My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net

 

 


 

 

 


31. 7. 2018

1) Oranžové livery Expo2020 v Praze
Konkrétně na Airbusu A380. Na Boeingu jsme ho tu už měli. Airbus A380 je momentálně velmi vzácný, protože ho nosí jen jedna jediná registrace (A6-EOU). Bude jich víc, ale teď je jen tato.


Tak jsme se dočkali.

2) Závěrečná zpráva MH370 zveřejněna
K vidění je ZDE. Má to hodně stránek, ale pokud to někoho zajímá, tak si může dedukovat, co se tam asi stalo. 


 Poslední pohyby MH370

3) Tak prý by měl v roce 2025 jezdit na ruzyňské letiště vlak
Včera o tom vyšel na Idnesu další článek. K přečtení ZDE. Dokud tam ten vlak nepojede, tak tomu neuvěřím.


Zdroj: Idnes.cz

4) Praha v TOP 5 Marketing Awards 2018
Jedná se o anketu vyhlašovanou na konferenci World Routes. Ruzyňské letiště je v kategorii 4-20 milionů cestujících #WoldRoutes 2018 Marketing Awards. Dalšími kandidáty na ocenění jsou letiště: Norinberk, Adelaide, Budapešť, Portland a Ammán. Vyhlášení se bude konat v čínském Guangzhou ve dnech 15. - 18. září 2018.


Držíme palce.


30. 7. 2018
1) Grilování negrilování aneb melounová party
Z grilování byl nakonec jen piknik, protože platí zákaz rozdělávání ohňů poblíž lesa. Aby jsme jako nějak nezapálili nechtěně letiště, radši jsme udělali jen klasický piknik. Z něj se stala spíše ochutnávka melounů, protože skoro každý přinesl právě melouna.


Spotteři.


Nová halda.


Picnic.


Letos jsme si pořídili i party stan.

2) Iloušek 62 opět v Bratislavě
Naši slovenští kolegové se tak mají, že jim občas přiletí Iljušin 62 běloruské cargo společnost Rada. Kéž by jednou něco potřebovali přivézt nebo odvézt z Prahy.


Foto: Airliners.sk

3) Airbus A330 Iberia divertoval na portugalskou vojenskou základnu v Atlantiku
Stalo se to na lince IB6124 z Miami do Madridu 27. července. Údajně jim systémy indikovaly kouř v oblasti odpočinkového místa pro cabin crew. To se nachází poblíž carga a proto se zřejmě rozhodli, nic neriskovat a přistát na letišti Terceira. Cca po pěti hodinách letadlo pokračovalo do své původní destinace. Tato vojenská základna Lajes Field je díky své poloze a dlouhé dráze občas využita civilními lety, které mají nějakou nouzi. Letos v únoru tam například přistál Boeing 767 American Airlines na letu z Miami do Milána, v roce 2001 tam dokonce doplachtil Airbus A330 Air Transat na letu TS234 z Toronta do Lisabonu, který přišel díky technické závadě o palivo. Více o tomto případu ZDE.


Zdroj: Flightradar24

4) Air Moldova - zásah bleskem po startu
Embraer 190 byl krátce po startu z Kišiněva do Petrohradu, zasažen bleskem. Naštěstí se nikomu nic nestalo, letadlo krátce si zakroužilo kolem a vrátilo se zpět.


Zdroj: Flightradar24

5) Etihad vyhlásil soutěž za 1 milion instagramových uživatelů
Soutěž běží od včera 29. července do 8. srpna. Účastníci mají vložit na Instagram fotografii s tématikou dovolená/prázdniny a označit hashtagem #Etihad1million . Společnost vybere každý den jednu fotku, která získá amenity kit Acqua di Parma. V průběhu prvního dne už tam bylo 66 příspěvků. Více informací TADY.


Zatím nic moc kreativní tedy.

6) Baikonur - trip report
Já zatím nestihla dokončit ten svůj a momentálně pracuji na 6. dílu, když zrovna nejsem v práci nebo na grilování u plotu. Tak mezitím nabízím "konkurenční" trip report, který je zpracován zase jiným úhlem pohledu, než jak to dělám já. K vidění ZDE.


Promo video k trip reportu.


28. 7. 2018
1) Česká letuška tváří nového safety videa Hainan Airlines
Asi nejznámější česká letuška a blogerka u Hainanu Irys Eichlerová, se stala jednou z hlavních protagonistek nového safety videa společnosti. K vidění ZDE.


Zdroj: Hainan Airlines

2) Wizzair oznámil nové linky mezi Rumunskem a Liverpoolem
Začnou se létat od října 2018. No jo, pracovní síla bude létat domů.


Zdroj: Wizzair

3) Nabídka zaměstnání Letiště Praha
Jde o zkrácený úvazek, to by mohlo někomu vyhovovat. Pomocník pro administrativu letištních exkurzí. Detaily ZDE.


Nároky na uchazeče jsou také velmi rozumné.

4) Dnes se koná tradiční grilování u letištního plotu
On bude z grilování nakonec jen piknik, páč platí zákaz rozdělávání ohňů. Tak aby jsme nějak nechtěně nezapálili letiště, necháme gril doma. Budeme od odletu Airbusu A380  někde kolem hřiště v Kněževsi, podle toho, kde to bude nejméně rozkopané. Na večerní linku je psaný Boeing 777-300ER registrace A6-EPP, čili livery Year of Zayed, ale já už to nikde neanoncuji. Teď dvakrát očekávaný logo jet pár hodin před odletem vyměnili, tak nechci nic slibovat. Ale když přiletí, budu ráda.
Hezký víkend všem.


27. 7. 2018
1) Praha v emirátském zaměstnaneckém časopise
Máme pro zaměstnance časopis Safar, který přináší informace o dění ve společnosti. Za pražskou stanici tam posílám příspěvky já a tak jsem samozřejmě přispěla i naší první-druhou frekvenci. Aktuálně jsme tedy v Safaru.


Praha je vidět. Ten nápad koupit písmena se vyplatil.

2) Letiště Pardubice oslavilo stotisícího cestujícího
Pardubickému letišti se daří. Ve čtvrtek 26. 7. dosáhlo milníku 100 000 cestujících. Šťastnou vítězkou pomyslné loterie se stala Zuzana Jindrová z Trutnova, která prý letěla úplně poprvé v životě. Tak to asi na svůj první let jen tak nezapomene.


Foto: Letiště Pardubice


Foto: Letiště Pardubice


Foto: Letiště Pardubice


Foto: Letiště Pardubice


Foto: Letiště Pardubice

3) Falešná aerolinka připravila o peníze cestující z Kosova
Společnost s názvem Germany Airlines nabízela na webu lety Dusseldorfu, Mnichova, Stuttgartu a Basileje do Prištiny. Žádná taková společnost ale neexistuje a jednalo se o podvod typu scam. Podle prvních informací se napálilo minimálně tři sta lidí. Pár dní před zahájením provozu údajná letecká společnost informovala cestující, že lety jsou zrušeny a všichni dostanou kompenzaci. Od té doby o této aerolince nikdo neslyšel. V Německu se nyní vyšetřuje 12 lidí, kteří měli být do tohoto podvodu zataženi. Švýcarský úřad na ochranu práv zákazníků varoval, že podobný případ se stal se společnostmi typu Germani Airways, Aeroprishtina a Adria Fly. Všechny prodávaly letenky na neexistující lety neexistující společnosti.


Někdejší web falešné aerolinky.

4) Co vše se naloží do létající restaurace Airbusu A380 na lince Mnichov - Los Angeles?
Lufthansa vydala hezkou grafiku, která ukazuje, co všechno se připraví do letadla, které letí v plné kapacitě 509 cestujících.


Zdroj: Lufthansa


26. 7. 2018
1) Lety Taškent - Issyk Kul byly pozastaveny
Uzbekistan Airways zahájily pro letošní sezónu lety z Taškentu na kyrgyzské jezero Issyk Kul. Po pár odletěných frekvencích ale společnost oznámila, že spojení pro malou výnosnost ruší. Lety měly létat 2x týdně, v úterky a čtvrtky (loni jen 1x týdně v úterý). Tyto lety byly zahájeny už předchozí sezónu, 4. července 2017 Boeingem 757-200. Cestující si ale ztěžovali, že letenky se nedají koupit a nebo jsou drahé.


Foto: Adlet Bektursunov

2) Turkmenistan Airlines zahájily pravidelné lety z Ashgabadu do Abu Dhabi
Plánovali je už loni, ale létat je začaly prý až teď (i když na mapě destinací je už měli dříve, tak to bude asi ve stylu to je furt že se berete, že se neberete). Budou operovány 2x týdně, v pátky a neděle. Společnost plánuje údajně modernizaci flotily do roku 2020 a s tím zahájení nových linek. Má se jednat o destinace: Kazaň, Jeddah, Medina, Kochi, Ahmedabad, Samara, Hanoi, Vídeň, Sofie, Bupadešť, Manama, New York (!), Toronto. Další etapa rozvoje má přijít v letech 2021 - 2030, kdy plánují zahájit spojení do Madridu, Jakarty, Muscatu, Kuwaitu, Singapuru, Sharm El Sheikhu, Hurghady a Káhiry.


