My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net

30
. 12. 2016
1) Je tady konec roku 2016 a můj poslední letošní příspěvek. Snad už se nic dramatického nesemele a tak ho můžu vyhodnotit, jako další, se kterým jsem moc spokojená a vděčná za všechno, co jsem během něj prožila.
Na letišti jsme vyměnili Boeing 777 za Airbus A380. To je něco, o čem by se mi pár let zpátky nezdálo ani v těch nejodvážnějších snech. Mám obrovské štěstí na kolegy v práci, kam chodím nejen díky nim vyloženě ráda a vztahy, které tam máme, dávno překračují pracovní hranice. O tom, že tam máme legraci (a bez té to nejde) se ani nezmiňuji.
V cestování jsem si splnila dlouholetý sen a tím bylo, podívat se do Turkmenistánu a hlavně na místo zvané Darvaza. K tomu byla jako bonus nezapomenutelná cesta po Kyrgyzstánu a návštěva Uzbekistánu.
V souvislosti s tím nemůžu nezmínit, že jsem bezmezně vděčná za to, že mám spolucestovatele, kteří se mnou takové cesty absolvují a baví je to přinejmenším stejně tak, jako mě. Všichni víme, že cestovat nejde s každým, s někým si člověk rozumí v běžných situacích, ale na cestách je to katastrofa. Nám to dohromady krásně klape, každý zajistí svůj díl a hlavně se můžeme na sebe úplně spolehnout. A o tom to je. Už se moc těším na další cesty, které nás doufejme čekají.
Během uplynulého roku jsem také potkala nové, zajímavé a inspirativní lidi, u kterých doufám, že máme před sebou další společné zážitky.
Všem čtenářům blogu přeji do roku 2017 jen to nejlepší, ať se každému splní to, co si sám nejvíc přeje. Ale nesmíme zapomínat, že nic nepřijde samo a je potřeba pro to také něco dělat. Šťastný nový rok 2017 a těším se na to, co nás čeká!   


Střípky mého roku 2016.

2) Emirates vstoupí do roku 2017 s novým logo jetem.
Ten je zase fotbalový a má na sobě hráče klubu Arsenal. Letadlo, které toto livery dostalo, je A6-EUA. A na poslední prosincový den, čili 31. 12. je plánováno na linku do Prahy. Ale vzhledem k tomu, že poslední dny jsou v Dubaji neustále mlhy, rotace letadel se operativně dost mění. Takže, dokud to nevyletí, jistota nebude. Potvrdím nebo vyvrátím to, že je na cestě na Emirates Prague Fan Page TADY.


 Foto: Emirates


Foto: Emirates

3) Hainan zahájil lety ze Shenzenu do Aucklandu.
Tímto inauguračním letem letěla i česká letuška, která u Hainanu létá Irys Eichlerová. Nedávno si zřídila k blogu i FB stránku, kam dává příspěvky a fotky ze svého života v Číně a u Hainanu. K vidění ZDE.


Foto: Letiště Auckland


Foto: Letiště Auckland


Foto: Letiště Auckland


Foto: Hainan


Veřejná Fan page Irys.


29. 12. 2016
1) Jet Airways přejel v Goa ranvej.
Tentokrát se to stalo 27. 12. v Indii, na letu 9W 2374 z Dubaje do Goa. Letadlo poté startovalo do Bombeje a toto nedopatření se stalo právě při odletu. V letadle bylo 161 lidí.


Foto: Khaleej Times

2) S7 budou létat z Moskvy do Teheránu.
Ruská Sibir Airlines neboli S7 spojí od 25. 5. hlavní města Ruska a Íránu a to 2x týdně. Lety bude obsluhovat Airbus A319. Z Moskvy to odletí ve 20:35 v Teheránu přistane v 1:45. Zpět do Moskvy poletí ve 2:45 a přistane tam v 4:55. Ve stejné časy letí i Aeroflot.


Foto: S7

3) První zimní večerní spotting proběhl v Moskvě na Vnukovu.
Letiště Vnukovo uspořádalo spotting poprvé v historii letiště večer v zimě, aby tak oslavili to, že už brzy bude Nový rok. Na počest velkého svátku proběhl v terminálu A kulturní program. Spottingu se zúčastnilo více než 100 fotografů, které neodradila tuhá zima.


Kulturní program.


Spotting pro otrlé spottery.

4) I ve Vladivostoku si před novým rokem připravili pro cestující kulturu.
Ve středu 28. 12. pozdravil cestující Děda Mráz a Sněhurka a hudebníci a tak.


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok

5) Na dálně východním letišti Blagověščensk poprvé přistál Boeing 777-200ER.
Poté, co toto letiště na Dálném východě dostalo povolení pro přijímání tohoto typu (dřív neměli dost dlouhou ranvej), tam jako první zavítal 28. 12. stroj společnosti VIM Avia. Letadlo přiletělo z Moskvy Domodědova a přivezlo 227 cestujících, nazpět do Moskvy jich pak odletělo 310.


Foto: VIM Avia


Foto: VIM Avia


Foto: VIM Avia

6) Letušky Xiamen Airlines školí vlakušky.
Pomáhají s výcvikem pracovnic, které jezdí v čínských vysoko rychlostních vlacích.Nezastavujeme, máme zpoždění!

7) Air France a letiště Pulkovo v Petrohradu překvapily cestující dárky.
Cestující, kteří přiletěli linkou z Paříze byli překvapeni. Ještě předtím, než jim vyjela zavazadla na pás, se tam objevily dárky. A každý z více než sta cestujících, kteří byli na palubě letu, si mohl jeden vzít. Tak to je hezké a sympatické.


Foto: Letiště Pulkovo


Foto: Letiště Pulkovo


Foto: Letiště Pulkovo


Foto: Letiště Pulkovo

8) Kazachstán od 1. 1. 2017 bez víz.
Jak už jsem tu psala, mluvilo se o tom, že se konečně dostaneme mezi země, jejichž občané víza pro návštěvu Kazachstánu nepotřebují. A už je to oficiální. Kazachstán vřele doporučuji, je to super země, veliká, je tam levno, spousta věcí k vidění, krásná příroda (jezera, hory, pouště) a velmi milí lidé. Kazašské aerolinky nyní můžou do Evropy a tak to otevře třeba další možnosti výhodného spojení. Škoda, že ČSA přestaly létat Almaty, teď by se to dost hodilo. 


 Paráda.

9) Vichy hledá tři tváře pro kampaň v ČR na nový make-up.
Přihlásit se je možné do 5. 1. 2017 na stránkách Vichy. Já ten make-up mám a je to nejlepší make-up, co jsem kdy měla. Bez přehánění. Úplně dokonale kryje a neleskne se ani trošičku po celém dni. Vůbec netvoří žádnou masku na obličeji, to je na tom to nejlepší, když si na něj šáhnu, tak po dotyku vůbec nepoznám, že mám něco na tváři natřeno.

 

10) Essence bude mít v lednu novou limitovanou edici laků na nehty.
Jmenuje se Winter glow a cena laků bude 59,90 CZK.


Foto: Essence

11) Udělat si tu fotku z kokpitu Airbusu A380 tak, aby bylo vidět, že to je opravdu A380ka, chtělo víc technicky promyslet. Telefon nezabral celou kabinu, ale naštěstí mi pomohl profesionál. Do třetice se to podařilo. Škoda těch cateringových aut, ale ty tam holt prostě v době, kdy to vyfotit lze, být musí.

12) Dodrželi jsme tradici mezi-svátečního spotterského setkání. Fotky TADY.

13) Moje letošní lety. V tomto roce jsem toho nenalétala tolik, ale zase zvítězila kvalita nad kvantitou.


Ta cesta po Centrální Asii mi vynahradila vše.


27. 12. 2016
1) Posádka Túčínka 154, které havarovalo v neděli nad ránem u Soči.
Docela mladí všichni, nejstarší byl ročník 1961.


Vlevo: Kapitán Roman Volkov *15. 4. 1981 / Vpravo: Instruktor Senior letecké služby oddílu 42829 podplukovník Andrej Vladimirovič Korolskij *31. 5. 1961


Vlevo: Pomocník kapitána letu, kapitán Aleksandr Sergejevič Rovenskij *30. 10. 1983 / Vpravo: Navigátor senior, kapitán Andrej Vladimirovič Mamonov *6. 2. 1982


Vlevo: Navigátor něčeho na Tu154, podplukovník Aleksandr Nikolajev Petuchov *4. 9. 1967 / Vpravo: Palubní inženýr Tu154, nadporučík Valerij Nikolajevič Parikmacherov *4. 11. 1987


Vlevo: Palubní inženýr, major Aleksandr Anatoljevič Tregubov *22. 1. 1965 / Vpravo: Palubní mechanik senior, seržant senior Viktor Sergejevič Suškov *4. 6. 1991


Vlevo: Zástupce vedoucího letecké služby, major Aleksandr Ivanovič Dolinskij *30. 7. 1973 / Vpravo: Náčelník štábu, zástupce vedoucího letecké služby, podplukovník Aleksandr Nikolajevič Negrub *3. 4. 1975


Radista senior, palubní tlumočník, kapitán Aleksej Olegovič Suchanov *6. 3. 1985


Kapitán Volkov.


Věci, které postupně záchranářské týmy vylovují z Černého moře.


Hrůza:-(


Fotka ze 6. 6. 2016. Na ní se potkala dvě letadla, Iloušek 18 registrace RF-91821 a Túčínko 154 registrace RA-85572. Obě měla v prosinci havárii.

2) Letadlo v barvách první low-cost aliance.
Speciální livery první aliance sdružující asijské nízko nákladové společnosti U-FLY představila společnost HK Express.


Hmn. Pěkný. Hodně štěstí.

3) Severokorejský vládní speciál zachycen 26. 12. na letu.
Šlo o Ilouška 62 registrace P-618, který známe dobře z pražských návštěv. Kdepak asi byl a co/koho tam vezl?


4) ATR 72 sklouzlo z ranveje v Indonésii.
Došlo k tomu 25. 12. na letišti Semarang, po příletu z Bandungu. Šlo o letadlo registrace PK-WGW na letu IW-1896. V letadle cestovalo 64 cestujících a 4 členové posádky. Nikdo naštěstí nebyl zraněn. 


5) Vánoce na letišti v Charkově.
Přestože na Ukrajině slaví vánoce až po Novém roce, pro katolické cestující si připravili speciální pohoštění už na ty jejich vánoce. To je od nich hezké.


Foto: Letiště Charkov

6) Letiště Bishkek se pomáhá starat o sirotky z Alamedinského rajónu.
Při příležitosti nadcházejícího Nového roku, který je v těchto končinách hlavním svátkem roku, uspořádalo vedení letiště Bishkek a jeho zaměstnanci představení pro 117 dětí, které nemají rodiče. Tuto tradici už v Bishkeku drží od roku 2001. Děti přivítal Děda mráz, Sněhurka a další. Děti pak dostaly od letiště i dárky. To je moc hezké, že se tam tak starají.


Milé děti... Foto: Letiště Bishkek


Zábava. Foto: Letiště Bishkek


Dárky od letiště. Foto: Letiště Bishkek


A Sněhurka a Děda mráz. Foto: Letiště Bishkek

7) Lufthansa zahájila na zimní sezónu lety z Frankfurtu do finského Ivala.
Ty budou operovány každou sobotu až do 25. 3. Airbusem A319.


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa

8) Vietnam Airlines na letní sezónu přeruší spojení z Ho Chi Minhova města do Moskvy.
Poslední let bude 23. 3. Podle zastoupení Vietnam Airlines je možné, že na zimu pak dojde k obnovení. Aktuálně tento let létá 2x týdně a dvě frekvence byly původně plánovány i na léto. Cestující, kteří si už zakoupili letenky, budou překnihováni na lety s přestupem v Hanoji. Přímé spojení Moskvy a Ho Chi Minh City bude v létě zajišťovat pouze Aeroflot a to 2x týdně.


 Spotting Vietnam Airlines na Domodědovu. Foto: http://allplane.tv

9) Air Serbia má první ženskou kapitánku.
Jmenuje se Vesna Aleksic a vždy snila o tom, létat pro národní leteckou společnost Air Serbia. Sen se jí splnil, když se stala první kapitánkou u této společnosti. Poprvé jako kapitánka poletí dnes, 27. 12. z Bělehradu do Bejrútu na letu JU826. Vesna je z Bělehradu, je jí 36 let a má jedno dítě. Létat začala v roce 1999 na Cessně 172, pak přešla na Cessnu 310 a Pipera PA 34. Poté sbírala zkušenosti a letové hodiny u Montenegro Aielines, kde pracovala jako First Officer na Fokkeru 100, od roku 2007 do 2012. V roce 2012 se stala First Officerkou na Airbusu A320 u Wizzairu, v roce 2014 povýšila na kapitánku. Za svou kariéru nalétala přes 5 000 hodin, z toho 2 200 na Airbusu. 


Vesna Aleksic - první kapitánka u Air Serbia. Foto: Air Serbia.

10) ATR a Iran Air se domluvily.
Zástupci ATR navštívili Teherán a ve středu podepsali objednávku letadel pro Iran Air. Dohoda zahrnuje dodání dvaceti ATR 72-600 plus 20 opcí na další. Do konce března 2017 dostane Iran Air 8 letadel od Airbusu a ATR. Však jedno ATRko už se v jejich barvách připravuje ve Francii, stejně tak A321.


Podepsáno, potvrzeno. Foto: Airbus

11) Maybelline chystá novou paletku.
Je to další variace klasické Nudes, tentokrát se jmenuje 24K. Ty stíny Nudes to co mám, docela hodně práší. Asi si ji kupovat nebudu, ale třeba by někoho zaujala.

12) Vánoce na letišti.


Pomeranč, jablka, kaki.  


26. 12. 2016
1) Ztráta Túčínka v Rusku.
Další nehoda ruského letadla nedopadla tak dobře, jako ta s Ilouškem 18 před pár dny. V neděli ráno se světem rozletěla zpráva o tom, že se krátce po startu ze Soči zřítilo Túčínko 154 (RA-85572), mířící do Sýrie. Jednalo se o speciální let, který přepravoval do Latakie novináře a členy známé ruské pěvecké skupiny Aleksandrovci, kteří letěli hrát ruským vojákům novoroční koncert. Letadlo letělo z Moskvy ale ještě mezitím sedlo (prý) pro palivo v Soči. A cca 2 minuty po startu ze Soči, se zřítilo do moře. Ještě během dopoledne někdo pustil do světa poslední komunikaci Túčínka s ŘLP. Možno přehrát v článku ZDE. Naposledy s letadlem mluvila řídící jménem Julia Samodurová. Během dne pak začaly záchranné jednotky svážet ke břehům to, co se po nehodě objevilo na hladině.


 Poslední fotka Túčínka před odletem z Moskvy. Zveřejnil ji zvukař z televizního štábu Jevgenyj Tolstov předtím, než do letadla nastoupil.


 Zpěvák Alexander Shutko postnul své foto na sociální síť už z letadla. Poslední.


Julia Samodurová - řídící letového provozu v Soči, poslední osoba, která mluvila s letadlem.


Lodě v Soči hledají trosky letadla. Foto: Blogsochi.ru


Foto: Blogsochi.ru


Foto: Blogsochi.ru


Foto: Blogsochi.ru


Google v ruštině vyjádřil svou lítost.
 

