My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net


 

 

 

31. 7. 2016
1) V noci ze čtvrtka na pátek 28.7/29.7 se výzkumné Túčínko vydalo na dlouhý let. Vrátilo se zpět do Sýrie.


2) Marina Lystseva byla spolu s dalšími známými spottery pozvána od Belavie na odhalení jejich nového logo-jetu, jaký svět ještě neviděl. Boeing 737-300 přiletěl do Minsku z Ostravy, kde tyto speciální barvy dostal. Marininy fotky jsou k vidění ZDE.


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)

Fotky z vítací ceremonie dalšího známého ruského spottera a cestovatele Sergeje Anashkevithe TADY.


Foto: Sergey Anashkevitch ( http://aquatek-filips.livejournal.com/)


Foto: Sergey Anashkevitch ( http://aquatek-filips.livejournal.com/)


Kapitán Vladimír Černjavskij v Ostravě před odletem do Minsku. Foto: Belavia

3) Ve Frankfurtu na Terminálu 2 znovuotevřeli vyhlídkovou terasu. Provozní doba je pondělí až pátek 10:00-18:00 a o víkendech a svátcích 10:00-19:00. Denní vstupenka vyjde na 3 EUR.


Foto: Letiště Frankfurt

4) Hainan plánuje pozměnit rotaci své linky do Prahy. Jejich A330 má začít létat v trojúhelníku Peking - Praha - Venice - Peking a to 2x týdně, v pondělí a v pátek. Otázka je, co bude s třetí rotací, která operuje ve středu. Jestli ji nechají jen ve směrování Peking - Praha - Peking nebo ji zruší úplně. Zajímavé by bylo, kdyby na toto spojení měli i obchodní práva a dalo by se letět widebody do Benátek.


Foto: Hainan Airlines

5) Korean Air vyhlásil foto soutěž o dvě zpáteční letenky v Business třídě do některé z jejich destinací. Informace na webu zde: photo.koreanair.com. Stránka je v korejštině, ale je tam Contest guidelines v angličtině.

6) Velmi pěkný letní večer, noc i den jsme strávili u Adámka na chatě.


JZD Hoštice.


A dobré ráno!


Mojito k snídani. Kája jen kouká, co ti strejdové a tety dělají.


Léto je super.

7) Ještě než jsme vyrazily k Adámkovi, jsme s Věrkou zajely na otočku do Vídně. Fotky TADY.


Na cestě.


29. 7. 2016
1) OK-YBA je opět rozbitá. Tentokrát ji to potkalo v Soulu, kde už trčí od neděle 24. 7., kdy tam přiletěla na svém pravidelném letu, ale už nemohla letět zpět. V úterý byl let OK190/191 zrušen a místo něj vypravil Korean speciální let, který přepravil cestující. Ani další let se nekonal, čili čtvrteční rotace a Korean opět vyslal svoje Jumbo, pro postižené cestující. Tak oni jsou korejští cestující stejně asi radši, že poletí se "svými". Náhradní let měl odlet ve 21:50, ale pravidelná linka měla letět už v 18:30. ČSA proto otevřelo odbavení speciálního letu v čase, kdy by se dalo očekávat, že dorazí neinformovaní cestující na zrušenou OK190ku. Ti co dorazili před 18:30, čili do času plánovaného odletu, dostali poukázky na občerstvení. Ti co přišli později, čili byli prokazatelně informováni, nedostali nic, páč šetřit se musí, že ano.
No jo, ale v sobotu má YBA letět do Barcelony, tak jestli se do té doby nevrátí, tak bude muset ČSA vyslat aspoň šest ATRek, aby ty cestující pobraly.


Hmn, pěkný. Hodně štěstí.

2) Na ruském nebi se objeví nový cargo logo-jet, který nosí barvy pošty. Do poštovního bylo natřeno Túčínko 204-100C, které dříve létalo pro Transaero a nosí registraci RA-64052. Moc hezké.3) V Petrohradě na letišti Pulkovo v těchto dnech vítají přilétající turisty tradičním způsobem. Jen tak, bez důvodu. To je také moc hezké.


Foto: Letiště Pulkovo

4) V úterý 26. 7. došlo na letu z Tjumenu do Omsku k nouzovému přistání. Operoval to tedy jen prskolet typu Jak-18T s registrací 02488 FLA RF, takže to zas taková senzace není, jako kdyby tam sedlo třeba aspoň ATRko. Pilot se rozhodl pro přistání na silnici, vzhledem k tomu, že už mu docházelo palivo. Poté, co letadlo přistálo, se okolo jedoucí řidič domluvil s pilotem a odtáhl ho na nejbližší aeroklubové letiště.


No prosím, ono to jde.

5) V Magadanu na Dálném východě se rozhodly letecké společnosti IrAero a SiLA a letiště Magadan potěšit víc než stovku dětí. Společně jim zajistili vyhlídkový let na městem. Proběhly 4 lety, trvající 30 minut. Ty vykonaly společnosti SiLA a IrAero. Po přistání dostali malí pasažéři ještě dárky.

 
 
 
 
Jó, děti, važte si toho, co by za za to někteří spotteři v České republice dali, letět vyhlídkový let s An24. A co třeba teprve spotteři v Americe! Foto: Magadanmedia.ru

6) I další moskevské letiště nacvičovalo možnou nouzovo-krizovou situaci. Tentokrát se do toho pustili na Domodědovu. Za účasti zástupců institucí jako je Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo dopravy, Ministerstvo pro mimořádné události a dalších, simulovali situaci zákeřné infekce u cestujícího. Tohle už nacvičovali nedávno jinde v Rusku (tam byl tématem mor), tak doufám, že nevědí něco, co my ne.


Foto: Letiště Domodědovo

7) V USA vzlétl ve čtvrtek 28. 7. opět po delší době Tristar. Šlo o stroj registrace N140SC.


8) Swiss oznámil, že pozastaví lety z Curychu do Sarajeva na konci letní sezóny 2016. Poslední let se bude konat 28. 10. 2016. Aktuálně tento let operuje 3x týdně. Už dříve v letošním roce ukončili spojení z Curychu do Ljublany, stejně tak Ženevy do Sarajeva a Bělehradu. Edelweiss Air zrušily lety z Curychu do Podgorice. Sarajevo nyní tedy nebude mít vůbec žádné přímé spojení s Curychem. Dříve tu létaly ještě B&H Airlines, ale ti tak nějak zkrachovaly v červnu 2015.


Foto: Swiss

9) Některé věci co dělají cestující za letu, nikdy, ale nikdy nepochopím.


To není ani vtipné.

10) Ještě k mému příspěvku ze včera, kde jsem se pozastavila nad oblečením českých mužů. Tak abych jim nekřivdila, on to není samozřejmě problém jen u nich. Když se podíváme, co je schopná si obléct manželka českého politika (který je místopředsedou vlády a poslancem), když jde s manželem k volbám,  kde se dá očekávat, že je budou fotit, tak je to také k zamyšlení. Chápu, že její manžel zastupuje stranu, v jejíž názvu je náboženství a proto chce asi působit "lidově" a být blíže masám. A ano, má malé dítě a nemá možná na sebe moc času, ale aspoň k těm volbám, si mohla obléct něco důstojnějšího a reprezentativnějšího. Pokud tedy nešla z volební místnosti přímo do hor bez možnosti se stavit doma převléct. Co asi ta paní nosí, když jde jen tak ven v obyčejný den? 


11) Dneska má Belavia předvést ten svůj nový logo jet, jaký svět ještě neviděl. Tak to jsem moc zvědavá. Jenže já to sem aktuálně bohužel nedám, protože jedeme s Věrkou do Vídně. Až...až...v autě! A i fotku vám tady necháme:


No?! Čí je to dítě?! Se podívejte na ten nosánek!


28. 7. 2016
1) V Malajsii se řeší případ letecké společnosti, která vykonala let, aniž by měla potřebná povolení. Jde o společnost Suasa Airlines alias Monspace Sky Airlines (tak se sami označují jako virtuální operátor). Vyšetřuje to úřad MAVCOM (Malaysian Aviation Commision), který vydal prohlášení, že zahájili vyšetřování, páč podle nich nemá společnost povolení ASP (Air Services Permit) ani AOC (Air Operators Certificate), které jsou k provozování letecké dopravy s cestujícími potřeba. Společnost si podala žádost u MAVCOMu na operování letů Kuala Lumpur - Langkawi  ode dne 22. 7. 2016. Ta byla zamítnuta. No a ten samý den ale Suasa let vypravila pod krycím názvem "demonstration flight", ale bystrému oku úředníků let neunikl a nyní vyšetřují, jak jako mohli teda bez toho letět.
Mají jedno letadlo typu Boeing 737-400 registrace 9M-SUA (msn 27097) a MAVCOM důrazně varuje cestující před nákupem letenek u těchto vykuků. Ještě před tím, než je začali vyšetřovat, psala společnost na svém webu, že je největší soukromou leteckou společností v Malajsii a vlastní největší flotilu Boeingů 737 a 747 (!). Web už nyní ale nefunguje. V tiskové zprávě zveřejněné přes portál Galaksi Media Online také uváděli, že plánují mezinárodní lety do měst jako je Mecca nebo do čínských destinací Hangzhou, Chongqing, Xi-An a Chengdu.
Tak to bude asi dobrý materiál, celá tato kompánie.


Jediné letadlo "největší" malajsijské soukromé letecké společnosti, operující bez potřebných povolení.


Zahajovacího letu se zúčastnila celebrita z Hong Kongu Maria Cordero (vlevo), která inauguračnímu letu údajně dodala lesk.


To je otázka, jestli Maria tuší, k čemu a komu se propůjčila.


Foto s celebritou. Asi vedení společnosti a zaměstnanci.


Takže děkujeme za zábavnou kulturní vložku.

2) Letiště na Madeiře (FNC) přejmenovali z původního Funchalu na Cristiano Ronaldo Airport na počest úspěchu mužstva na fotbalovém Euru 2016. On ten Ronaldo se na Funchalu narodil a tak jsou tam na něj velmi hrdí. Už tam po něm pojmenovali hotel, před pár dny mu odhalili sochu a nyní přejmenovali i letiště. Proč ne, vždyť je to hezké, že jim udělal takovou radost.


Už je to i na FR24 a co je na FR24 je směroplatné.


Bohužel socha byla po pár dnech zneuctěna fanoušky konkurenta jménem Messi, kteří Ronaldovo soše nasprejovali jeho jméno a číslo.

3) Společnost China Southern by chtěla začít létat od prosince letošního roku nové linky z Guangzhou do Adelaide a Mexico City. Linka Guangzhou by měla být přímá, lety Guangzhou - Vancouver - Mexico City by měly tato mezipřistání v Kanadě. Oba lety jsou plánované 3x týdně. Pokud dostane linka povolení, bude spojení Guangzhou - Adelaide první linkou spojující toto australské město nonstop letem s Čínou. Aktuálně China Southern provozuje lety v Austrálii do Brisbane, Melbourne, Perthu a Sydney a sezónní chartery na Gold Coast.
Já mám tedy v těch čínských společnostech dost zmatek, všechny se jmenují nějak Eastern, Southern, kdo se v nich má vyznat.


Destinace China Southern Airlines.


Uniformy mají hezké. Foto: China Southern Airlines


Foto: China Southern Airlines

4) Dnes bude na letišti ve Frankfurtu na terminálu 2 otevřena nově zrekonstruovaná vyhlídková terasa.


Foto: Jurgen Harrer


Foto: Jurgen Harrer


Foto: Jurgen Harrer

5) Dne 14. 8. se bude konat vyhlídkový let Boeingem 737-300 společnosi Lufthansa. Tento typ bude vyveden z flotily v říjnu 2016, proto je to poslední možnost proletět se -300 u Lufthansy. Vyhlídkový let potrvá 45 minut a poletí z Rostocku (RLG) v Německu. Směřovat bude nad Baltské moře, kde bude probíhat nějaký plachetnicový závod nebo festival, nazvaný Hanse Sail, tak to může shora přinést zajímavý pohled. Cena letenky od 79 € (u okénka za 89 €). 


Objednat let je možné TADY. Je to bohužel jen německy.

6) Nějaký pán si stěžoval na FB společnosti Soutwest na to, že mu letuška odmítla vyzvednout jeho zavazadlo do binu, protože on byl po operaci ramene a sám to udělat nemohl. Strhla se pod tím velká diskuze (99% ohlasů stojí na straně letušky), k přečtení ZDE, ale nejvíc lajků získala nějaká Linda Tiboni, viz níže. 


Linda už dostala přes 4 tisíce lajků.

7) Alitalia vezla do Polska papeže. Letěl to Airbus A321, registrace EI-IXZ.Foto: Alitalia

8) Neuvěřitelné. Sephora u nás spustila online shop. Bohužel tam tedy mají jen to, co v prodejnách, nic navíc ze zahraničního sortimentu. Ale i tak, je to mnohem lepší, než být pronásledována krok po kroku v dvoumetrovém závěsu pracovníkem ostrahy po prodejně.


Snad se na to budou vztahovat i akce a slevy typu 2+1 zdarma, co bývají v prodejnách.

9) V Praze je uzbecká restaurace, která se jmenuje Samarkand. Podávají tam tradiční jídla nejen z Uzbekistánu, ale z celého regionu Centrální Asie. Byla jsem tam už několikrát a doporučuji. I třeba proto, že tam nikdy nikdo není, maximálně dva tři stoly jsou obsazeny, tak nechápu, z čeho žijí. Doufám, že z něčeho ano, aby to ještě nějaký pátek vydrželo. Vyrazili jsme tam na večeři s Maksatem z Turkish Airlines. Maks je původem z tohoto regionu a tak si sem občas chodí dát něco jako svíčkovou se šesti svého dětství. Vtipné bylo, že servírka nám přinesla menu, jemu automaticky dala ruskou verzi a mně českou, což jsme ale vzájemně nevěděli. A Maksat se mě v domnění, že já mám též ruskou variantu, starostlivě ale vážně zeptal: "Ty umíš číst, že jo?" Protože se zase až tak dobře neznáme, tak jsem se na pár okamžiků zarazila a váhala, jestli je to nějaká jeho verze humoru, než jsme pochopili, jak nedorozumění vzniklo. 

Mají tam i tento tradiční salónek.

