My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net

 

 


 

 

 

31. 8. 2018
1) United v roce 2019 do Prahy
Překvapivá zpráva se objevila včera. Praha dostane další přímé spojení s USA. Dalším dopravcem bude United, který začne létat od 6. června do 4. října z Newarku do Prahy Boeingem 767-300. Tak to je tedy překvapení. United nebude v Praze poprvé, někdy kolem roku 2003/2004 létala přes Prahu Jumba Unitedu jako chartery s americkými vojáky. Občas se tu sešly dva Boeingy 747 United najednou.


Listopad 2003, dvě Jumba United v Praze.

2) Řízení letového provozu vypsalo zajímavou pracovní pozici
Jedná se o místo sekretářky na výcvikovém středisku. Uzávěrka 14. 9. 2018.


Více info na webu ŘLP.

3) Emirates Summer Party
Stejně jako každý rok, se konala Emirates letní party. Tentokrát v Chateau Havel.


Letos se zapojilo i ruzyňské letiště.


Focení Bořka s novým velvyslancem UAE v Praze.


His excellence and Emirates ladies.


Tombola.


Jídlo.


Dárky.


EK Ladies.


Party.


Vyhlašování tomboly.


30. 8. 2018
1) Hainan má nové spojení do Švýcarska
Hainan Airlines zahájily přímé spojení mezi Shenzenem a Curychem.


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines

2) LOT bude létat z Varšavy do Miami
Od 1. června 2019 by měl LOT začít létat přímé lety na Floridu. Lety budou operovány 4x týdně Boeingem 787. Se podívejme, jak se sousedí zmohli! Ale když vy Miami, tak my.....to budete koukat!


Oslavy Dreamlinera vybarveného k letošnímu 100. výročí Polska. Prý kvůli této ceremonii zrušili let do Toronta a cestující zuřili. Foto: wyborcza.pl

3) Aeroflot předá své lety na Dálný východ dceřiné společnosti Rossiya
Ke změně dojde od 28. října, s platností zimního letového řádu. Jednou výjimkou bude spojení Moskva - Vladivostok, ty bude Aeroflot operovat ještě přes zimu a Rossiya je převezme až na jaře 2019 a Petropavlovsk - Kamchatskiy, ten bude létat do 9. prosince 2018.


Foto: Aeroflot


29. 8. 2018
1) Ruzyňské letiště pořádá 1. září akci pro veřejnost
Jmenuje se Poznejte svět letiště aneb Cestujícím na zkoušku. Pro účast je potřeba se zaregistrovat na odkazu ZDE.


Kapacita bude omezena, proto neváhejte s registrací.

2) Padesát pět let od přistání Túčínka 124 na řece Něvě
V srpnu 1963 proběhlo v Petrohradě zázračné přistání na řeku, velmi podobné tomu z New Yorku, známé jako Zázrak na Hudsonu. Tehdy letět Tupolev 124 (CCCP-45021) z Tallinu do Moskvy na Vnukovo. Po startu nedošlo k zatažení podvozku, posádka se ho údajně snažila uvolnit i tyčí skrzevá podlahu pilotní kabiny, kterou prořízla. Rozhodli se tedy pro nouzové přistání v Petrohradu. Jenže před přistáním museli vyčerpat palivo a tak létali dokola a čekali, než se vypustí. Jenže v tom okamžiku jim vysadily oba motory. Na letiště to bylo daleko a tak se posádka rozhodla pro nouzové řešení - přistát na řeku Něvu v centru města. Na palubě bylo 45 cestujících a sedm členů posádky. Všichni přežili.


Ruská televize výročí letos doprovodila i obrázkovou simulaci


Historické fotografie z události.


Posádka letu. Zprava: palubní inženýr V. Smirnov, navigátor B. Carjev, radista I. Baremin, kapitán V. Mostovoj, druhý pilot V. Čečeněv

3) Společnost Aurora vykonala první let Chabarovsk - Čerdomyn
Let operuje letadlo typu DHC-6 a inaugurační let se konal 22. srpna. Během tohoto letu došlo k prověření přistávací dráhy a možností letiště, proto se tento let konal bez cestujících. Délka letu je hodina a půl.  Vesnička Čermodyn se nachází 630 km severozápadně od Chabarovsku a 300 km západně od Komsomolsku na Amuru. Místní se odsud dostávají do civilizace po železnici přes Komsomolsk na Amuru, doba cesta je 15-20 hodin. Nyní by mělo dojít k zahájení letů s cestujícími. Tak to by byla dobrá atrakce, proletět se do Čerdomynu.