2) První afghánská vojenská pilotka požádala o azyl v USA.
Pětadvacetiletá Afghánka Niloofar Rahmani přijela do USA v létě 2015, aby se tam cvičila na létání na transportních C-130. Kurz na Little Rock Air Force Base v Arkansasu byl zakončen tento týden a podle podmínek se měla Niloofar vrátit v sobotu 24. 12. do Afghánistánu. Ale nevrátí se. Zatím. Kapitánka Rahmani pro média uvedla, že by se velmi ráda do Afghánistánu vrátila a sloužila své vlasti, ale že se obává o svůj život. Žádosti o azyl od vojáků z Afghánistánu, kteří se v zahraničí cvičí, nejsou úplně ojedinělé. Sama Niloofar uvedla, že hlava afghánských vzdušných sil generál Abdul Wahab Wardaj varoval všechny piloty, kteří jsou na školení v USA, aby na to ani nepomysleli, že pokud to udělají, budou deportování do Afghánistánu a tam přísně potrestání. Pokud Niloofar azyl dostane, ráda by v létání pokračovala, ovšem za americkou stranu.  
Niloofar se stala pilotkou v roce 2013. Od té doby dostávala v Afghánistánu neustále výhrůžky smrti, od nevzdělaných primitivů, kteří si myslí, že žena nemá mít vůbec právo pracovat. Natož v takové prestižní pozici. Největší nebezpečí jí paradoxně hrozí z její širší rodiny, kde to, co dělá, berou jako poškození rodinné cti a ta lze očistit jen jedním způsobem - jejím zabitím. Její otec i bratr, kteří ji ve vojenské pilotní kariéře podporovali, jsou nuceni měnit často místo svého pobytu, protože rodina se snaží zabít i je. Největším neštěstím těchto chudých zemí je nevzdělanost většiny obyvatelstva, které vychodilo v lepším případě pár let náboženské školy. V horším případě neumí ani číst a psát. S takovým materiálem se pak dá samozřejmě velmi dobře manipulovat. Upřímně chápu, že se tam Niloofar nechce vrátit.


Kapitánka Niloofar Rahmani


Kapitánka Niloofar Rahmani

Ono je to pro ženy v Afghánistánu opravdu těžké a asi by byla jen otázka času, než by se podařilo jejím příbuzným na ní vraždu ze cti vykonat.
V sobotu 17. 12. zastřelil neznámý střelec v Kandaháru 5 pracovnic bezpečnostní kontroly letiště, při jejich cestě do zaměstnání. Protože stejně jako u nás, ženským cestujícím musí dělat prohlídky na letišti zas jen ženy, tak tam musí mít nějaké zaměstnané. Jenže, když tam nesmějí ženy pracovat, tak je to dost těžké. To malé množství těch, které jsou z pokrokových rodin, které jsou připraveny (ty rodiny) čelit výhrůžkám za to, že je nechají pracovat, jsou v neustálém nebezpečí (ty ženy). V Kandaháru došlo k tomu, že tyto ženy byly sváženy na letiště do práce minibusem (protože samy se tam pohybovat nesmí). K minibusu se po cestě přiblížili dva muži na motorce a začali pálit na pasažérky ve voze. Pět jich zastřelili. Zavraždili je z důvodu, že podle těch hajzlů ženy porušovaly náboženské hlásání tím, že chodily do práce. Věřím, že po tomto i ty, které by rodina nechala pracovat, si to velmi rozmyslí. A co je nejhorší, tohle neudělali nějací pošahaní jedinci, kterých je např. 10 na každých 100 obyvatel. Ten poměr je tam úplně obrácený a popsané smýšlení z těchto lidí nezmizí s tím, že se fyzicky přesunou na jiný kontinent, do kulturní civilizace. To je v nich a přenesou to na další generace, které se tu narodí, byť těm se třeba dostane lepšího všeobecného vzdělání. O to hůř. 


Rozstřílený bus, který svážel zaměstnankyně kandahárského letiště do práce.


Rozstřílený bus, který svážel zaměstnankyně kandahárského letiště do práce. 

3) Auckland přivítal inaugurační let Tianjin Airlines.
Šlo o nové spojení z Tianjinu přes Chongqing do Aucklandu. Slavnostní ceremonie byla stylová, jako vždy.


Foto: Letiště Auckland


Foto: Letiště Auckland


Foto: Letiště Auckland


Foto: Letiště Auckland


Foto: Letiště Auckland


Foto: Letiště Auckland

4) Společnost Dart zahájila lety z Kyjeva do Tbilisi.
Oslavy proběhly v tradičním ukrajinském stylu. 


Foto: Letiště Kyjev Žuljany


Foto: Letiště Kyjev Žuljany


Foto: Letiště Kyjev Žuljany


Foto: Letiště Kyjev Žuljany


Foto: Letiště Kyjev Žuljany


Foto: Letiště Kyjev Žuljany

5) Letadlo málem divertovalo kvůli vtipu se Samsungem Galaxy Note 7.
Stalo se na letu VX358 ze San Francisca do Bostonu. Jeden z cestujících si během letu zapnul notebook a zobrazil si seznam dostupných zařízení, ke kterým se je možné připojit. No a viděl tam "slavný" Samsung Galaxy S7 Note, který je zakázaný pro přepravu letadlem, páč je výbušný. Tak to nahlásil posádce a telefon se začal hledat. Když už hrozil reální divert, telefon se našel a zjistilo se, že si jen takto někdo pojmenoval jiné zařízení.

6) Xiamen Airlines mají salonek na letišti v Xiamenu pro tranzitní cestující.
Podmínky pro vstup jsou docela splnitelné, pokud s nimi člověk letí.


7) Letiště Oš má problémy kvůli časté mlze.
Občas koukám na Flightradaru na lety po Centrální Asii a poslední dobou lety do Oše velmi často divertují. Důvodem je velká mlha, která tam bývá. Takže si letadla vždycky pěkně zakrouží nad městem a stočí to do Bishkeku. Jen by mě zajímalo, jestli je pak vezou autobusem nebo čekají, až se to rozfouká.


8) Air Astana si připravila vánoční catering.
Snaha hezká, ale myslím, že my jsme to měli lépe nafocené.


Foto: Air Astana


Foto: Air Astana

I muslimský Tunisair si připravil něco vánočního na let Tunis - Montreal.


Foto: Tunisair


Foto: Tunisair

9) První ATR 72 v barvách Iran Airu.
A sluší mu moc!


Foto: Mika Planespotter (Vilbert Mickael)

10) Ze života.
 


Před štědrodenní ovocná dávka.


Banány, mandarinky, jablko, kaki.


A i ambasáda UAE v ČR si vzpomněla. Dostali jsme datle. Datle nejím, já si uzmula tu pěknou papírovou tašku. 


Otevírací doba letištní Billy na svátky. Pozdě, ale přece.


Jenda donesl salát a řízek. Tak jsme si na první svátek vánoční dali k obědu.


Chcete mě, řízek nebo salát?


Já bych teda prosila ten řízek. Byl vynikající.


Tak zase za rok.


Od letušky z Dubaje jsme dostali krásné perníčky.


Na každého zbylo.


A opět přiletěla na víkend Valeriya z moskevské kanceláře ČSA. Tentokrát s kamarádkou, která pracuje v Rusku pro Hainan, také v marketingu, jako Valeriya u ČSA.


Valeriya se chtěla vyfotit v mojí uniformě. Moc jí sluší.


23. 12. 2016
1) Vánoční menu na letech Emirates.
Na palubách Emirates se cestující můžou v průběhu prosince setkat se speciálním vánočním menu. A to ve všech cestovních třídách. Byla připravena i varianta CHML, čili dětské jídlo a také je nabízeno speciální vánoční jídlo v saloncích.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

2) Nový Airbus A350-900 dodán Lufthanse.
Zatím byla zveřejněna pouze vítací videa, na fotky z příletu do MUC čekám.


Odlet z Toulouse. Foto: Christian Engels


Přebírací posádka. Foto: Christian Engels

3) Nouzový skluz omylem vystřelen v Manchesteru.
Na Airbusu A380 Lufthansy v Manchesteru se nechtěně podařilo vystřelit nouzový skluz. Letadlo letělo z Houstonu prázdný přelet po zrušeném letu Houston - Frankfurt a přistálo plánovaně v Manchesteru (proč?). Šlo o stroj D-AIMI. Na palubě měli podle Lufthansy cestovat pouze piloti. Tak asi zapomněli, co je potřeba udělat před otevřením dveří, když tam neměli letušky.

 

4) V Číně nacvičovalo elitní komando osvobození uneseného letadla.
Nová jednotka vojáků, která má cca  140 členů byla umístěna do nové báze na letišti Shanghai, odkud bude nyní působit.


Foto: Chinanews.com 

5) Herkules přistál na St. Heleně.
Víkendový spotting proběhl úspěšně. Všechny fotky TADY. V článku se spekuluje o možnosti, že by se ostrov v případě eventuálního ozbrojeného konfliktu mohl stát britskou vojenskou základnou. V tomto případě by odlehlost místa byla výhodou.


Spotter čeká na přílet. Foto: www.whatthesaintsdidnext.com


Foto: www.whatthesaintsdidnext.com


Foto: www.whatthesaintsdidnext.com

6) Letadlo Turkmenistan Airlines zadrženo v Paříži.
V pátek 16. 12. bylo zadrženo letadlo společnosti Turkmenistan Airlines na letišti CDG, pro nesplacené pohledávky této společnosti vůči francouzským úřadům. Podle webu Europe 1, padl ve Francii rozsudek, že se takto domohou celkem 186 000 EUR, resp. 204 000 EUR. Turkmenci tu dostávali totiž neustále pokuty, za porušování hlukových limitů během nočních letů, nedodržování letových tras, zpoždění a to celkem 11x. Pokuta se vyšplhala na 186 000 EUR, ovšem, Turkmencům se moc nechtělo zaplatit, tak tam naběhlo nějaké penále z prodlení a konečná částka byla 204 000 EUR. Tudíž po příletu byl jejich B737 úředně zabaven a nazdar bazar, buď zaplatíte nebo vám nedáme letadlo. Cestující, kteří byli naknihováni na zpáteční let Paříž - Ashgabad. odletěli dalším letadlem, charterem.
Turkmenci mají zřejmě s tou platební morálkou problém celkově, páč v září 2016 jim bylo zakázáno létat nad teritoriem Ruska, pro dluhy vůči jejich ŘLP. No, ovšem zabavené letadlo ve Francii je prekérní situace, takže najednou dokázali částku uvolnit a nakonec zaplatili Francii 220 000 USD. Část prý dali v cash a část bankovním převodem. Tak v tom cash možná byly naše dolary, co jsme jim tam v září nechali. To bude mít pan turkmenský prezident smutné vánoce, když přišel o tolik USD.
Tak snad už si dají pozor, Francie je v tomhle docela striktní a letadla se tam tu a tam zabavují.


Foto: Turkmenistan Airlines

7) V Azerbajdžánu vznikne národní low-cost dopravce.
Jmenovat se bude BUTA AIRWAYS a bude 100% vlastněn dceřinou společností Azerbaijan Airlines AZAL. Báze bude v Baku na letišti Heydar Aliyev. Flotila má být složena z Embraerů v livery BUTA AIRWAYS, bude mít vlastní zaměstnance a nezávislou tarifní politiku. Předpokládané zahájení provozu je na podzim 2017. 

8) V brazilském Sao Paolu byla vichřice.
A takto to dopadlo. Schody poškodily motor letadla TAMu.

 

9) Dáreček na letišti v Brisbane.
Ve středu ráno se objevilo na letišti Brisbane letadlo zabalené od hlavy až k patě nebo spíš od ocasu až po kokpit. Nejednalo se bohužel o dárek pro někoho, ale šlo o reklamní kampaň společnosti Alliance Airlines, která takto zabalila Fokker 70, jako upoutávku na nějakou loterii.


Foto: Letiště Brisbane


Foto: Letiště Brisbane


Foto: Letiště Brisbane


Foto: Letiště Brisbane  

10) Návrat Malaysia Airlines do Londýna.
Stalo se ve středu 21. 12. ve chvíli, kdy už byli na cestě docela dlouho. Pilotům ale signalizace hlásila možný problém s cargo dveřmi a tak se rozhodli pro návrat do Londýna, přestože by to měli blíž někam jinam. Třeba do Prahy:-) Tak to měli cestující asi radost, ale: "Better late then never", že ano. 

11) Agresivní cestující v letadle verbálně napadl Ivanku Trump.
Ta cestovala včera se svými dětmi společnostní JetBlue z New Yorku JFK. Když ji tam spatřil jeden z cestujících, slovně na ni začal útočit, kvůli jejímu otci s tím, že ať Ivanka vypadne a cestuje si jejich rodinným letadlem. Ta podle svědectví lidí kolem na agresora nereagovala a věnovala se dále svým dětem. Pána pak vyvedli z letadla.

12) Kapitán Ilouška 18 hrdinou.
Byla odhalena identita kapitána Ilouška 18, který nouzově přistál a rozlomil se na tři části před pár dny v Yakutii. Je jím čtyřiačtyřicetiletý Andrej Logvinov.


 To musí být super job, v roce 2016 dělat kapitána na Il18. Pan Andrej Logvinov.


Takhle to letělo.


A takhle to spadlo.

13) Sam se proletěl Residencí Etihadu.
To je ta nej nej nej cestovní třída, co aktuálně na komerčních letech existuje. Sam letěl z Abu Dhabi do Indie do Bombaje a jeho trip report je ZDE.


Foto: Sam Chui


Foto: Sam Chui (teda jeho foťák)

14) Přeji všem čtenářům krásné prožití svátků, hlavně klid a vánoční pohodu. Já je budu mít sice pracovní, ale i tak si to užiji. Mám letiště o svátcích asi úplně nejradši z celého roku. Vánoce jsme si oslavili už před pár dny a takto mi to vyhovuje nejvíc. Fotky z vánočního setkání TADY.


22. 12. 2016
1) Boeing 767-300 Azur Air vyjel v Jekatěrinburku z dráhy.
Stalo se v noci z 20. na 21. 12. na letu UT 9633 z Jekatěrinburku na Phuket, který operoval Boeing 767 registrace VQ-BSY. Letadlo letělo pro UTair, ale operoval to Azur Air. Let byl už cca 4 hodiny zpožděný, když se po půlnoci místního času konečně chystal k odletu. Ten se ale nějak nepodařil, zatím je známé jen info, že došlo k poruše motoru č. 2., ze kterého se ozvala rána a vyšlehly plameny. Piloti přerušili start a letadlo se dostalo mimo dráhu, ale ne moc, jen pár metrů. Naštěstí nebyl nikdo zraněn. Takže si cestující zase vystoupili a vrátili se do terminálu, kde už před tím několik hodin seděli. Letiště bylo uzavřeno, takže devět dalších letů muselo divertovat nebo neodstartovalo z odletové destinace, například SU 1406 z Moskvy přistál v Tjumenu, Ural Airlines z Oše přistály v Čeljabinsku, ale toto letiště bylo za chvíli plné a neschopno přijímat další letadla.
Na palubě bylo 335 cestujících (což je na B767 docela dost, na můj vkus) a deset členů posádky. Cestující s dětmi ubytovali v hotelu, ostatní čekali v hale. Ne že by nechtěli dát hotel i jim, ale bohužel nebyla místa. Nakonec vyslali náhradní letadlo a tím cestující odletěli s mnohahodinovým zpožděním konečně na ten Phuket.


Evakuace letadla.


Tady pán píše, že byl v letadle a že tam po ráně nastala panika, křik a slzy, protože si všichni mysleli, že jde o teroristický čin.


Cestující pak čekali na nějaké informace.


I let ČSA který v tu dobu do SVX mířil, si musel dát vyčkávací kolečko.

2) Svět má o jeden Boeing 727-200 méně.
Šlo o cargo letadlo registrace HK-4544, které letělo z kolumbijského města Puerto Carreno do Bogoty. Při startu letadlo zavadilo o plot, následně vzlétlo, ale o pár minut později havarovalo. Co je na tom zajímavé, je to, že to je celé natočené na video. Start a srážka s plotem je ZDE a smutný pád letadla poté TADY. Na palubě bylo 6 členů posádky, přežil jeden.


Video zachycující poslední okamžiky Boeingu 727.