10) S Maksatem jsme se mimo jiné bavili o tom, jaká je zoufalá úroveň oblékání a vůbec prezentace u velké části populace českých (převážně) mužů. Teď se nechci vůbec nikoho dotknout a nikoho urazit, přemýšlela jsem, jestli o tom vůbec psát.
Když jsem jela do Samarkandu, stála jsem v tramvaji vedle páru, muže a ženy. On byl opravdu pěkný chlap, vysoký, hezky se smál. Do té doby, než začal své spolucestující vyprávět: "no hele vole, von (asi nějaký kamarád) vyměnil byt, aby bydleli blíž u Sparty, protože je vole línej jezdit tak daleko....no a jeho stará je taková submisivní, že neřekne ani slovo a drží hubu vole...mně je jí líto, ale je dobrý, že po zápase se deme vožrat k nim a vona nám ta blbka udělá ještě jídlo vole a nepošle nás do prd*le..." Dívala jsem se na jeho spolucestující, ta mu chápavě přikyvovala a nezdálo se, že by jí nějak vadilo, že jí říká vole a vůbec ten styl jeho vyjadřování. Radši jsem jsem poodešla, abych ho nemusela poslouchat. Nevím, jestli mi víc vadilo jeho buranství nebo to, že ta slečna to přijímala bez mrknutí oka a zřejmě jí to vůbec nepřišlo nenormální.
Níže jsou dvě fotky, které jsem pořídila v posledních dnech v metru. Ano, není to slušné fotit cizí lidi, ale musela jsem. Tohle je jen zlomek, nejsou to nějaké výjimky v davu. Když se člověk rozhlédne kolem sebe, tak tohle je bohužel smutná většina a ty "normální" výjimky, jsou v menšině (naštěstí moji kamarádi jsou v těch výjimkách). Copak ti chlapi nemají žádnou sebeúctu, že jim nevadí takhle chodit? Co hůř, ten pán napravo se nesl jako pyšný kohout a předpokládám, že si myslel, jak je pěkně sladěný. 
Zajímalo by mě, jak se tohle k nám dostalo. Prvotně člověka napadne, že to je nějak spojeno s naší politickou minulostí a někdejší uzavřeností země. Ale když se na to podíváme víc z blízka, tak to tak úplně asi není, ostatní východoevropské země tento problém nemají. Vždyť i třeba Ukrajinci nosí v zadní kapse kalhot hřebínek a chodí v kalhotách a košilích. Byť jsou třeba někdy velmi nevkusné a de-mode, protože jsou např. z 90. let, ale to je problém financí, že nemají na to, koupit si nové. Rusové zajdou také někdy v tom, jak se oblékají do extrému, kdy se nevkusně přestylují, ale to, co mají na sobě ti dva pánové níže na fotkách, by si vzali tak maximálně na pečení šašliku nebo na ryby. Je pravda, že rádi nosí tepláky, ale nechodí v nich běžně po městě, to je jejich volno časová uniforma na zahradu. Tak proč je tohle takový ryze český fenomén? Copak je normální, chodit po ulici v nátělníku (vždyť je to spodní prádlo!) nebo do půl těla nahý? A nebo ještě hůř, na to polonahé tělo si vzít takovou tu strašnou vestu s kapsami? V té uzbecké restauraci vedle u stolu seděl český pár. Pán měl na sobě oprané reklamní tričko České spořitelny, s opraným a vybledlým logem, ale pořád ještě viditelným. Tahle trika jsou dost křivě ušitá, tudíž se špatně žehlí, ale to asi ani nezkoušel nebo už ho měl po žehlení na sobě od té doby po několikáté. K tomu měl kraťasy v pase na gumu a pohorky. Proč? Proč?!
 


Kdyby měl někdo odkaz na nějaký seriózní výzkum, který se tím zabýval, dejte mi prosím vědět. 


27. 7. 2016
1) V pondělí 25. 7. se konal inaugurační let společnosti Xiamen Airlines z čínského Xiamenu do kanadského Vancouveru. A tam my jsme byli! Oslavovali to mohutně, protože je to jejich první linka do oblasti severní Ameriky vůbec.


Letušky mají barevně rozestavené skoro tak, jako kdybych to aranžovala já, když fotíme team EK v PRG. 


Bez dortu se snad žádný inaugurační let ani nemůže obejít.


Číňanům se to asi moc líbilo, když tak nadšeně tleskají.


Pozor na dětskou obezitu!


Pěkně tématicky nazdobená kabina.


Kde se to zapíná?


Letíme.

2) Včera zahájila letecká společnost jménem Pionýr (v originále Пионер) lety z Rostova na Donu do Soči a Volgogradu. Operuje je An24, tak to je v dnešní době také už trošku rarita, na linkách s cestujícími. I když tu a tam to po východním světě ještě létá.


Foto: Letiště Rostov na Donu


Foto: Letiště Rostov na Donu


Foto: Letiště Rostov na Donu


Foto: Letiště Rostov na Donu


Foto: Letiště Rostov na Donu


Foto: Letiště Rostov na Donu

3) V noci z pondělí na úterý do Moskvy přiletěl nový logo jet Aeroflotu. Je to Airbus A320 registrace VP-BWD a nosí zbarvení fotbalového klubu CSKA, což je partner Aeroflotu. Tímto letadlem budou fotbalisté létat na zápasy. Pro spottery proto letiště Šeremetěvo uspořádalo opět noční spotting. Fotky Mariny jsou TADY a fotky další ruské spotterky jménem Julia Loris ZDE. Nerada to říkám, ale Julia má tentokrát zajímavější fotky než Marina.


Foto: Jan Severijns

4) A ještě zůstaneme u Aeroflotu. I zpět z turné po Číně letěli hráči Manchesteru United s ruským národním dopravcem. Vypadá to, že o ně bylo dobře postaráno.


Foto: Manchester United

5) Jak vypadá výcvikové středisko pro cabin crew u Iran Airu? Takto:

Foto: Iran Air


26. 7. 2016
1) Emirates vypravily speciální let pro fotbalisty Arsenalu. Letěl včera z Londýna Stanstedu a cílem bylo San José. Operoval to Boeing 777-200, registrace A6-EWF.


2) Následky nedávného trochu podivného pokusu o převrat v Turecku, se dotýkají i letecké dopravy. Respektive zaměstnanců Turkish Airlines. Turecká média včera oznámila, že Turkish propouští s okamžitou platností více než 200 zaměstnanců, číslo není ještě konečné. Jako důvody jsou uvedeny provozní změny, špatné výkony, neefektivnost těchto lidí a jejich podpora protivládnímu klerikovi Fethullahovi Gulenovi, který je v exilu v USA. Celkem se to týká cca 250 cabin crew a stovky manažerů a administrativních pracovníků.


V reklamách se prezentují jako moderní západní společnost.

3) V Rostově na Donu se bude konat nějaký důležitý fotbal, kvalifikace na něco, to je celkem jedno. Ale na ten velmi důležitý zápas tam přiletěli velmi vážení soupeři až z Belgie, Anderlechtu. Hrají dnes.


Přiletěli Brussels Airlines. Foto: Letiště Rostov na Donu

¨


Tak hodně štěstí. Foto: Letiště Rostov na Donu

4) Lufthansa má nový logo jet s fotbalisty a veřejnosti ho oficiálně představila v pondělí 25. července. Speciální zbarvení dostal Airbus A340-600 registrace D-AIHK a jsou na něm hráči Byernu Mnichov. Obrázky jsou z obou stran a na letadle budou minimálně jeden rok.


Představení pro média. Foto: Lufthansa


Z jedné strany. Foto: Lufthansa


A z druhé strany. Foto: Lufthansa

5) Letecká společnost Air China si podle polských médií požádala o povolení pro lety z Pekingu do Varšavy. Lety na této trase nyní provozuje pouze polský LOT a to 3x týdně a plánuje 4 lety týdně v nejvyšší sezóně. Požadavek si Číňani dali na 4 lety týdně a typ letadla Airbus A330-200. Zatím žádný jiný čínský dopravce do Polska nelétá. Air China už v Evropě létá do Stockholmu, Dusseldorfu, Frankfurtu, Mnichova, Londýna, Paříže, Ženevy, Madridu, Milana, Vídně, Říma, Budapešti, Minsku a Moskvy.

 
Air China má typicky asijský trénink pro cabin crew. Chodit s knihou na hlavě. No jo, jiný kraj, jiný mrav.

6) Letiště Haneda (Tokyo) má ve svém gift shopu v prodeji velmi vtipně vymyšlený suvenýr. Je to ručník v podobě ranveje. Až na to, že na Hanedě prý čistě RWY16 vůbec není :-)


7) Let společnosti Cathay Pacific z Hong Kongu do Bangkoku byl minulou středu zpožděn z důvodu poškození Airbusu A350 cestujícím. Pán z Hong Kongu zkoušel najít volné místo v binu na své příruční zavazadlo. Nad jeho sedačkou žádné nebylo (prý to na té 350ce je, že nad některými sedačkami biny pro zavazadla nejsou). Palubní personál ho ujistil, že mu najde místo jinde, ale cestující prý nebyl spokojen a nevěřil jim, že v tom panelu nad jeho sedadlem se žádný úložný prostor nenachází. Začal se tedy pokoušet dostat dovnitř, až kryt panelu urval. Čili byl let CX 705 opožděn o tři hodiny. Ostatních 279 cestujících mu jistě poděkovalo. Pána prý pak nechali tím letem také odletět, bez nějaké penalizace. 
Tak to se pánovi povedlo.

8) Běloruská společnost Belavia chystá předvést logojet, jaký prý ještě historicky svět neviděl. Tento speciální nátěr letadla si objednala a zaplatila společnost Wargaming, která je známá po celém světě jako tvůrce počítačových her World of Tanks a dalších. Nosit ho bude jeden z Boeingů 737-300 a bude to vůbec poprvé, co Belavia bude mít letadlo v komerčním livery. Velké odhalení proběhne v pátek 29. 7.  Dále by také v polovině srpna měla společnost ukázat, jaký vybrala nový design pro všechna svá letadla, jelikož už nějakou dobu pracují na rebrandingu svého korporátního designu.


Možná by měli vyměnit i uniformy, za něco veselejšího.

9) Potřebovala jsem koupit letenky na společnost Air Kyrgyzstan. Ta se mi moc líbí, protože má hezky pomalovaná letadla. Našla jsem si na jejich stránkách už asi před dvěma měsíci letový řád. Zkusila online booking, ale přestože podle letového řádu let měl operovat, systém hlásil, že let nenalezen. Tak jsem jim psala, co to jako má být a odpověděli, že lety se tam loadují až tak měsíc před odletem, ať si počkám. Tak jsem to tu a tam zkoušela a najednou vidím, že už tam jsou. Letenky jsem koupila, tak snad poletíme. Stejně je to úžasné, jak už jde dneska i na takovou exotickou společnost, koupit letenky pěkně přes internet z tepla domova. Jediný problém je, že mají stránky pouze v ruštině, což je bohužel omezující pro turisty, kterých do Kyrgyzstánu v posledních letech proudí stále více, na tom by měli zapracovat. Sami se připravují o cestující. Letenka Bishkek - Taškent vyšla cca na 2800 CZK na osobu.


Škoda, že nemají web i v angličtině.

10) Ovoce je po pár dnech zpět.


Banány, nektarinky a novinka - švestky!


25. 7. 2016
1) HOT NEWS: Moldavští spotteři mají aktuálně v Kišiněvě velký klenot - Ilouška 18D, registrace TT-WAK. Ten dostal nové barvy - společnosti Aghalieaku Airways, která sídlí ve Svazijsku. Ale to nejzajímavější na tom, je fakt, že podle jejich webu (jehož profesionální úroveň nechť každý ohodnotí sám: http://www.aghalieakuairways.com), se chystají s Ilouchem začít létat a snad i lety s cestujícími! Tak to bych se do té Afriky i konečně vydala, když mi tenkrát nevyšel ten Somaliland a Daallo Airlines. A jak si ho hezky pomalovali! Jak říká Skily, kdyby tím chtěli jen vozit cargo, tak se s tím nebudou tak piplat. Pokud by se podařilo tuto společnost opravdu rozjet, tak by to byl jediný Iloušek 18 na světě, létající komerční lety. Určitě by jich minimálně několik naplnili nadšenci, co by se tam slétli z celého světa. Pro všechny případy jsem to ověřila a držitelé českých pasů nepotřebují do Svazijska víza. Kdyby tedy létali např. mezi Jihoafrickou republikou a Svazijskem, tak by odpadlo řešení vízových problému, jako tomu bylo u Somalilandu. Já jsem tedy připravena skočit do letadla a klidně na otočku tam letět.
Začít v roce 2016 provozovat leteckou společnost s jedním Iljušinem 18, je opravdu úctyhodný počin (byť v Africe). 


Foto: Jurij Tolstik


Foto: Jurij Tolstik


Jo. Inaugural flight coming soon. Tak to jsem napjatá a budu čekat a sledovat.


New Tech  Features. Tak každý si pod tímto pojmem představuje něco jiného.


Across The Globe :-)


Meet the team. Já bych byla jen ráda, kdyby se jim to povedlo rozjet, aspoň na pár měsíců.

2) Někdy si cestující nosí do letadla všelijaké zajímavé předměty.


Asi nějaká rozlučka se svobodou, řekla bych.


24. 7. 2016
1) Na Ruzyni se objevil nový informační panel, neboli jak to marketingové oddělení Letiště Praha rádo nazývá - totem.


Předpokládám, že McDonald´s si tu pozici na totemu zaplatil. Pod ním se nachází Korean Information a tak jsem byla zvědavá, co to je a šla za šipkou.


Tak je to tato nová budka v příletové hale. Vedle ní vpravo se nachází další totem.


Odpoledne už tam rozdávali Korejci rady Korejcům. Tak snad si to nějak ještě nazdobí, toto vypadá dost nudně.

2) Do ruské vládní flotily byl předán z voroněžské továrny devátý Iloušek 96-300. Byla u toho média, protože takovou věc je nutno prezentovat světu. Marina Lystseva byla ve Voroněži už před pár dny a má na svém blogu pár fotek z nějakého Ilouškova předváděcího letu. K vidění ZDE. Zajímavé je, že se dělají tajnosti s jeho registrací. Marina ji na svých fotkách tam, kde by byla vidět, úplně vymazala. Ve fotobance agentury TACC je také rozmazaná. Já si myslím, že to je RA-96022, ale pokud to dokážu dohledat já, tak to asi zvládne každý koho to zajímá a je zbytečné s tím dělat takové tajnosti? Nebo je tam nějaká pointa, která mi uniká? 


A co si o tom myslíte?


Předávací ceremonie.


Marina registraci na svém blogu úplně zamazala. Foto: Marina Lystseva ( http://fotografersha.livejournal.com/)


V TACC prodávají tuto Mariny fotku a registraci taky rozmazali.


I podle Flightradaru letěl 22. 7. (čili v den předání) Iloušek RA-96022 z Voroněže do Moskvy na Vnukovo. Tak o co jde?

3) V Johannesburgu už také přivítali Airbus A350 společnosti Ethiopian Airlines. Taky mu dali. Slavobránu.


Tak vítejte.

4) Něco pro Anabel. V pátek 22. 7. přiletěli na letiště Pisa do Itálie koníci ze Spojených arabských emirátů, kteří se v neděli zúčastní závodu, nazvaným Endurance Cup Festival na hipodromu San Rossore.


To bude určitě nějaký ušlechtilý typ. Foto: Endurance Lifestyle


Foto: Endurance Lifestyle


Foto: Endurance Lifestyle


Foto: Endurance Lifestyle


Foto: Endurance Lifestyle

V sobotu pak doletěl i sám šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum. Ten má pěkné letadlo.


Foto: Endurance Lifestyle

5) Do města Severomorsk byly z Moskvy dovezeny nějaké náboženské obrazy - ikony. S veškerou úctou a poctami.Foto: Ministerstvo obrany RF

6) Syrské vládní Túčínko Tu134 registrace YK-AYB si v sobotu 23. 7. zaletělo na otočku do Teheránu. Po pár hodinách odfrčelo zase zpátky do Sýrie. Tak to nevím, co tam dělali.


Hop sem, hop tam.

7) Pokud si někdo potrpí na porcelán a má rád letadla, tak to může skloubit dohromady.


Když se to někomu líbí, tak proč ne.