Foto: Aurora


Foto: Aurora


Foto: Aurora


Foto: Aurora

4) Inaugurační let nového kapitána
U Air Astany drží tradici, že když letí pilot poprvé v roli kapitána, dostane certifikát a kytku a společně se vyfotí.


 Foto: Air Astana

5) Aeroflot vydal hezky zpracovaný přehled své flotily
Ta se aktuálně skládá z 243 letadel. Průměrné stáří letadla je 4 roky a každé nosí jméno nějaké známé osobnosti.


Hezky zpracované. Zdroj: Aeroflot


28. 8. 2018
1) Nové kanceláře Air Explore
Slovenská letecká společnost Air Explore se pochlubila novými kancelářemi, do kterých se přestěhovala. Sídlí na adrese Krajna 29, poblíž bratislavského letiště. Hezké to mají.


Foto: Air Explore


Foto: Air Explore


Foto: Air Explore


Foto: Air Explore


Foto: Air Explore


Foto: Air Explore

2) V Astaně otevřeli kosmický park s maketou Burana
Jsou tam i makety raket. Toto je dárek, který zafinancovalo město Kyzyl Orda, jako dárek hlavnímu městu Kazachstánu.


Foto: Yerlan Sakenov


Foto: Yerlan Sakenov


Foto: Yerlan Sakenov


Foto: Yerlan Sakenov


Foto: Yerlan Sakenov


Foto: Yerlan Sakenov


Foto: Yerlan Sakenov

3) Sergej Krikaljev včera oslavil 60. narozeniny
Ještě před rokem jsem o jeho existenci měla jen velice matné informace. Pak jsme ho v září náhodně potkali na Baikonuru, kde nás na něj upozornila naše spolucestující. Vyfotili jsme se s ním, pobavili se o tom, odkud jsme a šli si každý svou cestou. Naprostou shodou náhod jsme se s ním dva dny po návratu z cesty, opět potkali. V Praze. Zde byl na natáčení pořadu Hydepark s Danielem Stachem (který je v mých očích to nejlepší, co se na českých televizích dá vidět). Opět jsme se pobavili o té náhodě, že se zase vidíme, vyfotili se a rozloučili. A do třetice všeho, jsme ho potkali letos v červnu, opět na Baikonuru.
Díky rozhovoru, který s ním Daniel Stach dělal, jsem se tenkrát dozvěděla o jeho velmi zajímavé kosmonautické kariéře. Samozřejmě od té doby, když někde zahlédnu na internetu jeho jméno, rozkliknu článek, protože mě jeho osoba zajímá. Je to velký frajer, ať už z pohledu kosmonautického, páč byl u historických momentů, jako bylo zavírání MIRu a otevírání ISS, ale i z politického. Sergej Krikaljev byl vychován Sovětským svazem a to mluví za vše. I tak, se dokázal oprostit od tehdejšího boje se Západem a účastnil se mezinárodních projektů s Američany. Musel mít obrovskou důvěru režimu, kterou nezklamal. Dodnes je aktivní ve vedení Roscosmosu. Je národním hrdinou SSSR a Ruska. Dost by mě zajímal jeho soukromý politický názor, co si o tom všem myslí. Měl jiné možnosti než ostatní obyvatelé SSSR a je to velice chytrý člověk. Může být zpracován propagandou, ale do jaké míry jí věří, když zná realitu? Každopádně, navenek je hrdý Rus a svojí zemi a Roscosmos reprezentuje velice důstojným a civilizovaným způsobem. Na druhou stranu, ze všech ruských kosmonautů, které nějak sleduji, mi přijde nejvíc pozápadnělý, bez mrknutí oka dává rozhovory v angličtině a nedává moc najevo takový ten způsob chování - jsem Rus, kdo je víc. Ale možná je to jen naučená póza, těžko říct. Každopádně je to ale velký frajer a inspirativní člověk.


Sergej Krikaljev.

4) Tip na zajímavý článek na Idnesu
Napsal ho Věrčin kolega z práce, mimochodem i autor knížky o první české letušce nazvané Nebe, peklo, zem. Aktuální článek vyšel na Technetu a zabývá se situací na ruzyňském letišti při obsazení ČSSR v roce 1968. Je to opět plné velmi zajímavých informací, ke kterým se autor dostal zřejmě i díky své profesi, kdy ví, kde má hledat informace a má v oboru velký přehled. K přečtení ZDE.