3) Divočák chtěl letět letadlem, ale neuspěl.
V úterý odpoledne 20. 12. se dostalo na plochu letiště v Hong Kongu divoké prase. Následně ho začali pronásledovat policisté a lapili ho. Natočil to nějaký cestující a dal na sociální síť. A strhla se vlna kritiky, že ho chytli nehumánně, že chudák prase při tom krvácelo. Tak já nevím, přečetli mu vůbec před zatčením jeho práva?


Divočák bude k večeři?

4) Letiště Tolmačevo v Novosibirsku oslavilo letošního 4. miliontého cestujícího.
To je poprvé, co překročili toto číslo, které je dvojnásobkem počtu obyvatel města. Čtyř miliontou cestující se stala 21. 12. obyvatelka Novosibirsku Anna Šajdurova, která cestovala letem S7 184 do Moskvy. Paní Šajdurovou přivítal generální ředitel letiště i zástupce společnosti S7 ve Střední Asii. Jako poděkování dostala upgrade do Business class, zdarma letenku na S7 a vstup do salonku. A všichni ostatní cestující dostali aspoň kus dortu.


Foto: Letiště Tolmačevo


Foto: Letiště Tolmačevo


Foto: Letiště Tolmačevo

5) Air Manas zahájily lety Bishkek - Zhukovsky.
Inaugurační let se konal 20. 12., ceny letenek jsou ve směru Bishkek - Moskva za 79,99 USD, ve směru Bishkek - Moskva 59,99 USD. Zpáteční letenka tedy vyjde na 139,99 USD.


6) Kolega se oženil a tak nám s mladou paní donesli do práce na oslavu nějaké dobroty. To by šlo častěji:-)


Hodně štěstí!


21. 12. 2016
1) Letiště Voroněž dostalo nového dopravce z Arménie.
Tím se stala letecká společnost Armenia, která zahájila 16. 12. lety z Jerevanu. Lety bude operovat Boeing 737-500 a to dvakrát týdně. Prvním letem přiletělo do Voroněže 69 cestujících, zpět jich bylo 116. První let a jeho cestující už tradičně byli slavnostně přivítáni. Na letišti Voroněž proběhl koncert, všichni z letu dostali voucher na 10% slevu na další let, tři cestující získali slevu 50% a jeden dokonce letenku úplně zdarma. Letem z Jerevanu přiletělo i vedení společnosti a po příletu bylo přivítáno Dědou Mrázem a Sněhurkou.
Foto: Letiště Voroněž

2) V Irkutsku proběhl oficiální spotting.
Přiletělo jim tam totiž Túčínko a to už začíná být vzácnost dokonce i v Rusku. Túčínko jim závidím moc, zimu vůbec.


Foto: Dmitrij Moisejev (Irkutsk Spotters Team)


Foto: Dmitrij Moisejev (Irkutsk Spotters Team)


Foto: Dmitrij Moisejev (Irkutsk Spotters Team)


Foto: Dmitrij Moisejev (Irkutsk Spotters Team)


Foto: Dmitrij Moisejev (Irkutsk Spotters Team)

3) Mikuláše mají i na Ukrajině.
A ten navštívil letiště Oděssa a podaroval nejen dětské, ale i dospělé cestující.


Foto: Airport Odessa


Foto: Airport Odessa

4) Na Ukrajině představili nový Antonov An132D.
Tedy jeho prototyp. Finančně se na projektu podílí Saudská Arábie, kde by se mohl stroj začít sériově vyrábět.


5) Největší civilní letoun z Tádžikistánu začal létat z Dušanbe na Domodědovo.
Jde o Boeing 767-300 společnosti Tajik Air a první let do Moskvy vykonal 13. 12. Letadlo předtím létalo u Deltice a Kabo Airu.


Foto: Letiště Domodědovo.

6) Na kyrgyzském letišti Oš (a tam my jsme byli!) rozšířili tranzitní zónu.
No nevím, jestli je to úplně potřeba, při tom provozu, ale ta snaha je hezká a zaslouží si pochvalu.


Foto: Letiště Oš


Foto: Letiště Oš 

7) Na letišti Tolmačevo v Novosibirsku otevřeli velkou poštovní linku.
Stalo se to 20. 12. a díky tomu bude možné přes novosibirské letiště odbavit více pošty. Letiště je také cílem nových cargo letadel Počta Rosíji.


Proslov na letišti. Foto: Letiště Tolmačevo


Poštovní linka. Foto: Letiště Tolmačevo


Poštovní letadlo. Foto: Letiště Tolmačevo


Poštovní letadlo. Foto: Letiště Tolmačevo

8) Croatia Airlines navštívila domov Santy - Rovaniemi.
Asi na nějakém charterovém letu, páč v letovém řádu jsem to nenašla.


Foto: Croatia Airlines


Foto: Croatia Airlines


Foto: Croatia Airlines


Foto: Croatia Airlines


Foto: Croatia Airlines


Foto: Croatia Airlines

9) Íránský filmový festival se opět chystá. V Praze proběhne 10. - 15. 1. 2017.
Lístky je možné koupit na webu: www.iranci.cz a já si hned zakoupila. Páč íránské filmy jsou nejlepší, co znám. A Kaveh, který tady začal festival před pár lety organizovat a nikdo mu moc nevěřil, dokázal, že když si člověk jde za tím, za čím chce, tak se to může vydařit. I když mu ostatní říkají, že se to určitě nepovede. Já když mi to tenkrát říkal, že to tady chce rozjet, jsem mu taky moc nevěřila. A jsem moc ráda, že jsem se spletla.


Se moc těším.


10) Ze života.


Měli jsme pomeranč, jablko a kaki.


A v práci se nám objevují vzorky toho, co kdo upekl.


Jsem zpracovávala fotky z vánoční besídky a u této mě okamžitě napadla taková asociace. Tak jsem to dala na FB a má to velký úspěch.


20. 12. 2016
1) Iloušek 18 havaroval v Rusku.
Stalo se to v pondělí 19. 12. v Jakutsku v oblasti Tiksi v republice Sacha. Na palubě cestovali vojáci. Iloucha provozoval oddíl CVO (Centralnyj vojennyj okrug) a nosil registraci RF-91821. Zraněno bylo 8-16 lidí z 32 (údaje se rozcházejí), naštěstí nikdo nezemřel. Letadlo letělo z Jekatěrinburku, nejprve přistálo na letišti Uprun v Čeljabinské oblasti. Poté pokračovalo do města Kansk v Krasnojarském kraji. Nakonec nouzově přistál 30 km od letiště Tiksi, přičemž se rozlomil na 3 části. Záchranné práce. Foto: Lifenews.ru


Seznam lidí na palubě.

общили в главном управлении МЧС России по Республике Саха, об инциденте стало известно в 11:35 по местному времени (5:35 мск). Тогда Ил-18 Министерства обороны, следовавший по маршруту из Красноярского края в поселок Тикси, не вышел на связь.

Спустя час, в 12:50 по местному времени (6:50 мск), самолет был обнаружен. Он, как отмечается в сообщении правительства Якутии, находился в 29 км к северо-западу от аэропорта Тикси.

Всего на борту находились 39 человек, в том числе семь членов экипажа. Из них 23 человека были госпитализированы, причем 13 — в тяжелом состоянии, а три — в крайне тяжелом.

По предварительной информации, погибших нет, уточнили в правительстве региона.

При этом источник агентства «Интерфакс» в экстренных службах заявил о том, что Ил-18 мог совершить аварийную посадку из-за «неисправности в системе подачи горючего». «Предварительно, экстренная посадка была связана с неполадками в работе топливной системы, которые не позволяли безопасно продолжать полет», — приводит агентство слова собеседника.

Ранее собеседник «РИА Новости» передавал, что причиной произошедшего могли послужить «ошибка пилотирования и сложные погодные условия». Эту информацию ТАСС подтвердил источник в экстренных службах региона.

Утром 19 декабря «Интерфакс» со ссылкой на единую дежурную диспетчерскую службу в​ Булунском районе Якутии заявил о крушении Ил-18. Данные о падении самолета также подтвердили «РИА Новости» в местном правительстве.

Позже эту информацию опровергли в Минобороны России. В ведомстве инцидент с Ил-18 назвали «аварийной посадкой». «В результате происшествия все пассажиры и члены экипажа живы», — сообщили в министерстве.

Подробнее на РБК:
http://www.rbc.ru/rbcfreenews/585792f49a7947314f3824f8

2) PIA zajišťuje bezpečnost svých letů podříznutím černé kozy.
Není to vtip. Poté, co došlo před několika dny k tragické nehodě letadla typu ATR v Pákistánu, byla všechna tato letadla u společnosti uzemněna. Několik letů pro PIA dokonce odletěl vojenský Air Force C-130, který zapůjčila armáda, páč jim samozřejmě ta uzemněná letadla chyběla. V neděli 18. 12. mělo vzlétnout ATR42 po prohlídce ke zkušebnímu letu z Islamabádu do Multanu. Aby si to jako pojistili a dobře to dopadlo, tak před letem pracovníci PIA podřízli před letadlem černou kozu, což je místní náboženský zvyk zvaný Sadaqah, aby za to získali požehnání od jejich pánaboha. 
Samozřejmě to strhlo velkou vlnu reakcí veřejnosti a PIA se k tomu musela vyjádřit. Bohužel tím, co k tomu řekli, asi moc lidí neuklidnili. Management PIA se od celé akce z obětováním kozy distancoval a tiskový mluvčí Daniyal Gillani doslova uvedl: "Toto bylo vykonáno lokálními zaměstnanci jako výraz vděčnosti za schválení vrácení ATR zpět do provozu. Nebylo to rozhodnutí managementu." K tomu dodal, že v pákistánské kultuře obětování černé kozy zajišťuje ochranu před zlým ďáblem. To, že to nebylo řízeno vedením, je stejně tak hrozné, jako by to jejich akce byla. Takže si tam kdejaký běžný zaměstnanec může přivést jen tak do práce kozu a v klidu ji podříznout pod letadlem a pracovník ostrahy nad tím stojí a kouká na to? Podle fanouškovské stránky PIA (screen níže) se jednalo o osobní přispění zaměstnanců v Islamabádu v souvislosti s jejich náboženským smýšlením a média o tom negativně informují bez znalostí faktů.
Bohužel, tihle lidé jsou natolik nevzdělaní, že i když třeba nežijí nikde v buši mimo civilizaci a umí opravovat letadla, je naprosto bez šance, že by se zařadili do chodu civilizované společnosti. Jak dlouho bude ještě trvat, než tohle pochopí ti, co se neustále snaží, spojit nespojitelné?
Aby toho nebylo u PIA málo, tak se tam ještě protestuje proti tomu, že si předseda vlády Nawaz Sharif půjčí z flotily jeden Boeing 777, kterým dnes přiletí na třídenní návštěvu Bosny. Rozpoutalo to další vlnu kritiky, protože PIA měla do včerejška uzemněno 15 letadel (z toho 9 ATR) z nejrůznějších technických důvodů a mají kvůli tomu problémy se zajištěním provozu. A do toho jim ještě premiér v této situace zablokuje na 3 dny dálkový Boeing 777. Včera nakonec vyletělo 6 ATRek (Islamabad - Gilgit a zpět, Islamabad - Kabul a zpět, Islamabad - Multan a zpět). Předevčírem operovaly lety do Gilgitu a Chitralu armádní C-130ky. Pak se teda obětovala koza a mohly začít lítat ATRky.  
To je teda kompánie.


3) Nákupy Iran Airu u Airbusu.
Objednávka byla finalizována, první dodávky budou už v lednu 2017! Podepíše se to v těchto dnech, nejpozději snad dnes, to je v úterý. Airbus do Iránu prodá čtyři typy letadel: Airbus A320, A321, A330 a A350. Airbus A380 nebude. Škoda, ten by v barvách Iran Airu vypadal nádherně.


Íránci na nákupech.

4) Mahan Air pozastavil některé lety do Dubaje.
Konkrétně jde o linky Shiraz - Dubai (od 9. 12.), Mashad - Dubaj (od 21. 9.), Kerman - Dubaj (od 22. 12.), Qeshm - Dubai (od 23. 11.) Tento krok byl učiněn v souvislosti s málo obsazenými lety a platí do odvolání.


Mapa destinací Mahan Air.

5) Nový low-cost dopravce v Ománu.
Ke konci letošního roku má začít fungovat první nízkonákladová společnost v Ománu, nazvaná Salam Air. Původně plánovali létat s Boeingy 737, v říjnu si to rozmysleli a vydali prohlášení, že budou mít Airbusy A320.


Jejich livery se mi líbí.


A posádky na záletech. S jejich CEO.

6) Letiště Oděssa odbavilo miliontého cestujícího roku 2016.
Ten se dostavil 19. 12. na let do Istanbulu se společností Ukraine International. Šťastlivec se jmenuje Pavel E., žije v Oděsse a často cestuje. Jako dárek dostal dvě letenky do Evropy a upgrade na stávající let do Business class. Letiště mu dalo voucher na návštěvu salonku na příštím letu.
Když tak koukám na ty fotky, tak vidím, že stále nedostavěli ten nový terminál.


Vodpravdu já jo? Foto: Letiště Oděssa


Tak já si to teda vezmu. To budou doma koukat, co se mi stalo. Foto: Letiště Oděssa


Gratulace milionáři. Foto: Letiště Oděssa


A pořádně to oslavíme. Foto: Letiště Oděssa


Foto: Letiště Oděssa


Tramtadadá. Foto: Letiště Oděssa

7) Valeriya je Ruska a pracuje u ČSA v Moskvě jako Marketing Manager. Já ji znala z fotek z akcí z různých otevírání destinací už déle. Když jsme se potkali na živo, říkala mi, jak milovala Českou republiku a letadla už dávno předtím, než u ČSA v Moskvě začala před třemi lety pracovat. Když byla nyní na návštěvě v Praze, pozvala jsem ji návštěvu a kdyby byla nemusela zpátky, asi by jsme povídaly ještě teď. Jsem se dozvěděla spoustu drbů a zajímavostí z prostředí zákulisí práce v letectví a spotterů v Moskvě a na oplátku se podělila těmi našimi, protože ji to zajímá, jak je to tady. Myslím, že se určitě ještě uvidíme:-)


Holčičí večer jak má být.


Tento přívěšek jsem obdivovala u ruských spotterů na akci na SVO a už ho mám taky:-) 


19. 12. 2016
1) Další nákupy Iran Airu.
Tentokrát u Airbusu. Tak to jsem zvědavá na podrobnosti.


2) Winglety v sobě.
V neděli v podvečer došlo na moskevském Šeremetěvu ke srážce dvou wingletů Airbusů A330.


Registrace letadel zatím nejsou známé, ale to je v tomto případě otázka pár hodin.

3) Wizzair zahájil 17. 12. lety z Bratislavy do Kyjeva.
A v Kyjevě novou linku slavnostně přivítali.


Foto: Letiště Žuljany


Foto: Letiště Žuljany


Foto: Letiště Žuljany


Foto: Letiště Žuljany

4) Regionální letiště Naryn v Kyrgyzstánu dostalo plot.
Letiště spadá pod správu letiště Bishkek Manas. Nemá status mezinárodního, protože tam nemají celní a pasovou kontrolu a tak se odsud vždy létalo jen vnitrostátně. Nyní došlo k rozhodnutí, letiště aspoň oplotit, abych byla dodržena bezpečnostní nařízení. Plot se začal stavět 1. září 2016 a 30. listopadu byl hotov. To je rychlost. Do té doby bylo nutné vždycky, když se konal let, najímat extra pracovníky, kteří prostor letiště střežili. Ono sem toho sice aktuálně moc nelétá, poslední pravidelné lety měla společnost Sky Bishkek, která ale ukončila provoz. Za dob SSSR to bylo důležité letiště pro celý region, ale kdeže ty časy jsou. Nyní sem dělají inspekční lety jen letadla společnosti Air Kyrgyzstan Company. Do budoucna úřady plánují udělit letišti status mezinárodní, aby sem mohly létat lety ze zahraničí.
Ta oblast Narynu je moc hezká, když jsme byli v Kyrgyzstánu, tak nám ji doporučovali k návštěvě. Tak příště třeba letecky.