Foto: Turkmenistan Airlines


Foto: Turkmenistan Airlines


Foto: Turkmenistan Airlines


Foto: Turkmenistan Airlines


Foto: Turkmenistan Airlines


Foto: Turkmenistan Airlines


Foto: Turkmenistan Airlines


Foto: Turkmenistan Airlines


Foto: Turkmenistan Airlines


Foto: Turkmenistan Airlines


Foto: Turkmenistan Airlines


Foto: Turkmenistan Airlines


Foto: Turkmenistan Airlines


Foto: Turkmenistan Airlines


25. 7. 2018
1) Rekonstrukce ranveje v Dubaji na jaře příštího roku
Dubajské letiště uzavře jednu startovací/přistávací dráhu z důvodu rekonstrukce a to od 16. dubna do 30. května 2019. Kvůli tomu dojde k omezení letů do téměř všech destinací, včetně Prahy.
Letový řád v tomto období bude vypadat takto:
PO: bude operovat pouze EK137/138 průlet v PRG 1955-2135 (B777)
ÚT: bude operovat pouze EK137/138 průlet v PRG 1955-2135 (B777)
ST: bude operovat pouze EK139/140 průlet v PRG 1300-1500 (A380)
ČT: bude operovat pouze EK137/138 průlet v PRG 1955-2135 (B777)
PÁ: budou operovat obě linky, EK139/140 průlet v PRG 1300-1500, EK137/138 průlet v PRG 1955-2135 (A380 + B777)
SO: bude operovat pouze EK137/138 průlet v PRG 1955-2135 ((B777)
NE: bude operovat pouze EK139/140 průlet v PRG 1325-1515 (A380)


Včera se v Praze objevilo letadlo z dubajské pilotní výcvikové školy. Foto: LKPR Live


Foto: LKPR Live

2) Oslavy 60. výročí KLM v Rusku
V sobotu 21. července se slavilo šedesáté výročí zahájení letů společnosti KLM do Moskvy. Letiště Šeremetěvo při té příležitosti pozvalo spottery a fotografy a letadlo KLM dostalo slavobránu.


Foto: Petr Šumichin 


Foto: Alexei Tavix (https://tav-x.livejournal.com)


Foto: Alexei Tavix (https://tav-x.livejournal.com)


Foto: Petr Šumichin 


Foto: Oleg Frolov  

3) Bělorusko prodlužuje bezvízový pobyt na 30 dní
Aktuálně bylo možné přicestovat do Běloruska bez víz pouze na 5 dní. V úterý 24. července prezident Lukašenko vyhlásil dekret, který umožňuje zůstat v tomto režimu občanům 80 států celkem třicet dní. Vstup musí být stále přes letiště v Minsku.


 Prodlouženo na 30 dní.


24. 7. 2018
1) Hi Fly představily všechny tři kabiny Airbusu A380
Jedná se o ten kousek, který mají po Singapore Airlines. Má kapacitu 12 suites ve First class, 60 míst v Business class a 399 v Economy class. To jsem zvědavá, kam s tím budou létat.


First class. Foto: Hi Fly


First class. Foto: Hi Fly


First class. Foto: Hi Fly


First class. Foto: Hi Fly


First class. Foto: Hi Fly


First class. Foto: Hi Fly


First class. Foto: Hi Fly


Business class. Foto: Hi Fly


Business class. Foto: Hi Fly


Business class. Foto: Hi Fly


Business class. Foto: Hi Fly


Business class. Foto: Hi Fly


Business class. Foto: Hi Fly


Business class. Foto: Hi Fly


Business class. Foto: Hi Fly


Economy class. Foto: Hi Fly


Economy class. Foto: Hi Fly

2) Soutěž o letenky Serene Air
Pokud by měl někdo zájem vyhrát zpáteční letenku po Pákistánu, může se přihlásit do soutěže. Ta je vyhlášena při příležitosti Dne přátelství. Spočívá v tom, že si má člověk udělat selfie se svými přáteli, připojit logo Serene Air and poslat jim to na Facebook. O vítězi se bude hlasovat. Své "přihlášky" je možné zasílat do 29. července 2018. Vítěze společnost oznámí 30. července. 


Zdroj: Serene Air

3) Zajímavá pracovní nabídka na ruzyňském letišti
Kdyby to někoho zaujalo, tak se může přihlásit přímo na kariérním webu letiště ZDE.23. 7. 2018
1) British Airways nasazují na některé lety z Londýna Gatwicku Business Jet PrivatAiru
Tento stav má trvat do 30. září. Ve skupině Special Flights Enthusiast se tím pochlubil David Broom, který se proletěl na 35 minutovém letu z Jersey do Londýna. Prodávají ekonomy i business class tarify. V plánu jsou další lety:
23JUL - BA2586/BA2581/BA2792/BA2793 (LGW-VCE-LGW-LIG-LGW)
24JUL - BA2786/BA2787/BA2600/BA2601/BA2776/BA2777 (LGW-BOD-LGW-PSA-LGW-JER-LGW)
25JUL - BA2622/BA2623/BA2578/BA2579/BA2588/BA2589 (LGW-NCE-LGW-TRN-LGW-VCE-LGW)
26JUL - BA2758/BA2759//BA2772/BA2773/BA2774/BA2775/BA2964/BA2965 (LGW-AMS-LGW-JER-LGW-JER-LGW-GLA-LGW)
27JUL - BA2724/BA2725/BA2586/BA2587 (LGW-IBZ-LGW-VCE-LGW)


 Foto: David Broom


Foto: David Broom


Foto: David Broom


Foto: David Broom


Fuj, dyť se to ještě hejbe! Foto: David Broom

2) Tip pro náročnější cestovatele
Cestovní kancelář Antarctic Logistic & Expeditions pořádá zájezdy na Antarktidu. Na každou sezonu vytvoří nový camp. Aktuálně je to Three Glaciers Camp. To znamená, osm stanů pro dva. Víc než 16 lidí se tam aktuálně nepotká. Zájezdy stojí od 25 tisíc dolarů.


Foto: Iain Rudkin

 
Foto: Iain Rudkin


Foto: Kirill Umrikhin


Foto: Christopher Michel


King sleeping suite. Foto: Christopher Michel


Foto: Christopher Michel


Foto: Christopher Michel


Foto: Christopher Michel


Světlo je tu 24 hodin denně. Foto: Christopher Michel


Foto: Christopher Michel


Foto: Christopher Michel


Foto: Sergey Doyla


Foto: Russ Hepburn


Foto: Sergey Doyla


Hotelová jídelna. Foto: Christopher Michel


Foto: Christopher Michel


Foto: Christopher Michel


Foto: Kirill Umrikhin


Foto: Kirill Umrikhin


21. 7. 2018
1) Další Emirates logo jet v Praze
Dnes by jsme měli mít na večerní lince Boeing 777-300ER ve zbarvení Year of Zayed. Pokud to do odletu ještě nevymění.


Tak si držme palce, ať to vyjde.

2) Malajská vláda vydá 30. července finální zprávu o MH370
Bude se jednat také o zveřejnění výsledků pátrání po troskách soukromou společností, které bylo ukončeno v květnu. Zpráva bude zveřejněna online, papírové vydání dostanou rodiny obětí a média. Má obsahovat kompletně vše, co bylo zjištěno během vyšetřování.


Největší záhada dějin civilní letecké dopravy.

3) Interiér Airbusu A380 Hi Fly
Alex Cheban navštívil na Farnborough nový Airbus A380 společnosti Hi Fly, která ho získala po Singapore Airlines. Hezké to mají.


Foto: Alex Cheban (https://alexcheban.livejournal.com/331116.html)


Foto: Alex Cheban (https://alexcheban.livejournal.com/331116.html)


Foto: Alex Cheban (https://alexcheban.livejournal.com/331116.html)


Foto: Alex Cheban (https://alexcheban.livejournal.com/331116.html)


Foto: Alex Cheban (https://alexcheban.livejournal.com/331116.html)


Foto: Alex Cheban (https://alexcheban.livejournal.com/331116.html)


Foto: Alex Cheban (https://alexcheban.livejournal.com/331116.html)


Foto: Alex Cheban (https://alexcheban.livejournal.com/331116.html)


Foto: Alex Cheban (https://alexcheban.livejournal.com/331116.html)


Foto: Alex Cheban (https://alexcheban.livejournal.com/331116.html)

4) Air Moldova oslavila 10. miliontého cestujícího
Deseti milionářkou se stala cestující neznámého jména, která se ale stala hlavní hvězdou oslav na jejich bázi v Kišiněvě. Hezky to měli připravené.


Překvapení! Foto: Air Moldova


Foto: Air Moldova


Foto: Air Moldova


Foto: Air Moldova


Foto: Air Moldova


Foto: Air Moldova


Foto: Air Moldova

5) Smutný příběh Sergeje Baklykova
Tohle bude mít špatný konec.


Se úplně pomátl.

6) Hezký víkend všem!


20. 7. 2018
1) Zelené Expo2020 přiletělo
Ono je to vždycky sázka do loterie. Já ty registrace kontroluji každý den, když jsem v práci a dívám se, co nám sem plánují poslat následující dva dny. Teď bych ráda, aby nám přiletěl Airbus A380 v oranžovém Expo livery. Modré zatím není (na A380ce), ale prý se plánuje koncem roku.


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš

2) Hi Fly předvedly svůj nový Airbus A380
Společnost s ní přiletěla na probíhající Air Show na Farnborough a vystavovala se tam s ní.


Z této strany se fotky už objevily předevčírem. Foto: Hi Fly


Foto: Hi Fly


Z této až včera. Foto: Hi Fly


Foto: Hi Fly

3) Brussels airlines opět pořádají party na svých letech
Je to v souvislosti s probíhajícím festivalem Tomorrowland. Včerejší let SN 2810 z Prahy do Bruselu byl také v tomto stylu, ale já byla zaneprázdněna a tak jsem tam nemohla jít to vyfotit. Ještě se to bude opakovat 26. 7., tak snad se utrhnu to zdokumentovat.