27. 8. 2018
1) Včerejší setkání obrů na Ruzyni
Dvě legendy se v neděli odpoledne potkaly. Hezký pohled.


Foto: LKPR Live

2) Tenisky k uniformě u Lufthansy?
Ano, ale pouze v jeden den v roce. Konkrétně 24. srpna, kdy Lufthansa Group vyhlásila #LHSneakerDay. V tento den mohli všichni zaměstnanci vyměnit společenskou obuv za tenisky. Jde o jednorázovou kampaň pro zaměstnance, kteří letos čelí extrémně náročnému létu, co se provozu týče. Tak to je tak nějak globální, toto asi není jen u Lufthansy.


 Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa

3) British Airways oslavily své 99. narozeniny se stejně "mladou" cestující
Oslava byla zahájena na letišti Heathrow, kde zaměstnanci v historických uniformách British Airways rozdali 99 zmrzlin. Paní Mary Parsons z Malvernu je letos také 99 let a své 100. bude slavit stejně jako British Airways v následujícím roce. Ambassador British Airways Derek Tennant překvapil Mary v domě seniorů, kde žije. Pozval ji na let za její rodinou do Belfastu. Derek poskytl Mary VIP péči a doprovázel ji po celou cestu, během které se k nim připojila její rodina. Mary byla z výletu naprosto nadšená. British Airways taky, protože aktuálně žijí přípravami na 100. narozeniny příští rok. Jejich součástí by měly být i nové uniformy.


Speciální nasvícení informační obrazovky na počest paní Mary. Foto: British Airways


Foto: British Airways


Foto: British Airways


Foto: British Airways


Foto: British Airways

4) Ruské menu na palubách Aeroflotu
Na letech Aeroflotu je možné si objednat typicky ruské menu. Má to zkratku RVML a je dostupné pouze na letech začínajících v Moskvě. 


Foto: Aeroflot

5) Třicet jedna let výročí od nehody pod Berdjanskem
Tragédie při které zahynulo osm lidí, se stala 19. června 1987. Letoun Jak-40 (CCCP-87826) letící na letu Oděssa - Berdjansk - Záporoží začal hořet při přistání v Berdjansku. Sešly se všechny možné nepříznivé podmínky, od špatného počasí přes nedbalost řídících letového provozu po chybu pilotů. Z 29 lidí, kteří se nacházeli na palubě, osm nepřežilo. Podle místních zdrojů mohlo být mrtvých mnohem více, ale spoustu životů zachránily dvě letušky, které dokázaly evakuovat většinu lidí, ale samy při tom zahynuly.
Jedna z nich, Neonila Garejeva (24 let), byla dokonce na svém prvním (a bohužel i posledním letu), pracovala u společnosti právě tři týdny. Po tomto posledním zkušebním letu, měla být převedena z kategorie "žák" na plnohodnotnou stevardku.
Druhá stevardka na letu byla Irina Kolesnik Poljačenko (29 let).
Z důvodu špatného počasí se posádka rozhodla pro přerušení letu, ale bylo pozdě. Letadlo se dotklo země a narazilo stromů. Přitom začalo hořet unikající palivo. Vznikla panika, všichni se chtěli dost k ocasu letadla. Mechanik byl vyhozen z letadla ven, přežil, ale byl těžce popálen. Druhý pilot utekl nejprve od letadla pryč. Pak si vzpomněl, že v kabině zůstala služební pistole a tak se pro ni vrátil. Poté se od hořícího letadla opět vzdálil bez toho, aby pomohl ostatním. Po té, kdy se měl vrátit do služby, s ním všichni kolegové odmítli létat a ze společnosti musel odejít. Obě letušky se snažily ze tmy hořícího trupu vytáhnout ty, kteří se nemohli sami dostat ven, ale byly při tom silně popáleny. Z letadla je dostaly ještě živé, ale obě zemřely třetí den po nehodě v nemocnici, stejně jako několik dalších cestujících. Kapitán letadla Viktor Kučer byl těžce zraněn na hlavě.  