 
Letiště Naryn v době, kdy sem létala nyní zkrachovalá společnost Sky Bishkek.


Nový plot.


Nový plot.


Nový plot.


Nový plot.

5) Air Serbia přepravila v letošním roce 2 550 000 cestujících.
A tak podarovala tu 2 550 000. cestující dvěma zpátečními letenkami. Asi si spočítali, že to do konce roku na 2 600 000 nedotáhnou, tak to zasekli takto na 2 550 000.


Foto: Air Serbia

6) Chorvatská společnost Trade Air dostala první Airbus A320.
Ten získala po společnosti Croatia. Jinak mají ještě dva Fokkery 100. Společnost létá většinou chartery po Balkáně a některé lety pro Croatia Airlines po Evropě.

7) Velký novoroční spotterský sraz v Moskvě.
Ruští spotteři si uspořádali spotterský sraz ve velkém stylu. Za vším stojí Sergej Martirosyan (www.aviator.ru), organizátor posledního rozlučkového letu Túčínka 154 Belavia. Sergej je naprosto geniální organizátor a má můj hluboký obdiv. Na sraz pozvali nejen spottery, ale zapojili do toho i sponzory z řad leteckých firem, včetně letišť a aerolinií, takže tam losovali i ceny v tombole a to např. letenky od Singapore Airlines. Přiletěli tam na to dokonce i spotteři z Kazachstánu a Ukrajiny.
Fotky z akce od Mariny Lystsevy jsou TADY.


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com)  


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com)  


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com

8) V pátek 16. 12. otevřeli na Ruzyni na T1 tu novou pasovou kontrolu. No sláva.


Otevřeli novou pasovku a přestala fungovat informační tabule.


A stará pasová kontrola osiřela.

9) Trip report z inauguračního letu CS300 Air Baltic.
Aneb snídaně ve Varšavě, oběd v Rize a večeře v Amsterdamu. K vidění ZDE.

10) V sobotu jsme si udělali tradiční vánoční setkání. Letos jsme měli poprvé na akci Kájulu, páč loni byl na vánoce ještě malý. Normálně usíná kolem sedmé, ale s námi vydržel až do devíti! Když on měl tolik podnětů, které potřeboval prozkoumat, že prostě spát nemohl. Navíc je naprosto společenský, vůbec se nebojí lidí a na každého se nadšeně směje. To je jasné, po kom to má:-)


Vše připraveno.


A k přípravám jsem si dala Love Actually.


Šťastné a veselé!


17. 12. 2016
1) Airbus A350 Lufthansa ve vzduchu.
Nový Airbus A350-900 poprvé vzlétl v barvách Lufthansy (i když ještě pod tovární registrací F-WZNC). Oficiální předání proběhne v pondělí 19. 12. 2016 a od té doby se bude "jmenovat" D-AIXA. Tak to se těšíme, zatím je ještě v Toulouse.


Foto: Airbus


Foto: Airbus


Foto: Airbus

2) V Hamburku se chystá Airbus A321 pro Iran Air.  
Ten bude první A321čkou ve flotile. Nyní má ještě registraci D-AVXF, ale u Iran Airu bude jako EP-IFA.


Ještě v bílém při jednom ze záletů.


A tady už dostal nový kabát.

3) Letiště Kyjev dostalo předvánoční dárek od Wizzairu.
Tím jsou dvě nové destinace, které odsud bude Wizzair létat. Od srpna 2017 se tedy dočkají spojení do Kodaně a Norinberka.


Takovou tam měli radost! Foto: Letiště Kyjev

4) Nové uniformy u kazašské společnosti SCAT.
Ty byly představeny při příležitosti 25. výročí nezávislosti Republiky Kazachstán. Posádky je nosí od 16. 12. a jejich přestrojení souviselo i s tím, že se chystají vstoupit na evropský trh a také bude v Astaně příští rok Expo, tak aby byli všichni hezcí.


Foto: SCAT Airlines


Foto: SCAT Airlines


Foto: SCAT Airlines

5) Očekáváme na St. Heleně.
V neděli 18. 12. se má dočkat ostrov St. Helena exklusivního návštěvníka. Má jít o přílet letadla Lockheed Martin C130J Hercules na technickém letu Royal Air Force. Dosednout má přibližně v 16:30 odpoledne a poletí ze sousedního ostrova Ascension. Zůstane do pondělka, kdy odletí zpět na Ascension, čas nebyl oznámen. Posádka složená z pilotů RAF bude testovat něco s operačními a přístávacími podmínkami na ostrově. Během pobytu nebudou poskytovat žádné informace médiím, ale zpracují oficiální zprávu pro úřady.
Neděle odpoledne, to je jasné, co budou všichni obyvatelé ostrova po obědě dělat. Půjdou spottovat, vždyť letadlo jim tu přistane jednou za pár měsíců!


 Foto: Lockheed Martin

6) Já mám ty vánoce čím dál tím radši.


Letošní soutěž o nejošklivější linecké pečivo bych asi vyhrála nebo se umístila na předních příčkách. Ale mně to nevadí.


16. 12. 2016
1) Alaska Airlines se spojila s Virgin America.
Tímto "sňatkem" vznikla 5. největší společnost v USA. Alaska koupila Virgin, ale brand Virginu by měl zůstat ještě určitě nějakou dobu zachován. Na oslavu spojení byl přetřen jeden Boeing 737-900ER (registrace N493AS) do speciálního livery.


Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines

2) Žně na Domodědovu v Moskvě.
Samozřejmě spotterské. Sešly se jim tam dvě události krátce po sobě a tak měli o program postaráno.
První přiletěl ve středu odpoledne Boeing 777 Austrianu.


Foto: Letiště Domodědovo


Foto: moskevští spotteři

Jen co rozmrzli a ohřáli se, museli na letiště znova. Konal se totiž inaugurační let Singapore Airlines s jejich novým Airbusem A350-900.
Marina Lystseva byla dokonce na palubě a ze Singapuru do Moskvy přiletěla. Její trip report z letu je TADY. Singapurci ve spolupráci s letištěm si pro spottery a pozvané hosty připravili i přes velkou zimu, úplně dokonalou show. 


Foto: Sergey Martirosyan (www.aviator.ru)


 Marina on board. Foto: Tatjana Beljkakova


 A Marinin výhled na spottery po příletu. Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


A show pro pozvané. Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/


Foto: Alexey Petrov (http://airview.livejournal.com/)

3) A ještě novinka z Domodědova - návrat Thai Airways.
Vrátily se tam po pauze Thai Airways. Ti ukončili spojení Bangkok - Moskva v březnu 2015. Nyní předpokládají, že se situace na ruském cestovním trhu zlepšila a tak se do Moskvy vrátily.


Foto: Letiště Domodědovo.

4) První let nového B777-300 ER Kuwait Airways vedl do Dubaje.
Nejnovější přírůstek flotily operoval let KU671 Kuwait - Dubai.


Foto: Kuwait Airways

5) A Wizzair nepolevuje v oznamování nových destinací a bází na příští rok.
Nová báze bude od července 2017 ve Varně.

 
Mapa: Wizzair

A další letadlo přidají od dubna do Budapešti a to obslouží následující nová města v síti:


Mapa: Wizzair

 

6)  Eurocontrol hledá nové řídící letového provozu.
Více info přímo na jejich webu: http://atco.eurocontrol.int/


 

7) Jsem tu chybně napsala, že nové pasové kontroly na Terminálu 1 budou otevřeny už 15. 12., což bylo špatně. No, ale říkala nám to uklízečka a ta by měla být informována. K otevření dojde až dnes, tedy 16. 12. 


15. 12. 2016
Inaugurační let Air Baltic CS300 se vydařil, vše klaplo podle plánu. Plný trip report bude, jen mám teď trochu frmol, tak to bude pár dní trvat.


První zastávka - Varšava.


Riga, letadlo už čeká.


Oslava se konala v gate C5.


Adámek měl i stylovou tašku. A nejen ji! Více bude v trip reportu.


Pohoštění.


Proslovy.


Do letadla jsme šli po červeném koberci.


Všichni fotili všechno. To nám vyhovovalo.


Menu inauguračního letu.


Adámek mi nechal místo u okénka. A ta jsou v CS300 pěkně veliká a měli je i čistá, tak se skrz ně dalo fotit. Škoda, že už byla tma.


Posádka také spolupracovala a neměli problém s tím, že je všichni fotili.


Letadlo mění barevný tón pod svícení do různých barev. 


I ostatní byli vybaveni technikou.


Za mnou je kouzelník. Opravdický.


Takže děkujeme! Bylo to super.


14. 12. 2016
1) Obchodníci s letadly si v Teheránu podávají dveře.
Téměř doslova. Sotva bylo oznámeno podepsání smlouvy na spoustu letadel od Boeinga, dorazila do Teheránu delegace z Airbusu. A ze Suchoje poslali 12. 12. radši přímo předváděcí letadlo, není čas ztrácet čas. Hned 13. 12. se konaly 2 předváděcí lety.


Suchoj na předváděčce v Teheránu. Foto: CANNEWS.


Předváděcí let Suchoje kolem Teheránu - 13. 12. - č.1


A předváděcí let č. 2. Se povozili všichni.


Ruské letušky problém se zahalováním se evidentně neměly. Foto: CANNEWS


Vyhlídkový let Suchojem pro Íránce. Foto: CANNEWS

2) Airbus A319 s tureckou registrací TC-JUB v barvách Shaheen Air.
Toto letadlo létalo od roku 2012 u Turkish Airlines a nyní bylo přetřeno do barev pákistánského Shaheen Airu. Prý tam jde jen na pronájem, tak je možné, že zůstane pod tureckou registrací.

3) Go2Sky pro Egypťany.
Server Airliners.sk zveřejnil foto Boeingu 737-800 "slavné" slovenské společnost Go2Sky (OM-GTE), který je ostickerován nápisy FlyEgypt. Tak to pro ně asi budou létat. Hodně štěstí.


Foto: Airliners.sk

4) Inaugurační lety China Southern z Guangzhou do Toronta a Adelaide.
První let do Toronta se konal 7. 12.


 Foto: China Souhtern


Foto: China Souhtern


Foto: China Souhtern


Foto: China Souhtern

Zahájení letů do Adelaide proběhlo 12. 12. a operovány budou 3x týdně Airbusem A330-200.


Foto: China Souhtern


Foto: China Souhtern


Foto: China Souhtern

5) Dvě letadla sjela z ranveje v úterý 13. 12. v čínském Urumqi a to cca půl hodiny po sobě.
Jako první podklouzl v 9:33 Boeing 737-800 Shanghai Airlines. Šlo o registraci B5370, na letu FM9220 do Shanghaje.
Krátce poté v 10:10 ho následoval Airbus A320 (registrace B-2391), který se chystal na odlet do Guiyangu na letu CZ3436.


Foto: China Aviation Daily & Weibo.com

!
Foto: China Aviation Daily & Weibo.com

6) Letadlo Lufthansy na lince Houston - Frankfurt divertovalo do JFK z důvodu podezření na výbušninu.
Let společnosti Lufthansa LH 441 vyletěl z Houstonu, když někdo na vedení společnosti v Cologni zavolal, že na tomto letu je bomba. Piloti byli informováni a rozhodli se pro divert na letiště v New Yorku. Letadlo bylo odstaveno na vzdálené stojánce a všech 530 lidí z paluby evakuováno. To bylo následně prohledáno, ale výbušnina se naštěstí nenašla.
To už je dneska takové skoro old school, volat někam telefonem, že tam a tam je bomba. Dneska, když se hackeři nabourávají do komunikací věží a letadel a jsou úplně jiné technické možnosti.


Diverze do JFK.Identifikace zavazadel.


Bomba po telefonu je docela staromódní.
 

7) Wizzair oznámil nové linky z rumunské Cluje.
Odpoledne zveřejnil Wizzair tuto mapku s tím, že nabídne 4 nové destinace z Cluje. A asi o 3 hodiny později ji nahradil další mapkou, s tím, že bude 6 destinací. To by mě zajímalo, jak to tam funguje? To se mezi 13:35 a 17:21 rozhodli, že tam přihoděj ještě dvě destinace? Nebo na ně v té první grafik jen zapomněl? A já myslela, že tohle se plánuje aspoň nějak dopředu.


Zveřejněno na FB Wizzairu 13. 12. v 13:35


Zveřejněno na FB Wizzairu 13. 12. v 17:21


Na tiskové konferenci už to měli správně. Foto: Wizzair

8) Předvánoční čas.


Snídaně. No, snídaně tak někdy kolem poledne, já si moc ráda pospím:-)


Bré ráno.


Pokus o linecké pečivo.


V mém případě je lepší i to kupované v supermarketu:-) 


A pobalila jsem nějaké dárky. To mi pro změnu jde dobře.

8) To se mě tak Adámek před pár dny ptá: "Co děláš 14. 12.? Z Rigy letí inaugurační let CS3, nechceš letět?" Tak jsem se zamyslela, prověřila, jestli bych si mohla vzít volno z práce a řekla: "Ale jo, proč ne." A bylo to:-) Dnes tedy letíme přes Varšavu (se tam doufám podívám na ten nápis Thanks a LOT) do Rigy a tam odsud inauguračním letem do Amsterdamu. A pak zpět do Prahy. 


Rigo, těš se na nás!


13. 12. 2016
1) V odletové hale terminálu 1 na Ruzyni, už se to chystá.
Nové pasové kontroly budou spuštěny oficiálně ve čtvrtek 15. 12., ale už se tam leští kliky, aby se to pěkně blýskalo.


Ve čtvrtek to otevřou. KONEČNĚ.

2) TRAMTADADÁ! Iran Air podepsal velkou smlouvu na dodávku letadel!
V neděli 11. 12. bylo oznámeno podepsání smlouvy mezi Iran Airem a Boeingem v hodnotě 16.6 bilionů USD. Objednávka Iran Airu zahrnuje 50x Boeing 737 Max, 15x Boeing 777-300ER a 15x Boeing 777-9s. Dodávky mají začít na počátku roku 2018. Tato objednávka má vytvořit v USA téměř 100 000 pracovních pozic, takže z toho budou mít něco i Američané.
Já to Íráncům ze srdce přeji, i když tohle otevření se světu bude asi zaplaceno tím, že se to tam trošku změní. Ale holt nemůžu být sobecká a přát si, aby zůstali skanzenem pro západní turisty, kteří cítí potřebu občas uniknout do ještě nezkaženého světa.


Já bych teda navrhovala, aby jsme ty Američany hned z kraje vožrali a oni nám pak podepíšou cokoliv. Foto: Iran Air


Foto: Iran Air


To je aerolinka! Foto: Iran Air

On 11 December, Boeing announced signing a deal with Iran Air worth $16.6 billion at list prices for 50 737 Max 8s, 15 777-300ERs and 15 777-9s with deliveries beginning in 2018. $16 billion milestone agreement includes widebody, single-aisle aircraft Contract reached within terms of U.S. Government license New orders will support nearly 100,000 U.S. jobs The 737 MAX will be equipped the latest technology: CFM International LEAP-1B engines Advanced Technology winglets other improvements to deliver the highest efficiency, reliability and passenger comfort in the single-aisle market.

 

3) Qantas zahájí lety Perth - Londýn.
Pokud se nepletu, bude to jediné přímé spojení mezi Evropou a Austrálií, bez mezipřistání někde cestou. Létat ji má Dreamliner 787-9 a bude to nejdelší linka na světě (doba letu cca 17 hodin). Oznámeno to sice bylo minulý týden, prodej letenek začne v dubnu 2017, ale létat se začne až 1. března 2018. Toto má být krok k tomu, aby se Perth stal mezinárodním dálkovým hubem a k lince do Londýna se časem přidaly i například lety do Paříže, Frankfurtu a jižní Evropy. Vláda proto zadotuje rozšíření kapacit imigračních přepážek, celnice a bezpečnostních složek cca 14 miliony dolary. Někteří daňový poplatníci s tím nesouhlasí a veřejně protestují. 
Hmmm, pěkný. Hodně štěstí.