Foto: brussels airlines 


Foto: brussels airlines 


Foto: brussels airlines 


Foto: brussels airlines 

4) Představen projekt nových aerolinií v Nigérii
Nigérie je trochu problémová země v tomto směru, aerolinkám se tam moc nedaří a ukončují provoz. Je za tím silná korupce a další jevy, typické pro tuto zemi. Na probíhající Air Show Farnborough byl představen projekt národní aerolinky. Jmenovat se bude Nigeria Air a provoz má zahájit 19. prosince 2018. Nyní došlo k představení loga. Jméno bylo vybráno veřejností na webu www.nameyourairlinenigeria.com.
Patnáct let poté, co zkrachovala v roce 2003 společnost Nigerian Airways, která byla byla vytunelována a rozkradena. Zajímavý byl ještě nigerijský letecký projekt Virgin Nigeria, který vznikl v roce 2004 ve spolupráci nigerijských investorů a společnosti Virgin Atlantic Airways vlastněné Sirem Richardem Bransonem. Během dvou let přepravila společnost rekordní milion cestujících, ale i tak, mateřské Virgin Atlantic se rozhodly prodat svůj 49% podíl v této společnosti v roce 2008. V září 2009 společnost Virgin Nigeria oznámila změnu názvu na Nigerian Eagle Airlines. V roce 2010 nigerijský obchodník a magnát Jimoh Ibrahim oznámil získání majoritního podílu ve společnosti a přejmenování na Air Nigeria. V září 2012 společnost zkrachovala.
Působení Virgin Atlantic v Nigérii mělo ještě dohru. Společnost si držela dvacet stevardů a stevardek, které bázovala v Lagosu, odkus létaly na lince Londýn - Lagos, aby poskytli cestujícím jejich kulturní zázemí. Virgin se je ale rozhodly už nevyužívat a propustit a oni přišli o zaměstnání 30. listopadu 2015. Jejich právník Felix Fagbohungbe zažaloval společnost o náhradu.


Oznámení o tiskové konferenci na Farnborough.


Foto: Ministry of Transportation of Nigeria


Představení loga nového projektu. Foto: Ministry of Transportation of Nigeria


Stránka, kde se hlasovalo o novém názvu.


Tisková konference 18. července na Farnborough. Něco mi říká, že to zase bude pěkný tunel. Foto: Ministry of Transportation of Nigeria


Někdejší Virgin Nigeria měly zelené uniformy.


Richard Branson v dobách, kdy podnikal v Nigérii. Foto: Virgin Atlantic


Nigerijské posádky bázované v Lagosu, které zažalovali společnost.

5) Letecké památníky v Uzbekistánu
V Uzbekistánu se podařilo zachovat několik letadel tak, že byly vystaveny jako památníky. Aktuálně jich tam je deset. Pět Jaků 40, jeden Tu-124, tři An-12 a jeden An-8. Čtyři Jaky 40 se nachází ve městě Karši. Jeden cestovatel některé z nich navštívil a zdokumentoval. Originální článek TADY (rusky). Myslím, že vzhledem k zjednodušení vydávání víz, by jsme tam měli zaletět.
Prvním letadlem, které navštívil je Jak-40 registrace UK-87367 (karta letadla na Russianplanes.net ZDE). Ten používal nejprve Aeroflot v uralské bázi. Vyroben byl v roce 1973. První registraci dostal 30. ledna 1974 - CCCP-87367. V roce 1987 předán bázi v Taškentu. V roce 1993 převzat Uzbekistan Airways, kde létal pod registrací UK-87367. V dubnu 2003 vyjel z dráhy v Urgenči a v roce 2007 byl odepsán. Poté byl vystaven na dětském hřišti ve městě Karši v barvách posledního dopravce.


Foto: Alexander Belenkiy (www.macos.ms)


Foto: Alexander Belenkiy (www.macos.ms)


Foto: Alexander Belenkiy (www.macos.ms)


Foto: Alexander Belenkiy (www.macos.ms)


Foto: Alexander Belenkiy (www.macos.ms)


Foto: Alexander Belenkiy (www.macos.ms)

Dalším strojem, který je možné v Uzbekistánu vidět, je ve městě Angren. Ten se nazývá uzbeckým Černobylem, nejen proto, že má v parku úplně stejné "ruské" kolo, jako bylo v Pripjati. Kdysi tu byla také silná ruská komunita, která odešla a město začalo upadat a místy se podobá právě opuštěné Pripjati. I zde se nachází jeden Jak-40, který byl městu darován na konci 80. let. Asi v roce 1987 byl umístěn v parku, nejprve byl využíván jako mini-kino. Prý se v něm promítal kreslený film Tom a Jerry. Je to stroj někdejší sovětské registrace CCCP-87619, používaný Aeroflotem, pobočkou v Uzbekistánu. Vyroben v roce 1971, odepsán v prosinci 1987. Karta letadla ZDE.


Foto: Alexander Belenkiy (www.macos.ms)


Foto: Alexander Belenkiy (www.macos.ms)


Foto: Alexander Belenkiy (www.macos.ms)


Foto: Alexander Belenkiy (www.macos.ms)


Foto: Alexander Belenkiy (www.macos.ms)


Foto: Alexander Belenkiy (www.macos.ms)


Foto: Alexander Belenkiy (www.macos.ms)


Foto: Alexander Belenkiy (www.macos.ms)

Třetím zajímavým exponátem je Tu-124. Používala ho sovětská armáda, ale nosil barvy Aeroflotu. Byl označen jako "02 Černý", poté změněno na "02 Bílý". V roce 1986 z něj byl udělán památník, přivezen byl v rozebraném stavu z aerodromu Tuzel.  V létě 2011 ho přemalovali do barev Uzbekistan Airways, ačkoliv v nich nikdy nelétal. Nepodařilo se mi dohledat výrobní číslo nebo nějakou další registraci, pod kterou byl veden. Snad by to mohl být TENTO.


Foto: Alexander Belenkiy (www.macos.ms)


Foto: Alexander Belenkiy (www.macos.ms)


Foto: Alexander Belenkiy (www.macos.ms)


Foto: Alexander Belenkiy (www.macos.ms)


Foto: Alexander Belenkiy (www.macos.ms)


Foto: Alexander Belenkiy (www.macos.ms)


Foto: Alexander Belenkiy (www.macos.ms)

6) Víza do Uzbekistánu online prý už fungují
Aspoň tedy jejich web (je na adrese: https://e-visa.gov.uz/) a podle diskuze na foru Caravanistan se už někomu podařilo o víza zažádat a získat je. Já to nezkoušela, ale byť je tam napsáno, že to je beta verze, působí to relativně funkčně. Víza na 30 dní mají stát 20 USD.


Web, kde se o víza žádá.


K dalšímu kroku jsem už nešla.


19. 7. 2018
1) Zelené Expo2020 na lince do Prahy
Dnes byl měl přiletět Airbus A380 v livery zeleného Expa. Samozřejmě pozor, píši to večer před a tak je možné, že to během noci ještě vymění, než letadlo vyletí.


Koukněte na FR24, než pojedete na spotting.


Emirates vyhrály na Skytraxu kategorii nejlepší palubní zábava a myslím, že naprosto zaslouženě. Systém ICE toho nabízí opravdu hodně.

2) Level zahájil provoz z Vídně
Nízkonákladová společnost Level vstoupila na rakouský trh. Z vídeňského letiště bude létat do 14 destinací.


 Foto: Letiště Vídeň


Foto: Letiště Vídeň


Foto: Letiště Vídeň


Foto: Letiště Vídeň

3) Skytrax 2018
Ještě fotky z ceremoniálu udílení ocenění leteckým dopravcům.


Air Astana se pravidelně umísťuje v žebříčcích a zaslouženě. Foto: Air Astana


Aegean Airlines - nejlepší regionální aerolinie v Evropě. Foto: Aegean Airlines


Norwegian vyhrál v kategoriích nízkonákladových dopravců. Foto: Norwegian


Avianca má zajímavé uniformy. Foto: Avianca.


Lufthansa. Foto: Lufthansa


Azerbaijan Airlines. Foto: Azerbaijan Airlines


Společné foto sesterských společností Lufthansa a Austrian. Foto: Austrian


ANA. Foto: All Nippon Airlines

4) Air Baltic oslavily svůj nejsilnější měsíc v historii
Poprvé ve své 23. leté historii přepravili přes 400 000 cestujících za jeden měsíc. Hmn, pěkný. Hodně štěstí.


Foto: Air Baltic

5) Hi Fly předvedly livery "nového" Airbusu A380
Charterová letecká společnosti z Portugalska si nedávno pořídila Airbus A380 po Singapore Airlines. Včera se objevily fotky letadla v livery, do kterého ho společnost nechala udělat. Je to livery na podporu záchrany korálových útesů.


Foto: Malcolm Bezzina (instagram.com/maltesetyphoon)

6) Prodej whirpoolu za 20 000 EUR
Co to má společného s letectvím? To, že by vyroben z někdejšího motoru Airbusu A320.


Foto: Aeronews.ro via https://flzgmbl.de/


Foto: Aeronews.ro via https://flzgmbl.de/


Foto: Aeronews.ro via https://flzgmbl.de/


Foto: Aeronews.ro via https://flzgmbl.de/

7) Air Serbia vrátí na palubu vodu zdarma
Poté, co v březnu společnost představila produkt BOB (buy on board) u letů trvajících do tří hodin, se na ni snesla zejména na sociálních sítích vlna kritiky, za to, že cestující musí platit i za vodu. Tak si to teď jako rozmysleli a aby nebyli cestující naštvaní, budou dávat opět láhev vody každému zdarma.


Foto: Air Serbia

8) Na kosmodromu Baikonur proběhlo zasedání o budoucnosti Baikonuru
Setkání se účastnil ředitel Roscosmosu Dmitrij Rogozin, zástupce premiér-ministra Kazachstánu Askar Mamin, velvyslanec Ruska v Kazachstánu Aleksej Borodavkin, ministr obrany a leteckého průmyslu Kazachstánu  Bejbut Atamkulov a další zástupci kazašských ministerstev a úřadů. Předmětem setkání byly otázky spojené s dalším rozvojem spolupráce na založení kosmického raketového komplexz Bajterek. Schůzka proběhla v tradičně přátelské atmosféře a konstruktivním způsobem.


Foto: Roscosmos


Vidím Sergeje Krikaljova. Ten je také na Bajkonuru jako doma. Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos

9) Salam Air hledají letušky
Kdyby měl někdo zájem o práci v Ománu.


Zdroj: Salam Air

10) V letech 1973 - 1977 se u ČSA nosily nezvykle žluté uniformy
Jinak se historicky uniformy držely tak nějak v národních barvách, červené a modré, jen v tomto období se takto vybočilo.