Vlevo Neonila a děti, které po ní zůstaly, vpravo Irina a její syn. Foto: sich.zp.ua


25. 8. 2018
1) Řízení letového provozu bude cvičit Nory
Respektive jeho výcvikové středisko. České výcvikové centrum CANI bylo vybráno norským Avinorem, aby provozovalo výcvik řídících letového provozu na další tři roky. Díky tomu by mělo být vycvičeno přes šedesát lidí.


Já teda navrhuju, abychom ty Nory hned z kraje ožrali a oni nám pak podepíšou, co budeme chtít! Foto: ŘLP

2) Sichuan Airlines uvedly do provozu svůj nový Airbus A350
První komerční let vedl z Chengdu do Pekingu a byl kompletně ve znamení tradiční čínské pandy.


Foto: Sichuan Airlines


Foto: Sichuan Airlines


Foto: Sichuan Airlines


Foto: Sichuan Airlines


Foto: Sichuan Airlines


Foto: Sichuan Airlines

3) Společnost TUI nařčena z genderové předpojatosti
Na letech britské charterové aerolinky TUI se rozdávají dětem samolepky. Mají dva typy. Future Captain a Future Cabin Crew. Jenže údajeně prý dávali holčičkám Future Cabin Crew a chlapečkům Future Captain a proto je někteří nařkli ze sexismu. TUI se brání, že rozdává tyto samolepky náhodně, někdo na jejich obhajobu psal, že jeho dítě dostalo na výběr. Takže to spíš bude aktivita někoho z posádky, kdo v dobré víře takto samolepky rozdával, což chápu, většina lidí je ještě normálních a nepřemýšlí takto genderově vyváženě, tudíž je nenapadne, jaký skandál to může vyvolat.
 


Lidstvo se zničí samo svou hloupostí.

4) Legendární paletka Naked končí
Nejznámější paletka očních stínů od Urban Decay paletka Naked po osmi letech končí. V USA ji už doprodávají za 27 USD a společnost potvrdila, že nebude pokračovat v její produkci. Tak to jsem zvědavá, čím tento svůj základní výrobek nahradí. 


Foto: Urban Decay

5) Z Cestovatelské seznamky
Člověk by si řekl, že někdo trolluje, ale ona to bude asi bohužel pravda.
Tak hezký víkend všem.


24. 8. 2018
1) Zajímavý provoz v Brně
Ve středu navštívil brněnské letiště zajímavý host. Přivezl fotbalisty FC Sevilla na zápas Evropské ligy se Sigmou Olomouc.


Foto: Ondřej Moravanský


Foto: Ondřej Moravanský


Foto: Ondřej Moravanský

2) Další střípek kolem uniforem ČSA
Aktuální uniformy, které se u ČSA nosí, měly mít finálně jinou podobu. Verze pro létající personál byla v kombinaci se světle modrou, pro pozemní s červenou. Ta červená nakonec nějak vyhrála a byla společná pro všechny. Klobouček se vůbec nekonal. To neznamená, že v nějakém exempláři neexistuje. Existuje.


Verze pro letový personál.


Verze pro pozemní personál, také s kloboukem, který se nekonal. Šátek byl nakonec také jiný.


23. 8. 2018
1) Green day na ruzyňském letišti
Na středu nám v Dubaji naplánovali dvě zelená Expa2020. Z toho Boeing 777-300ER byl v zeleném kabátku v Praze úplně poprvé.


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš

2) Rozhovor se šéfem Emirates v České republice
Proběhl živě na Seznamu. K vidění ZDE.


Šéf v televizi.

3) O letuškách v armádě
Článek je starý více než deset let (je z roku 2006), ale i tak zůstává zajímavý. Pro zvětšení stačí rozkliknout.


Zdroj: Army.cz

4) Dobrá zpráva pro fanoušky Ilouška 62
Na serveru SlovakAviation.sk se objevila aktuální fotka stroje, který nedávno vyjel z dráhy v Khartoumu. Podle informace u ní uvedené, se letadlo v září vrátí do provozu!


Aktuální foto ze Súdánu. Foto: RADA Airlines

5) Japan Airlines představily nové podzimní menu na mezinárodních letech
Od 1. září 2018 JAL nabídne menu, připravené kuchařem Shinobu Namae, který získal dvě hvězdičky od Michelina. Setkají se s ním ve všech cestovních třídách.


Foto: Japan Airlines


Foto: Japan Airlines


Foto: Japan Airlines


Foto: Japan Airlines


Foto: Japan Airlines

6) Zajímavá reklama na Blesk.cz
Manželé z Opavy objevili mazaný trik.