8) V Central parku se objevila nová vymoženost. USB nabíječ elektroniky. No, ale že bych si tam nechala nabíjet telefon a šla bruslit, tak to asi ne.

9)  Když Jana v pátek koláč s Mascarpone, tak Hanka v sobotu buchtu tvarohovo-kakaovou! Se nenechá zahanbit přece!


Byl vynikající.


Která to má lepší, Škopková nebo Konopníková? Oba vzorky byly naprosto vynikající. I Maximek čekal, jestli něco neodpadne. Neodpadlo.

10) Urban Decay má mezi novinkami pro podzim 2016 novou paletku očních stínů. Je moc hezká, ale je to celé třpytkové a to znamená, pro velmi omezené použití pro nějaké party a akce. Jmenuje se Moondust Eyeshadow Palette a v USA stojí 49 USD. Ale líčení, které jsem s ní viděla, je moc krásné. No, za chvíli tu máme vánoce., tak už firmy začínají chrlit nové produkty. A přesně tato paletka je na líčení na vánoční večírek, jak dělaná.
Foto: www.temptalia.com


23. 7. 2016
1) Včera mělo nouzové přistání Air Koryo. Šlo o let JS151 z Pchjongajgu do Pekingu, který operovalo Túčínko 204 registrace P-632. Krátce po startu z Pchjongjangu posádka reportovala, že na palubě je kouř neznámého původu a letadlo proto divertovalo do čínského Shenyangu. Letišti bylo z Řízení letového provozu oznámeno nouzové přistání v 8:35 a v 8:50 letadlo přistálo. Po přistání se ale kouř ani požár na palubě nepotvrdily.
Náhradní Túčínko 204 registrace P-633 prý bylo vysláno do Shenyangu, aby odvezlo cestující z divertovaného letu. Ale podle Flightradaru letělo do Vladivostoku, pak nic nic a najednou letělo z Pekingu do Pchjongjangu. Takže těžko říct, jak to vlastně bylo, protože ten Flightradar si často také dost vymýšlí a informace z něj nejsou úplně směroplatné.
Divertované letadlo bylo ještě v pátek večer pořád na letišti v Shenyangu.


 Letadlo po nouzovém přistání na letišti v Shenyangu.


 Průběh letu.


 To byl skoro pravý úhel.

2) Z Kábulu byl ve čtvrtek 21. 7. přepraven do Bulharska vrtulník Mi-17 na opravu.


Nakládka Mi-17 v Kábulu.


Flightradar zachytil až poslední část letu.

3) Vim Avia má od 14. 7. další nový (nový ve flotile, ne nový jakože by byl z továrny) Boeing 777-200 a ruští spotteři na něj hned vyrazili. Nosí registraci VP-BDW a je bázován na letišti Domodědovo. Zatím má takové polo-barvy, je celý bílý jen s logem společnosti na trupu.

4) Náborové video Emirates na piloty s kapitánkou Ashley Klinger. Od té doby, co vyhrála v cestovní soutěži pro zaměstnance, se stala známou propagační tváří společnosti. A zaslouženě, protože je v tom dobrá. Samozřejmě, že blonďatá a atraktivní kapitánka velkého letadla, je mediálně přitažlivá a mě samotnou také baví. Celé video je ZDE.


Ashley Klinger. Foto: Emirates. 

5) Janina se inspirovala Mileniným koláčem s Mascarpone a donesla svou rybízovou variaci.


Takhle my se máme.


22. 7. 2016
1) O čem jsem psala před pár dny jako o zatím nepodloženém drbu, se proměnilo v realitu rychleji, než jsem čekala. Podle Routesonline.com začne létat společnost Singapore Airlines přes Manchester do Houstonu už od 30. října 2016 a to 5x týdně. Společnost to oficiálně oznámila včera. Na lince Singapur - Moskva - Houston se to podepíše tak, že bude operovat pouze ve směrování Singapur - Moskva - Singapur a místo pěti rotací týdně budou pouze čtyři. Linka Singapur - Manchester, nyní směrovaná s mezipřistáním v Mnichově, bude létat přímo.
Letový řád nové linky:

Singapore – Manchester – Houston
SQ052 SIN0235 – 0900MAN1015 – 1435IAH 77W x14
SQ051 IAH1915 – 1005+1MAN1135 – 0820+1SIN 77W x25
Letový řád linky do Moskvy:
Singapore – Moscow Domodedovo
SQ362 SIN0025 – 0630DME 77W x357
SQ361 DME1455 – 0625+1SIN 77W x357


Nový routing.

2) Na letišti ve Voroněži mají vystavené Túčínko 134. Jedná se o stroj registrace RA-65880, který létal od roku 1975. Letadlo mělo ekonomickou třídu (60 míst) a oddělenou VIP část pro 5 cestujících, kde byl stůl a pohodlná křesla. V roce 1978 byl předělán na plně economy class s 76-ti místy v ekonomické třídě a začal létat na pravidelných linkách z Voroněže do Leningradu, Murmansku, Norilsku, Sverdlovska, Novosibirsku, Krasnojarsku, Aktjubinksu, Taškentu, Alma Aty, Ašchabadu, Soči, Minerálních vod, Simferopolu a Grozného. Letadlo později létalo pro společnosti Voroněžavia a Sirius Aero (vozilo VIP cestující z Vnukova). Kabina opět byla předělána na ekonomickou třídu + oddělený VIP salón. Celkem se tam v poslední konfiguraci vešlo 32 cestujících. V roce 2009 byl umístěn jako památník ve městě Voroněž na letišti Čertovickoje.


Tomu říkám důstojný odpočinek pro letadlo.

3) Další nové linky Wizzairu. Od ledna přibudou lety z Gdaňsku a Vilniusu do Grenoblu a od listopadu bude propojen Kyjev a Wroclaw.


4) Thajský korunní princ
Maha Vajiralongkorn přiletěl  to Mnichova. To by nebylo nic divného, on tam létá docela často a letadlo si řídí dokonce sám. Ovšem jeho outfit po výstupu z letadla tentokrát vzbudil trochu rozruch. Princovi je 63 let, má pilotní průkaz a létá si s Boeingem 737-400, myslím, že před pár lety dělat nějaké průlety v rámci výcviku i v České republice.


Takže dobrý den. Korunní princ (ten potetovaný, v sexy nátělníku) má na rukou ještě bílého pudlíka. Aspoň, že nemá v těch sandálech ponožky. Foto: Twitter


Co by na ten outfit řekla Františka? Foto: Twitter


Takhle pan princ vypadá, když jde do práce.

 
A takto, když se rozhodne, někam si zaletět.


Do Mnichova přiletěl 18. 7. z Bangkoku přes Dubai a Ankaru.

5) O nadcházejícím víkendu (22.-24.7.) proběhne v belgickém městě Boom festival elektronické hudby, nazvaný Tomorrowland. Oficiálním dopravcem akce se staly samozřejmě Brussels Airlines. Během středy a čtvrtka přepravili přes 10 000 návštěvníků festivalu a z některých destinací vypravilli i speciální lety. Ty jsou nazvané jako party lety a co se na nich děje, je vidět z fotek. No, nevím, jestli bych tím zrovna chtěla letět:-) Lety z Prahy byly operovány v normálním režimu, bez DJ na palubě.


Jedna A330ka byla dokonce vymalována do barev festivalu. Jedná se o registraci OO-SFN. Foto: Brussels Airlines


Foto: Brussels Airlines


Ve Frankfurtu na letišti probíhala party už před odletem v gate. Foto: Brussels Airlines


Foto: Brussels Airlines


A party v letadle. Foto: Brussels Airlines


Foto: Brussels Airlines


Foto: Brussels Airlines


Foto: Brussels Airlines


Foto: Brussels Airlines


Foto: Brussels Airlines
 

6) Módní návrhář Karl Lagerfeld pořádal před pár dny přehlídku Fendi Fall 2016 v Říme, u známé Fontány di Trevi. Pro své pozvané hosty vypravil charterový let, operovaný privátním Boeingem 737-300, registrace G-MISG (provozuje Cello Aviation). Toto letadlo je vyjmuté z Flightradaru, jak už to u těch VIP strojů bývá, takže bohužel nevím, odkud ten charter letěl. 


Takto to měli obrandované ve stylu Fendi. Foto: Twitter


Letěli tím nějaké mně neznámé osobnosti módního businessu. Foto: Twitter

A jak takové VIP letadlo vypadá zevnitř? Ale ano, to by šlo. Tím bych určitě letěla mnohem radši, než party letem od Brussels Airlines.


Foto: Cello Aviation


Foto: Cello Aviation


Foto: Cello Aviation


Foto: Cello Aviation


Foto: Cello Aviation


Foto: Cello Aviation


Foto: Cello Aviation


Foto: Cello Aviation


Foto: Cello Aviation


Moc pěkné. Foto: Cello Aviation

7) Včera mi spadl velký kámen ze srdce. Chtěla bych poděkovat všem, kteří na mě mysleli, za podporu.


21. 7. 2016
1) Na letišti Žukovskij v Moskvě bylo předvedeno letadlo Suchoj Superjet 100 v modifikaci létající nemocnice pro Ministerstvo pro mimořádné události. Marina Lystseva byla u toho. Všechny její fotky TADY.


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)

2) Byly zveřejněny další fotky z příletu portugalských fotbalistů po vítězství na Euru 2016 do Lisabonu. Zaměstnanci letiště z toho měli velký svátek. To znám. Když byl v Praze Michael Jackson, tak to na terminálu Jih vypadalo podobně. Bez té slavobrány. I když ta jeho 707ka by si ji byla tenkrát také zasloužila. 
 

 

Foto: Letiště Lisabon

3) Hainan Airlines mají vypsané pozice na cabin crew s bází v Evropě. Všechny pozice ZDE na jejich Linkedinu. No, co jsem tak slyšela, tak pracovat u čínské společnosti, není žádný med a na pracovní podmínky v Evropě, na které pořád nadáváme, se tam vzpomíná se slzou v oku.
I když, tady budou muset aspoň nějakým způsobem dodržovat evropské pracovní právo. Pozice jsou otevřeny pro báze v Londýně, Manchesteru a Paříži. Do Manchesteru hledají také Account Managera. Ale zase to musí být velmi zajímavá a obohacující pracovní zkušenost.
 

 

4) Air Serbia zastaví od začátku zimního letového řádu lety z Bělehradu do Varšavy, poslední let poletí 28. 10. Toto spojení bylo zahájeno v květnu 2014 a létá ho i polský LOT. Ten ho ale přerušil v období od července 2015 do ledna 2016. Air Serbia nyní provozuje 4 lety mezi Bělehradem a Varšavou týdně, což je méně, než před rokem, kdy byla frekvence denní.


Foto: Air Serbia

5) Hráči fotbalového klubu Manchester United si pronajali Airbus A330 Aeroflotu k přepravě týmu charterovým letem SU7206 na turné do Číny. Letěl to stroj registrace VQ-BNS a vypadá to, že se to fotbalistům líbilo, podle toho, jak si vystavovali selfíčka na Instragramu. Pro Aeroflot super reklama, snad jim za to dali nějakou slevu.


Foto kolektívo před odletem. Foto: Manchester United


 Foto: Manchester United

6) Wizzair otevírá od října nové linky do Hannoveru ze Skopje, Kyjeva a Bukurešti. A z Bukurešti ještě Billund.


7) Co je to "The high mile club" asi všichni víme. Jenže stát se jeho členem, je takové ošemetné, někdy i na hraně zákona, některé aerolinie pro to nemají zrovna moc pochopení a když někoho chytí při "činu" tak ho pak ještě popotahují po úřadech a dělají člověku nepříjemnosti. Ale kde je poptávka, vznikne i nabídka a to je případ letecké školy a operátora vyhlídkových letů Flamingo Air, která je bázována v americkém Ohiu. Ta nabízí za cenu 475 USD (pro dva) vyhlídkový let nazvaný "Romantic adventure". Ten trvá hodinu, zahrnuje šampaňské, čokoládu, polštáře a deky. Let operuje letadlo typu Cherokee a startuje v době před západem slunce, aby byl zážitek ještě více umocněn. Nápad to byl prezidenta a CEO společnosti Davida MacDonalda, který se o tomto fenoménu bavil se svými leteckými přáteli a rozhodl se, umožnit získat tento zážitek legální cestou. Jediný problém je, že v tomto prskoletu není oddělená kabina a tak jsou cestující odděleni od pilota jen záclonkou, což by někomu mohlo vadit, ale někoho to zase může ještě více nabudit:-)
Rezervovat let je možné TADY.

 

8) Na  začátku července začala společnost Xiamen Airlines létat z Xiamenu do Melbourne. Na inaugurační let si svůj Boeing 787 pěkně tématicky vyzdobili. 


Foto: Xiamen Airlines

9) Letiště Domodědovo pozvalo spottery na spotting s tím, že pro ně má překvapení. A tím byly reflexní vesty s jejich jmény a označením DME spotting team! Sympatický krok, třeba by pražské letiště mohlo udělat pro české spottery něco podobného.


 Letiště Domodědovo si spottery hýčká.


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)

10) Večerní bruslení. Pobavila mě paní na úklid, která když si všimla, že mi doma přibyly brusle, tak mi napsala vzkaz, že mě obdivuje, že na to mám ve svém věku odvahu. Že ona to zkusila (jsme asi tak stejně staré) a po prvním pokusu toho nechala. Tak mě to pobavilo, ale myslela to dobře, chtěla mě potěšit:-)
Super relax.


20. 7. 2016
1) V pondělí 18. 7. odpoledne došlo k zatčení dvou členů posádky společnosti Air Transat, kteří se chystali letět ze skotského Glasgow do Toronta. Jednalo se bohužel o kapitána (Jean Francois Perreault) a first officera (Imran Sayed). Bez nich to ale jaksi nemohlo letět, tudíž byl let přeložen na úterý, než tam dopravili náhradní piloty. Cestující dostali ubytování v okolních hotelech. Piloti byli vyslechnuti, obviněni z ohrožení bezpečnosti a další slyšení mají mít v řádech pár dní.
Všichni cestující a posádka už byli nastoupeni, když na základě podezření zaměstnanců kolem, byli z kokpitu odejmuti. Air Transat se k tomu vyjádřil zatím pouze zdrženlivě, že počká na výsledky vyšetřování.

2) V pondělí 18. července Alitalia obnovila po třech letech absence tohoto spojení lety z Říma do Pekingu. Nová linka bude operovat 4x týdně, v pondělí, ve středu, v pátek a v sobotu. Letiště Fiumicino také dostalo "Welcome Chinese Certification", což je hodnocení udělované čínskými úřady těm subjektům, které jsou podle nich "Chinese Friendly". Něco, jako si pražské letiště říká, že je Korean Friendly, když si udělalo informační cedule v korejském jazyce.
Lety bude obsluhovat Airbus A330 s 250ti sedadly ve třech cestovních třídách - Business, Premium Economy a Economy. V letadle jsou renovované interiéry a mají wifi.
 3) V souvislosti s pokusem o převrat v Turecku minulý týden, došlo v USA k zajímavému kroku. FAA (Federal Aviation Administration) zakázalo lety z Turecka do USA a naopak, letadla registrovaná v USA nesměla letět do Turecka. Druhé omezení nikoho nepostihlo, protože žádné americké aerolinie přímo do Istanbulu nelétají, nicméně Turkish Airlines do USA ano. Důvodem byly obavy o bezpečnost na istanbulském letišti. V neděli i v pondělí proto byly všechny lety na americký kontinent zrušeny, což postihlo i některé cestující z Prahy, pro které hledali kolegové z TK náhradní spojení. V úterý 19. 7. byl zákaz odvolán a první let, který odletěl, byla linka z Istanbulu na JFK v New Yorku. 


