jsem za to, že je podobná ruštině, ale kdepak. Zní spíš jako turečtina a tak jsem se rozloučila s tím, že bych se před odjezdem naučila nějaké fráze. A tak jsem si dohledala alespoň nějaké základní informace. Většina obyvatelstva zde praktikuje muslimskou víru, ale v trochu jiné podobě, než ji znám z oblasti středního východu. Co mě zaskočilo, je tradiční zvyk, který se tu provozuje a v poslední době je opět na vzestupu. Jmenuje se "Ala kaču" a v podstatě jde o to, že když se chce mladý Kyrgyz oženit, tak si vyhlédne nevěstu, buď mezi těmi co zná nebo i úplně cizí a za pomoci kamarádů ji unesou buď z domova nebo prostě jen tak z ulice. Jeho rodina o chystané akci ví a tak už je připravena svatební hostina, kde "nevěstu" zpacifikují a (ve většině případů násilím) s únoscem oddají. Pokud se jí nepodaří během večera utéct, nemá už možnost vrátit se domů. Podle kyrgyzských tradic, pokud stráví noc v domě muže, je zneuctěná a její rodina ji zpátky nepřijme, i když se sňatkem nesouhlasí. V posledních letech došlo k několika sebevraždám těchto dívek, které byly medializovány a tak v Kyrgystánu vznikají nadace na pomoc obětím tohoto zvyku. Myslela jsem, že se toto děje jen někde v horách u lidí, kteří žijí podle jiných měřítek, ale není to tak, běžně se provozuje i ve velkých městech, včetně Bishkeku. Podle statistik zhruba 50% manželství v Kyrgyzstánu vzniká tímto způsobem. Stačí si do google zadat heslo: "ala kachuu" a člověk se nestačí divit, co je i v dnešní době možné. Novinář Thomas Morton o této pro nás nepochopitelné tradici natočil zajímavý dokument, ke shlédnutí zde:
http://www.youtube.com/watch?v=DKAusMNTNnk. Další dokument z ruské televize RT: http://www.youtube.com/watch?v=TDnO_yV_8mo     
    Zajímala mě samozřejmě také situace v letecké dopravě. Z Evropy sem toho moc nelétá. V podstatě jen Turkish Airlines na lince IST-FRU-ULN, Ukraine International Airlines z KBP a Ural Airlines a Aeroflot z MOW. Místní aerolinie které zde působí, jsou Air Bishkek (původní název Kyrgyz Airways, mají moc hezky pomalovaná letadla), Kyrgyzstan Air Company (národní dopravce, původní název Altyn Air), Avia Traffic Company a Sky Bishkek (ti mají jen jedno letadlo). Žádná z těchto společností už neprovozuje žádné Iloušky ani Túčínka a všechny jsou na black listu EU.     

11. 6. - Bishkek

    Do hlavního města Kyrgystánu přijíždíme ve 2:44 nad ránem. A máme tu nabitý program společenskými setkáními. Na nádraží nás očekává můj ruský známý z Prahy - Vladimír. Žije v Novosibirsku, ale je původem z kyrgyzského města Oš a tak sem často jezdí. Před cestou mě vybavil cennými radami, jak se v této části světa neztratit. Například, jak dávat úplatky. Je nutné, je vždy vložit do nějakého dokumentu, například do cestovního pasu. Pak není možné, aby byl návštěvník obviněn z úplatkářství. V tomto případě je možné situaci zachránit tím, že se řekne, že tam měl člověk prostě peníze založené. To se prý ale nestává, většinou si úředník peníze prostě vezme a vše je najednou v pořádku:-)      


Nádraží v Biškeku.


Čekáme na Vladimíra.


Rusové dávají ženám květiny při každé možné příležitosti. Tyhle jsme dostaly s Věrkou na uvítanou.


Snídaně v hotelu.


Náš hotel (foto: Palo).


Trošku se prospíme a ráno pro nás opět přijede Vladimír se synem svého kamaráda Ismaílem. Nejprve jedeme na místní trh.


foto: Věrka


foto: Věrka


foto: Věrka


foto: Věrka


foto: Věrka


Potom pokračujeme do místních hor.


foto: Věrka


foto: Věrka


foto: Věrka


foto: Věrka


foto: Věrka


foto: Věrka


Z hor vyrazíme na oběd.


Boršč.


Po obědě procházka po městě. Letecký dům:-)


 


České sklo v kyrgyzském obchoďáku.


Věrka opět kupovala magnetky.

foto: Palo


Letecká SPZ (foto: Palo).


Po procházce následuje večeře (foto: Věrka).


foto: Věrka


Sešli jsme se s Vladimírovými přáteli z dětství.


foto: Věrka


foto: Věrka


To byl ale večírek! Vivat Kyrgyzia!

 

12. 6. - Bishkek (naše cesty se na chvíli rozdělují)

    V tento den se loučíme. Ale jen na pár dní. V pátek se všichni shledáme v ruském Irkutsku. Tam jsme se ale rozhodli dopravit každý jinak. Palo na jaře našel spojení přes mongolský Ulanbátar, kam z Bishkeku létají Turkish Airlines. Já poletím s Vladimírem k němu do Novosibirsku. Věrka se rozhodla také poznat krásy Ulanbátaru a tak se připojila k Palovo variantě. V Bishkeku zůstanou o den déle než já, odletí s Turkish Airlines do Ulanbátaru, kde přenocují a pak se společností Aero Mongolia budou pokračovat do Irkutsku. Rozhodli se, udělat si pobyt v Mongolsku co nejpříjemnější a zamluvili si jeden z nejluxusnějších (a nejdražších) hotelů, co se nabízel.
Já přenocuji v Novosibirsku a poté budu pokračovat s S7 také do Irkutsku. Tam na ně počkám.


Odlety z letiště Bishkek.


Náš zelený samoljot.


Pozdrav Jaroušovi:-)


www.yirina.net