Žluté uniformy byly v letní verzi.

11) Tip na tipy
Tip na zajímavý web. Jmenuje se Amazing places a nabízí velmi pěkně zpracovanou nabídku hezkého ubytování v České republice. Jsou tu kategorie jako Apartmány, Kouzelné chalupy, Boutique hotely nebo Upper class. Všechna ubytování jsou velmi pěkně nafocená a popsaná s uvedením přibližné ceny na noc a odkazem na možnost bookování, buď na Booking.com nebo jejich vlastní weby (na tomto webu se to neknihuje, ten je pouze prezentační). Aktuálně tam mají 204 zpracovaných ubytování, jedno hezčí, než druhé. Až budu chtít vyrazit někam na víkend do nějakého hezkého prostředí, tak určitě budu vybírat tady. Je to na webu www.amazingplaces.cz


Aktuálně mají v nabídce 204 ubytování


Zaujala mě třeba tato vila s bazénem, pro osm lidí. Když se ta cena vydělí osmi, tak je to super a ideální k pronajmutí např. na nějakou víkendovou party. Úplně nás tam vidím.


Nebo na Lipně to také nebude špatné.


18. 7. 2018
1) Skytrax rozdával ocenění pro rok 2018
Slavnostní ceremonie se konala v hotelu Langham v Londýně. Výsledky dopadly následovně:

Z České republiky se ceremoniálu účastnila letuška Irys Eichlerová, která létá u Hainanu a je jednou z jeho tváří, protože se často účastní foto kampaní této společnosti. Irys provozuje svůj blog a Facebook kanál, kde zveřejňuje novinky ze svého zajímavého života v Číně.

 
 Tým Hainanu na předávání ocenění. Foto: www.irysvcine.cz


Sympatická česká zástupkyně na ceremonii. Foto: www.irysvcine.cz


Oceněním se pochlubil i Aeroflot. Foto: Aeroflot


Thai Airways. Foto: Thai Airways


I kolegové v Rakousku měli radost a slavili. Foto: Austrian Airlines 

2) Belavia objednala na Farnborough Air Show nové Boeingy 737 Max 8!
Celkem dostane Belávka čtyři kusy a první by měl být dodán už v květnu 2019. Tak ještě by to chtělo nějaké dálkovky a bude to dokonalé.


Foto: Belavia


Foto: Belavia

3) Chorvatští fotbalisté za letu
Objevily se fotky z paluby letu, který vezl chorvatské fotbalisty domů.


Z těch kostiček mi jde hlava kolem. Foto: Alan Grubelič


Halucinogenní. Foto: Alan Grubelič


Foto: Alan Grubelič


Foto: Alan Grubelič

4) SCAT Airlines dostaly "nový" Boeing 737-300
Ten je 21. letadlem ve flotile.


Foto: SCAT


Foto: SCAT

Парк авиакомпании SCAT пополнился еще одним Boeing 737-300
Подробнее: https://tengrinews.kz/money/park-aviakompanii-SCAT-popolnilsya-odnim-Boeing-737-300-349394/
Любое использование материалов допускается только при наличии гиперссылки на Tengrinews.kz
Парк авиакомпании SCAT пополнился еще одним Boeing 737-300
Подробнее: https://tengrinews.kz/money/park-aviakompanii-SCAT-popolnilsya-odnim-Boeing-737-300-349394/
Любое использование материалов допускается только при наличии гиперссылки на Tengrinews.kz

5) Juneyao Airlines představily design Boeingů 787
Čínský dopravce ukázal, jaký kabát dostane jejich první Boeing 787-9, který dostanou v září. Design je inspirován čínskou pivoňkou, národní květinou Číny. Design má vyjadřovat naději a očekávání letecké společnosti pro mírumilovnou, silnou a prosperující Čínu. Dál jsem to přestala radši číst, takže se ode mě nedozvíte, jakou bude mít kapacitu a kam bude létat, páč jsem se k tomu nedočetla ani já.


Foto: Juneyao Air

6) Fan ID z MS ve fotbale jako ruské vízum
Že to tak platilo během šampionátu, je samozřejmé. Ruský prezident ale dekretem rozhodl, že ID bude platit jako vízum až do konce roku 2018, pro ty, kteří se chtějí do Ruska vrátit. Na mistrovství přijelo sedm milionů lidí, Fan ID bylo vystaveno pro 629 tisíc cizinců.


Fan ID slouží jako víza do Ruska až do konce roku 2018.

7) Včera jsme si připomněli smutné výročí
Šlo o ztrátu letu MH17, který byl zákeřně sestřelen nad východní Ukrajinou.


17. 7. 2018
1) Velkolepé přivítání chorvatských fotbalistů
Po příletu do Záhřebu je čekalo už na letišti obrovsky vřelé přivítání. Mně se to moc líbí a přeji jim to, ale po shlédnutí oslav z Francie, si říkám, že je to přeci JENOM fotbal. Kdo z toho co bude mít? Maximálně sponzoři a hráči. Přeji jim to, ale děje se spousta mnohem zajímavějších věcí. Aspoň tedy pro mě.
Leteckou zajímavostí na tom je to, že 14. a 15. července přepravovala fanoušky na trasách Paříž - Moskva - Paříž a Záhřeb - Moskva - Záhřeb společnost Uzbekistan Airways. Uzbeci přepravili celkem 480 francouzských fanoušků z Paříže a 480 fanoušků ze Záhřebu. Tyto chartery operoval jejich Boeing 767. Podle FR24 to odletěly stroj registrace UK-67003 a UK-67006, které létaly v rotaci:
UK-67003: Taškent - Paříž - Moskva - Paříž - Moskva - Záhřeb - Taškent.
UK-67006: Taškent - Záhřeb - Moskva - Záhřeb - Moskva - Moskva - Paříž - Taškent.
Fanouškům, kteří se vezli uzbeckou 767kou upřímně závidím.  


Let chorvatského mužstva domů.


Doprovod dělaly stíhačky. Foto: Zagreb Airport


Foto: Zagreb Airport


Foto: Zagreb Airport


Foto: Zagreb Airport


Foto: Zagreb Airport


Foto: Zagreb Airport


Foto: Zagreb Airport


Foto: Zagreb Airport


Foto: Zagreb Airport


Foto: Zagreb Airport


Foto: Zagreb Airport


Foto: Zagreb Airport


Foto: Zagreb Airport

2) Úřady zabavily letadlo
Stalo se to na Filipínách. Pro dluhy na clu a daních zabavila celní správa 80 místné Bae 146 společnosti Skyjet. Se tam s nimi moc nepárají.


Foto: Kenneth Paciente


Foto: Kenneth Paciente


Foto: Kenneth Paciente

3) Začala Airshow Farnborough 2018
Zde se poprvé představil přejmenovaný model Bombardier CS300 neboli teď nově Airbus 220-300. Vystavily ho zde Air Baltic, zřejmě mají s Bombardierem tedy teď už s Airbusem nějakou smlouvu na prezentaci.


Foto: Air Baltic


Foto: Air Baltic


Foto: Air Baltic


Foto: Air Baltic


Foto: Air Baltic

Vystavuje se zde i Aero Vodochody.


Foto: Aero Vochochody

4) PIA pozvala celebrity na výlet
Místní pákistánské celebrity, takže nám to asi nic neřekne. Výlet se konal pod názvem Air Safari a vedl z Islamabádu do Skardu. Skardu je zajímavé místo v pákistánských horách, po zemi sem cesta trvá 12 hodin. Lety budou operovány každou sobotu a neděli.


Foto: PIA


Foto: PIA


Foto: PIA


Foto: PIA


Foto: PIA


Foto: PIA


Skardu


Reklama PIA na Air Safari.

5) Společnost Privilege Style zahájila lety do Moskvy na Vnukovo
Tato společnost bude létat na Vnukovo chartery ze španělských měst Madrid, Zaragoza, Victoria, Malaga, Santiago de Compostela a dalších. Aerolinka provozuje letadla tyu Boeing 757-200. První let z Madridu se konal 16. července a dostal proto slavobránu.


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo

6) Pátý díl trip reportu z Baikonuru hotov
Den před startem proběhlo svěcení rakety a tisková konference s kosmonauty. K vidění ZDE.


16. 7. 2018
1) Croatia Airlines se připravila na finále šampionátu
Plni naděje na vítězství si udělali na rychlo fotbalový-logo jet. Ten v sobotu v noci ještě narychlo vezl další fanoušky na finále do Moskvy. Škoda, že nevyhráli, já jim tak fandila.


Foto: Alan Grubelic


Foto: Alan Grubelic


Foto: Alan Grubelic


Foto: Alan Grubelic


Foto: Alan Grubelic


Foto: Alan Grubelic


Foto: Alan Grubelic


Foto: Alan Grubelic


Foto: Alan Grubelic


Na ruzyňském letišti to běželo v hale a bylo tam narváno.


Každý gól jsem slyšela až k nám. Respektive ten jásot.

2) Oslava 1. výročí linky Hong Kong - Vancouver
U společnosti Hongkong Airlines. Cestující dostali drobné propagační předměty a vyfotili se na památku s cedulí. 


 Foto: Hongkong Airlines


Foto: Hongkong Airlines


Foto: Hongkong Airlines


Foto: Hongkong Airlines


Foto: Hongkong Airlines


Foto: Hongkong Airlines


Foto: Hongkong Airlines

3) Delta uspořádala narozeninovou party pro svou letušku
Ne že by pořádala oslavy svým zaměstnancům běžně, ale toto byl mimořádný případ. Sybil Peacock Harmon se ve svých 24 letech dostala do prvního kurzu letušek, který Deltice měla. A letos oslavila 102. narozeniny. Delta vyhrabala z archívu její flight log book a autentickou uniformu z roku 1940, ve které se Sybil fotila na tehdejší reklamu. U společnosti létala od roku 1940 do roku 1943 na typu DC-3 s kapacitou 21 míst. Poté odešla a zapojila se do armády. Poté se vdala a už se k létání nevrátila. Má dceru Peggy, která se také stala stevardkou a u Delty létala 1973-2008. Moc hezké gesto.


