My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net 

 

Pro naší cestu do Astany jsme opět zvolili osvědčenou Belávku. Jak jsem psala v minulém trip reportu z roku 2017, je cestování s touto aerolinkou pro mě komfortnější variantou, než se hrkat přes předimenzovaná západoevropská letiště. Transfer přes Minsk je úplně pohodovou záležitostí bez front a přelidněných terminálů.
 


Vyrážíme.


Na odbavení byl v ten den Martin.


Na terase jsme se sešli s Palem, který letěl s Air Astanou přes Frankfurt asi 15 minut po nás. Sejdeme se za pár hodin v Astaně.


Jdeme do gate.


Náš kufr se nakládá.


Opatrně!


Belavia změnila cca před dvěma lety svůj korporátní design a změna se povedla. Je to jednoduché, zapamatovatelné a příjemně se na to kouká.


Ještě předvádíme Martinovi video k 20. tinám Belávky v Praze, kde hraje.


Děkujeme za vše!


Místa na nohy máme spoustu.


Letíme.


Airbus A380 z pro mě nezvyklého pohledu.


Krabičky s jídlem jsou super. Navíc na letu, který trvá méně než dvě hodiny, je to luxus, protože se dávají i v ekonomické třídě.


Jídlo je dobré.


Svačinka super.


Teplé i studené nápoje jsou také standardem.


Točíme trip report.


Přistání v Minsku. Tam je na co koukat.


Po příletu.


Přestupujeme na navazující let do Astany.


Posedíme v restauraci s luxusní vyhlídkou na letištní plochu.


Tentokrát nás čeká Embraer.


I na tento let máme krásná místa. Letadlo je nové a moderní.


Odlétáme z Minsku.


Opět krásná vyhlídka.


Letiště má rozestavěnou paralelní dráhu.


Vedle nás letí Austrian.


Proti nám Polar.


A další krabička. A k ní výběr ze dvou teplých jídel. I v ekonomické třídě.


Varianta 1


Varianta 2


Jsme v Astaně.


Kufry nám kontrolovali na letišti v Praze. Ale to je jiný příběh.


Hlavně, že jsme v Astaně a můžeme vyrazit na Baikonur.


Lety s Belavií mi připomínají to, co nabízely ČSA před příchodem Jaroslava Tvrdíka. Kvalitní a stabilní služby národního dopravce za výhodné ceny. Obrovským plusem je, přímé zastoupení v Praze, na které se může cestující v případě potřeby obrátit. Fascinuje mě, jak některé renomované společnosti toto podceňují. Nedávno mi volal známý, jestli nemůžu nějak pomoci. Jeho kolega odkudsi z Ostravy má letenku na druhý den v Business class od Lufthansy do USA a protože stávkují, potřebuje se nějak domluvit na překnihování, vzhledem k nějakému komplikovanějšímu routingu. Jedinou možností pro něj bylo, volat na call centrum, ale pán neuměl anglicky ani německy a tak se chtěl domluvit s někým česky. Jenže na centrálním evropském call centru kdesi v Portu, kde nepravidelnosti řeší, samozřejmě česky nemluví. Mají snad nějaké call centrum i v Brně, ale tam se dovolat nedalo, hovory šly přímo do Porta. Letenka za sto tisíc, ale podpora k ní žádná. Pokud všechno šlape, jak má, není to potřeba, ale jakmile se řeší cokoliv nestandardního, je místní zastoupení hodně důležitá věc. Zastupující handlingové agentury nepočítám, ty nemají možnost rozhodovat a jedou jen standardní věci, které si u nich aerolinka platí. Proto je super, když si letecká společnost zastoupení drží, aspoň pro tu prémiovou klientelu. Myslím, že ten pán z Ostravy, už s Lufthansou po tomto zážitku nepoletí.
Servis na letech je nadprůměrný, když se vezme, že většina evropských společností (o amerických nemluvě), nedává ani na delších letech, vůbec nic. V Bělorusku bude povolání cabin crew asi ještě relativně prestižním a to je vidět i na přístupu posádek k cestujícím.
Další obrovské plus pro mě na letech s Belavií je to, že spolucestující jsou víceméně kulturní lidé a má to úroveň. Turistů je minimum a když už, tak je to úplně jiný typ lidí, než nacamraní cestovatelé do Hurghády v nátělníku, se slamákem na hlavě a plechovkou piva v ruce. Většinou spíš obchodní cestující nebo místní ruskojazyčné obyvatelstvo, přesunující se odněkud někam. 
Přestup v Minsku je rychlý, letiště je velké tak akorát, nabízející veškeré služby, včetně wifi zdarma. Ceny standardní, kafe za cca 55 Kč. Síť destinací směrem na východ je široká. Naprosto ideální dopravce pro lety tímto směrem. 
Prostě to, na co jsme byli kdysi zvyklí u ČSA a co bývala jejich velká konkurenční výhoda. U Belavie si tento standard dokázali udržet doteď.


www.yirina.net

Vsevjednom.cz