Tisková konference k oznámení nejdelší linky na světě. Foto: Qantas


Perth - Londýn.


Dreamliner.


Dreamliner Qantasu.

4) Vánoční stromky na moskevském Šeremetěvu.
Stejně jako loni jsou v designu leteckých společností, které na SVO létají. Chybí mi tam ČSA, tak snad foto dodají.


Air Astana a Air Baltic. Ten Air Baltic je opravdu dost podivnej. Foto: Letiště Šeremetěvo


Ellinair a Air France / KLM. Foto: Letiště Šeremetěvo


DHL a Finnair. Foto: Letiště Šeremetěvo 


Hainan a LOT. Foto: Letiště Šeremetěvo


Foto: Letiště Šeremetěvo


Foto: Letiště Šeremetěvo

5) Cobalt Air zahájil 10. 12. lety do Birminghamu.
A první let dostal uvítací slavobránu. V tom dešti to je takové zajímavé.


Foto: Cobalt Air

6) V Íránu byla spatřena dvě zajímavá letadla.
Prvním je Boeing 737-400 a aktuálně nemá žádnou registraci. Byl poprvé spatřen v říjnu a pak v listopadu na letišti v Isfahánu. Podle drbů íránských spotterů jde o někdejší letadlo společnosti Sriwijaya Air z Indonésie (PK-CKA, c/n 25169) a do Íránu bylo přeletělo letos v červenci. Společnost Nasim Air by měla být projektem Mahan Airu, ale ještě nelétá. Tak uvidíme, co se z toho vyvrbí. Zatím mají web jen ve farsí TADY. Ale nic zajímavého, co by prozrazovalo záměry společnosti, tam není. Většina odkazů ani nefunguje.


Foto: KN Aviation


Foto ze října na isfahánském letišti.

Druhým zajímavým letadlem je také Boeing 737, který se objevil v Mashadu. Je v takových opravdu zvláštních barvách Iran Airtour a sami íránští spotteři se také dohadují o původu letadla. On ten Iran Airtour měl hodně všelijakých hybridních livery, potom, co jim kdo odprodal za letadla, si je vždycky jen nějak domalovali, ale toto je novinka.


Foto: CANNEWS.

7) A konečně jsem se dočkala Hanky, která si týden pekla doma cukroví.


12. 12. 2016
1) Karlovy Vary dostanou linku za západ.
Od letního letového řádu tam začne létat společnost Germania. Nabídne lety do německého Dusseldorfu. Ceny jednosměrných letenek jsou od 49 EUR. První let bude 26. 3. a jestli to dobře dopadne, tak se tam podívám na slavnostní zahájení.
 


V Germanii si na slavnostní inaugurace letů potrpí.

2) Na teheránské letiště Imáma Chomejního (IKA) povede v příštím roce metro.
To je dobrá zpráva, protože letiště je docela daleko, pamatuji si, že jsem při poslední návštěvě platila 20 USD za taxi. Mělo by jít o prodloužení linky č. 1 a zrealizované by to mohlo být už před íránským Novým rokem Nourúzem v březnu 2017. Metro bude napojeno na městský Salam Terminal, který bude plně zprovozněn v polovině roku 2017. Linka číslo 1 začíná ve městě a vede z ven z něj. Nové části budou zahrnovat zastávky Shahr Aftab - Vavan - Tehran Imam Khomeini Airport Station 1 - Tehran Imam Khomeini Airport Station 2 - Parand (to je asi takové Kladno).
Letiště Mehrabad (letiště, kam se létalo dříve, než otevřeli letiště IKA před pár lety), které je dnes už pouze vnitrostátní, má také metro. V únoru 2016 bylo metro přivedeno i k letišti v Mashadu a letiště v Shirazu a Tabrizu na tom usilovně pracují. Průměrná cena jízdenky na metro je v Tehránu 0,3 EUR za jednu jízdu.
By si z nich Praha mohla vzít příklad.


Linka 1 je ta červená, bude protažena na sever. Mehrabad je na žluté, s ikonkou letadla (na západě města).

3) Pan Bernd Hildenbrand (Pakistan International Airlines Chief Executive Officer) přicestoval do vesnice Saddha Batolni, na místo, kde havaroval let PK661.
Položil zde věnec a spolu s ostatními účastníky drželi minutu ticha za oběti nehody. 

 


Foto: PIA


Foto: PIA


Foto: PIA


Foto: PIA

4) Tvrdé přistání Safi Airways v Kábulu.
Stalo se to 10. 12 na vnitrostátním letu 4Q 502 z Heratu do Kábulu. Šlo o Boeing 737-400 registrace JY-JAQ. Na palubě bylo 155 lidí. Při přistání s tím práskli trochu více, až se rozbil pravý podvozek. Takže se cestující dostávali z letadla po skuzavkách. Všichni jsou prý v pořádku. 


Děkujeme, že jste letěli se Safi Airways, zavazadla budete mít na pásu č. 3.


5) Australan letěl z Kyjeva Žuljany do Kyjeva Borispolu přes Dubai.
Páč neměl víza. A letiště Žuljany, kam přiletěl, nemá možnost udělovat víza na příletu, což asi uniklo tomu, kdo pána odbavoval v první destinaci. Jestli letěl z Austrálie, tak to celkem chápu. Letiště Borispol vydávat víza může. Takže se Australan musel dostat nějak do KBP tak, aby mohl odletět z Žuljany a navazovalo mu to rychle zpět do Borispolu. Nejschůdnější to bylo přes Dubai. Takže se proletěl. Tento případ opět rozpoutal veřejnou diskuzi ohledně byrokracie při vydávání víz, protože nedávno musela na Borispolu nocovat skupina Australanů, kteří přiletěli ve večerních hodinách. Na Borispolu se sice víza vydávají, tam byli cestující správně, ale jen od 9:00 do 18:00. Takže si museli počkat do rána. No jo, však oni se to časem taky naučí.
Koukala jsem na to do Timaticu a opravdu se víza vydávají jen na KBP a v ODS.

TIMATIC-3 / 11DEC16 / 0815 UTC
NATIONAL AUSTRALIA *AU*    /EMBARKATION AUSTRALIA *AU*
DESTINATION UKRAINE *UA*
VISA DESTINATION UKRAINE *UA*
...... NORMAL PASSPORTS ONLY ......
PASSPORT REQUIRED.
- PASSPORTS AND OTHER DOCUMENTS ACCEPTED FOR ENTRY MUST BE
  VALID FOR A MINIMUM OF 3 MONTHS BEYOND THE PERIOD OF
  INTENDED STAY.
PASSPORT EXEMPTIONS:
- PASSENGERS WITH AN EMERGENCY OR A TEMPORARY PASSPORT.
VISA ISSUANCE:
VISA REQUIRED- EXCEPT FOR NATIONALS OF AUSTRALIA TRAVELING AS
TOURISTS CAN OBTAIN A VISA ON ARRIVAL AT
KIEV BORYSPIL *KBP*
OR AT
ODESSA *ODS* AIRPORTS FOR A MAXIMUM STAY OF 15 DAYS.
PASSENGERS MUST HAVE A HARD COPY IN ORIGINAL OR A PHOTOCOPY OF
ONE OF THE FOLLOWING DOCUMENTS:
- A VOUCHER OF ORGANIZED GROUP TOURIST TRIP WHICH INCLUDES
INFORMATION INDICATING HOTEL RESERVATION/PLACE OF STAY IN
UKRAINE. OR
- A TRAVEL SERVICE CONTRACT WHICH INCLUDES INFORMATION ABOUT
THE HOTEL RESERVATION/ PLACE OF STAY IN UKRAINE. OR
- A HOTEL RESERVATION CONFIRMATION. *SEE NOTE 58737*
    NOTE 58737: NOT APPLICABLE TO HOLDERS OF EMERGENCY OR
   TEMPORARY PASSPORTS.
MINORS:
- PASSENGERS UNDER 18 YEARS OF AGE  TIDFT/UA/PA/MI/ID44535
- AN INDIVIDUAL VISA IS NOT REQUIRED FOR
   TIDFT/UA/VI/MI/ID44564
WARNING:
- VISITORS NOT HOLDING RETURN/ONWARD TICKET COULD BE REFUSED
  ENTRY.
//////////////////////////////////////////////////////////////
HEALTH DESTINATION UKRAINE *UA*
VACCINATIONS NOT REQUIRED.
SIMPLIFY YOUR REQUEST USE TIFA- TIFV AND TIFH
FULL TEXT AVAILABLE USE TIDFT
CHECK  TINEWS - CHECK LATEST NEWS AND UPDATES ON TRAVEL
INFORMATION
SCAN COMPLETE

6) Nový Dreamliner u Xiamen Airlines.
Ještě pár fotek z estrády v Xiamenu po dodání nového Boeingu 787-9.

 
Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines

7) Nový Boeing 777-300ER u Kuwait Airways.
V Kuvajtu také slavili nový přírůstek do flotily. Objevily se první fotky z interiéru.


Už je to tady! Už je to tady!


Napravo americký velvyslanec v Kuwaitu, kterého také pozvali. Foto: Kuwait Airways


First class.


First class.


Business class.


Economy class.

8) Nový salonek v Riu de Janeiru.
Ten otevřela minulý týden Star Alliance.


Foto: Star Alliance


Foto: Star Alliance


Foto: Star Alliance


Foto: Star Alliance


Foto: Star Alliance

9) Sephora hledá posilu na zajímavou pozici.

 

10) Novinka od Dermacolu.
Tou je výrobek 2 v 1, oční stín a linka. Nabízí se v osmi odstínech. No nevím. Musím se na to napřed podívat, moc se mi to nezdá, jak tímhle namalovat přesnou linku.


11) O víkendu pokračovaly ty nádherné červánky nad letištěm.
Prý je to předvoj toho, že se oteplí. No hurá!


Takto to nafotil Skily z Kněževsi.


A takhle já mobilem z kanceláře.

12) Už jsou zase ty fronty před obchody Pandora, jako loni.
Já to nechápu? Dávají tam něco zdarma nebo proč jsou lidi ochotní tam stát a nechávat se vpouštět po jednom dovnitř do obchodu? Co tam mají za poklady?


Fronta na Zličíně.

13) Třetí svíčka na vánočním věnci zapálena.


Letos jsem vůbec nesehnala vánoční svetr, jaký bych chtěla. Tak mám aspoň tričko. Dva dny potom, co sem ho koupila, ho zlevnili. 


10. 12. 2016
1) Kazašská společnost SCAT plánuje po vyjmutí z Black listu EU začít létat do Evropy.
Podle Tengrinews.kz společnost uvedla, že by ráda zahájila lety z Kazachstánu do Řecka, Itálie, té země co ji nemám ráda, Německa a ČESKÉ REPUBLIKY.


Pro SCAT Airlines bylo vyjmutí z Black listu pěkným vánočním dárkem.


SCAT Airlines slaví inaugurační lety balónky, tak to by jsme se třeba také dočkali.

2) Opět Go2Sky.
Co jsem se tak doslechla od lidí, které znám a kteří mají na tuto společnost nějakou vazbu a znají její vedení osobně, tak nebyl nikdo překvapen, že k tomu co se stalo, došlo. Mně tedy "pobavily" další příspěvky v diskuzi. Hlavně Bolek a Lolek.
Jinak celá ta kauza ale upozorňuje na docela vážný problém a tím je fakt, že k tomu, aby si takto letecké společnosti bázované v Evropě najímaly levné piloty, je nutí jejich vlastní státy a legislativa, pod kterou spadají. V Norsku je prý cena lidské práce nastavena extrémně vysoko, což nutí zaměstnavatele k tomu, aby hledali cesty, jak to obejít. A pak to dopadá třeba takto:  "
Go2Sky" leased the plane in question from "Norwegian" on a dry lease, "Norwegian" in turn has leased the aircraft from the Irish subsidiary "Drammensfjorden Leasing Ltd" (heck of an Irish name!), which in turn leased the aircraft from Sky High XXVIII Leasing Company Ltd, which in turn leased it from Flip No. 93 Ltd. and Flip No. 94 Ltd.


Bolek a Lolek.


3) Nový kuvajtský Boeing 777-300ER přeletěl do Kuwaitu.
Letadlo registrace 9K-AOC odletělo ze Seattle domů. V Kuwaitu ho přivítali 9. 12. odpoledne.


Odlet z Paine Field. Foto: Woodys Aeroimages (https://www.flickr.com/photos/woodysaeroimages/)


Odlet z Paine Field. Foto: Woodys Aeroimages (https://www.flickr.com/photos/woodysaeroimages/)


Odlet z Paine Field. Foto: Woodys Aeroimages (https://www.flickr.com/photos/woodysaeroimages/)

4) Lufthansa Technik představila Airbus A350 ve VIP verzi.
Respektive, zatím návrh. Cena nebyla uvedena, ale ten, kdo se rozhodne pro koupi takto upraveného letadla, si bude muset počkat dva roky. Tak dlouho bude výroba na zakázku trvat.


V přední části letadla je umístěno "Family Flex Area", které zahrnuje ložnici, koupelnu, salónek a kancelář.


Hi-tech kancelář je oddělena od Family a Guest zón.


Guest lounge.


Dining Room.


Dining Room.

 


A to nejlepší na konec a na konci letadla - Lázně neboli Spa.

5) Ural Airlines přepravily 6. miliontého cestujícího letošního roku.
Tím se stal Denis Bardakov, letící z Jekatěrinburku do Moskvy. Jako pozornost od společnosti dostal upgrade do Business třídy.


Denis byl ve správný čas na správném místě.

6) Austrian vyvezl Boeing 777 do Kyjeva Borispolu.
Ale jen na prezentaci pro víc než stovku zástupců cestovního ruchu a partnerů.


Boeing 777 v KBP. Foto: Austrian Airlines


Boeing 777 v KBP. Foto: Austrian Airlines


Boeing 777 v KBP. Foto: Austrian Airlines

7) Dusseldorf přivítal Dreamliner ANA ve Star Wars livery.
A při té příležitosti pozvali fotografy na spotting.


Foto: Airport Dusseldorf

8) Business class v novém Dreamlineru Xiamen Airlines.
Předevčírem dodaný Boeing 787-9 a jeho kabina Business class. Docela hezké.


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines

9) Vyhlídkový let 9. 12. uzbeckého Air Force One.
Jestli byl nový prezident na palubě nevím, ale letěli jako UZB1/HY1. Když jsem se podívala na letovou historii tohoto letadla na FR24, tak jsem zjistila, že 24. 11. letělo letadlo úplně stejné směrování. Asi něco nacvičují.


Let 9. 12. 2016


Let 24. 11. 2016.

10) Neznámý turecký civilista pronikl na americkou vojenskou bázi v Turecku, aby se vyfotil s celebritami.
Na vojenskou bázi Incirlik se v pondělí dostal civilista, který tam neměl co dělat. Pravděpodobně mu šlo o to, setkat se s americkými celebritami, které přijel pozdravit vojáky zde sloužící. Podle místních novin Daily Sabah se tam dostal přes kamaráda, který měl na bázi přístup, asi jako zaměstnanec. Podle tohoto listu jméno neznámého muže bylo dokonce na seznamu návštěvníků, kam se dostalo pravděpodobně díky onomu známému. Americké úřady začaly vyšetřovat tento bezpečnostní incident, protože akce se konala pouze pro vysoce postavené vojáky. Celé to prasklo dnes už docela klasicky - pán si dal fotku s herečkou Scarlet Johanson na sociální síť a k tomu se ještě v komentáři pochlubil, že se dostal na základnu bez povolení (komentář přeložen do angličtiny jako: “I found a way to enter, I pushed the limits to see Scarlett. I learned that they would enter the dining hall at 7 p.m. I lied in ambush … Meanwhile, there were foreign soldiers by me … I wore a hat … I drew attention because I was the only one who was civil (sic). Then, American cars arrived with jammer, buses, etcetera…and Ray Allen, Scarlett Johansson and Chris Evans got out of the bus. I was scared and couldn’t go to them
. I suddenly found myself between security guards … it was like a joke … Scarlett was walking ahead of a security guard, and I was walking behind him. Chris Evans, Ray Allen and other security guards were following us. I was like a famous man, everyone looked us, and I found a way and took two photos with Scarlett after the meal.")
Svatá prostoto.