Foto: Delta


Foto: Delta


Foto: Delta


Foto: Delta


Foto: Delta

4) Oslavy dne palubních průvodčích
U nás se to moc neslaví, v ruskojazyčných zemí naopak velmi intenzivně. Skoro každá společnost dala na sociální sítě fotku svých posádek a gratulaci. Moskevské letiště Domodědovo otevřelo dokonce na terminálu E salón krásy. Ve spolupráci s vizážisty ze společnosti PROmakeup a Art Visage se dělili s cestujícími o "tajnosti" letušek v tom, jak si udělat pěkný make-up. Jako modelky sloužily opravdické letušky. Např. zaměstnankyně Ural Airlines.


Foto: Letiště Domodědovo


Foto: Letiště Domodědovo


Foto: Letiště Domodědovo


Foto: Letiště Domodědovo

5) Ze života
Koupila jsem si pastelky a když zrovna chvíli nedělám na trip reportu z Baikonuru, tak se pokouším podle fotek překreslit všechny historické uniformy, které u ČSA byly.


Akvarelové pastelky mě baví.


Těch barev!


Zimní uniforma z let 1977 - 1983.


Oběd.


14. 7. 2018
1) Flydubai přesune provoz některých linek v Dubaji na terminál 3
Od 2. prosince dojde k přesunutí odbavení deseti letů flydubai na terminál 3, který slouží výhradně Emirates. Jde o lety z a do Bělehradu, Bishkeku, Bukurešti, Catanie, Dushanbe, Helsinek, Krakowa, PRAHY, Rostova na Dona a Salalahu. Pro cestující je to dobrá zpráva, protože se tím zkrátí minimum connecting time pro přestup a nebudou muset přejíždět na terminál 2, odkud normálně flydubai operuje.


Spolupráce Emirates a Flydubai pokračuje. Foto: Emirates

2) Aeroflot pořádá road show v Praze
Jedná se o road show pro nábor pilotů. Tak u ČSA teď třeba nějací kandidáti budou, vzhledem k aktuální situaci.


Zdroj: Aeroflot

3) Dny NATO v Ostravě
Se konají vždy v září. Letos o víkendu 15-16. 9. 2018. Vstup je zdarma a je to zajímavá akce. Až na ty davy lidí...


Pozvánka na NATO dny.

4) Brno dostane novou linku neboli zpět starou
Jde o let společnosti Ryanair z Brna do Milána Bergama. Od 28. října dojde po sedmi leté pauze k obnovení tohoto spojení. Lety budou operovány 2x týdně, ve středy a neděle.


 Foto: Ryanair

5) Letiště Pulkovo slavilo den hlavního města Kazachstánu
Astanu oslavovali s kazašským národním dopravcem Air Astana. Na cestující letu do Astany čekaly při odbavení suvenýry a tradiční kazašské pohoštění. První cestující, který se dostavil na odbavení, dostal upgrade do Business class a voucher na návštěvu salonku. Air Astana létá do Petrohradu od roku 2010 a je aktuálně jediný dopravce na spojení do Astany i Almaty.


Oslava Astany v Petrohradě. Foto: Letiště Pulkovo

6) NASA představila šest nových kandidátů na vedoucí řídící kosmického provozu
Ta funkce se jmenuje Flight Director a je to vysoce elitní pozice v rámci společnosti. Výkon práce je v Houstonu v Johnson Space Centru. Vybrané kandidáty čeká intensivní trénink, včetně výcviku v operačním vedení a risk managementu. Až poté si sednou do křesla odkud budou řídit kosmonauty NASA. Až výcvik dokončí, připojí se ke skupině dalších řídících, kterých 32. Pro zajímavost, prvním Flight Directorem byl Christopher C. Kraft. Flight director odpovídá za tým Flight Controllorů, dělá podporu personálu NASA po celém světě a dělá kritický rozhodnutí, aby pobyt kosmonautů NASA ve vesmíru byl bezpečný.
NASA vybrala perfektní kandidáty, je to genderově i rasově velmi korektní a vyvážené.


 Šest nových budoucích Flight Directorů. Foto: NASA

7) Iran Air hledá kandidáta na pozici Flight Handling Agent
Jedná se o pozici ve Vídni, znalost němčiny nutná.

8) Na Baikonuru se začal chystat Soyuz MS-10
Ten poletí na ISS v říjnu 2018. Poveze nahoru jen dva kosmonauty, páč se s touto misí bude vracet první emirátský kosmonaut, ale ten tam pobude jen asi 10 dní a přiletí s MS-12 v dubnu 2019. 
My pracujeme i vo sobotě, to víte, sou žně!


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos

9) Evropa se fakt zbláznila
Antidiskriminační experti?!

10) Hezký víkend všem


13. 7. 2018
1) Virgin Australia slaví inaugurační let Sydney - Hong Kong
Podle čínského kalendáře je rok 2018 rokem psa a tak Virgin Australia udělaly foto-session v tomto stylu. Pozvali si k tomu slavnou australskou celebritu Danii Minogue, sestru slavné Kylie.


Foto: Virgin Australia


Foto: Virgin Australia

2) Kauza Exential v Dubaji
Včera jsem psala o ruském bloggerovi jménem Sergej Baklykov, který se nechal zlákat do pyramidové "hry" a teď (doufejme) nevědomky láká další ovečky do tohoto systému. Před dvěma lety vyvrcholila velmi podobná kauza v Dubaji.
Všechno začalo tak, že se k nám začaly přes cabin crew a českou komunitu v Emirátech dostávat informace o super výhodném investování. Je to prý zaručená jistota mnohonásobného výdělku, spousta kolegů už takto investovala a teď si přivydělávají více, než je jejich oficiální plat. Fungovat to mělo tak, že člověk vložil jednorázově 20 000 USD a z těch "vydělával" každý měsíc 1 500 USD. Začalo se to šířit lavinovitě, členové posádek se prý na letech verbovali vzájemně, vždyť kdo je důvěryhodnější, než kolega, kterému to funguje a vydělává. Nebyla to záležitost jen řadových stevardů a stevardek, ale také vedoucích kabin a to už má svou váhu. Zapojili se do toho i někteří piloti. Chápu, že finanční (ne)gramotnost cabin crew přicházejících z regionů, kde se tomu nevěnuje dostatek pozornosti při vzdělání, může způsobit to, že naletí na takovou nabídku. U pilotů je to dost neuvěřitelné.
Protože to někteří poté, co viděli, že to u kolegů funguje, zkusili a první měsíce dostávali svůj slíbený výdělek, chtěli ještě víc. A tak si půjčili v oficiálních bankách peníze, aby si mohli založit další účty po 20 000 USD. Na pilotském diskuzním fóru pprune.com se tomu věnovalo několik vláken. Např. TOTO. Ještě v době kolem roku 2015, než systém spadl, se tam o tom "bavili" a popisovali, jak nábor mezi cabin crew funguje. Na fóru diskutovali i ti, kteří tam "investovali" i ti, kteří jim oponovali (těch byla naštěstí většina), že to je scam (známý systém Ponzi) a podvod. Přes české cabin crew se do toho údajně zapojili i další Češi v Emirátech, kteří tam pracovali v jiných pozicích.
Stalo se to, co se dalo čekat, v roce 2016 začali mít "investoři" problémy s vybíráním "vydělaných" peněz. Firma Exential se vymlouvala na to, že byly nějaké emirátské svátky, pak že mají přetížený systém a podobné. Lidi se lekli a snažili se narychlo své úspory vybrat, ale už bylo pozdě. Na podzim byla kancelář společnosti Exential zapečetěna policií. Oběti podvodu se snažili soudit, i přes skupinu české komunity v Dubaji se domlouvali na podání hromadné žaloby. Britští podvedení si najali prestižní detektivní kancelář ze Spojeného království, aby vypátrala, kde peníze skončily a doufají, že se jim vrátí.   
Letos na jaře došlo k odsouzení dvou lidí, kteří stáli na pozadí tohoto podvodu. Sydney Lemos a Ryan Fernandez dostali 500 let vězení v Dubai Central Prison v Al Awiru za to, že podvedli 7 000 rezidentů ze Spojených arabských emirátů. Manželka Lemose utekla na jaře 2017 do Indie, do města Goa, odkud oba pocházeli.
To samé bude aktuální případ společnosti Cashberry v Rusku, navíc si aktuálně údajně založili pobočku v Dubaji, čili se opět může stát, že se do toho zapojí cizinci zaměstnaní v leteckém průmyslu, kterých je tam spoustu. U ruského příkladu se ukazuje, jak jdou iniciátoři podvodu ještě dál a s dobou. Pro získávání dalších obětí si vybrali populární youtubery a bloggery, kteří mají velké základny fanoušků, kteří jim věří.

 

Zapojili se do toho jak cabin crew, tak piloti. Někteří si založili i více účtů.


 A spadla klec.


Členové české komunity v Dubaji se stali také oběťmi tohoto podvodu.


V roce 2015 měl Sydney Lemos exklusivní svatbu v Burj Al Arab (manželka Valany vlevo, Sydney vpravo, fotil se s nimi nějaký host).

3) Ovoce
A to je vše. Měla jsem včera večerní směnu a při té nestíhám každodenní večerní updaty, jako při té ranní.


12. 7. 2018
1) RAF slavily 100 let
A to velkolepým způsobem. Připravili si úchvatný průlet nad Londýnem v podobě čísla 100, který sledovala i královská rodina z balkónu Buckinghamského paláce. Ženské publikum asi spíš než ta letadla zajímalo, co měly Kate a Meghan na sobě. Nevím, čí outfit se mi líbil víc, obě byly naprosto dokonalé od hlavy až k patě.


Ráno se konala bohoslužba na počest RAF. Foto: RAF


Plánek průletu. Zdroj: RAF


Královská rodina spottuje.