Foto: Turkish Airlines

4) Haleluja! Linka OK300 z Prahy do Rijádu v úterý 19. 7. konečně odletěla. Pán se schvalovacím razítkem se zřejmě vrátil z dovolené. Předtím byl psaný odlet na 19:00, nyní je v 17:15.


Letíme!

5) Na moskevském Šeremetěvu je nový hotel (letos otevřený), který lze využít ke spottingu. Patří do řetězce Radisson Blue a je napojen přímo na terminál. Spotterům umožňuje krásnou vyhlídku na plochu.


Tak na té terase si umím představit večerní posezení a čichání kerosinu. Jen nevím, jestli tam nebudou prudit, když člověk vytáhne foťák.


Ceny. Namátkou jsem zkusila nějaké zářijové datum.

6) UAE poslední dny bavila fotka místního vládnoucího Šeika Mohammeda Al Maktouma, jak se veze se svým synem londýnským metrem. Převzala to i západní média.


Mně je ta UAE královská rodina moc sympatická.

7) Potvrzeno. Bioderma opravdu ukončuje řadu Matriciane, nejen v ČR, ale celosvětově. Tak to je rána pod pás a nevím, co budu dělat, až mi zásoba dojde. Žádný jiný krém na mě neúčinkoval tak viditelně a rychle, jako tento. Mám spoustu problémů s pletí, jako třeba póry kolem nosu a tak, ale vrásky žádné. Ty se mi vyhladily právě poté, co jsem toto začala používat, cca dva roky zpátky. Na Parfums.cz už je nemají (asi jsem je vykoupila), obešla jsem pár lékáren a nejsou už skoro nikde, je v několika pobočkách se krčí pár posledních kousků.


Zásoba.


Ono to opravdu účinkuje. A proto to přestanou vyrábět?


Stav ve většině lékáren. Poslední kousky na pultech.

8) V bývalém obchodním domě Máj (dnes se to jmenuje nějak jinak, ale víme, co mám na mysli), je veliká drogérie. Aktuálně tam mají v akci za 99 Kč pleťové masky Freeman.


Mám většinu z nich a jsem s nimi spokojená.

9) Ovoce.Banány, kiwi, nektarinky.

10) Jana donesla další dávku borůvek.

A Milena vynikající koláč s Mascarpone.


My se máme.


19. 7. 2016
1) Na letišti v Manile museli včera uzavřít hlavní runway 06/24, protože v ní byly díry. Lety do 22:00 byly odkloněny jinam. Společnosti letící s Airbusy A320 a menšími letadly, mohly využít runvej 13/31.


Hmn, to by asi nešlo.

2) Air Serbia zveřejnila na svém FB video z inauguračního letu do New Yorku jejich A330kou. Mě to pořád dojímá, protože si vždycky představím, jaké by to bylo, kdyby ČSA také obnovily lety do New Yorku. Proto úplně chápu to jejich nadšení, není to jako otevření jakékoliv jiné linky, tohle je opředené velkou nostalgií. Odkaz na video TADY.


Aer Lingus měl to video z inauguračního letu do LAX hezčí, ale tohle je taky pěkné.  

3) Singapore Airlines dělají letos změny ve svých dálkových letech. Od 23. října začnou létat přímou linku San Francisco - Singapur. Od tohoto data bude létat linka Los Angeles (nyní to létá ze SFO) - Soul - Singapur. Dále bude downgradován typ letadla na lince Los Angeles - Tokyo Narita - Singapur z Airbusu A380 na Boeing B777-300ER. Lety Barcelona - Sao Paolo skončí 20. 10. 2016.
Zatím nebyly oznámeny žádné změny na lince Houston - Moskva - Singapur, přestože prý není moc úspěšná. Nyní jsou všechny lety z USA do Singapuru vedeny s mezipřistáním někde ve třetí zemi. Aktuálně se na diskuzních fórech šíří drby, že tato linka bude brzy ukončena a přesměrována na Houston - Manchester - Singapore. Prý by se to mělo stát od 1. 3. 2017. Přes Moskvu to létá 5x týdně, tato linka by byla denní. Nyní provozují i linku Singapur - Mnichov - Manchester, tudíž by tento přískok z MUC do MAN byl s příchodem nové linky zrušen. I když je to ve stádiu drbů, koluje už i letový řád nové linky:

SQ62 Singapore to Manchester departing 2:30AM arriving 8:10AM
SQ62 Manchester to Houston departing 9:40AM arriving 2:05PM
SQ61 Houston to Manchester departing 5:40PM arriving 8:35AM (+1 day)
SQ61 Manchester to Singapore departing 10:05AM arriving 6:15AM (+1 day)


Singapurci mají krásné uniformy.


Barevně jsou rozlišeny pozice: Modrá: Flight stewardess, zelená: Leading stewardess,  červená: Chief stewardess a vínová: In flight Supervisor.

4) Naše Jana nás zásobuje borůvkami. Asi ji za to vyhlásíme pracovníci měsíce července.

5) Fotky z Mileniny oslavy ZDE.


18. 7. 2016
1) Včera uplynuly dva roky od sestřelení Boeingu 777 Malaysia Airlines nad Ukrajinou. Při té příležitosti proběhl už dva dny před smutným výročím (v pátek 15. 7.) vzpomínkový akt a odhalení pomníku v místě, kam trosky letadla dopadly. Celý report ze vzpomínkové akce a připomenutí fotografií z místa před dvěma lety je ZDE.


Foto: Ilja Varlamov (www.varlamov.ru)


Pomník na památku 298 nevinných obětí občanské války. Foto: Ilja Varlamov (www.varlamov.ru)


Ceremoniál. Foto: Ilja Varlamov (www.varlamov.ru)


Foto: Ilja Varlamov (www.varlamov.ru)


Foto: Ilja Varlamov (www.varlamov.ru)

2) Ethiopian Airlines včera "přivezly" poprvé Airbus A350 do Doualy v Kamerunu. Při té příležitosti se konaly menší oslavy.


Pozvánka na koktejl.Foto: Ethiopian Airlines


Foto: Ethiopian Airlines


Foto: Ethiopian Airlines


Foto: Ethiopian Airlines

3) Air France / KLM Cargo hledají v Praze nového člena do týmu. Je to pozice Sales / Customer Services a obnáší cenění a knihování mezinárodní letecké přepravy zboží v rámci sítě destinací AF/KL/MP. B2B práce s logistickými firmami a spedicemi v České republice.
Požadované předpoklady: Vyznat se v typech letadel (to asi není pro čtenáře tohoto webu problém), zkratkách letišť, celkově logistice a mít přehled v letectví. Samozřejmostí je znalost anglického jazyka. Práce ve VISUAL, Webpearl a PRICE.
Nabízejí: pracovní doba pondělí - pátek 9:00-17:00, 13. plat, bonus za ekonomické výsledky AF/KL (pokud jsou pozitivní), 4 týdny dovolené, každý rok den navíc do 5ti týdnů. Smlouva na dobu určitou na rok, s možností prodloužení. Zaměstnanecké letenky a výkon práce na Menzies Cargo terminálu, výhled z okna na plochu:-)
Není to nikde oficiálně zveřejněné, proto kdyby měl někdo zájem, ozvěte se mi do pátku 22. 7. a já předám kontakt, kam se obrátit.4) A ABS Jet má také vypsané pracovní pozice, na které není potřeba být vyučeným mechanikem nebo umět něco extra specifického.

 

 
5) Novinky ze světa sportu.6) Pozor, pozor. Nejlepší krém na českém trhu, který krásně vyhlazuje vrásky, bude končit. Kačka si ho šla koupit do lékárny a neměli ho. Tak šla do další pobočky a také ho neměli. Tak se po něm ptala a bylo jí řečeno, že už tato řada Matriciane nebude, že končí. Tak to mě opravdu vyděsilo, protože to je nejlepší krém, co jsem měla a jiný už trvale nepoužívám. Psala jsem tedy do Biodermy, jestli to je pravda nebo nějaké nedorozumění a odepsali mi, že to tak opravdu je, ať si radši udělám zásobu. Normálně stával tak kolem 600 Kč, nyní ho mají (možná to souvisí s tím ukončením prodeje) na e-shopu parfums.cz za speciální cenu 321 Kč. Tak jsem si jich objednala hned pět kusů, do zásoby. No, ale co budu dělat potom? Psala jsem jim upřesňující dotaz, jestli to končí jen v ČR a bude se dát koupit třeba ve Francii, ale zatím nemám odpověď.


To nevím, co bez něj budu dělat. Takhle mě nikdy žádný jiný krém nevyhladil.

7) Milena, která nastoupila na moje místo v městské kanceláři, slavila narozeniny. Tak jsme vyrazily reprezentovat Emirates na zahradní večírek. Byl to moc příjemný večer.


EK Ladies.

 8) V neděli jsme měli skoro stejné ovoce jako v sobotu.


Banány a nektarinka.

9) Z nástěnky v našem domě. Objevilo se to tam předevčírem, čili skoro deset dní po uvedeném datu. Že tam lidi vyvěšují informace o tom, že u nich v bytě č. XX proběhnou stavební úpravy a omlouvají se za rušení sousedů, chápu. Ale tomuto moc nerozumím, takhle zpětně? Možná někdo dělal nějaký večírek a byl donucen k veřejné omluvě. 


17. 7. 2016
1) Začátek víkendu byl dost dramatický. Když jsem ve čtvrtek večer už skoro spala, zapípal mi telefon. Já mám nastavené, že mi přijde zpráva, když se dějí nějaké "breaking news" což poznám podle jiného tónu zvuku, než jsou obyčejné notifikace. Tak jsem chvíli váhala, jestli na to koukat nebo počkat do rána, ale zvědavost mi nedala a přečetla jsem si to. Poté jsem samozřejmě začala sjíždět internet a čekala na nové informace. Tudíž jsem toho měla plnou hlavu a už se mi spát nechtělo. V pátek byl dost náročný pracovní den, lety jsou pořád plné a s tím je dost práce. Až večer jsem si tedy pustila zprávy a zjišťovala novinky ohledně Nice. Protože jsem byla unavená z předešlého dne a nevyspalá, chtěla jsem jít spát dříve než normálně. Ve chvíli, kdy jsem už chtěla jít spát, mi opět zapípala "breaking news". A dozvěděla jsem se o počínajícím převratu v Turecku. Tudíž jsem opět nešla spát a začali jsme sledovat na Flightradaru letadla, která byla na cestě do Istanbulu a divertovala a vůbec celou situaci. Tudíž jsem opět nešla spát nejen dříve, ale ani normálně, jak jsem zvyklá. V sobotu se situace v Turecku samozřejmě projevila na letišti, kdy byly zrušeny dva lety Turkish Airlines. U jejich okénka se vytvořila celodenní fronta. Někteří cestující se dožadovali informací od nás, když u nich byla fronta a u nás ne, tak snad jim můžeme pomoct taky, ne? Rádi bychom, ale nemohli jsme, sami jsme měli let po střechu plný.


Letiště v Istanbulu v noci z pátku na sobotu.


Situace byla nejasná a letadla začala divertovat. British Airways BA680 to otočily na Černým mořem a šly do Sofie.


Lufthansa se vrátila do Frankfurtu.


KLM přistály ve Vídni.


A Aeroflot šel na Krym.
Takto byla fronta celý den před přepážkou ticketingu Turkish Airlines. Kolegů mi bylo upřímně líto.

2) Linka ČSA do Rijádu v sobotu opět neodletěla, přestože ještě v týdnu na ni prodávali letenky. Podle chodbových drbů je to tak, že ČSA stále nemá finální povolení na tyto lety a údajně člověk, který ho může vydat, je na dovolené. První let tam nechtěli nechat ani sednout, letiště v Rijádu dělalo problémy s poskytnutím handlingovýh služeb. Ve směru z Prahy do Rijádu letěli dva cestující, zpět to bylo ale plné. Nakonec to dopadlo tak, že se letadlo odbavovalo na VIP privátním terminálu jako speciální let, tudíž to měli cestující i s červeným kobercem. Další lety už se nekonaly, čeká se, až se pán co dává schvalovací razítko, vrátí z dovolené. Před sobotním letem se pokoušeli vyjednat to, že by se letělo aspoň do Bahrajnu, ale ani to nedopadlo.
Zajímavé je, že od rána do odpoledne svítilo na odletových tabulích na Ruzyni info, že odbavování začne v 17:00, přestože už se vědělo, že let nepoletí a cestující už byli předělaní na jiné společnoti.


Od rána do minimálně 15:43 to tam svítilo, jako že to poletí.


Nicméně, let se nekonal.
 


Statistika letů OK300 Praha-Rijád není moc pozitivní. Tak uvidíme, jestli se do 19. 6. vrátí ten pán s razítkem z dovolené.

3) Kdyby někdo hledal práci v leteckém prostředí.

4) Ovoce proběhlo. Broskve jsme vyměnili za nektarinky. Ty sice tolik nelepí, ale kloužou.


Banány, jablka, nektariky.


Takže děkujeme.


16. 7. 2016
1) Další ukázka toho, že někteří lidé by se neměli pohybovat samostatně po zeměkouli a místo toho by je bylo lepší přesunout do ústavní léčby. Na letišti Santa Catarina v jižní Americe byl před odletem do Ria de Janeira zadržen cestující s atrapou bomby. Nechápu.


Já mám legraci ráda, ale tohle vtipné není.

2) Včera přivítala společnost Croatia Airlines svého miliontého cestujícího. Stalo se tak na lince OU663 Dubrovník - Záhřeb a tou "milionářkou" se stala paní Suzana Brenko. Jako poděkování dostala dárky od záhřebského letiště.


Gratulace.


Paní vypadá trošku stydlivě.

3) Na moskevském Vnukovu proběhlo nacvičování havárie letadla, do kterého se zapojily složky letiště, které by s tím v reálu měly co do činění. Simulovalo se to, že na letišti jakože přistává letadlo bez vysunutého předního podvozku. Po přistání do pěny začne přední část hořet. Na palubě je 14 cestujících a 5 členů posádky. Hlavním hrdinou tohoto naštěstí jen nacvičovaného dramatu, bylo Túčínko 134.


 
 

4) Ve Velké Británii žije pán jménem David Palmer. Ten je leteckým nadšencem a má dceru Emily, která je architektka - designérka. Společně si založili firmu nazvanou DAPPR Aviation, pod jejíž hlavičkou vytvořili z Airbusu A320, který už měl jít do šrotu, něco, co se nazývá Aeropod. Prototyp Aeropodu je nazvaný "Garden room", ale je možné na zakázku udělat téměř cokoliv, např. dětskou hernu, domácí posilovnu nebo saunu. Akorát že to není úplně nejlevnější záležitost, firma otce a dcery nabízí výrobu takového domečku z letadla za cenu 22 000 - 32 500 GBP. 


Prototyp zahradního Aeropodu.


Model Garden House.


Instalace do zahrady.