 

 Fotka s NBA hráčem Rayem Allenem a herečkou Scarlet Johanson.

11) Omalovánky u British Airways.
British Airways vydávají omalovánky neboli Colouring Book. Obrázky v nich, které si mohou ti, co si je koupí, vymalovat, jsou kresby ikonických fotografií z historie společnosti. Kniha má 96 stran, cena bude 12,99 GBP a do prodeje půjde 15. 12. Objednat půjde např. přes knihkupectví Amberley Books.


Foto: BAFoto: BA

12) Pierce Brosnan na letišti Wroclaw.
A tak se s ním letištní zaměstnankyně musely vyfotit. To chápu, to je frajer a mně se taky moc líbí.


13) Na letišti v Orlovce spí svůj zimní spánek medvídek Mansúr.
A celé letiště si dává pozor, aby ho nevzbudili. Takže tam mají ceduli: "Pozor, medvěd spí. Prosím nechoďte ke kleci a nehlučte. Mohli by jste probudit medvídka Mansúra". 


Mansúr měl veliké štěstí, že se jako medvídě zatoulal právě na letiště.

14) Moje známá Katka je na studiích ve Švýcarsku. To je ten vzor civilizované země, kterým se chceme např. protikuřáckým zákonem přiblížit jo? Já tedy chci mít radši svojí svobodu a právo volby, i za cenu, že se nebudu mít ekonomicky tak dobře.

15) Ze života.


Jenda má období vinných klobás. Tuhle se mě ptal na tip, co k večeři, tak jsem mu poradila vinnou klobásu a od té doby už jí má asi potřetí. A zbývá mu i druhý den na oběd.


Takhle se vaří u Jendů.


A měli jsme další krásné červánky na letišti.


Vánoce.


Byla jsem v Bibelotu pro náplň do diáře na rok 2017. Nadepisování si diáře na další rok je moje velmi oblíbená činnost. Koupila jsem si k tomu i set barevných mikrofixů, abych mohla mít události rozlišené pěkně dle barev.


Jeden den off.


9. 12. 2016
1) Xiamen Airlines dostaly nový Dreamliner.
Ten přistál 8. 12. po dodávacím letu ze Seattle na letišti v Xiamenu. A tam ho uvítali, jak se sluší a patří.


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines

2) Sichuan Airlines zahájily lety Chengdu - Jinan - Los Angeles.
Stalo se tak 6. 12. a je to druhý let této společnosti do L. A. Inaugurační let 3U 8699 operoval Airbus A330. V provozu bude 2x týdně, v úterky a soboty. Mezipřistání v Jinanu nabídne jeho obyvatelům i návštěvníkům úplně první přímý let do USA. Přímé lety z Chengdu, které létají bez mezipřistání, už byly zahájeny v říjnu. Příští rok se také Sichuan Airlines chystá zařadit do flotily Airbus A350 XWB, který bude obsluhovat lety z Chengdu do New Yorku (od srpna 2017). Společnost za poslední dva roky začala létat do mnoha nových destinací, např. Dubaje, Melbourne, Moskvy, Tokya, Osaky, PRAHY, Sydney, Tokya, Vancouveru a dalších.


Foto: Sichan Airlines

3) Mahan Air začal nabízet službu odvozu pro prémiové cestující.
Tou je zdarma odvoz pro cestující Business Class, kteří letí z a do Evropy a na Dálný východ. V Teheránu tak mohou využít odvozu z letiště a na letiště v ceně letenky.


Foto: Mahan Air

4) Helikoptéra spadla v Teheránu do jezera.
Stalo se v Teheránu 6. 12.  Zatím se ví jen to, že nehoda se stala na jezeru Chitgar a na palubě bylo 8 lidí. U šesti z nich bylo potvrzeno, že vyvázli v dobré kondici, u dvou se neví. 

5) Airbus A330 Air Serbia byl na výletě na Seychellách.
Stalo se tak díky spolupráci s Etihadem. Air Seychelles měly provozní nedostatek letadel a tak Etihad vypomohl, že dohodil "kšeft" Air Serbii. Mimořádný let se konal ve středu 7. 12. z Mahé do Bělehradu, na palubě cestovalo přes 200 cestujících, kteří z Bělehradu pokračovali do Paříže.


Foto: Ex-Yu Aviation

6) Kazašské aerolinky se dostaly z black listu EU.
Po sedmi letech bylo 8. 12. vyjmuto všech sedm leteckých společností z Kazachstánu (kromě Air Astany, ta tam nebyla) z černé listiny dopravců, které nesmí do Evropské unie. Vyjmuli Kazachy, ale vložili tam Iran Aseman Airlines. Kazachům moc gratuluji a doufám, že to třeba přispěje k rozvoji letecké dopravy a spojení s Kazachstánem.


Letiště Almaty.

7) Uzbekistán uvolňuje vízovou politiku.
Zřejmě je to ovlivněno zoufalou snahou dostat z turistů co nejvíc dolarů (a to my jsme zažili během zářijové cesty) pro státní potřeby. Inspirovali se u Kyrgyzstánu, který víza zrušil téměř všem a to jim začíná přinášet příjmy z cestovního ruchu. Nově zvolený prezident podepsal před pár dny nové nařízení, které umožní od 1. 4. 2017 cestovat bez víz. Pro 15 zemí se zruší víza úplně, pro pobyt do 30 dní za účelem turistiky. Jedná se o: Austrálii, Rakousko, Británii, Německo, Dánsko, Španělsko, Itálii, Kanadu, Lucembursko, Nizozemí, Jižní Koreu, Singapur, Finsko, Švýcarsko a Japonsko. Pro dalších dvanáct zemí je vízová politika uvolněna tak, že bez víz mohou za turismem přicestovat občané, kterým je více než 55 let. No, tak to je takové omezující. Nicméně se prý ještě jedná o tom, že by mohl být tento věkový limit zrušen. Na seznamu zemí s věkovým omezením jsou: Belgie, Indonésie, Čína (turistické skupiny), Malajsie, USA, Francie, Vietnam, ta země co ji nemám ráda, Polsko, Maďarsko, Portugalsko a ČESKÁ REPUBLIKA. Návštěvníci budou stále za vstup do země platit vstupní poplatek ve výši 50 USD, který půjde do státního rozpočtu. Tak snad touha po dolarech zapůsobí a víza zruší i pro nás mladé. Já bych do Uzbekistánu určitě ještě chtěla jet.

 

Asi to s tou podporou turismu myslí vážně, protože si udělali i logo země pro potřebu propagace cestovního ruchu!

8) Letecký kalendář na rok 2017.
Kdo znáte Martina Štěpánka, můžete si ho objednat u něj, pojede pro ně hromadně, tak mu dejte vědět, nejpozději však do 15. 12. 2016.


8. 12. 2016
1) Kauza Go2Sky pokračuje.
To se dalo čekat, protože je to celé tak neuvěřitelné, že si člověk říká, že to snad ani nemůže být pravda. A show pokračuje. Sám CEO této letecké společnosti Daniel Ferjancek se zapojil do diskuze na AV Heraldu a začal do ní psát. Navíc obvinil AV Herald, že jednají nefér, když zveřejňují informace k události, aniž by požádali o vyjasnění. Tak to se do diskuze zapojil sám zakladatel a provozovatel serveru Simon Hradecky a odepsal, že poslali do společnosti 2 maily. Já mám jasno v tom, komu věřím. Ale myslím, že aby veřejně takto diskutoval na AV Heradlu pod informací o události sám CEO společnosti, to tam ještě neměli. Diskuze běží pod článkem TADY.

No a diskuze se slušně rozjela. Někde se i psalo, že Go2Sky je ta společnost, u které piloti platí za to, že u ní mohou létat, aby si nalétali hodiny. Těžko říct, jestli je to pravda a jestli tohle někdo veřejně přizná nebo dementuje. V diskuzi se také píše, že na Slovensku pracují piloti, kteří si potřebují nalétat hodiny, aby se dostali k nějaké slušné společnosti za 350 EUR měsíčně, v ČR jsou na tom lépe a dostanou 550 EUR. Večer tam přibyly další reakce CEO společnosti i lidí, kteří na něj reagují a nabírá to zajímavé obrátky.


Už se poprali?

2) Nehoda ATR 42 v Pákistánu.
Smutná zpráva přišla včera z Pákistánu. Pilot ATR 42 registrace AP-BHO společnosti PIA, letící na letu PK 661 z Chitralu do Islamabádu hlásil, že má problém s motorem. Poté se ztratil z radaru a obyvatelé Havelianu v oblasti Abbottabadu slyšeli náraz. Na palubě cestovalo 42 cestujících a 6 členů posádky. Nehodu bohužel nikdo z nich nepřežil. Cestující měli být všichni místní + 2 občané Rakouska a jeden Číňan. Podle Passenger manifestu to vypadá, že občané Rakouska byli cestující na sedadlech 22A - Harald Kessel a 22C - Herwig Eichelbenger.


Mapa: Dailymail.com.uk


Místo nehody.


Se tam seběhli ze všech vesnic okolo. Z nebe spadl velký železný pták a na to je potřeba se podívat. Foto: Tribune.com.pk


Tam to teda musí vypadat. Foto: Tribune.com.pk


Passenger manifest.


Posádka letu. Vpravo: cabin crew Asma Adil (má dvě malé děti, syna 5 let a dceru 1 rok, které byly u manželových rodičů),  vlevo cabin crew Sadaf Farooq.


Posádka letu. Kapitán Saleh Janjua.


Ach jo:-(


Foto. Anjum Naveed

3) Na letišti Pulkovo v Petrohradě oslavili polský svátek Mikolajki.
Oslava proběhla ve spolupráci s LOTem a polskou turistickou organizací 6. 12. v odletové hale od 15. do 18. hodiny. Cestující si mohli mimo jiné užít vystoupení folklorního souboru. Mikolajki neboli Den svatého Mikolaje se slaví v Polsku každý rok 6. 12. Podle legendy nosí svatý Mikolaj v noci malé dárky dětem i dospělým. Takže náš Mikuláš po polski.


Foto: Letiště Pulkovo


Foto: Letiště Pulkovo


Foto: Letiště Pulkovo

4) Včera měli v Oděsse vzácnou návštěvu.
Tou se stal VIP Boeing 767, který přivezl fotbalisty klubu Manchesteru United.


Foto: M. Popovič / C. Smolenceva


Foto: M. Popovič / C. Smolenceva


Foto: M. Popovič / C. Smolenceva


Foto: M. Popovič / C. Smolenceva


Foto: M. Popovič / C. Smolenceva

5) Včera když jsem přišla navečer do kanceláře, naskytl se mi překrásný pohled. Tak jsem to vyfotila a podělila se se svými přáteli na Facebooku. A to viděla Hanka, která měla službu vedle na věži a hned mi poslala fotku ze své vyhlídky. My si totiž koukáme trochu do oken. Vždycky říkám kolegyním, ať si dávají pozor, když se převlékají, že tam nahoře na věži mají dalekohled:-)


Vyhlídka z EK kanceláře na západ slunce.


Pohled od Hanky z věže.

6) NYX bude mít nový make-up Total Control Drop Foundation.
Americká cena je 14 USD, oznámili 24 odstínů, čili výběr opravdu pro každého. Jen jestli bude celá ta škála nabízena i v Evropě. V USA má být na trhu od 28. 12. 2016. Já kupodivu ještě NYX make up nemám, ale tento se mi moc líbí. Teď mám období toho Vichy, co mi poslali a ten je naprosto úžasný a jsem z něj unešena. Akorát nemám vůbec čas to sepsat a nafotit.


Foto: NYX


7. 12. 2016
1) Velmi zvláštní příběh se odehrál u Norwegianu.
A ani se tomu skoro nechce věřit. Na veřejnost s tím přišel známý server Avherald.com až nyní, přestože se událost stala už v listopadu. A během dne se začala řešit v celém leteckém světě a nejen v něm, převzala ji i norská média, takže je asi otázka dnů nebo hodin, než to bude i v českých/slovenských. Protože v příběhu účinkují slovenští piloti.
Co se tedy stalo? Boeing 737-800 slovenské společnosti Go2Sky (registrace LN-NII, prý si to letadlo teprve od Norwegianu Slováci kupují a přeregistrace bude provedena až v lednu 2017) měl letět 4. 11. z Kristiansandu do Osla. Letadlo operovalo ve složení posádky slovenští piloti a norské cabin crew. Před startem najeli na ranvej a chtěli odstartovat. Po cca 230 metrech v pomalé rychlosti ale přerušili start, vypnuli motory (!) a zůstali stát na dráze. V této pozici zůstali na dráze stát cca 5 minut, následkem vypnutí motorů došlo na chvíli k zhasnutí všech světel a rozsvícení těch nouzových v kabině pro cestující. Některým se to nelíbilo a chtěli vystoupit. Stevardi začali procházet kabinou a cestující uklidňovat, přestože neměli žádné informace o tom, co se děje. Piloti nic nezahlásili ani kabinovým hlášením ani interním telefonem pro posádku. Stevardi se s nimi pokusili spojit, ale nedostali odpověď, které by rozuměli, kvůli jazykovým problémům (!).  Byli tedy zrovna u cestujících, když bez jakéhokoliv upozornění došlo k nahození motorů a dalšímu startu. Jen tak tak se stihli doběhnout posadit a připoutat, aby během startu nestáli. Odstartovali, letadlo vystoupalo do výšky FL150 a letěli směr Oslo. Normální výška na takovouto cestu je ale FL300 a více.
Ale to nebylo všechno. Cca 4-5 minut po startu, byl slyšet do kabiny cestujících alarm z kokpitu. Stevardi se tedy rozhodli, že zkontrolují, jestli je v pilotní kabině vše v pořádku a piloti jsou při vědomí, protože všichni cítili, že tlak v kabině není standardní, tak jak jsou zvyklí. Volali do kokpitu, ale marně, bez odpovědi. Nakonec se rozhodli, že použijí nouzový kód pro otevření dveří z kabiny cestujících, který posádka zná. Ve chvíli, kdy kód vyťukávali, first officer konečně otevřel dveře, ale ani poté jim neposkytl žádnou informaci o tom, co se děje. Cabin crew se poté rozhodli pro aktivaci svých kyslíkových masek pro případ dekomprese. Nakonec doletěli do Osla, před přistáním piloti ohlásili do kabiny, že jdou na přistání, ať se všichni připoutají. Po přistání cabin crew trvali na tom, aby piloti podali vysvětlení nestandardních událostí na palubě cestujícím, kteří se ho dožadovali. Tudíž piloti udělali hlášení, kterému nikdo nerozuměl a jen zahrnovalo slova "wrong switch". Všechny tyto události viděli a dosvědčili na vlastní oči i dead head členové posádky Norwegian Air Shuttle, kteří v letadle cestovali. Norská operující posádka stevardů a stevardek si v Oslu vystoupila a odmítla se slovenskými piloty letět dál.
Aviation Herald se o této události dozvěděl 14. 11. 2016. Obrátil se tedy na norský úřad AIBN (Accident Investigation Board Norway), který vyšetřuje takovéto události, jestli mohou potvrdit, že vyšetřují tento případ. Až 23. 11. dostali odpověď, že takovouto událost nevyšetřují. Následně se Aviation Herald dozvěděl, že o události byl nyní AIBN informován a poslal do AIBN další mail (30. 11.), vzhledem k tomu, že se událost začala rozebírat na specializovaných pilotních fórech a byla šířena z různých zdrojů. Jeden z nich také kontaktoval Aviation Herald přímo a potvrdil to, co uvedl prvotní informátor. Ještě ten den, tedy 30. 11. dostali v Aviation Heraldu odpověď z AIBN s tím, že všichni vyšetřovatelé jsou mimo úřad na semináři a bude trvat několik dní, než na email odpoví.
V pondělí 5. 12. 2016 (stále čekající na odpověď z norského úřadu) Aviation Herald získal další důkaz, že událost je pravdivá a rozhodl se ji zveřejnit. A pak už to jelo rychlostí blesku.
Celý článek o události, který to spustil, je na AV Heraldu TADY.
PPruNe.org má k tomu vlákno ZDE (asi pro mě nejzajímavější informace)
Na A.netu se to řeší TADY
V diskuzích se řeší to, že je to jen výpověď z jedné strany, někdo tam nadává na východoevropské piloty a jejich znalost angličtiny, jiný argumentuje tím, že jeden z těch pilotů měl dělat nějakého přezkušujícího a má angličtinu na úrovni rodilého mluvčího, takže pokud někdo někomu nerozuměl, protože neuměl anglicky, tak to byli ti cabin crew. Těžko říct. Každý, koho to zajímá, nechť si přečte, co se k tomu ví a udělá si pak obrázek sám.  