Chudáci, asi si nemůžou kvůli protokolu vzít sluneční brýle. Já bych to bez brýlí nedala.


Formace 100! Foto: RAF


Foto: RAF


Foto: RAF

2) China Express zahájily lety z Cinikaru do Vladivostoku
Cinikar je v Číně. Lety budou operovány v úterky, čtvrtky a soboty.


Foto: Andrej Efimkin


Foto: Andrej Efimkin

3) Lufthansa nabízí kosmonautské jídlo na počest Alexandra Gersta
Jedná se o časově omezenou novinku v Business třídě. Skládá se z ragů, vaječných nudlí se slaninou a plněnými těstovinami. Cestující si budou moc "space menu" vychutnat na letech v průběhu července a srpna. Toto menu dostává Alexander Gerst a jeho kolegové na Mezinárodní kosmické stanici, kde se právě nachází.


 Foto: Lufthansa


 Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa

4) Zbláznění se v přímém přenosu
Kdysi jsem s oblibou sledovala Youtube kanál Sergeje Baklykova. Je to Rus, který se naučil dobře anglicky a založil si kanál Real Russia. Na něm představoval okolnímu světu reálný život v Rusku, od toho, jak se v Rusku bydlí, po školní systém nebo třeba návštěvy v McDonaldu. Dokonce se díky tomu podíval i do USA, kam ho pozvali jeho příznivci, kteří ho sledovali. Jenže, pak ho oslovili (a ještě další známé ruské bloggery) ze společnosti Cashberry, která funguje na bázi multi level marketingu neboli takzvaném letadle a Sergey do toho totálně zahučel. Začal svým fanouškům propagovat své obrovské zisky, které díky této společnosti má a lákat k "investování" další. Sergey se díky své popularitě dostal v systému letadlo asi dost vysoko, protože díky širokému publiku přivádí zřejmě hodně dalších oveček a tím pádem opravdu "vydělává". Vydělává na naivních lidech, kteří mu uvěří, že takto bezpracně zbohatnou.
Sergey dostává ve svých příspěvcích o tom, jak úžasně vydělává spoustu varovných komentářů, ale jak se zdá, slepě věří tomu, že se z něj stal úspěšný obchodník. Obhajuje do krve systém, který propaguje, že se určitě nejedná o žádný scam. Jedním z argumentů bylo, že společnost Cashberry nedávno otevřela pobočku ve Spojených arabských emirátech a tam je za finanční podvody trest smrti, tak to je přeci důkaz, že to podvod není.
Sergey byl moc šikovný na videa a vlogy, které tvořil a podle mě, měl u toho zůstat. Díky své popularitě se dostal na vrchol podvodné pyramidy a já věřím, že v legálnost toho, co dělá, i on sám věří a provozovatelé společnosti jen využívají jeho naivity. Zaslepili ho vysokými výdělky, on sám se za ně asi bude bít do poslední chvíle. Bohužel až ten systém padne a on padne, bude to on, kdo s tím bude veřejně spojen a za kým podvedení "investoři" půjdou. Majitelé, kteří ho do toho navezli, můžou dost dobře zmizet v pozadí a rozjet podobný business zase v další zemi. Naivních lidí, kteří si myslí, že zázračně zbohatnou bez práce, se najde všude dost. O působení této společnosti v Rusku si lze počíst TADY.


Sergey se totálně pomátl.


Na Facebooku a Youtube publikuje příspěvky o tom, jak super vydělává.


A když otevřeli pobočku v Dubaji, tak to musí být 100% čistý obchod přece....


A Sergey vysvětluje a obhajuje, že to je určitě poctivé obchodování.


Rus Artur Vardanyan, který za tím stojí.

Když jsme u toho. V roce 2016 se ukončil podobný případ v Dubaji a zapojilo se do toho hodně zaměstnanců z leteckých společností, včetně členů české komunity ve Spojených arabských emirátech, kteří se pak společně snažili podat žalobu, aby dostali své peníze zpět. Už jsem o tom chtěla hodně krát napsat, ale je to obšírnější téma. V podstatě šlo o systém, do kterého se vstupovalo tak, že se založil účet v hodnotě 20 000 USD (to bylo minimální vstupné) a ten vynášel 1500 USD měsíčně. Posádky, včetně pilotů (!) se do toho naváželi navzájem, když viděli, že to funguje u kolegů, šli do toho také. Někteří si půjčili v bance a založili si účtů po 20 000 USD více. Kolem roku 2013-2014 to bylo velmi žhavé téma a doneslo se to až k nám na stanici s možností, jestli nechceme také "investovat". V roce 2016 systém padl a s tím i dost lidských osudů. Letos byl hlavní strůjce podvodu odsouzen k 500 letům vězení.
Tak snad na to najdu trochu času o tom napsat, protože je to docela zajímavý příběh. Obávám se, že Sergey Baklykov si právě prožívá stejný, jako několik stovek letušek, stevardů a pilotů.


Jmenovalo se to Exential Group.


5) Ovoce!


11. 7. 2018
1) Bombardier CS300 se proměnil v Airbus A220
Kouzlo. K rodině malých Airbusů přibyl nový model Airbus A220-300, což je někdejší CS300 (a tím já jsem letěla!). Stalo se tak poté, co Airbus koupil Bombardier. CS300 nebo tedy Airbus A220-300 provozují airbaltic, Swiss a Korean Air. K představení odborné veřejnosti došlo včera ve francouzském Toulouse.


Foto: Alexander Cheban (www.alexcheban.livejournal.com
 


Foto: Alexander Cheban (www.alexcheban.livejournal.com

2) LOT zahájil lety z Varšavy do Billundu
Nová linka byla přivítána tradiční slavobránou.


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT

3) Nové uniformy pro Iberii
Nejen British Airways, ale i španělská Iberia budou mít v roce 2019 nové uniformy. Iberia představila včera návrh designérky Teresy Helbig, která stejnokroje pro 6500 zaměstnanců navrhovala.


Návrhářka se svým dílem. Foto: Iberia


 No, nic moc tedy. Foto: Iberia

4) OAG zveřejnily zajímavé údaje
Je to TOP TEN nejvíce profi linek. JFK-LHR mě nepřekvapuje.


Zdroj: OAG

5) Progress MS-09 úspěšně odstartoval z Baikonuru
Asi to není na živo koukání tak zajímavé, jako starty s lidskou posádkou, ale v televizi dobrý :-)


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


10. 7. 2018
1) Emirates přistály poprvé v Pákistánu s Airbusem A380
Bylo to na letu EK 2524 z Dubaje do Islamabádu. Z první návštěvy Airbusu A380 tam bylo pochopitelně velké haló.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

2) Jak-40 sjel z dráhy na letišti Aldan
Aldan je v Rusku, v republice Sakha na Sibiři. V letadle cestovalo 25 lidí (7 členů posádky a 18 cestujících), nikdo není zraněn. Letadlo patřilo společnosti AeroBratsk a nosilo registraci RA-87397. Letělo z letišt Olekminsk (ICAO: UEMO)na letiště Aldan (ADH). Se takto vždycky díky těmto nehodám dozvím, kde co ještě létá zajímavého.Foto: Lifenews.ru

3) Flyerbil zveřejnily aktuální letový řád
Některé lety jsou přímo z Erbilu, některé přes kyjevské letiště Žuljany.


Foto: Flyerbil


Zdroj: Flyerbil

4) Majetkový problém Airbusu A310 PIA vyřešen
Kontroverzní letadlo patřící kdysi PIA se stalo předmětem sporu mezi aerolinkou a letištěm v Lipsku. To údajně prodal někdejší CEO Pakistan International Airlines Bernd Hildebrand, bez posvěcení vládou. Z toho ho obvinil špatně informovaný pákistánský vládní ministr. Nyní se ale ukázalo, že je všechno jinak. Motory Airbusu A310 (registrace AP-BEQ) byly prodány turecké cargo společnosti ULS Airlinargo a tělo letadla koupilo letiště v Lipsku. Letadlo dostalo povolení letět z Karáčí na Maltu, kde se s ním natáčel film (bylo přemalováno do barev Air France pro ten účel) a poté přeletělo do Lipska. Už opět v barvách PIA. Podle zdroje, který má server Pakistan Aviation, došlo k dohodě o prodeji letadla mezi PIA a letištěm v Lipsku proto, že PIA plánovala přesměrování svých letů do New Yorku, přes Lipsko. Tak to mi přijde celé jako dost přitažené za vlasy. PIA ale nyní netrvá na tom, že byl Airbus A310 nezákonně prodán.
PIA měla ve flotile 12 Airbusů A310, z toho 3 měly být už sešrotovány. Zbylé by měly stát na letišti v Karáčí a přestože byly inzerovány v pákistánských i mezinárodních médiích na prodej, nikdo je nechce. Jediný úspěch byl prodej pěti motorů za 270 milionů rupií v prosinci 2017. Vypadá to, že je čeká stejný osud jako ty tři, budou sešrotovány. Takže se ten "ukradený" do Lipska vlastně podařilo zachránit. 