Vizualizace dalších variant na zakázku. To by se mi líbilo. Kdybych měla zahradu. A kdyby to stálo tak maximálně deset tisíc. Korun, ne liber.


Tuhle variantu si určitě umí představit na své zahradě většina spotterů:-) Ale nechápu, proč za to chtějí tolik peněz, vždyť v tom nic zas tak drahého není?

5) Společnost Sukhoi předala své dva Business Jety novému zákazníkovi a současně prvnímu zahraničnímu, kterým je Royal Thai Air Force. Letadlo má tři zóny: VIP (4 místa), Business (6 míst) a standardní (50 míst).


A má to i bazén s klimatizací!


Hmn. Pěkný.

6) Dermacol má novinku a tou je bílá kajalová tužka White Kohl Pencil, která se aplikuje na oční vodní linku, jak se říká waterline. Cena tužky je v prodejnách Dermacolu 99 Kč, čili v drogériích by mohla být levnější.


 No, když to na někom vidím, tak to vypadá moc hezky, ale já si na tu vodní linku nedokážu něco kreslit. To je jako bych si nikdy nedokázala strčit do oka kontaktní čočku.

7) Hot or Not za květen a červen TADY. Škoda, že ty nejlepší věci nejsou na českém trhu v prodeji.


15. 7. 2016
1) Ups. Airbusu A320 LATAM Argentina registrace LV-BFY se 13. 7. v Limě moc nedařilo.

2) Před pár dny, konkrétně 8. července se konal poslední let MD-11ky u Martinairu. Letadlo registrace PH-MCP se vydalo na svůj poslední let z Amsterdamu do Miami, odkud pokračovalo do odkladiště letadel ve Victorville.


Piloti posledního letu.

3) Rivalita mezi Qatarci a Delticí v Atlantě stále pokračuje. Poté, co Delta odmítla uvolnit A380kový gate na přílet inauguračního letu a došlo k ukončení dlouholetého sponzorství kvůli zahajovacímu večírku, se internetem šíří úsměvná historka. Zaměstnankyně Delty byla natočena u gatu, kde se boardoval let Qataru, jak počítá cestující. Prostě průmyslová špionáž, pěkně jako za starých časů, s manuálním cvakacím počítátkem v ruce. Detaily události ZDE, včetně odkazu na video.

4) Kazašská společnost SCAT začne 18. 7. provozovat linku Almaty-Balchaš-Astana. Balchaš je moc krásné jezero, letěli jsme nad ním z Almaty do Astany. Ta modrá barva byla shora neuvěřitelná. Lety budou operovány 4x týdně, v pondělí, ve středu, v pátek a v neděli. Létat to pro ně bude An-24 společnosti Južnoje Nebo (Southern Sky). Tato společnost se soustředí na lety pro parašutisty a má ve flotile i naši L410ku. Cena letenky na každý úsek je pevně daná - 14 000 KZT (cca 41 USD) za jednosměrnou cestu. Cena je pevná, protože je to dotované státními orgány.
Letový řád je následující:

DV521 ALA0955 BXH1120 1357 AN24
DV524 BXH1155 TSE1330 1357 AN24
DV523 TSE1440 BXH1620 1357 AN24
DV522 BXH1650 ALA1815 1357 AN24


Letiště Balkaš.

5) Vládní flotila Ruské federace provozuje Iloušky 96-300. Do konce roku 2018 mají být dodány ještě dva kousky, na těch se momentálně pracuje. A jak budou vypadat uvnitř? Takhle:


Cena každého z nich má být cca 5 miliard rublů.

 6) Okno do historie. Rok 1988 a smíšená sovětsko-indická posádka na trase Moskva - Deli - Bombaj - Moskva. 


To musely být časy, z pohledu letectví.

5) Něco pro pamětníky. Nebo spíš pamětnice. Jsem si vzpomněla na film/seriál, který se vysílal, když jsem byla malá a který se mi moc líbil. Jmenovalo se to Vzdálené vrcholky hor a mělo to několik dílů, ale udělali z toho i jeden film. Tak jsem si to našla a o volném odpoledni pustila. Ústřední scénou je upalování indické princezny poté, co zemře její manžel. To probíhá při pohřebním obřadu. Ona jde k tomu místu, kde se to koná a říká" "ram ram, ram ram, ram ram". Pamatuji si, že jsme si pak na to upalování s kamarádkami hrály, jak nás to zaujalo.
Nedávno jsem četla, že se to ještě v nějakých zapadlých indických vesnicích praktikuje.

 
  TADY je ta slavná scéna na youtube.


14. 7. 2016
1) Přes letiště v běloruském Minsku se včera prohnala velká bouře, po které tam zůstala spoušť. To bude mít pojišťovna radost.


Boeing 737 Belavie se srazil s nákladním Antonovem 12, který se u toho ještě posadil na "zadek".

 


Letiště nyní pracuje v nouzovém režimu.

2) V úterý se na letišti Domodědovo v Moskvě konal druhý ročník přehlídky letecké módy nazvané DME Runway. On je 12. červenec totiž mezinárodní den stevardů a stevardek, ale tady se to moc nepřipomíná, nicméně zahraniční média to docela zmiňovala, mně to na FB vyskakovalo celý den. V letošním roce pozvánky přijalo 22 leteckých společností, které na Domodědovo létají, jak ruské, tak zahraniční. Všechny modelky byly opravdické letušky a většina se jich takto na molu vystavovala poprvé.  Kromě stevardek byly letos přizvány i zaměstnankyně společností, které jsou na letiště nějak napojené, např. pracovnice Aeroexpressu (vlak na letiště) nebo celní služby. Všechny fotky z přehlídky od Sergeje Anashkevitche k vidění ZDE. A ještě galerie od dalšího fotografa TADY.


Příprava pódia. Foto: Sergey Anashkevitch ( http://aquatek-filips.livejournal.com/ )


Přípravy modelek. Foto: Sergey Anashkevitch ( http://aquatek-filips.livejournal.com/ )


Belavia. Foto: Sergey Anashkevitch ( http://aquatek-filips.livejournal.com/ )


Ural Airlines. Foto: Sergey Anashkevitch ( http://aquatek-filips.livejournal.com/ )


Austrian Airlines. Foto: Sergey Anashkevitch ( http://aquatek-filips.livejournal.com/ )


Vueling. Foto: Sergey Anashkevitch ( http://aquatek-filips.livejournal.com/ )


S7 - Siberia Airlines. Foto: Sergey Anashkevitch ( http://aquatek-filips.livejournal.com/ )


Brussels Airlines. Foto: Sergey Anashkevitch ( http://aquatek-filips.livejournal.com/ )


AZUR AIR. Foto: Sergey Anashkevitch ( http://aquatek-filips.livejournal.com/ )


VIM Avia. Foto: Sergey Anashkevitch ( http://aquatek-filips.livejournal.com/ )


Nordstar. Foto: Sergey Anashkevitch ( http://aquatek-filips.livejournal.com/ )


Air India. Foto: Sergey Anashkevitch ( http://aquatek-filips.livejournal.com/ )


Air Arabia. Foto: Sergey Anashkevitch ( http://aquatek-filips.livejournal.com/ )


Lufthansa. Foto: Sergey Anashkevitch ( http://aquatek-filips.livejournal.com/ )


Gulf Air. Foto: Sergey Anashkevitch ( http://aquatek-filips.livejournal.com/ )


Uzbekistan Airways. Foto: Sergey Anashkevitch ( http://aquatek-filips.livejournal.com/ )


Nordavia. Nemůžu si pomoct, to jsou prostě šaty z uniformy ČSA. Foto: Sergey Anashkevitch ( http://aquatek-filips.livejournal.com/ )


Rusline. Foto: Sergey Anashkevitch ( http://aquatek-filips.livejournal.com/ )


A autor fotek - známý ruský fotograf, cestovatel a reportér Sergey Anashkevitch. Foto: Sergey Anashkevitch ( http://aquatek-filips.livejournal.com/ )

3) V úterý 12. 6. přistál první let společnosti Bravo Airways v ukrajinské Oděsse na inauguračním letu z Kyjeva Žuljany. Přivezl 84 cestujících, mezi nimi byl například guvernátor Oděsské oblasti Michail Saakašvili a zástupci turistických organizací z Ukrajiny. Během tiskové konference pořádané při této slavnostní příležitosti, uvedl ředitel společnosti Bravo Airways, že další tratí, na kterou se chystají, je spojení Kyjev - Lvov. 


Slavobrána.


Saakašvili si dělá selfie s letuškami.


Očekávači v Oděsse.


Je to tady.


Tisková konference.


Posádka.

4) Tohle už je trošku stará "novinka" ale i tak je to zajímavé. Už v květnu, konkrétně 4. 5. se konal inaugurační let společnosti Aer Lingus z Dublinu do Los Angeles. To by samo o sobě nebylo až tak zajímavé, inaugurační lety se konají skoro každý den. Ale tento přitáhl více mediální pozornosti proto, že posádka letu EI 145 v kokpitu Airbusu A330, byla čistě ženská. Kapitánkou byla Anne Marie Teevan a s ní letěly F/O Nicky Hughes a F/O Niamh Power. Kapitánka Anne Marie Teevan je jednou z nejzkušenějších pilotek u Aer Lingus. Začala létat jako First Officer na Boeingu 737, poté přešla na Boeing 747. Kapitánkou je už 19 let, z toho šest na Airbusu A330, na kterém létá převážně transatlantické lety. Rozhovor s Anne Marií ZDE.
Z inauguračního letu vzniklo velmi pěkné promo-video, které lze vidět TADY. Já ta videa z kokpitu moc nemusím, protože je to na mě moc technické, ale tohle je opravdu pěkně udělané i pro laiky a má to jen necelé dvě a půl minuty, tak to není zbytečně zdlouhavé.


Inaugurační let Dublin - Los Angeles. Foto: Aer Lingus


Foto: Aer Lingus


Během letu bylo natočeno video.


Behind the scenes z letu.

5) Na letišti v kyrgyzském Bishkeku přistálo dnes po půlnoci speciální letadlo s německou kancléřkou Angelou Merkel. Já bych to sem ani nedávala, kdyby to nebylo zajímavé z pohledu letecké dopravy, protože můj úplně soukromý názor je, že ta paní by měla být už dávno odejmuta ze své funkce a minimálně se zpovídat u soudu ze svých činů, ale bohužel. Přivítal ji osobně sám prezident Kyrgyzstánu, ten je mi naopak velmi sympatický.


VIP letadlo na letišti Manas.


Zástupci tisku na letišti.


No comment. 

6) Radši si dáme novinky z drogérie. V Rossmannu běží několik akcí, které stojí za zmínku.


Maybelline má akci 1 + levnější zdarma. To se vyplatí. Ceny nezvedli.


Dermacol má 30% slevu. Vyplatí se určitě ta větší báze (30 ml) pod make-up, normálně stojí cca 360 Kč minimálně. Nyní za 258 Kč.


Na trhu se ale objevila nová báze pod make-up od značky Gabriella Salvete. Doporučená cena je 199 Kč, nyní v akci za 139 Kč.


Tak jsem si ji koupila a vyzkouším.

7) A opět svačina nad klávesnicí.


13. 7. 2016
1) Na právě probíhající Airshow ve Farnborough byly včera vyhlášeny výsledky World Airline Awards 2016 neboli Skytrax. Vítězem hlavní kategorie Nejlepší letecká společnost se staly Emirates!
Kategorií je více a ocenění se dostalo i na další společnosti. Mě by docela zajímalo, jak tohle opravdu probíhá, jestli se ty výsledky zástupci leteckých společností dozví skutečně až na místě nebo už tam s tím jedou, že dostanou ocenění. Když vidím fotky z vyhlašovací ceremonie, kde se fotí šéfové aerolinií s plaketami, obklopeni skupinou letušek v uniformách, tak si říkám, jestli to věděli v předstihu, že si sebou přivezli i uniformované pracovnice pro budoucí promo fotky nebo tam byli všichni takto připravení v plné zbroji pro případ, co kdyby se umístili. Že by tam jako přišel takhle na vyhlašování třeba šéf Qatar Airways, sebou vedl letušky v uniformách, napjatě by čekali, jako to dopadne, vyhlásili by výsledky, oni by se neumístili a tak by řekl: "jo tak nic, tak třeba to vyjde příště" a s celou skupinou by odešli. To si nějak neumím představit.
Do Farnborough letěla i Marina Lystseva, která předávání cen Skytrax zdokumentovala a její fotky jsou opět zajímavější, než všechny oficiální fotky dohromady. Celá její fotoreportáž je v vidění ZDE.


Best Airline 2016! Foto: Marina Lystseva ( http://fotografersha.livejournal.com )


Foto: Emirates


I pro Aeroflot se nějaké ocenění našlo. Vyhráli kategorii Best Airline in Eastern Europe. Ředitel Aeroflotu je ten v modrém obleku. Foto: Marina Lystseva ( http://fotografersha.livejournal.com )


 Šéfové Qatarců a Aeroflotu. Zajímalo by mě, jestli by tam Akbar Baker chodil, obklopen svými letuškami, když by hrozilo, že odejde bez ceny a nebude se fotit pro média. Zrovna on, o kterém se neříkají moc pěkné věci. Foto: Marina Lystseva ( http://fotografersha.livejournal.com )


Tak mu dali hned tři ceny. World Best Business Class, Best Business Class Airline Lounge a Best Airline Staff in the Middle East. Loni vyhrál ale tu hlavní kategorii, kde mu letos první místo vyfouklo Emirates, tak možná proto má hned tři, aby se neurazil. Foto: Marina Lystseva ( http://fotografersha.livejournal.com )


Ethiopijcům taky dali. Best Airline Staff in Africa. Každá společnost dostane něco, čím se může chlubit v propagačních materiálech a všichni jsou happy. Foto: Ethiopian Airlines.

2) A ještě další zajímavost z Farnborough International Airshow Trade, která probíhá od 11. do 17. 7. 2016. Kromě toho, že se tu podepisují kontrakty na objednávky letadel, se tu předvádí vše možné. Ruský Sukhoi zde předvedl koncepci projektu Sportjet by Sukhoi. Viz fotky níže. Hmnn. Zajímavé.


Foto: Sukhoi Civil Aircraft Company


Foto: Sukhoi Civil Aircraft Company

3) V Jekatěrinburgu na letišti Kolcovo proběhl tak trochu nezvyklý spotting. Studenti univerzity architektury zde dostali 5. 7. možnost, zdokumentovat chod letiště. Nikoliv ale klasicky foťákem, ale doslova umělecky, malířskými potřebami. Jejich práce budou v blízké době k vidění v terminálu letiště.
Foto: Letiště Kolcovo

4) Croatia Airlines má novou, první a jedinou kapitánku letadla v Chorvatsku. Stala se jí Kristina Mlinarič, která úspěšně složila kapitánské zkoušky a nyní jako jediná žena v zemi, létá na levém sedadle.


Foto: Croatia Airlines


Foto: Croatia Airlines


Foto: Croatia Airlines

5)  Ani třetí let z Prahy do Rijádu se nekonal. Nicméně na další rotaci s odletem v sobotu, jsou letenky v prodeji. Tak snad už to vyjde. Taktéž byl zrušen Aeroflot z Moskvy, který následně večer poslal do Prahy Boeing B777, aby pobral cestující ze zrušeného letu.