Inkriminovaný let na FR24.

2) Výsledky z testování Embraeru na ostrově St. Helena jsou příznivé.
Aspoň podle pilotů, kteří letiště zkoušeli. Podle nich se jim tam dokonce přistávalo lépe, než na některých letištích v Brazílii. Celý článek o zkušebních letech a rozhovor s piloty je ZDE.


Letiště St. Helena. Foto: www.whatthesaintsdidnext.com 


Foto: www.whatthesaintsdidnext.com 

3) Vánoce jsou tady.
Už jsem ozdobila i ten stromeček. Pustila jsem si Last Christmas a vánoce jsou oficiálně tady.

4) Polštář vánoční.
Už dva lidi se mě ptali na ty vánoční polštáře, odkud je mám. Loni jsem je docela usilovně sháněla, ale to co bych si byla představovala, neměli. Tak jsem koupila nějaké v Baumaxu nebo Bauhausu, se mi to plete. Ty co bych chtěla, měli v prodejnách Scan quit, ale stály asi tisícovku, což je na dekorační polštář pro mě moc. No a letos jsem ty, po kterých jsem toužila, našla v Mobelixu. A co víc, stojí jen něco přes sto korun, což je méně, než ty, co se mi tak úplně nelíbí, co mají všude jinde.


5) Garnier má micelárku 700 ml!
Ale ne u nás. V Británii je v síti Boots nyní v akci a stojí 5.33 GBP. Za tolik u nás prodávají tu 400 ml.


6. 12. 2016
1) Letiště v Dubaji nabídnou cestujícím ještě lepší a rychlejší wifi zdarma.
Nebude to jen na letišti DXB, ale také na DWC (Dubai World Central - Al Maktoum). Tento krok byl učiněn poté, co se dělaly průzkumy toho, co by cestující nejvíce ocenili. Na letištích bylo umístěno přes 6 000 nových wifi vysílačů, které poskytnou cestujícím neomezené vysokorychlostní připojení. Super krok, pro mě jako cestujícího je toto velmi důležitá služba poté, co vystoupím z letadla v nějaké zemi. Pak i prominu to, že čekám ve frontě na pasovou kontrolu třeba trochu déle, když si u toho můžu přečíst internet.


Letiště v Dubaji.

2) Nouzové přistání Qatar Airways na portugalské vojenské základně na Azorských ostrovech.
Stalo se to v neděli 4. 12. na letu QR 708 z Washingtonu do Dohy. Boeing 777 (A7-BAN) se dostal do silných turbulencí, až se propadl tak, že podle některých svědků nepřipoutaní cestující vyletěli ze sedaček a následně jeden i dostal srdeční záchvat. Proto se kapitán rozhodl pro nouzové přistání na bázi Lajes Air Base. Cestující byli postupně ubytování v hotelu a v pondělí ráno pokračovali do Dohy a dále.
Na palubě byl novinář Al Jazeery Azad Essa, takže je vše zdokumentované. Ve svých Tweetech se pohoršuje nad tím, že cestující nedostali informace, jídlo a nebyla poskytnuta speciální péče starým lidem a cestujícím s dětmi. A také to, že cestující s americkými pasy pustili do hotelu hned a ti ostatní museli čekat na víza, což když bylo oznámeno, způsobilo téměř nepokoje. Já nevím, ale tohle mi přijde totálně přehnané. Letadlo přistane nouzově na ostrově téměř uprostřed oceánu, na vojenské základně, kde pravděpodobně nikdy Qatar Airways nebyly. A ten pán čeká, že tam na ně budou čekat po nouzovém přistání zaměstnanci Qatar Airways v uniformách a poskytnou jim veškeré informace o tom, co se bude dít dál, dají jim občerstvení a provedou je přes imigračku do hotelu? Šmarjá, trošku soudnosti. Když se taková věc stane někde, kam v lepším případě ta společnost normálně létá a má tam s někým smlouvu na poskytování handlingových služeb, tak pak je to samozřejmě vše jednodušší. Ale v tomhle případě (když ještě přistáli na částečně vojenském letišti) chápu, že to asi trvalo. Než někdo z Qataru zjistil, kdo tam vůbec dělá handling a na koho se obrátit, s kým poskytnutí služeb dojednat a komu poslat objednávku, tak to chvíli zabere. Posádka může těžko na cizím letišti zajišťovat pozemní služby.
A to, že cestující bez víz přes pasovou kontrolu nepustí, není vina letecké společnosti, ale rozhodnutí místních orgánů. Podle diskuze na netu nejvíc "křičeli" indičtí držitelé amerických zelených karet, kteří prý mají všeobecně pocit, že díky těm zeleným kartám mají privilegovaný status a podle toho s nimi má být zacházeno. Vydání víz pro ně trvalo cca 5 hodin, za což se rozčilují na Qatarce. 
Pro cestující bylo vysláno z Dohy náhradní letadlo, Boeing 777 registrace A7-BAH.


No vidíš a já bych takový ostrov ve své Flightmemory měla dost ráda.


Poznámka o "superior passports", ještě v uvozovkách. Jako kdyby to byla vina letecké společnosti, že někdo někam potřebuje víza.


Cestující jsou naštvaní, že je zaměstnanci Qatar Airways nechali opuštěné. A jak se to asi mělo vyřešit? Věřím, že všichni dělali, co bylo v jejich silách.


Co je na tom "shocking", že tam není okamžitě žádný pozemní servis od společnosti, která na místo nouzově divertovala? V Doze se pravděpodobně museli podívat na mapu, kam jim to letadlo vůbec sedlo.

 


Náhradní letadlo vypravené pro cestující uvízlé na vojenské základně v Atlantiku.

3) Cestující uvázli na letišti v čínském Chengdu kvůli smogu.
Mnoho letů z a do Chengdu bylo zrušeno, zpožděno nebo divertováno kvůli smogu, který byl prý historicky zatím nejhorší, jaký letiště zažilo. Celkem se situace dotkla více než 20 000 cestujících. Letiště nepřijímalo téměř 10 hodin.  


Letiště v Chengdu zkolabovalo z důvodu smogu. Foto: CCTV News

4) Suchoj Superjet pilotuje žena i v zahraničí.
Zatím na ruském Superjetu létaly pouze pilotky v Rusku. Nyní má jednu i letecká společnosti Interjet, která je bázována v Mexiku. Pilotka se jmenuje Graciela Rosales a u Interjetu létá už 4 roky. Suchoj Superjet 100 je prý úžasné letadlo.


 Graciela Rosales

5) U Eurowings přivítali letošního 11 111 111 pasažéra.
Ten přiletěl linkou z Hamburku. Dostal propagační předměty a voucher.


Foto: Eurowings 

6) Embraer 175 nouzově přistál v San Antoniu.
Embraer ERJ-175 (N161SY) United Express letící 4. 12. pro United na letu OO-5588 z Houstonu do Monterrey v Mexiku se chystal na přistání, když pilotům signalizace ohlásila problémy s podvozkem. Přerušili přiblížení na přistání a divertovali zpět do USA na letiště San Antonio. Tam udělali průlet nad ranvejí, kde jim ze země vizuálně kontrolovali stav podvozku. Po 30 minutách od průletu přistáli, ale kecli si na nos. Na palubě bylo 51 cestujících a 4 členové posádky. Cestující se evakuovali z letadla přes nouzové východy a skluzy. Jeden cestující byl lehce zraněn.  
Tomu letadlu se do Monterrey vyloženě nechce. Den předtím mělo letět Chicago - Monterrey a divertovalo do Houstonu.


Divert předchozí den. Do Monterrey prostě nechce.

7) South African Airways dostaly Airbus A330.
A měli z něj velikánskou radost. Ještě dostanou další 4 kusy.


Foto: Star Alliance


Foto: Star Alliance


Foto: Star Alliance

8) Pondělí ráno na letišti.
Fronta na pasové kontrole terminálu 1 až do Costa coffee. Takové nedopatření se stává maximálně jednou za deset let. Nebo za týden.


Foto: Jenda


Foto: Jenda


Foto: Jenda

9) K falešnému profilu Ovčáčka přibyl na FB profil Forejta. Nevím, jestli to dělá stejný člověk, ale podle stylu humoru by to tak mohlo být.

10) Fotky z vánočního večírku TADY.

11) Urban Decay a jejich paletka na jaro 2017.
Jmenuje se Afterdark palette, bude to jen limitovaná edice speciálně pro Sephoru (americkou asi jen) a stát bude 49 USD.


Foto: Temptalia.com

12) A já už mám skoro vše hotové.5. 12. 2016
1) Air Baltic dostaly svůj první CS300.
Na první let se vypraví 14. prosince z Rigy do Amsterdamu. No a kdo se zúčastnil slavnostní předávací ceremonie 1. 12. v Rize? No náš Adámek. Ten aby někde chyběl.

 


Disco v Malenicích. Foto: Adámek


Takže dobrý večer!


Jedl jsem anilinový barvičky, ale jenom tu modrou!


Foto: Adámek 

2) Propagace LOTu na letišti ve Varšavě.
LOT si udělal na varšavském letišti hezkou reklamu. Umístil do odletové haly trojrozměrný nápis Thank´s a LOT, což je vtipná jazyková hříčka. Cestující se s tím budou fotit a samozřejmě to sdílet na sociálních sítích, což je super reklama pro leteckou společnost. Něco jako je u nás na letišti ta svítící vánoční konstrukce, ovšem postavená proti sklu, čili se v tom blesk pěkně odráží. My jsme si tam dělali týmovou vánoční fotku, takže jsme to ozkoušeli na vlastní kůži. Nehledě tedy na to, že tam úplně chybí ta informace, že to je na letišti v Praze, takže jestli se s tím někdo vyfotí, tak propagační efekt pro letiště je absolutně nulový.
Škoda, že na letišti nemáme také něco takového, co by se virálně šířilo do světa a propagovalo nás to. Něco jako jsou třeba takové ty americké vlajky a zmenšené sochy svobody v příletových halách v USA s nápisy "Welcome to Los Angeles" a podobně. Vždycky je na těchto místech na focení fronta. Na přílety bych dala třeba zmenšené 3D Hradčany a nápis Welcome to Prague a nebo aspoň českou vlajku a nápis nebo teda aspoň ten nápis, např. CZECH REPUBLIC a třeba srdce nebo list lípy. V odletové hale bych umístila 3D hash tag flyfromPRG a plastickou mapu České republiky jako obraz na zdi a tam vyznačené naše hlavní památky, jak to bývá na takových těch mapách pro děti. Nebo mapu Evropy, celou jen šedě a ČR by tam byla barevně a například nápis your are here, aby bylo vidět kde je. A to jsem vychrlila jen tak, co jsem se zamyslela, když to píši, kdyby se nad tím zamyslel nějaký zkušený marketér, tak vymyslí mnohem lepší věci.
A zaplatit by se to mohlo z těch peněz, za které si Moneta koupila od Letiště odsunutí bankomatů konkurence mimo dohled cestujících přilétajících na terminál 1. Jen v tom pořád nemůžu najít ten benefit sloganu měníme letiště, co je v tomhle pro cestující za zlepšení.


Foto: LOT


A už se s tím fotí cestující a je to na Instagramu.


Toto má Air Astana.

3) Hainan Airlines zahájily lety do Las Vegas (a tam já jsem byla!).
Lety Peking - Las Vegas jsou historicky prvním spojením Číny a městem hříchu. Hainan jako letecká společnost velmi expandují a otevírají lety jako diví.


Foto: Hainan Airlines


Poslali Pandu. Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines

4) Znovuzrozené Cyprus Airways dostaly svůj první Airbus A319.
Ve čtvrtek 1. 12. dostaly Cyprus Airways nový Airbus A319. Společnost ještě nemá AOC (Air operator´s certificate) certifikát, tak s ním zatím nemůže vykonávat komerční lety, ale měla by ho dostat ještě do konce roku 2016. Společnost Cyprus Airways provozuje společnost Charlie Airlines, která na to vyhrála soutěž. Tu Charlie Airlines založila ruská aerolinka S7. Od ledna 2015 byl Kypr bez národní aerolinky, poté co původní Cyprus Airways ukončily provoz. Od letoška tam ale mají ještě Cobalt, což je nízkonákladová společnost. 
Nové livery jim vymyslela britská designová agentura Landor. Foto: Cyprus Airways

5) Air France byl dodán ze Seattle jejich nový Dreamliner.
V pátek 2. 12. se Air France konečně dočkaly. Nový přírůstek do flotily dostal po příletu uvítací slavobránu.


Už jede. Foto: Air France


Tak vítej doma. Foto: Air France


Foto: Air France


Foto: Air France

6) Děda Mráz na Boeingu v Kazachstánu.
Na Boeing 737-700 registrace LY-AZV společnosti SCAT v Kazachstánu, namalovali Dědu Mráze. Zajímavostí je fakt, že toto letadlo létalo jako OM-NDQ u Sky Europe v letech 2008-2009.


Foto: Radomir Smakov

7) V Rusku testují dvou-motorový Jak-40.
Jsem si napřed myslela, že je to nějaká legrace, ale fakt ne. Společnost SibNIA (zkratka pro místní letecký výzkumný ústav) se pustila do zkoušení Jakouše o jeden motor lehčího. Slibují si od toho, že bude létat ekonomičtěji. Úplně první let se konal 29. 11. 2016 z novosibirského letiště Jelcovka (20 km severovýchodně od letiště Tolmačevo v Novosibirsku), o den později letěl znova. Video ze zkušebního letu ZDE. Že jim tam tou dírou po třetím motoru nefouká dovnitř?


Foto: Sergej Ivancov

8) LaMia Bolivia ukončila provoz.
Společnost, která měla minulý týden nehodu, ke které se objevují čím dál neuvěřitelnější detaily, ukončila provoz. Hned po nehodě jí byl pozastaven AOC certifikát, nyní to zabalili úplně. Jestli je pravda jen část toho, co se píše, tak jim ten certifikát měli sebrat už dávno.


Děsivý konec.

9) Wizzair má druhý logo-jet Budapest 2024.
K Airbusu A321 přibyl Airbus A320. Wizzair dává na svůj FB informaci, kde budou letadla k zastižení v následující dny.


Foto: Wizzair

10) Tisková konference v Kyjevě při příležitostí zahájení letů LOTu z Varšavy na letiště Žuljany.
Lety začnou 26. února 2017 a nabídnou cestujících z Ukrajiny slušnou síť přestupů do dalších destinací.