Letadlo na Maltě, v době natáčení. Foto: Hannah´s Dad (https://www.flickr.com/photos/hannahsdad/)

5) Stagnace letecké dopravy do Íránu
Vzhledem k nově vyvolané krizi prezidentem Trumpem ve vztahu k Íránu, začaly se znovu zavedená embarga a omezení promítat do letecké dopravy. Hlavní změny zmapoval server Iran Aviation Online:
Air Asia - společnost zahájila lety Kuala Lumpur - Tehran 3x týdně v červnu 2016, v únoru 2017 přidala čtvrtou frekvenci a projevila zájem o pátou. Linka byla v dubnu 2018 ale zrušena. Druhá linka této společnosti Bangkok - Teherán byla zahájena v červnu 2016 a provozována 3x týdně, byla zrušena už v prosinci 2016.
Air Astana - aerolinka zahájila v červnu 2016 lety 3x týdně na trase Almaty - Teherán. V září 2017 byla přidána čtvrtá frekvence a 31. července 2018 bude linka pro malý zájem zrušena.
Air France - společnost se vrátila na trasu Paříž - Teherán v dubnu 2016, po osmi leté pauze. V dubnu 2018 přenesla provoz na jejich dceřinou společnost pro mileniály nazvanou Joon. Od 1. srpna plánují snížit lety na jeden týdně a od 18. září lety úplně ukončit. Systém Air France nabízí k prodeji lety až do 1. dubna 2019.
Alitalia - v březnu 2016 navýšila na trase Řím - Teherán 5 letů týdně na denní lety. V říjnu 2016 upgradovali letadlo na lince z Airbusu A320 na Airbus A330. Lety se stále operují, ale od října 2017 došlo k návratu Airbusu A320.
Austrian Airlines - v březnu 2016 se vrátily po roční pauze do Íránu na trase Vídeň - Teherán, kterou provozovali 5x týdně. V březnu 2016 se přidala druhá denní frekvence. Austrian dále provozují let do Isfahánu a Šírázu, které plánují ukončit 15. září 2018.
Belavia - ukončila spojení, které bylo operováno 1x týdně Minsk - Teherán v říjnu 2016.
British Airways - společnosti se vrátila na linku Londýn - Teherán v září 2016 s každodenním letem, který zredukovala na 5 letů týdně v říjnu 2017. Provoz by měl takto zůstat zachován s výjimkou období ledna-února 2019, kdy je zredukován na 3x týdně.
Etihad Airways - v dubnu 2015 operovaly linku Abu Dhabi - Teherán 3x týdně, poté zvýšili frekvenci na 7x týdně a později dokonce na 14x týdně. Poté nastala redukce na deset, sedm, pět a dva lety týdně. V lednu 2018 byly ukončeny úplně.
Germania - v únory 2015 zahájily lety z Berlína a Düsseldorfu do Teheránu. V lednu 2016 byly zrušeny 1x týdenní lety z Düsseldorfu, aktuálně nelze koupit letenky na 3x týdenní lety z Berlína po 30. říjnu 2018.
KLM - obnovily lety v říjnu 2016. Lety 4x týdně byly sníženy na 3 týdně v březnu 2018 a budou ukončeny 23. září 2018.
Lufthansa - v březnu 2016 upgradovali letadlo na každodenní lince Frankfurt - Teherán z Airbusu A340-600 na Boeing 747-400. Letadlo stále létá, ale v září 2017 došlo k ukončení provozu na lince Mnichov - Teherán.
S7 - druhá ruská společnost, létající pravidelně do Íránu. Lety zahájili v červnu 2017. Skoro všechny lety byly ale zrušeny až do září 2017, kdy byla linka dočasně přerušena. Společnost plánovala obnovení mezi Moskvou a Teheránem a zahájení letů z Petrohradu do Teheránu v červnu 2018, ale nic takového se nakonec nestalo.
Thai Airways - zahájily lety Bangkok - Teherán v říjnu 2016 čtyřikrát týdně. V březnu 2018 byly zrušeny, ale společnost ještě do dubna 2018 létala charterové lety pro cestující ve spojitosti s íránským novým rokem.
Z evropských společností, které létaly do Íránu před odebráním sankcí, zůstaly následující: Lufthansa, Austrian Airlines, Alitalia, Ukraine International Airlines, Aeroflot, Aegean Airlines, Turkish Airlines. British Airways jsou jediní, co přišly po odebrání sankcí a zatím plánují zůstat.


Se sankcemi bohužel skončily i nákupy nových letadel. Foto: Iran Air


Informace pro íránské travel agenty o ukončení letů do Teheránu KLM (od 23. září) a Air France resp. Joon (od 18. září)-

6) Nové uniformy pro British Airways ke 100. výročí
British Airways oslaví v roce 2019 své sté výročí. Oslavy tohoto milníku mají probíhat celý rok, ale tím nejzajímavějším bude asi změna uniforem jejich personálu. Kdo bude jejich autorem se zatím neví, ale podle blogu pro cabin crew Paddle Your Own Kanoo se BA domluvily s firmou Burberry, aby vytvořila nové uniformy pro více než 40 tisíc zaměstnanců. Uniforma, kterou aktuálně pracovníci British Airways nosí, byla navržena v roce 2004 designérem Julienem MacDonaldem, který kdysi navrhoval pro značky Chanel a Givenchy. Ta je velmi povedená a jedna z nejelegantnějších, které v letectví jsou. Tak jsem zvědavá na ty budoucí.


Aktuální uniformy British Airways, které budou příští rok nahrazeny novými. Foto: British Airways


Historické uniformy British Airways. Foto: British Airways


Ukázky z aktuální uniformního manuálu pro zaměstnance British Airways.


Mají i lokálně upravené uniformy pro jihovýchodní Asii a Indii.

7) Nový vítač na letišti ve Vídni
Ten zdraví přijíždějící návštěvníky i cestující v pěti jazycích. A to i česky a slovensky. A v noci to prý svítí! Povedené.


Foto: Letiště Vídeň

8) Na Baikonuru se konal další start Soyuzu 2.1.a
Jedná se o nákladní misi Progress MS-09, která veze zásoby na ISS. Odstartoval včera před půlnocí našeho času ze startovací rampy 31.


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos

9) Spojené arabské emiráty budou mít prvního kosmonauta!
Emirátský kosmonaut poletí na misi Soyuz MS-12, která je aktuálně plánována na duben 2019. Zpět se má vrátit Soyuzem MS-10 a na Mezinárodní kosmické stanici má pobýt cca 10 dní. Aktuálně probíhá výběr adeptů, ten, který bude vybrán začne trénovat v srpnu 2018. Přihlásit se jako adept na kosmonauta mohl každý Emiráťan na webu www.emiratiastronaut.com . Přihlásilo se 4022 zájemců, z nich postoupilo 95 lidí. Po lékařských testech zůstalo 36, kteří se dostali k pohovorům. Aktuálně jich je posledních 18 a z těch se vybere ten jediný a první emirátský astronaut. A jeho záložník. 


Web emirátského vesmírného programu.

10) Boty A380 Emirates
Neustále na mě vyskakuje na Facebooku reklama na tyto boty. Ne, že bych si je chtěla koupit, ale je to vtipné. Koupit lze ZDE.


Stojí myslím 60 USD.

11) Pekla jsem koláč
Protože jsem měla borůvky a rybíz, udělala jsem to půl na půl.


Je moc dobrý, sladkokyselý.

12) Foto report z inauguračního letu druhé frekvence do Prahy
A s tím spojený spotterský maratón Boeingů 777-300ER v barvách Expo. K vidění ZDE.


9. 7. 2018
1) Emirates přistály v Chile
Konkrétně v Santiagu, na nové lince Dubai - Sao Paolo - Santiago de Chile.


Před odletem z Dubaje. Foto: Emirates


Po příletu do Santiaga. Foto: Emirates


Foto: Aeropuerto Arturo Merino Benitez


Foto: @Aldunatefrancisca


Foto: @mafespotter


Foto: Aeropuerto Arturo Merino Benitez

2) Společnost VLM představila nové uniformy
Ta byla vytvořena společností The Outfit Factory. Sako, vestička, kalhoty, šaty a sukně jsou z tmavě modré látky. Trička a halenky z bílé. Kravaty a šátky jsou v kombinaci světle modré a zlaté. Pro palubní průvodčí je samozřejmost výběru mezi kalhotami a sukní.


Foto: VLM Airlines


Foto: VLM Airlines


Foto: VLM Airlines


Foto: VLM Airlines


Foto: VLM Airlines


Foto: VLM Airlines

3) Syrské Cham Wings zahájily lety do Moskvy
Konkrétně z Damašku na Vnukovo. Inaugurační let se konal 4. července. Lety budou operovány 1x týdně Airbusem A320.


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo

4) Hi Fly dostaly svůj první Airbus A380
Staly se tak 4. evropskou leteckou společností, provozující tento typ letadla. Je to kousek po Singapore Airlines.


Foto: Hi Fly


Foto: Hi Fly

5) Pět nových destinací Wozzairu z Kišiněva
Ty začnou létat od prosince 2018. A nás zase přeskočili, přitom já bych se do Moldávie a Kišiněva podívala moc ráda.


Zdroj: Wizzair

6) Letiště v Brusselu slavilo 60. výročí
Pří té příležitosti se konala oslava pro zaměstnance i cestující.


Foto: Letiště Brussel


Foto: Letiště Brussel


Foto: Letiště Brussel

7) Společnost Red Wings převedla miliontého cestujícího roku 2018
Jubilejní cestující se stala Anna Andrejčenko, letící se svojí matkou a dcerou na letu WZ 122 ze Soči do Moskvy. Ta dostala jako poděkování certifikát na lety zdarma po celé síti Red Wings na jeden rok. Tak to se Red Wings docela předvedly, většina společností dá upgrade na konkrétním letu nebo jednu letenku, ale letenky neomezeně na rok? Palec nahoru.


Foto: Red Wings

8) Odklízení havarovaného letadla Bravo Airways
Na kyjevském letišti Žuljany proběhla operace na odtažení nedávno z dráhy vyjetého MD-83 Bravo Airways.


Foto: Letiště Žuljany


Foto: Letiště Žuljany


Foto: Letiště Žuljany


Foto: Letiště Žuljany


Foto: Letiště Žuljany


Foto: Letiště Žuljany


Foto: Letiště Žuljany


Foto: Letiště Žuljany


Foto: Letiště Žuljany


Foto: Letiště Žuljany


Foto: Letiště Žuljany

9) Uzbekistán plánuje představení elektronických víz
Platit to má od 15. července, čili cobydup. Podle předběžných informací má být zaveden 5-ti denní bezvízový tranzitní režim. Platit to bude pro 101 zemí a tranzitovat se musí přes letiště (neplatí pro pozemní přechod hranic). Pro ty, kteří chtějí zůstat déle, bude možnost zařízení elektronických víz, za poplatek 20 USD na adrese www.e-visa.uz (ale stránka ještě nefunguje). Požádat se bude muset tři pracovní dny předem, víza budou jednorázová, platná na 30 dní. To je super zpráva, v Uzbekistánu se mi moc líbilo a určitě bych tam chtěla ještě někdy jet. Podle seznamu zahrnutých zemí, pro které to bude platit, jsme tam také. Hurá.