6) Ovoce jsme lehce modifikovali. Vypustili jsme třešně a přidali broskev. Od broskve jsou ale dost upatlané ruce, tak bude asi další změna.


12. 7. 2016
1) Letecká společnost Beijing Capital Airlines, kterou vlastní Hainan Airlines, oznámila plány na zahájení letů z Pekingu do Záhřebu pro příští rok. Konkrétně by tam chtěla začít létat v červnu 2017. Operovat lety by měl dvakrát týdně Airbus A330-200 s kapacitou 222 míst. Jestli to chtějí létat celoročně nebo jen přes léto, se zatím neví. Tedy, oni to asi ví, ale neřekli to. Aktuálně tato společnosti létá z Číny do Japonska, Jižní Koreje, Thajska, Španělska, na Maledivy a do Vietnamu. Kromě Záhřebu chtějí příští rok přidat také Helsinki.
Ti Čínani budou za chvíli opravdu ale úplně všude.


Foto: Yben

2) Včera zahájila provoz nová nízkonákladová společnost Air Seoul, která spadá pod známou Asianu Airlines. Létat bude vnitrostátně mezi Soulem a Jeju a to 4 x denně Airbusem A321.


Uniformy budou mít celkem pěkné.

3) Do Portugalska se vrátili vítězové letošního fotbalového Eura ve Francii. Už se rozkódovalo, čím tam letěli (B737-400 GainJet SX-ATF). Tím samým letadlem se i vrátili, letěli pod kódem CHAMP16. A dostalo se jim vítězného přivítání. 


Na zpáteční let se oblékli do slavnostního.


Lisabonské letiště je známé tím, že tam dělají barevné uvítací slavobrány. Aktuálně jim z kohoutků tekla zelená a červená voda.


Hmn, pěkný, hodně štěstí.


Samozřejmě zaměstnanci letiště nemohli chybět, ti jsou vždycky všude:-)

4) Air Arabia začala létat 7. 7. z Sharjahu ve Spojených arabských emirátech do gruzínského Batumi. Lety budou operovány 2x týdně, ve čtvrtek a v sobotu. Letenky se prodávají od 159 USD za one way segment.


Slavobrána, samozřejmě.


Cestující inauguračního letu se fotili pod letadlem.


Dortáž.

5) Nikdy jsem netoužila být pilotkou, tohle mě naštěstí vůbec neláká. Ale ráda čtu jejich diskusní fóra, je to zajímavé vidět, jak řeší práci u jednotlivých společností. Tuhle mě zaujalo, jak někdo popisoval, jak to probíhá třeba u takové Safi Airways, kde jsou kandidáti balamuceni tím, že budou bázováni v Dubaji a odtud budou létat do Kábulu. Po podepsání kontraktu to ale dopadne tak, že jsou víc v tom Kábulu a občas letí do Dubaje, což se jim nelíbí. Nyní se snaží hodně pilotů nalákat čínské společnosti a přetáhnout je z oblasti Středního východu do Číny nebo do jejich evropských destinací. V Dubaji se zastaví v srpnu. Jaké nabízí podmínky, je pro zajímavost možné vidět níže. Každé povolání má nějaké výhody. My třeba dostáváme stravenky.
Já kdybych chtěla být pilotem, tak půjdu létat SEM


6) Po mnoha měsících zachytil Flightradar24 jednoho ze čtyř Iloušků 76 Syrianu. Aktivně létají registrace YK-ATA a YK-ATB, ty jsou vidět občas několikrát denně, jak pendlují po Sýrii a do Íránu. Registrace YK-ATC nelétá už celé roky, Iloušek je snad odstavený někde v Damašku. Čtvrtý v pořadí YK-ATD se ukázal naposledy někdy v listopadu 2015, kdy letadlo bylo v Moskvě. Jsem si říkala, kde je mu konec, že už ho třeba rozebrali na náhradní díly pro ty dva, co létají. No, naštěstí nerozebrali. Včera se objevil a dokonce opět v Rusku. Odstartoval z letiště Žukovskyj/Ramenskoe, létal kolem dokola a pak se tam zase vrátil.


Tak to jsem zvědavá, na jeho další pohyby a jestli se třeba objeví nějaké fotky od ruských spotterů. Páč se mi nezdá, že by si to tam takhle vystavovalo ve vzduchu a nikdo by to nevyfotil. 

7) Pořídila jsem si kolečkové brusle a začala bruslit. Ten Central park, který mám v sousedství, si o to přímo říkal. Respektive je to tak, že já upřímně nenávidím jakýkoliv sport (a ze všeho úplně nejvíc lyžování) a i to, že chodím pravidelně do fitnes, je jen výsledkem kombinace mé silné vůle a rozumu. Že by mi to něco přinášelo, jak třeba někdo říká, že po cvičení se cítí dobře a spokojeně, tak to já tedy vůbec nemám. Naopak, jsem po cvičení spíš ještě víc zpruzelá, že jsem ten čas mohla strávit jinak. Na druhou stranu vím, že člověk něco dělat musí, nebude nám pořád dvacet, ani třicet, že:-) A tak volím cestu nejmenšího odporu, čili aktivity, které jsou pro mě aspoň trošku skousnutelné. A to ty brusle jsou.
Napřed jsem se bála, že se mi tam budou smát, že to na mě každý pozná, že na tom neumím. Pak jsem tam viděla běhající, funící a potící se 150ti kilové lidi a naopak si řekla, že to je úplně super, když se člověk k něčemu novému dokope a hrdě se na ty brusle postavila. Po pár dnech se to poddalo a večerní bruslení při západech slunce, je super. Ještě jsem se ani jednou nevymlátila, ale to určitě také přijde. Navíc si tam připadám jak v moskevském parku, poměr rusky a česky hovořících návštěvníků parku je tak 50/50 ne li větší, v neprospěch Čechů. Ale tak to mně tedy vůbec nevadí. Rusové se tam věnují i svému národnímu sportu, rybaření. To by mě zajímalo, jestli tam opravdu chytí nějaké ryby.

 

8) Otázka pro úterý. Poletí dnes linka OK300 z Prahy do Rijádu nebo ne? ;-)


11. 7. 2016
1) Když ten Rijád v sobotu večer neodletěl, tak nemůže v neděli ráno ani přiletět, to dává logiku.


Přílet zrušen.

2) V Crew shopu je sleva 50% na Victoria Secret a taktéž velká sleva na džíny Armani.Tomu říkám sleva. Veru si hned džíny koupila.


Výběr docela je.

3) V Central parku bude v srpnu zajímavá atrakce. My tedy jdeme určitě, bude li teplo ;-) Snad neskončíme v rybníce. 

4) I v neděli proběhl fruit time.


Opět jablka, banán, třešně.


10. 7. 2016
1) ČSA v úterý 5. 7. zahájily přímé lety do Rijádu v Saudské Arábii s frekvencí dva lety týdně (úterý a sobota). První let odletěl, druhý už ne.  Sobotní odlet 9. 7. byl zrušen. Mám jen chodbové informace, ale prý chybí nějaké povolení ze saudské strany a proto nemohl být let operován. Akorát, že na zrušeném letu z Rijádu do Prahy na odlet v neděli nad ránem, bylo naknihováno asi 100 lidí, pro které se muselo během soboty hledat náhradní spojení. Takže to bylo zrušeno tak nějak jako na poslední chvíli. Tak to ti saudští cestující, kteří se rozhodli zkusit to nové přímé spojení s pro ně neznámou leteckou společností, byli jistě moc rádi.


Ještě takhle na konci Ramadánu, kdy jsou všechna letadla totálně nacpaná.

2) Nová chorvatská letecká společnost AWEX Croatia, měla včera zahájit zahájit lety Portorož - Bělehrad. Tahle společnost je prý napojena na pána jménem Marijan Tuškan, který stál za první chorvatskou soukromou společností Air Adriatic, která fungovala od roku 2006. Tehdy byla bázována v Pule a Dubrovníku a létala chartery do severní Evropy. V roce 2007 plánovala společnost  zahájení letů ze Záhřebu do Berlína, Dusseldorfu, Malmo, Moskvy, Pristiny, Skopje a Curychu a také si chtěli pořídit do flotily letadla Boeing 737-700 a dokonce i 2x Boeing 767. Což jim ale nevyšlo, páč ještě v tom roce ukončili provoz a přišli o AOC certifikát, bez kterého létat nelze. Později to chtěli zkusit ještě jednou, pod názvem Adria Wings s lety z Rijeky do Bělehradu, Niše a Prištiny, operovanými Dornierem 328. Tyto plány ale nebyly nikdy zrealizovány. 
Takže tenhle pán teď rozjíždí další společnost, jménem AWEX Croatia, která má zajišťovat lety z Curychu do Bělehradu, s mezipřistáním v Portoroži.  První let měl letět včera, 9. 7. a opakovat se každý týden, až do 24. 9. Operovat je má Saab 340 s kapacitou 34 míst. Ale první inaugurační let má výjimku a ten má letět něco menšího, jen s kapacitou deset míst. Protože nemají certifikát AOC, budou létat na nějaký "půjčený" od nejmenované polské aerolinie.
Z nového spojení mají radost na portorožském letišti. Jeho ředitel Robert Krajnc se nechal slyšet v médiích, že prvních několik letů nebude plných, protože prodej začal až nyní, ale že takovéto projekty potřebují čas a je nezbytná trpělivost. Prý tam historicky létal JAT a lety byly plně obsazené. Letiště Portorož nemá aktuálně jiné pravidelné lety, ale odbavilo během loňského roku skoro 23 tisíc cestujících.
Krom této linky AWEX Croatia plánuje letos zahájit ještě další lety z jaderského pobřeží do Bělehradu. Má se jednat o spojení z Rijeky, Zadaru a Brače. Tak uvidíme, jestli to tentokrát vyjde.


Foto: EX-YU Aviation


To je ale hezké letiště! A má to sklep? A mohla bych ho vidět?

3) Vichy uvedlo na trh nové pleťové minerální masky. Reakce jsou na ně od uživatelek velmi pozitivní (pokud si to nepíší zaměstnanci Vichy na různá diskusní fóra sami) a všechny si je nadšeně chválí. Jedinou nevýhodou je prý cena, protože dvoj balení na jedno použití stojí 100 Kč, takže 50 Kč na jednu masku. No, ale kdyby to bylo tak zázračné, jak o tom píší, tak by to zas nebylo tak moc. Jsou dva druhy. Ta šedivá je čistící jílová, oranžová rozjasňující peelingová.


Tak si počkám na nějakou akci a pak je zkusím.

4) V sobotu byl hodně frmol s překnihovanou linkou (ano, i A380 už bývá překnihovaná) a o to víc jsme po odletu ocenili ovocné osvěžení.


Banány, jablka a třešně.


9. 7. 2016
1) Podcenila jsem distributory filmu Sully o přistání letadla na řece Hudson. Filmu se u nás dočkáme a ještě ke všemu o den dříve, než v USA! Česká premiéra je naplánována na 8. září 2016. Takže jdeme a už se moc těšíme! Film bude do našich kin uveden pod názvem Sully: Zázrak na řece Hudson.


Záběr z filmu. Věrku dojala k slzám v traileru úplně stejná scéna, jako mě:-)

2) V Británii probíhá airshow RIAT. A včera měla velmi speciálního návštěvníka. Tím byl prince George, budoucí britský král. Já mám britskou královskou rodinu moc ráda a hned po Alžbětě jsou mými favority William a Kate (s Hankou v práci probíráme, co měla Kate na sobě). Jsou pro mě symbolem té hezké Anglie, jak ji znám a chtěla bych vidět i do budoucna, i když to už je asi utopie.


Malý spotter. Foto: RAF


Foto: RAF


Foto: AP

3) KLM bude točit na palubách letadel pivo. Ve spolupráci s firmou Heineken vyvinuly tu věc, ze které se to točí, aby to fungovalo v letadle za letu. Prý to trvalo několik let, než to vymysleli. Já pivo nepiju, co víc, úplně se mi dělá zle z jeho zápachu, takže představa, že ho rozlévají na palubě a kolem mě to všichni chlemstají a line se tam ten pivní odér, mi nedělá vůbec dobře. Testovat to budou na mezi kontinentálních letech v průběhu srpna.


Foto: KLM

4) Koupila jsem si letenku na let s Ilouškem 114. Tak doufám, že nebude změna typu a nepošlou místo něj nějaké západní letadlo.

5) Po několika dnech jsme se potkali s Jendou v práci. Protože i jeho Jana podarovala borůvkami, upekl z nich pro kolektiv dietní dezert, bez mouky i bez cukru. Chutnalo to všem moc. Také mi jedna cestující vietnamské národnosti řekla: "chi chi, cheský čepička". Tak pokud se příští týden objeví na pultech vietnamských tržnic červené kloboučky se závojem, víme, odkud vítr vane:-)


Jendovo vynikající borůvkovo-tvarohový dezert.


A po týdnu bez ovoce jsme si dopřáli. Zdravíme do Aviany! ;-)


Meruňky, banány, jablko.


8. 7. 2016
1) Marina samozřejmě nezklamala. Už ráno, když jsem vstala, měla fotky ze startu rakety, zpracované a zveřejněné na svém blogu. K vidění ZDE.
Na blogu má i další zajímavé fotky z pobytu na Bajkonuru před startem rakety: TADY jsou fotky ze setkání s kosmonauty a ZDE reportáž z okamžiku, kdy raketu na startovací rampu přiváželi, to je skoro stejně tak zajímavé, jako samotný start rakety.


Tohle musí být naprosto mega zážitek. Foto: Marina Lystseva ( http://fotografersha.livejournal.com/ )

2) Včera proběhlo na letišti Šeremetěvo v Moskvě nacvičování situace, kdyby se mezi cestujícími objevil mor. Akce se zúčastnily složky letiště a Aeroflot.
To je dobré vědět, že tam jsou připraveni na vše. I na mor. Foto: Letiště Šeremetěvo

3) Ukrajinská letecká společnost Bravo Airways zahajuje od 15. 7. lety z Kyjeva Žuljany do Oděssy a zpět. Do 1. 8. budou lety 4x týdně, od srpna pak denně. Létat to bude Boeing 737-500. S nástupem tohoto dopravce budou mít cestující spojení mezi Oděssou a Kyjevem 5x denně. 


Společnost založená v roce 2012, aktuálně by měla mít v provozu 3-5 letadel.


Tak to také vidím poprvé.

4) Wizzair zahájil lety z Berlína Schonefeldu do rumunské Cluje. Tudíž budou tři linky z Berlína do oblasti východní Evropy. Už létají do Skopje v Makedonii (od března), nyní Cluj a v září začnou létat do Kutaisi v Gruzii (dá li se Gruzie považovat za východní Evropu, asi moc ne už:-)


Nevím, proč to mají napsané na netopýrovi, jestli to má něco společného s Drákulou?

5) Ruské výzkumné Túčínko "měřilo" ve čtvrtek hraniční čáru.


Letěli jako TSO2217.

6) Na Instagramu se objevily dvě fotky letadla nové společnosti Armenia. Tahle společnost byla založena loni v listopadu a začít měla létat v dubnu 2016. Tak asi minimálně vznikla, když mají to letadlo. Kód IATA dostali 6A. Základna má být v Jerevanu a plánují létat do Amsterodamu (2x týdně), Krasnodaru (3x týdně), Moskvy VKO (1x denně), Rostova (3x týdně), Soči (3x týdně), Minerálních Vod (3x týdně), Petrohradu (2x týdně), Paříže (2x týdně), Samary (2x týdně) a Nižnij Novgorodu (2x týdně).