Zástupci letiště Žuljany a LOTu. Dort bývá až na inauguračním letu, ale proč si ho nedat i při oznámení. Asi mají rádi sladké. Foto: Letiště Žuljany


 Na tiskovce bylo vyloženě narváno. Foto: Letiště Žuljany


 Foto: Letiště Žuljany


 Foto: Letiště Žuljany


 Foto: Letiště Žuljany


 Foto: Letiště Žuljany

11) Nový salonek v Bělehradě.
Otevřela ho tam Air Serbia. Je určen nejen prémiovým cestujícím této společnosti, ale vstup si mohou zakoupit i ti, kteří využívají levnější letenky nebo cestují s jinou aerolinkou. Ti, co letí s Air Serbia, ale v ekonomické třídě, si mohou zaplatit vstup za 45 EUR, cestující ostatních leteckých společností pak zaplatí 55 EUR.Foto: Air Serbia

12) Ikea a vánoční zboží.
Tak jsem si říkala, jestli přeci jen ještě Ikea nedoplní své zásoby vánočního zboží, po loňské zkušenosti, kdy bylo od začátku listopadu vyprodané, ale asi ne. Ještěže jsem si nakoupila prozřetelně zavčasu.

13) Akce 2+1 u Uriage.
Akce se vztahuje na kosmetické přípravky v libovolní kombinaci v lékárnách Dr. Max (včetně e-shopu), ale pouze pro držitele věrnostní karty. Platí do 31. 12. 2016 nebo do vyprodání zásob.

14) A další novinka od Too Faced.
Tentokrát rozjasňovač, cena 42 USD a bude to jarní kolekce 2017.


Foto: Temptalia.com


15) Víkend na letišti.
V pátek jsme měli vánoční večírek na letišti. Kdyby jsme byli bývali věděli, že v sobotu ráno bude v Dubaji mlha a my tím pádem budeme mít zpoždění na přílet i na odlet, asi by jsme byli bývali šli domů dříve. Každý zná takový ten den, kdy jde do práce a doufá, že to tam co nejrychleji uběhne a on půjde odpočívat domů. Tak to jsme měli v sobotu. Bohužel, mlha v Dubaji vše zkomplikovala a tak jsme si nadělali několik hodin přesčasu.  


Letištní vánoční party.


V sobotu to tedy bylo takové narychlo a ne tak bohaté, jako obvykle. Jenda se dopoval kávou, protože jsme byli všichni po večírku unavení. A do toho zpoždění a řešení celé situace s tím spojené s vidinou, že se domů hned tak nedostaneme.


A ještě k tomu zpoždění se muselo odmrazovat. Foto: Dan


Když jsme šli konečně z gate zpět do kanceláře, potkali jsme Adámka. Ten si chodí o víkendu odbavovat Korejce, páč ho to baví a co taky v sobotu večer doma, že. Stáli jsme kousek od místa, kde jsme se viděli před 11-ti lety úplně poprvé. Adámek byl tenkrát ve 3. ročníku střední školy a já v kanceláři u ČSA. A střih, o jedenáct let později a Adámek je u OK a já u EK.


Jenda pak dojedl můj štrúdl a musím říct, že mi ho pochválil, za což jsem ráda. 


V neděli už byl čas i na oběd. Takovéto si nosí Jenda. Poslední dobou ho honí dost mlsná. Kyselá okurka musí být.


V neděli už byl let na čas a tak jsme si dopřáli svou dávku vitamínů tak, jak jsme zvyklí.  


A večer už jen pohoda a klid.


2. 12. 2016
1) Inaugurační let Airbusu A380 z Dubaje do Dohy.
Emirates nyní obsluhuje jeden ze svých devíti denních letů mezi Dubají a Dohou Airbusem A380. Protože je to jen 379 km, tak je to aktuálně nejkratší let Airbusu A380 na světě.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

2) Embraer E190 na St. Heleně úspěšně přistál.
Plánovaný testovací let z Recife v Brazílii na ostrov St. Helena se podařil. Celý foto report na blogu ostrova ZDE. Letadlo tam během dvou dní udělá několik startů a přistání. Obyvatelé ostrova si velmi přejí, aby se doprava na letiště nějak vyřešila, protože bez ní jsou velmi omezeni a odkázáni na lodní přepravu.


 


 Spotteři jdou na to. Foto: www.whatthesaintsdidnext.com


 Už letí. Foto: www.whatthesaintsdidnext.com


 Je to tu. Foto: www.whatthesaintsdidnext.com

3) Soutěž u Wizzairu.
Že má Wizzair speciální livery ke kandidatuře Budapešti na Olympijské hry v roce 2024, jsem tu psala. Nyní vyhlašují soutěž, kdy vyzývají fanoušky, aby udělali co nejlepší fotku tohoto speciálního zbarvení a sdíleli ji na Instagramu s hash tagem #WIZZBudapest2024. Dvě vítězné fotky dostanou voucher na nákup letenky v hodnotě 200 EUR a speciální dárkové předměty. Tedy přesněji, jejich autoři dostanou to ocenění.


Foto: Wizzair

4) Aeroflot bude létat ze Soči do Simferopolu a zpět.
Od 2. 1. 2017 začne Aeroflot provozovat lety Soči-Simferopol-Soči a to denně. Odlet ze Sočo (Adleru) bude denně v 7:15, do Simferopolu přiletí v 8:30. Zpět letadlo odstartuje v 9:30 a v Soči přistane v 10:45. Lety bude operovat Suchoj Superjet 100.
Nový měsíc a list kalendáře Aeroflotu a zaměstnanců s jejich dětmi. Na prosinec byla vybrána stevardka - instruktorka Olga Nabieva s dcerami Jekatěrinou a Elizavjetou.


Foto: Aeroflot

5) Novinka od Too Faced.
Jsem si říkala, že všechny firmy chrlí novinky a Too Faced nemá žádnou novou paletku. Tak už má. A je krásná. Jmenuje se White Chocolate Chic Palette a stát bude 26 USD. Je menší, než ty klasické, asi myšleno jako kompaktní, do kabelky.Foto: Temptalia.com 

6) Recepce při příležitosti 45. výročí vzniku Spojených arabských emirátů se konala v hotelu Boscolo.
Byly jsme tam s Hankou opět dělat hostesky. Asi jsme nejstarší hostesky široko daleko, ale co se dá dělat:-)
Před zahájením recepce jsme měly za úkol vybírat pozvánky. Že existují realitní turisté, kteří obráží byty z inzerátů na prodej jen tak z nudy, jsem se dozvěděla před třemi lety, když jsem sháněla byt. Že něco podobného ale funguje na takovýchto recepcích, jsem prokoukla až tam. Loni se to tak striktně neřešilo, když někdo přišel jen s vizitkou a tvrdil, že je z toho a toho úřadu, tak se radši na recepci vpustil, aby nedošlo k nějakému faux-paux, šlo o první akci tohoto typu (ambasáda byla otevřena teprve loni). Letos byla striktní instrukce - bez pozvánky NE, pokud se najde někdo, kdo ji nemá, přivoláme diskrétně někoho z ambasády a ten prověří, jestli je dotyčný na seznamu hostů. A opravdu, jsme takto odhalili několik lidí, kteří se pokusili na recepci infiltrovat bez pozvání. Většinou šlo o starší pány, evidentně v důchodu, kteří asi z nějaké své předchozí kariéry někde na úřadech věděli, jak to na recepcích chodí. Jeden pán (asi 80ti-letý), vytáhl z náprsní kapsy svojí fotku (zabalenou v igelitu!) s prezidentem Zemanem (nebyla to pózovací fotka, vypadalo to spíš, jak když se s ním někde na besedě bavil a někdo je přitom vyfotil) s tím, že je od pana prezidenta a že jde na tu recepci. Tak jsme se ptali po pozvánce a tu ale neměl. Několik dalších takových tam přišlo ještě několik, neměli už tedy fotky v igelitu, ale šli v obleku (takže nešli tak náhodou kolem, ale vyrazili cíleně na akci) a pokoušeli se dostat dovnitř s tím, že jsou z "Řádu rytířů černého koně" a podobné. Po kontrole seznamu se zjistilo, že vůbec pozvaní nejsou a v tu chvíli také docela rychle zmizeli. Tak si říkám, kolikrát jim to takhle musí vyjít, vždyť ty pozvánky se kontrolují stejně jen před zahájením akce a pak už si každý chodí nekontrolovaně dovnitř a ven. Kolik lidí tohle dělá, že se takto chodí bavit na diplomatické akce, kterých se asi koná hodně, když by teoreticky každá ambasáda v ČR měla jednu akci ročně? A kde, když je to sporné, jestli je někdo pozvaný, tak je radši vpuštěn, aby nedošlo k nějakému nedorozumění.
A veselá příhoda z akce. Mezi pozvanými byl i americký velvyslanec Schapiro. Když dorazil, pozvánku neměl, že ji nechal v kanceláři. Asi vteřinu jsem přemýšlela, jestli si ten vtip můžu dovolit nebo ne, ale nakonec jsem dle jeho úsměvu usoudila, že je dobře naladěn. Tak jsem mu řekla, že jako neviditelný tedy může projít bez pozvánky. Což ho opravdu asi upřímně pobavilo, protože se začal hodně smát. 
Fotky z akce TADY.


Vypravovat se z domova s uniformou je nezvyk, normálně ji mám v práci.


Salam Alejkum.

7) Jsem pekla.
Letecký štrúdl. Na placato a na kulato. Viděla jsem inspiraci na Instagramu. Ovšem ta fotka tam vypadá o moc lépe, než to, co vyšlo z trouby mně:-)


Voila! Tak snad to bude i k jídlu.


1. 12. 2016
1) Zatím je to na úrovni spekulací, ale píše se o lince Teherán - Bratislava na rok 2017.
Tak jestli tohle vyjde, tak to slovenským kolegům budu docela dost závidět (v dobrém).

  

2) Letiště Košice přivítalo 400 000. cestující v letošním roce.
Tou se stala paní Andrea Kunová, která dostala od společnosti LOT voucher na zpáteční letenku Varšava-Košice v Premium Economy třídě. Si říkám, jestli to je náhoda, že ten jubilejní cestující letiště vždycky přicestuje zrovna s tou společností, která věnuje cenu. 


Foto: Juraj Toth


Foto: Juraj Toth


Foto: Juraj Toth

3) Vietnam Airlines převzaly 10. Dreamliner.
Vietnamci si převzali desátý kousek Boeingu 787 a tak to využili k tomu, aby si udělali trošku propagaci. Oslava se konala 25. 11. na letišti Noi Bai International Airport. Vietnam Airlines dostaly první Dreamliner v červenci 2015. Nasazují je na linky z Hanoje do Ho Chi Minh City, Londýna, Frankfurtu, Narity a Pekingu. V roce 2017 začnou obsluhovat i spojení do Sydney a Melbourne.


Foto: Vietnam Airlines


Foto: Vietnam Airlines


Ten druhý zleva vypadá jak vietnamský sňatkový podvodník. Foto: Vietnam Airlines


Foto: Vietnam Airlines

4) Airbus A350-1000 na dalších záletech.
Nový Airbus A350 verze 1000, který nedávno poprvé slavnostně vzlétl za dohledu novinářů a blogerů, pokračuje už bez mediální pozornosti v testovacích letech. A ty čáry dělá celkem zajímavé.


5) China Eastern slaví 60 let a partnerství s Disneym, soutěž o modýlek.
V Shanghaji byl letos otevřen Disney Resort a China Eastern je jeho partnerem. Proto společně vyhlašují soutěž, kdy můžou cestující sdílet svůj příběh z cesty s China Eastern. Například fotkou letadla, palubní vstupenky, fotkou s posádkou nebo čímkoliv spojeným s jejich společností. Tu je možné vložit jako komentář na jejich FB nebo poslat v soukromé zprávě do 17. 12. 2016. Deset vylosovaných získá modýlek letadla a nějaké propagační věci s Mickey Mousem. Tak to jim tam asi pošlu nějaké foto z inauguračního letu, i když jsem s nimi neletěla, takový modýlek se vždycky hodí.


6) China Southern zve na ochutnávku jídel.
Škoda, že je to v New Yorku. Akce se koná 26. 1. od 14:00 do 17:00 v restauraci Bread Nolita. Je vyhlášena i soutěž, kdy může veřejnost navrhnout svůj vlastní recept, přihlásit ho a vítězné pokrmy budou podávány na letech China Southern z New Yorku do Guangzhou. Jejich autor pak dostane jako cenu letenku do Číny. Ti co nesoutěží, budou jen ochutnávat a jídla vybírat. Dobrý nápad, to by mohla udělat nějaká společnost i u nás.

7) Jet2 zahájily spojení z Berlína do Leedsu.
Nyní bude létat přes svátky vánoční shuttle až do 3. 1. dvakrát týdně, poté spojení přeruší a obnoví znova 7. března.


Foto: Flughafen Berlin

8) Milion cestujících na letišti v Kyjevě.
Kyjevským letištěm Žuljany prošel 29. 11. miliontý letošní cestující. Ten letěl na lince Kyjev - Vratislav s Wizzairem. Při té příležitosti tam pozvali baletku, která cestujícím zatančila. Miliontý cestující získal vstup do Business salonku a další dárky na památku.


No slečno! Vy jste snad opilá? Foto: Letiště Kyjev Žuljany


Foto: Letiště Kyjev Žuljany


Foto: Letiště Kyjev Žuljany


Foto: Letiště Kyjev Žuljany

9) Od 2. prosince začne Počta Rossii provozovat vlastní letadla.
Zahájení provozu bude na letišti Vnukovo. Provozovatel získal dvě letadla Tu204 na leasing. Ta budou vozit poštu zejména na Sibiř, Dálný východ a do Východní Asie. Urychlí tak dodávky například z e-shopů.


Foto: Roman Kudrjašov

10) United zahájil včera lety z Newarku do kubánské Havany.

 
Odlet z Newarku (foto: Gaby Melendez)


Přílet do Havany. Foto: United.

11) Další testovací let na ostrov St. Helena.
Tentokrát to měl "zkusit" Embraer ERJ 190 provozovaný společností Embraer Commercial Aviation. Let se měl konat v úterý 29. listopadu z Recife v Brazílii. Byl naplánován jako  nekomerční, testovací. Odlet zpět by měl být 1. 12., čili dnes kolem 9:00 ráno. Společnost Embraer pak podá letišti data a zprávu pilotů. Jak je známo, bylo tu postaveno velmi drahé letiště, kam však nemohou letadla létat, protože je tam problém s povětrnostními podmínkami. Správa ostrova St. Helena vydala v souvislosti s příletem letadla upozornění pro obyvatele, že letiště (terminál) bude v době příletu pro veřejnost uzavřen, ale letadlo bude možné pozorovat z běžných vyhlídkových míst, jako je Horse Point, Millennium Forest, Bradley´s and Woody Ridge.
Chápu, že přílet letadla na takovém místě, je velká událost srovnatelná s příletem Air Force One do Prahy a kdo bude moct, se na to jde podívat.  

12) Tip na zajímavý výlet při cestě do Vladivostoku.
Ten nabízí místní cestovní kancelář Samargatravel a vede do nejjižnější části Primorského kraje, tam, kde se nachází hranice se Severní Koreou, poblíž města Khasan, posledního města na území Ruska, kam se dá dojet vlakem (před KLDR). Tady stojí vraky lodí, které sem připluly od severokorejských sousedů. Skoro jako v Aralsku. Výlet je to celodenní a jede se sem džípy. Tak to by mě celkem zajímalo. Ještě by mohli konečně zprovoznit ten bez vízový vstup přes Vladivostok do Ruska. Fotky z foto-tour jsou TADY.


Foto: Aleksandr Savčenko


Foto: Aleksandr Savčenko


Foto: Aleksandr Savčenko

13) Novinky od Gabriella Salvete.
Od 1. prosince mají být v regálech obchodů. Jsou to matné rtěnky, vysoce krycí make up, laky na nehty a paletka očních stínů v šedých barvách.Tak matnou rtěnku určitě zkusím, barvy vypadají hodně dobře.

14) Nevím, jestli mám dostatek vánočních polštářů a světýlek nebo bych měla přikoupit ještě nějaké?www.yirina.net