Buchara, Uzbekistán, rok 2016

10) Spotting v OMSku
Se bude konat 24. července. Škoda, že tam potřebujeme ta víza.

11) Ještě pár fotek z prezentace Boeingu 777-300ER AZUR Air po Emirates
Koukám, že si to pěkně užili.


Foto: AZUR air


Foto: AZUR air


Foto: AZUR air


Foto: AZUR air


Foto: AZUR air


Foto: AZUR air


Foto: AZUR air


Foto: AZUR air

12) Ovoce bylo.


Sobota. 


Neděle.

13) Fotky z oslavy Veru narozenin TADY.


5. 7. 2018
1) V Praze byl včera polský vládní speciál
Mají ho dokonce ve speciálním livery ke 100. výročí jejich země.


Foto: Palo


Foto: Palo

2) AZUR air má první Boeing 777-300ER. Po Emirates.
U AZUR air dostal registraci VQ-BZY, u Emirates létal jako A6-EBD od roku 2005 do roku 2017. AZUR air je ruská charterová společnost a tak vozí především ruské cestující na dovolenou. Letadlo dostalo speciální zbarvení, symbolické pro klientelu, kterou bude vozit. Má na sobě obrázek ruského medvěda-cestovatele. Na letiště Domodědovo pak pozvali spottery a blogery, aby jim nový kousek ve flotile předvedli. Celý foto report od Mariny Lystsevy ZDE.


Už letí. Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Medvěd - turista. Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Show pro spottery. Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Ten interiér znám:-) Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Tohle mi také něco připomíná. Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Medvěd i zespoda. Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Děkujeme za návštěvu. Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)

3) LOT zahájil lety z Varšavy do Záporoží
Spojení mezi polským hlavním městem a ukrajinským Záporožím budou v provozu denně, kromě čtvrtka a operovat je budou Embraery 170/175.


Foto: avianews.com


Foto: avianews.com

4) Komfort na letišti v Rize
Letiště v lotyšské Rize nabízí možnost pronajmout si při čekání na letadlo komfortní apartmá. Kam se hrabou nějaké salonky. Např. double suite nabízí komfortní postel, TV, wifi, velkou koupelnu. Stojí to 83 EUR na 3 hodiny a 28 EUR za každou další hodinu nebo 188 EUR za 8 hodinový pobyt.


Foto: TAV "primeclass" Latvia


Foto: TAV "primeclass" Latvia


Foto: TAV "primeclass" Latvia


Foto: TAV "primeclass" Latvia

5) Sam Chui hledá pomocnou ruku
Sam hledá někoho na pomoc s jeho blogem. Chápu, že to nejde stíhat, když chce aktivně navštěvovat akce, tak pak není kdy, ten materiál zpracovávat. Já bych o tom mohla vyprávět. Více info na Samovo webu ZDE.Zajímavá nabídka, jsem zvědavá, jestli někoho takto schopného sežene.

6) Nemám slov
Ne jen pro ten úmysl samotný, ale i proto, že to takto klidně dá veřejně na Facebook?!
 


Smutné.

7) Dnes bylo OVOCE.
Sice teď pracujeme na ranní/odpolední, ale dnes jsme si s Jendou předávali směnu a tak jsem si svačinku udělali.


Hezké svátky všem, beru si přes ně blogovací volno, abych dodělala pár restů.


4. 7. 2018
1) Poslední plánovaný logo jet
Do třetice nám Arun poslal oranžové Expo2020. Zatím jen pár fotek narychlo, udělám během pár dní extra galerii ze všech tří "barevných" dnů.


Počasí vyšlo exklusivně.

2) Wizzair zahájily lety z Berlína do Kyjeva
Konkrétně z Tegelu na Žuljany.


Foto: Günter Wicker / Flughafen Berlin

3) Rumunský Tarom zahájil sezónní linku ze Satu Mare do Constanty
Lety Satu Mare - Constanta - Satu Mare budou v provozu od 3. července do 14. září. Satu Mare se nachází na rumunsko-maďarských hranicích.


Foto: Letiště Constanta


Foto: Letiště Constanta


Foto: Letiště Constanta

4) Air Arabia dostala dva nové Airbusy A320
Tím pádem už jich má ve flotile 53. Další delivery bude Airbus A321neo LR.


Foto: Air Arabia

5) Trip report z Baikonur
Čtvrtý díl. Vytahování rakety z hangáru, převoz na startovací rampu, vertikalizace a další. K vidění ZDE. Pozor, je to hodně dlouhé, bude se to asi déle načítat.


3. 7. 2018
1) Včera jsem pokračovali v pražském Expo maratónu
Jako druhé Expo livery nám Arun poslal modrý Boeing 777. A dnes se dočkáme ještě oranžového.


Foto: LKPRlive (Facebook)


Foto: LKPRlive (Facebook)


Foto: LKPRlive (Facebook)

2) Emirates slavily 25. let v Muscatu
Při té příležitosti tam byl jednorázově vypraven Airbus A380. Proběhla předváděcí akce a slavobrána. V Muscatu naštěstí letiště problém s poskytnutím slavobrány nemá.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

3) Charterový let Uzbekistan Airways do Mexica
Letěl z Moskvy Vnukova na mexické letiště Toluca a vezl mexické fotbalisty z MS ve fotbale. Operoval ho Boeing 787.


Exotická aerolinka v Mexicu a exotická destinace pro aerolinku.

4) Somon Air zahájily přímé lety z Dushanbe do Antalye
Lety jsou provozovány ve spolupráci s cestovní kanceláří Transavia Express a létat budou každých 10 dní. Čili charter vozící turisty na desetidenní turnusy k moři. První let se konal 1. července a operoval ho Boeing 737-800. Na dovolenou odvezl 180 cestujících. Mimo Antalyi létá Somon Air ještě pravidelnou linku z Dushanbe do Istanbulu a to 3x týdně. Inaugurační charterový let se slavil na letišti v Tádžikistánu velkolepě, přeci jen, těch nových letů nemají tolik, tak si udělali velkou party i k sezónní lince. Proč ne.


Foto: Somon Air


Foto: Somon Air


Foto: Somon Air


Foto: Somon Air


Foto: Somon Air


Foto: Somon Air


Foto: Somon Air


Foto: Somon Air

5) Oman Air zahájily lety do Maroka
Konkrétně spojení Muscat - Casablanca. Nechyběla dortáž samozřejmě.


Foto: Oman Air


Kapitán inauguračního letu Mohamed Al Massan a jeho posádka. Foto: Oman Air

6) Zahájení letů Taipei - Chiang Mai
Společnost Eva Air zahájila přímé spojení z tajvanského hlavního města do oblíbené thajské dovolenkové destinace. Lety budou operovány denně.


Foto: Eva Air


Foto: Eva Air


Foto: Eva Air


Foto: Eva Air

7) Qantasu pokřtil nejnovějšího Dreamlinera klokan Skippy
Protože po zveřejnění fotek Skippyho došlo k útokům na Qantas, že týrá zvířata, museli vydat prohlášení, že foto vzniklo na simulátoru a ne v letícím letadle, kam bych chudáka klokana táhli. Navíc zástupci ZOO parku, odkud Skippy přijel, na celou akci dohlíželi a starali se o jeho pohodlí. Během návštěvy simulátoru si prý Skippy několikrát zdřímnul a byl naprosto spokojený.


Foto: Qantas


Foto: Qantas


Foto: Qantas


2. 7. 2018
1) Zahájení druhé frekvence Emirates do Prahy
Začínáme 9. sezónu Emirates na Ruzyni. Před osmi lety jsme zahajovali provoz s jedním Airbusem A330 na denní lince. V leteckých diskuzích se předpovídalo, že denní frekvence nemá šanci a po nějaké době dojde k redukci na 3-4 lety týdně. Místo toho se přešlo na Boeing 777-300/ER, poté na Airbus A380 a teď nastala tehdy naprosto nepředstavitelná situace. Létá se 2x denně, jednou Airbusem A380 a jednou Boeingem 777-300ER. Je to neuvěřitelné a super. Na oslavu tohoto zázraku se podařilo domluvit, že nám nasadili na pražskou linku speciální logojety. Díky Arunovi z Social Media Teamu, který je stejný nadšenec, jako my.   
Zatím jen pár fotek z akce na ukázku. Celý trip report za pár dní.


První druhý let.


První logo jet, který přiletěl 1.7. Foto: LKPRlive (Facebook)


Nová generace leteckých nadšenců na pražském letišti. 


Ti, kteří na letišti pracují protože si tím plní své sny.


Nadšenci, neboli blázni.


Druhý logo jet. Foto: LKPRlive (Facebook)


Happy people.

2) Letiště Issyk Kul v Kyrgyzstánu přivítalo letošní první let z Oshe
Ten operuje společnost Tez Jet. Na inauguračním letu RG 85 cestovalo 87 cestujících, letěl ho stroj registrace EX 27003. Během letošní letní sezóny budou tyto lety operovány 3x týdně, ve středy, pátky a neděle. V létě 2018 se počítá pro Issyk Kul s těmito lety:
QAZAQ Air na lince Almaty - Issyk Kul - Almaty, 2x týdně v pondělky a pátky
Uzbekistan Airways na lince Taškent - Issyk Kul - Taškent, 2x týdně, v úterky a pátky
S7 Airlines na lince Novosibirsk - Issyk Kul - Novosibirsk, 2x týdně, v čtvrtky a neděle 


Foto: Letiště Manas


Foto: Letiště Manas

3) Dreamliner pro Biman Bangladesh
Už je v plných barvách v Seattle. Hezký ho mají. Registrace bude S2-AJS.


Foto: Jennifer Schuld (Jennifer Schuld @JenSchuld )


www.yirina.net