7) Polské letiště Katowice mělo 7. 7. inaugurační let a to dálkové linky! Jednalo se o charterový let do Punta Cany v Dominikánské republice. Lety provozuje společnost TUI Boeingem 767-300 a operovány budou jednou týdně ve čtvrtek odlet do Punta Cany a zpět přílet v pátek. První let letělo letadlo registrace PH-OYI a vezlo 283 cestujících. Doba letu je 11 hodin.


Foto: Tomek Sikorski

8) Značka Maybelline má novou paletku. V USA. Jmenuje se THE Graffiti NUDES. U nás zatím není a otázka je, jestli vůbec kdy bude, protože zatím k nám došly jen dvě z pěti těchto paletek. Ale ono není úplně o co stát, to ty paletky od Gabriella Salvete jsou mnohem kvalitnější. Ty od Maybelline hodně práší a to mám ještě ty "made in USA", které bývají lepší, než evropské.


U nás se na trh dostaly jen ta první, THE NUDES a ta růžová THE blushed NUDES. SMOKES, BRIGHTS a Rock Nudes si na český trh cestu nenašly.

9) I přes existenci všelijakých supermoderních kávovarů, mám stejně pořád nejradši klasické 2 v 1. Pravda, nedávno na ně vyšla nějaká recenze na Idnesu, ze které vyplynulo, že to kávu snad ani neobsahuje a je v tom snad i nějaký obsah bělidla, ale co, hlavně, že mně to chutná, že. V práci máme také ten kávovar od George Clooneyho, ale já si tam nosím kafe svoje. Doma si každý večer připravím hrnek, vodu a sáček s kávou na ráno, abych se pak nezdržovala.


Jíst a pít nad klávesnicí je můj zlozvyk, který už se mi několikrát nevyplatil:-)


7. 7. 2016
1) Ethiopian Airlines zahájily 3.7. slavnostně lety z Addis Ababy do New Yorku (operované s mezipřistáním v Togu).


 Dálkové linky Ethiopijců na americký kontinent a jejich směrování.

A také zveřejnili fotky z interiéru jejich nového Airbusu A350.Business class. Pamatuji, když British Airways přišly s tím, že sedačka ve Firstce šla rozložit na úplné ležato. Tenkrát to bylo NĚCO, dneska už na dálkových letech úplná samozřejmost.


Economy class. Hezké to mají.

2) Jestli měl polský národní fotbalový tým po návratu domů bouřlivé uvítání, tak to nebylo vůbec nic proti tomu, co čekalo hráče Islandu. V pondělí přiletěli na letiště Keflavík, kde jejich letadlo dostalo uvítací slavobránu. V ulicích je pak čekaly desetitisíce fanoušků. Vzhledem k tomu, že podle oficiálních čísel čítá populace Islandu 334 000 lidí, tak je to slušná účast.
Před pár dny jsme četla humorný příspěvek, jak Islanďané sestavovali jejich národní tým:
334 000 - počet obyvatelstva
- 170 503 žen
- 40 121 muži pod 18 let
- 85 670 muži nad 35 let
- 24 775 tlusťoši
- 788 zaneprázdnění velrybářstvím
- 321 zaneprázdnění sopkami
- 2 856 střihači ovcí (je sezóna!)
- 23 manažeři bank ve vězení
- 189 invalidé pouze s jednou nohou
- 265 slepci
- 8 781 fanoušci na stadionu
- 3 týmový lékař, kuchař a masér
- 1 trenér
23 mužů do týmu


Slavobrána.


Národní hrdinové.


A jede se pozdravit fanoušky.


To je moc hezké.


Si to museli moc užít.

3) Na Ruzyni se objevilo info pro cestující o tom, že je tam všude zdarma wifi. Možná by to chtělo i anglicky. Jestli je to anglicky z druhé strany (nevím, jestli to tam je, jen mě to napadlo), tak to je na nic, to není ze zastávky vidět.


Ale wifi chodí relativně rychle, za to palec nahoru.

4) Na petrohradském letišti Pulkovo proběhl ve středu Den hlavního města republiky Kazachstán, organizovaný ve spolupráci s Air Astanou. Pro prvního cestujícího, který se dostavil na odbavení letu KC136 do Almaty, bylo připraveno překvapení. Dostal letenku od Air Astany v Business třídě a od Letiště Pulkova voucher na návštěvu Business salonku. Tou šťastnou první cestující se stala Eleonora Sartbajeva. Všichni cestující letu si mohli nabídnout občerstvení


Paní měla určitě radost aneb jak se vyplatí, dorazit včas na letiště.

5) Do kin (zatím jen v USA) míří nový film, natočený podle příběhu zázračného přistání Airbusu A320 společnosti US Airways v roce 2009 na řece Hudson v New Yorku. Hlavního hrdinu, kapitána jménem Chesley Sullenberger, kterému se říká Sully, hraje Tom Hanks (já ho teda moc nemusím, ale nějak ho snad zvládnu) a film režíruje Clint Eastwood. Film podle traileru ukazuje i to, co se odehrávalo potom, průběh vyšetřování celé události a tlak, kterému Sully musel čelit. Asi stárnu, protože mi tekly slzy dojetí jen při koukání na ten trailer, nevím, co budu dělat, až uvidím celý film. Si budu muset koupit hodně kapesníčků. Doufám, že nám to dodají do kin dřív než za půl roku, přeci jen, v kině je to mnohem lepší zážitek, než doma v televizi. Americká premiéra bude 9. 9. 2016.
Kapitán Sullenberger píše svůj blog, k dispozici ZDE.


Trailer je k vidění na webu filmu: http://sully-movie.com


Zázrak na Hudsonu.

6) ČSA zahájily v úterý 5. 7. přímé lety do Rijádu v Saudské Arábii.


Letěl to Airbus A319 registrace OK-NEP.

7) Na Bajkonuru je naplánován dnes na časně ráno (4:36 moskevského času, čili 3:36 našeho) start pilotované rakety Sojuz MS. Na palubě budou Anatalij Ivanišin (z Roskosmosu), Takuja Oniši (palubní inženýr) a Kathleen Rubins (z NASA). Marina Lystseva už je na místě dva dny a tak budou určitě k vidění zajímavé fotky ze startu. Ne, že by mě ta kosmonautika až tak zajímala, ale přeci jen, je to můj oblíbený Bajkonur a ještě fotky od Mariny, tak to je záruka, že to zajímavé bude.
Marina na Bajkonur letěla Túčínkem 154 známým jako Ižma (to, které přistálo nouzově v lese a cestující šli pak houbařit, než pro ně záchranáři přijeli). Marinin trip report s jako vždy moc pěknými fotkami z letu Túčínkem Ižma na Bajkonur je k vidění ZDE.


Let na Bajkonur bych hodně moc chtěla mít na své Flightmemory. Foto: Marina Lystseva


Výprava z Moskvy na start rakety. Foto: Marina Lystseva

8) Na svůj poslední let se vydali členové posádky havarovaného Ilouška 76 z Irkutsku. Jejich těla byla převezena 5. července do Moskvy na letiště Ramenskoje - Žukovsky, kde na jejich počest následující den proběhl smuteční obřad. Po domluvě s místním ŘLP prolétali nad městem ve 400 metrech a nad letištěm ve 100 metrech.


Poslední let posádky kapitána Filina.


Nad Moskvou (nebo spíš jejím předměstím) udělali schválně nízký průlet.

9) Naše Janina je skvělá kuchařka i pekařka a občas nás v práci potěší svými výtvory. Nyní je sezóna borůvek, čili jsme měli borůvkový koláč.


 My se máme.Borůvky jsme od Janiny dostali i domů. Tak jsem si je zakomponovala do snídaně. Když se to promíchá, tak už to moc hezky nevypadá, ale o to lépe chutná. Takže děkujeme!

10) Historka z práce. Řešila jsem něco s jednou cestující, Ruskou, která uměla ale úplně výborně česky. Bez přízvuku, naprosto plynně. Tak jsem se jí ptala, jak je tu dlouho, že se naučila tak výborně česky? A ona na to, že devět let, a že já mluvím ale taky dobře a jak dlouho že tu jsem já? Tak jsem na ní vyjeveně koukala a říkám, no že jsem Češka, že je to můj rodný jazyk. A paní se začala strašně omlouvat, že si myslela že jsem Arabka, že musíme být Arabky, když tu pracujeme:-) Tak to mě pobavilo, že umím dobře česky. Občas se ptají cestující i Jendy, kde se naučil tak dobře česky a on na to s úsměvem říká: "doma, u maminky, v Ostravě".


5. 7. 2016
1) Byla zveřejněna jména posádky Ilouška 76, který havaroval v okolí Irkutsku v Rusku 1. 7. 2016.


Kapitán Leonid Filin

Kapitán Filin byl podle kolegů zkušený vojenský pilot, který se účastnil války v Afghánistánu. Do letky MČS (Ministerstvo pro mimořádné události) přišel v roce 1995, z vojensko-vzdušných sil. Od té doby se zúčastnil více než dvou set záchranných a humanitárních operací v Rusku i v zahraničí. Před Ilouškem 76 létal na L-29, An-24, An-26, An-72, Il-18, Il-22. Jeho kamarádi o něm říkají doslova: "Он любил "Илюшу" (on ljubil Iljušu / on miloval Iljušu). Iljuša je v ruštině něco jako Iloušek v češtině:-) Kapitán Filin jako jeden z prvních začal létat na těchto hasicích letech, v roce 1996, kdy zuřily požáry v Chabarovském kraji v regionu Komsomolsku nad Amurem. Nalétáno měl přes 11 000 hodin.


Navigátor Georgij Petrov


Alexej Lebeděv a Sergej Makarov


Igor Murachin a Viktor Kuzněcov


Andrej Mašninov a Sergej Susov


Vadim Ždanov a Marat Chadajev

Začalo se mluvit o možných příčinách nehody. Letadlo hasilo požáry z výšky 300 metrů. Je prý možné, že letadlo nabralo horký vzduch do motorů, volně přeložený text níže: "Soudě podle trajektorie letu a dopadení, je možno s jistotou říct, že posádka udělala vše pro záchranu letadla, aby ho vyvedla do potřebné výšky" informoval TACC zdroj z leteckých kruhů. Podle jeho slov, zbývalo posádce nabrat už jen 50-100 metrů, aby dostali stroj do bezpečné výšky, ale letadlo nemělo dostatek tahu. "Pravděpodobně se do motoru dostal horký vzduch z požáru, letadlo ztratilo tah, nemohlo nabrat výšku, zachytilo se o vrcholky stromů a havarovalo", dodal pracovník agentury.


A ještě se objevila jedna zajímavost, konkrétně tento stroj registrace RA-76840  vozil loni v listopadu z Egypta těla obětí a jejich zavazadla z nehody Airbusu A321 společnosti Metrojet, který se zřejmě stal terčem teroristů po startu ze Šarm El Šejku.


Převozy z Egypta. Smutný osud.


2)
V Británii mají jednoho z nejmladších pilotů, létajících komerční lety s cestujícími. Jmenuje se Luke Elsworth, je mu 19 let a létá u Easy Jetu. Tréninkový program na pilota začal dělat na CTC Aviation v Southamptonu 9 dní po dosažení svých 18. narozenin. Kurz dokončil (včetně šesti měsíců na simulátoru a létání na prskoletech v USA v Arizoně) za 18 měsíců a letos v dubnu nastoupil k Easy Jetu. Podle britské Civil Aviation Authority je aktuálně opravdu nejmladším airline pilotem ve Velké Británii. Bázován je na letišti Gatwick a létá na Airbusech A319 a A320. Jeho otec Paul pracuje také u Easy Jetu, na pozici kapitána. Problém s jeho věkem prý cestující nemají, resp. zatím nezaznamenal žádné reakce na své mládí.
Já mám s tímhle problém u některých svých kamarádů, které jsem znala jako nezletilé a nyní si udělali pilotní průkaz a létají s lidmi. Představa, že by řídili moje letadlo mě trošku děsí, ale to je samozřejmě jen můj psychický problém s tím, že jsem je znala jako děti.  


 
Foto: Easy Jet

3) Fotky od účastníků spottingu k 75. výročí letiště Vnukovo se začínají objevovat online. Tady od té paní jménem Julia Loris jsou moc pěkné. Její galerie (nejen letadla, ale i zákulisí spottingu) ZDE. Při té příležitosti jsem u ní na blogu našla opravdu moc krásné fotky z nočního spottingu prvního příletu Tunisairu do Moskvy. K vidění TADY. A z příletu Air Malty nad ránem ZDE. Tohle je přesně styl fotek, které já jako amatérský "prohlížeč" vyhledávám a nejvíc mě baví. A ne to, co pořád prosazují zuby nehty správci některých galerií leteckých zájmových serverů.


Foto kolektívo.

 
Foto: Julia Loris

4) Běloruská Belavia oznámila na svém Facebooku, že chystají na říjen 2016 pro letecké nadšence a spottery ve spolupráci s portálem www.aviator.ru (to je známý ruský fotograf a kamarád Mariny Lystsevy Sergej Martirosjan) vyhlídkový let Túčínkem 154. Směrování letu je zatím tajné, ale bude brzy odhaleno na FB Belavky ZDE. Tak to jsem zvědavá.


Odlet bude asi z Minsku, řekla bych:-)

5) A něco k pousmání. Předevčírem došlo na letišti Vnukovo k tragikomické situaci. Let FV 6481 do Vladivostoku byl o šest hodin zpožděn z důvodu, že se jedna z pasažérek chtěla okamžitě (ale okamžitě!!) rozvést se svým mužem. Letadlo už jelo na dráhu, když se dáma začala kategoricky dožadovat vystoupení z letadla z důvodu podání žádosti o rozvod. Přestože ji spolucestující přemlouvali, nenechala se a trvala na svém. Výsledkem bylo, že si všichni cestující (prý jich tam bylo 525!) museli vystoupit a letadlo muselo být celé prohledáno. Plánovaný odlet byl ve 20:40 a nakonec to odletělo v 1:23 po půlnoci. Jestli byl ten budoucí ex-manžel také na palubě, nebylo zveřejněno, ale myslím, že soud nebude klást překážky a pána osvobodí, od takové fúrie. Navrch by jí to dala zaplatit (nejen soudní výlohy, ale i to zpoždění).
Ten počet cestujících mě zarazil, tak jsem si hledala, co to letělo a byl to B747-400 EI-XLJ, čili to je to ex-Jumbo Transaera, nyní v červených nových barvách Rossije (je shodou okolností na fotce u dnešní aktuality č.3) , které se někomu děsně líbí a někomu děsně nelíbí. Jako vždycky.


Dokonce to bylo i v hlavních zprávách ruské televize. Reportáž k vidění ZDE.


4. 7. 2016
1) Ztraceného Ilouška 76 v oblasti Irkutsku se ani do sobotního večera nepodařilo najít. Prohledávala se oblast cca 800 kilometrů čtverečních, kde mohl havarovat. Trosky byly nalezeny až v neděli ráno (ve 2 hodiny moskevského času). Video záběry ze záchranného letadla TADY. Na dnešní den vyhlásil guvernátor Irkutské oblasti Sergej Levčenko den smutku.  Těla lidí na palubě prý byla nalezena. V neděli se v ruských médiích objevilo video z posledního startu Ilouška na let, ze kterého se už nevrátil. K vidění ZDE. Z takových mě vždycky mrazí.To je hrůza.

