Blogerky & Vlogerky

 
 

Byla jsem dva dny doma a tak jsem  objevila opět nové kanály na youtube (resp. youtube mi je našlo), které jsem si přidala do sledování. Když jsem jich ze začátku sledovala jen pár, tak jsem je měla dané v oblíbených v internetovém prohlížeči, protože sice mám na youtube účet, ale nepřihlašovala jsem se k němu. Nakonec jsem si pro potřeby odebírání videí založila další účet a ten mám jen na tuto aktivitu. Už mi to celkem nahrazuje televizi, když večer přijdu domů, vystačí mi to tak na hodinu, než všechna nová videa skouknu. Pouštím si to na televizi, což je na tom nejvíc super, protože u toho můžu dělat něco současně na notebooku.
Já si myslím, že to má opravu budoucnost, ať už pro ty, kteří to tvoří, tak i pro nás, obecenstvo, které to sleduje. Televizní program jde čím dál víc do háje a s tím, jak je možné koukat na youtube na televizích a všelijakých mobilních zařízeních, tak myslím, že se bude pozornost diváků přesouvat tímhle směrem.

A moje typy na některé zajímavé youtubery. Je to zaměřené na holčičí věci samozřejmě. Sleduji jich momentálně asi 40, ale youtube je chytré a vždycky mi samo doporučuje další a další podle toho, na co koukám a tak se můj list neustále rozšiřuje.


Nela Light (657 odběratelů)
Tak tuhle (doslova) holčičku jsem objevila díky diskuzi na FB, kde jí propíraly staré harcovnice, kterým strašně vadí, že má malá holka Iphone a malovátka a tak. Tak jsem si ji ze zvědavosti pustila a opravdu chvíli nevěřila, že to je možné. Čtrnáctiletá Teri Blitzen je protí ní dospělá žena. Je to opravdu ještě dítě, podle toho, co říká, chodí do páté třídy, tak nevím, kolik je dětem v páté třídě? Asi 10 let? Když jsem si pustila její video Moje každodenní rutina, kde ukazuje, jak ráno vstane a jde ke svému kosmetickému stolečku, kde se připravuje do školy, tak mi bylo jasné, proč to tolik lidí tak dráždí. Mně to teda vůbec nevadí, ať se maluje, i když je jí deset, na líčení se, nevidím nic závadného. A že místo toho, aby si hrála s panenkami, natáčí videa o kosmetice a má Iphone? No bóže, holka dělá, co ji baví a dělá to docela dobře, hezky mluví a má to i dobře udělané, ono natočit a sestříhat video není vůbec legrace, já o tom něco vím. A jestli tohle dělá opravdu sama v deseti letech, tak je prostě hodně dobrá a ve dvaceti bude třeba dělat něco, z čeho si všichni sednou na zadek. Svět se prostě posouvá mílovými kroky dopředu a lamentovat nad tím, co ty dnešní děti dělají, je příznakem zakrnělosti a stejně to ničemu nepomůže, jen se na nás budou dívat jako na staré páprdy.
Jeji kanál ZDE.


Nela Light  


Videa z kanálu Nela Light

 

Vendula Jirmannová (16 935 odběratelů)
Této youtuberce je 18, studuje grafický design a má videa moc hezky udělaná, od nějakého aranžmá při natáčení, po finální střih a zpracování.


Vendula Jirmannová


Videa na kanálu Venduly

 

AnettE380 (52 219 odběratelů)
Ano, to číslo 380 zřejmě nemá Aneta ve jménu náhodně. Studuje totiž na střední škole civilního letectví, která je spojena s letištěm. Našla jsem ji díky jejímu videu, ve kterém se byla dívat na A380 Emirates loni v červenci v Praze. Z jejích videí mě nejvíc pobavilo to, kde vysvětluje, jak probíhá její praxe na letišti (která je součástí studia), k vidění ZDE. Nejvtipnější je to, že tam říká, že je coby studenty postaví k check-in kioskům, aby s nimi pomáhali cestujícím, ale že s tím sami vlastně neumí. Vítejte na Letišti Praha:-).
Anetě dost fandím, vypadá, že jí práce na letišti baví a je z ní nadšená a připomíná mi moje začátky. A taky je docela vtipná.


Anette380.

Videa na kanálu Anety

 

Carrie Kirsten (90 574 odběratelů)
Carrie (je to kamarádka Anette380 a některá videa mají společná) vzbuzuje velké emoce a vášnivé reakce na svou osobu v diskuzích u svých videí a dost často negativní. Dost lidí ji vnímá jako rozmazleného drzého fracka a dcerku bohatých rodičů. Mně přijde mega vtipná, občas mi připomíná svými hláškami naší Péťu a řekla bych, že mají hodně podobný komediální talent. Jen škoda, že Péťa netočí videa tímhle stylem. Carrie točí nejen klasické vlogy, ale i nahrané scénky a opravdu mě baví. Třeba video Vzkaz mému budoucímu já je legrační. Je pravda, že občas se může jevit trošku nafoukaně, ale mně tohle prostě nevadí. Je to super komediantka.


Carrie Kirsten


Videa na kanálu Carrie

 

Patty IMAGE (24 808 odběratelů) & Patty Robert World (2 644 odběratelů)
Patty je Slovenka Patricia žijící v Praze a začínala se svým beauty kanálem. Její manžel má svůj kanál, na kterém zveřejňuje recepty a ještě si udělali společný kanál, kam dávají vlogy ze svého života. Před vánocemi si dali vánoční výzvu a každý den nahrávali jeden vlog a opravdu to dodrželi. Ráda na ně koukám, jenom poslední dobou začali děsně moc vkládat do videí takové to přesvědčování sama sebe a svého okolí o tom, jak jsou strašně šťastní a vděční za každý okamžik a pozitivní atd. Což je sice hezké a potřeba, ale když to člověk opakuje každý den všem kolem, tak to zní jak od Svědků Jehovových. Přesvědčení, že stačí být pozitivní a pak se všechno bude dařit, nezastávám. Je to samozřejmě potřeba, ale není to všechno a garance nějakého štěstí.
Ale i tak jsou mi sympatičtí a ráda se na ně koukám.


Patty & Robert


Videa na kanálu Patty Robert World

 

Podrženo sečteno. Youtuberem je dnes skoro každý -náctiletý a lehce nad, aspoň mám ten pocit. Ale i v mé věkové kategorii to dělá překvapivě docela dost lidí. Ono se časem oddělí zrno od plev a zůstanou jen ti nejlepší a nejvytrvalejší, myslím, že tenhle fenomén je zatím stále na vzestupu a má to potenciál. Má to i svůj jazyk, který se dá brzo naučit. Poznala jsem nová slova, jako tagy a hauly a DIY která jsou motivem většiny vlogů. Taky to není jen o youtube, ale je k tomu připojeno spousta dalších aplikací a komunikačních kanálů. To já už nestíhám sledovat, jsem ráda, že používám Facebook. Jenže ten už je "starej" a dneska je samozřejmostí Instagram a Ask.fm, Snapchat a další.
Pravda je, že beauty youtuberky jsou téměř jak přes kopírák a dělají to samé, takže ve finále o úspěchu rozhoduje spíš to, jak vypadá a jaké má charisma, kterým přitáhne diváky, v kombinaci s tím, jak kvalitně dokáže videa natočit a sestříhat. Jinak jsou všechny stejné. Na pozadí mají většinou rozložená světýlka a zapálenou svíčku Yankee Candle. Ty -náctileté často u vyprávění popíjí čaj Buble tea, který je velkým hitem. Na instagram, který  funguje jako nezbytná podpora youtube programu, pak dávají často fotky s kávou Starbucks v ruce a také fotky ovesné kaše, s hezky naaranžovaným ovocem, eventuálně vedle misky s kaší se položí banán. To je děsně cool. K hlavnímu kosmetickému kanálu se pak většinou ještě založí druhý kanál, takzvaný vlogovací, kam dávají videa ze života. Před vánocemi se na tyto kanály dávaly speciální videa, nazvaná vlogmas, jakože ze slova vlog a Christmas. Tématem těchto vlogmasů jsou samozřejmě vánoce a přípravy na ně.  

Je to svůj vlastní svět, který dává prostor a možnost projevit se těm, kteří mají talent a vtip a nemusí se už spoléhat na to, jestli zapadnou do schématu nějakému důležitému producentovi z televize. 
 


www.yirina.net