2) Emirates má nový logo jet. A hned první den, co letěl, na něj měla Hanka štěstí. Vezl ji do Los Angeles.


Páč když je na letadle napsáno Los Angeles, tak musí logicky letět právě tam.

3) Přibližně 5 tisíc fanoušků dorazilo na varšavské letiště přivítat polský národní tým fotbalové reprezentace, který se vrátil z probíhajícího Eura 2016 a způsobili tam prý malé šílenství. Někteří tam čekali mnoho hodin. Letadlo s hráči přistálo kolem čtvrté odpoledne a dostalo dokonce uvítací slavobránu. Fotbalisti se proletěli vládním Embraerem 175. Nějak jsem nedokázala najít, kolikátí vlastně skončili (páč se to ještě hraje, ne?), ale ono to je vlastně jedno. Hlavně, že měli radost.


4) Jak cestují další fotbalisti na Euro? Třeba takhle:


To by mě zajímalo, čím to letěli.

5) Někomu zas uletěly včely. Tentokrát v Rusku, v Moskvě. Z toho důvodu byl zpožděn let Moskva-Kazaň společnosti S7.


Možná se včelkám líbilo to zelené letadlo.


To je prekérní situace. Se včelami letět nelze.

6) Na Airways.cz je vyhlášena soutěž o letenku v Businessu do Londýna. S British Airways. Více informací a podmínky soutěže TADY.


Soutěž poběží od 11. do 19. 7. 2016.

Když jsme u Airways, objevil se tam zajímavý příspěvek na diskusním fóru. Uživatel s nickem velpa.66 předvedl, jak si doma vytvořil interiér letadla. Všechny fotky ZDE ve fóru. Tak to je naprosto super.


Foto: velpa.66 na fóru Airways.cz

7) V Machačkale v Dagestánu mají na letišti vystavené velmi důstojně Túčínko na podstavci. To je krása.

8) Moskevské letiště Vnukovo slaví 75 let provozu. Při té příležitosti proběhl slavnostní spotting, největší v historii, účastnilo se ho přes 200 spotterů z celého Ruska.


Pazdravlájem!


 Zlaté časy letecké dopravy na Vnukovu (z pohledu spotterů).

9) V Íránu si v neděli 3. 7. připomněli výročí sestřelení jejich Airbusu A300 nad Perským zálivem. Stalo se to v roce 1988, zahynulo všech 290 lidí na palubě. Američané letadlo letící na trase Teherán - Bandar Abbás - Duabai mylně identifikovali a sestřelili ho.
Byl o tom natočen i díl Leteckých katastrof, pod názvem Tragická záměna. Číslo letu IR 655 stále existuje, Iran Air ho provozuje na památku obětí letu. USA se nikdy formálně za sestřelení Airbusu neomluvily, nicméně vyplatily pozůstalým odškodné. V Íránu je to i po letech pořád živé téma.


Některé oběti letu IR655.

10) Na Veleslavíně u vstupu do metra jsou v denních špičkách (mimo špičku ne, to asi nikdo na letiště nejezdí) nosiči kufrů. To je taková fraška, to se opravdu nikde nevidí. Mě by zajímalo, jestli za tohle rozhodnutí, že se tam neudělali eskalátory (a schodiště ještě nejužší, jak to jen šlo), nesl někdo odpovědnost. Občas má nosič kufrů téměř stejnou hmotnost, jako to zavazadlo.


Foto: Primář Sova

11) Gabriella Salvete má novinku v sortimentu. Tou je vyhlazující podkladová báze pod make up, nazvaná Matte Primer. Má nechat pleť sametově hebkou, zabránit produkci kožního matu a díky tomu držet pleť celý den matnou. Současně ale obsahuje meruňkový olej a vitamín E, které vyživují a hydratují. Čili by to mělo prodloužit výdrž a odolnost make-upu. Tak to vyzkouším. Jen by mě zajímalo, kolik toho je, to nikde nepíší.


Doporučená cena je 199 Kč.

11) Maybelline má (v USA) novinku, barvu na rty. Vypadá to moc pěkně.


Za 8 USD to asi vyzkouším. Jen nevím kterou.

Ono je to trošku dupe na velice populární produkt od značky Too Faced, který se jmenuje Melted, viz níže. Jenže Maybelline stojí cca 8-9 USD (podle výše tax) a ty barvy na rty od Too Faced 21 USD, což je dost rozdíl. Výhodou Too Faced je mnohem širší portfolio odstínů (na obrázku jich je jen část), ale já bych si vybrala i z osmi od Maybelline. Minimálně čtyři z nich bych chtěla.

 

12) Trip report z Londýna TADY.

13) Jsem minulý víkend kvůli Londýnu cvičení vypustila, tak jsem teď musela, kdyby trakaře padaly. A oni skoro padaly.

14) Po cestě domů jsem pak ale viděla krásnou duhu.

15) Jsem ty šaty z Manga, které se mi tak líbily, viděla v autobuse na jedné paní a zase jsem na ně začala myslet. Tak jsem si řekla, že jestli je tam ještě budou mít, tak si je zkusím ještě jednou, jestli jsem se nespletla, když jsem měla pocit, že mi nesedí. Měli je. A tak jsem si je znovu zkusila a zjistila, že když jsem je zkoušela poprvé, to propínání jsem špatně sepnula a to byl důvod, proč mi nesedly. Což bylo vlastně dobře, protože bych se je byla koupila už tehdy, kdy na nich nebyla ještě 50% sleva.


Takže už je mám:-)


2. 7. 2016
1) Na kyrgyzském mezinárodním letišti letišti Issik Kul (Tamčy) proběhl včera inagurační let pro letoštní sezónu z města Oš. Páč tam se právě chystáme, tak to zní docela zajímavě, my tedy chceme jet tuto trasu autem, ale mít to na Flightmemory by také nebylo špatné. To jsou dilemata zase. Lety Oš-Issik Kul-Oš budou létat dvakrát týdně, v pátek a v neděli. Obsluhovat je bude společnost Tez Jet (tak o té slyším poprvé). V pátek přiletí v 10:25 a odletí v 11:30. V neděli dorazí až v 17:40 a zpět se vydá v 18:40. Tak v pátek by jsme ho mohli aspoň vyspottovat, když už by jsme s ním neletěli.
Další lety na toto netradiční letiště (nemá ani 3-písmenou zkratku IATA, má jen ICAO UCFL a místně používají v ruštině třípísmenou
ИКУ) budou následující: 
Kazašská společnost Bek Air bude létat na trase Almaty - Issik Kul - Almaty v pondělí a v pátek, přílet 8:00, odlet 8:40.
Společnost SCAT (též Kazaši) zahajují lety Astana - Issik Kul - Astana, v pátek, přílet v 17:30, odlet v 18:30.
A ještě do třetice spojení z Kazachstánu, opět společnost SCAT: Almaty - Issik Kul - Almaty v pondělky a pátky, přílet 12:10, odlet 13:10.
Z toho plyne, že nejlepší den pro spotting je pátek, kdy tam budou celé čtyři lety. A my tam v pátek budeme kolem, čili by se toho dalo využít. Kromě těchto letů je možné si pronajmout něco jako aerotaxi (maršutnyje taxi) do města Čolpon Ata (to je další město u jezera Issik Kul). Tak to zní také velmi zajímavě, z toho by mohl být pěkný vyhlídkový let.


Letiště Issik Kul. Foto: Letiště Manas Bishkek


Kyrgyzská společnost Tez Jet, provozující lety z Oše. Foto: Letiště Manas Bishkek


Rozhovory s prvními cestujícími. My by jsme jim tam klidně taky něco řekli, do kyrgyzské televize. Určitě by tam rádi předvedli turisty z Evropy. Foto: Letiště Manas Bishkek


Mně se hodně moc líbí Kyrgyzové, jako národ. Ty jejich tradiční čepičky a vůbec jsou moc roztomilí a milí. Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek

2) V pátek ráno byla všechna ruská média plná zpráv o tom, že se postrádá Iloušek 76, patřící ruskému ministerstvu pro mimořádné události MČS Rossiji. Ten létal poslední dny z Irkutsku, kde pomáhal při hašení požárů, které v oblasti zuří. Iloušek vyletěl v 5:19 moskevského času z Irkutsku, v 6:30 se už s řízením letového provozu nespojil. Z radarů se ztratil v okamžiku, kdy měl být ve výšce 3000 metrů. Jednalo se o registraci RA-76840 a toto letadlo je bázováno na letišti Ramenskoe (Žukovskyj, nedávno jsem o něm psala). Na palubě mělo být 10 lidí a ten den ráno už to byl jeho druhý let. Na serveru russianplanes.net se objevila fotka z jeho údajného prvního přistání v osudný den, než odletěl na svůj (asi) poslední let. Originál foto ZDE.
Ještě v pátek večer nebyla nehoda potvrzena, i přes to, že další letadla vyrazila hledat případné trosky. Během dne se objevily zprávy, že mobilní telefon jednoho z pilotů se přihlásil do sítě, ale to může znamenat cokoliv.


 Poslední přistání v Irkutsku. Foto: Alexey Korshunov


Pravděpodobně poslední let Ilouška.

3) Tak k něčemu veselejšímu. I když ono to vlastně ani veselé není. Americký youtuber a pranker Kobi Persin si vystřelil z neznámé slečny na ulici. Oslovil náhodně procházející dívku a pokoušel se ji sbalit. Ta moc nereagovala, řekla mu, že má přítele a každý si šel po svém. On ji pak  zavolal ještě zpátky a požádal ji o její instagram. Když se bavili, tak k němu přijeli jako "kamarádi" v drahém autě s tím, že jejich privat jet za chvíli letí, ať si pohne. Slečna se zeptala, jestli má svoje letadlo a už byla lapená. Kobi ji pozval, jestli s ním chce letět teď hned do Miami. A ona souhlasila. Ještě z letadla zavolala svému příteli, že je nemocná a nemůže se večer dostavit na rande. Konec videa je pro slečnu docela potupný. Video lze vidět TADY.  


No, asi nějaká "spotterka".

4) Hainan začal létat z Pekingu do kanadského Calgary. Inaugurační let proběhl 30. 6.


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines

5) Tibet Airlines přivítaly ve flotile první wide body. Tím se stal fungl nový Airbus A330-200, registrace B-8420, který přistál ve svém novém domově, na letišti Lhasa Gonggar 1. července 2016. Gratuluji. Vždycky, když vidím jejich zbarvení letadel, tak se mi vybaví gay vlajka. Ale to asi není schválně, že by chtěli vyjádřit podporu této komunitě.


Vítej doma. Foto: China Aviation Daily Foto: China Aviation Daily 


Foto: China Aviation Daily 


Foto: China Aviation Daily 

6) Alaska Airlines představila speciální livery při příležitosti 100. narozenin Boeingu. Nosí ho B737-900 registrace N248AK.

7) Air Astana zahájila 30. 6. lety z Almaty do Teheránu.


Takové nemravně nezahalené foto bylo asi pořízeno před odletem z Kazachstánu, v Íránu by to neprošlo.

8) Na den 6. výročí Emirates v Praze, se opět konala spottersky zajímavá událost. Korean Air vyslal na linku do Prahy B747-800. Pamatuji si, když tu bylo historicky poprvé korejské Jumbo, před více než deseti lety.


Tentokrát jsem ale spottovala z okna naší kanceláře.


Je odtamtud totiž docela dobrý výhled.


Spotteři v akci.


Slavobrána.


Hezký.


To modrá mu prostě sluší a koukat na něj se neomrzí.

9) Jsme se s tím ovocem trochu polepšili.Banány, jablka a třešně.

10) Samozřejmě jsme si museli 1. 7. po práci připít k 6. narozeninám!


 Šest let, šest skleniček.


Na další roky! Šestá sklenička byla Petera, ale ten se nerad fotí. My ostatní se fotíme rádi. Nejvíc Hanka.


1. 7. 2016
1) Šest let od první pravidelné linky Emirates do Prahy. Začínali jsme s Airbusem A330 ve dvoutřídové konfiguraci, který mi z dnešního pohledu připadá naprosto obstarožní. Přes Boeing 777 jsme se za šest let dopracovali až k Airbusu A380 na denní frekvenci. Myslím, že nejsem jediná, kdo z toho má tak dobrý pocit.


1. 7. 2010.

2) Nad ránem 30. 6. došlo k historicky první návštěvě Airbusu A380 na moskevském Šeremetěvu (Emirates s A380 do Moskvy létalo a opět bude, ale na letiště Domodědovo). Bylo to přistání neplánované, důvodem byla nevolnost jednoho z cestujících. Jednalo se o let AF185 z Hong Kongu do Paříže a letadlo registrace F-HPJI. Cestujícímu je prý už lépe, ale letadlo odletělo do Paříže bez něj.


Páč to nikdo nečekal a stalo se to brzy ráno, lepší fotka se zatím neobjevila.


3) KLM zveřejnily update pro svůj nadcházející zimní letový řád od 30. 6. do 25. 3. 2017. Bohužel s ním dojde ke změnám v provozu do Karibiku a kvůli tomu zmizí z letu na legendární St. Maarten B747-400. Nahradí ho Airbus A330-200. Prý je možné, že se na linku Jumbo ještě vrátí, pokud ne, byl by to konec jedné éry. KLM létalo s Jumbem na St. Maarten od roku 1990. 


Jsem moc ráda, že mám tu svojí fotku pod přistávajícím Jumbem na Maho Beach.

4) Germania má další nové lety. Z Brém létá do Rekjavíku, Ankary a Adany.


5) Kdyby někoho zajímalo, v kolik se bude otevírat odbavení na Sal, tak úplně nevím. Nerozumět této řeči.


6) Další Československý ples v Dubaji bude 3. 3. 2017 a tentokrát se bude konat na umělém ostrově ve tvaru palmy v hotelu Fairmont The Palm. Co jsem se dívala, tak je to tam moc pěkné. Těžko říct, co bude v březnu 2017, ale pokud bude možnost, ráda bych se tam zase vypravila.


Vypadá to tam moc pěkně.


Jo, tam to bude moc hezké.

7) Ryor má ve svém sortimentu novinku. Jde o hydratační sérum (a hydratovat je potřeba v každém věku), které má zajišťovat mimořádnou hydrataci, zlepšení ochranné kožní bariéry a restrukturalizaci pokožky. Doporučená cena má být 198 Kč.


Tak já to tedy určitě zkusím.

8) Hanka odletěla přes Dubaj do Los Angeles. Před cestou se ale zastavila a dala si u nás na "baru" kafe. 


Služby všeho druhu.

9) Jenda u nás zavedl takový zlozvyk a tím je cucání Tic Taců. Takže je tam máme pořád někde položené, kupujeme skoro ob den krabičku. Z Londýna jsem tedy dovezla nové příchutě.


Hlavně ta s pop cornem je zajímavá. Slušně řečeno: "to je hnus velebnosti".

10) Nějak jsme to logisticky nezvládli a zapomněli nakoupit a tak jsme měli jen banány.


Budeme se muset polepšit.


www.yirina.net