Manželé z Opavy jak Brno.


22. 8. 2018
1) Odtažený Boeing 737-800 Xiamen Air "zdobí" letiště v Manile
Letadlo tu před pár dny vyjelo z dráhy. To musí být super pohled pro cestující z okolních odlétajících letadel, vidět tam toto. To se hned člověku chce letět.


Foto: Matthew Jericho Go Sy


Foto: Matthew Jericho Go Sy


Foto: Matthew Jericho Go Sy


Foto: Matthew Jericho Go Sy

2) American Airlines prý budou příští rok létat do Dubrovníku
A to na lince z Philadelphie. Létat mají od 7. června 2019 do 27. září Boeingem 767-300ER s kapacitou 209 sedaček. Z toho 28 v Business class s flat-beds, 21 v Premium economy a 160 v Economy. Tato linka bude zahájena společně s dalšími sezónními lety pro léto 2019 do Edinburghu, Bologni a Berlína. Tato linka (pokud se ještě něco nesemele), obnoví spojení mezi Dubrovníkem a Spojenými státy po 25 letech. O Praze zatím žádné info.


Business class Boeingu 767, který má být do Dubrovníku nasazen.

3) EVA Air zahájila partnerství s West Ham United na jaře 2018
Stali se tak historicky první aerolinkou, se kterou tento klub spolupracuje. Nyní její zástupci zavítali na jejich stadion a zapózovali na společné focení. Pro diváky připravili možnost výhry letenek v Business třídě z Londýna do Bangkoku.


Foto: Eva Air


Foto: Eva Air


Foto: Eva Air

4) Letecké HR okénko
Letiště vypsalo zajímavou pozici pro schopné organizátory. Více info ZDE.


21. 8. 2018
1) Včera nám poslali oranžové Expo2020
Naštěstí to stihl Petr zdokumentovat. To nebyla jediná zábava dne. Ta nastala večer. V 19:02 vypadly všechny čtečky na ID karty u služebních vstupů na letiště. Čili jsme nemohli třeba vyjít z gate do letadla. Kdo byl venku na ploše, nemohl dovnitř. Cestující pasová kontrola pouštěla do tranzitu, ale zaměstnance ne, páč ti musí přes služební vchody. Ty ale nefungovaly, mostaři nemohli přistavovat choboty k letadlům, protože se tam nedostali. Celé to trvalo někdy do 20:30, kdy se to rozběhlo. Takový cirkus jsme na letišti dlouho nezažili. 


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš

2) Boeing 747-8 VIP na prodej
Je použitý, po královské rodině z jedné nejmenované země na Středním východě. Registrace je VQ-BSK, letadlo bylo vyrobeno v roce 2012. Nalétáno má 403 hodin, čili skoro nové. Úprava je pro 76 cestujících a 18 členů posádky. Cena nebyla zveřejněna, ale postup pro nákup letadla je takový, že se kontaktuje švýcarský letecký broker, přes kterého se udělá nabídka. Kdyby měl někdo zájem, jeho číslo je: +41 58 310 32 58 a jmenuje se Mohamad Badran.


Foto: Controller.com - aircraft listing


Foto: Controller.com - aircraft listing


Foto: Controller.com - aircraft listing


Foto: Controller.com - aircraft listing


Foto: Controller.com - aircraft listing


Foto: Controller.com - aircraft listing


20. 8. 2018
1) Zelené Expo2020 v Praze
O sobotě náš navštívil Airbus A380 (A6-EOK) v zeleném zbarvení Expo2020. Původně bylo psané oranžové, ale v noci to vyměnili. Aspoň, že za zelené. My byli o víkendu pryč, ale Petr to jistil.


 Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš

2) Konec posledního komerčně létajícího Ilouška 62?
Na leteckých diskusních fórech se objevily fotky posledního Iljušinu 62 na letišti v súdánském Khartoumu, kde se nachází mimo dráhu. Letadlo provozuje běloruská společnost Rada Airlines a nosí registrace EW-450TR. Podle dostupných informací letadlo letělo z Caira a nikdo nebyl při vyjetí z dráhy zraněn (na palubě bylo 6 členů posádky, 2 technici a 1 cargo master), nicméně to může znamenat, že už nikdy nevzlétne.


Foto: Pprune.com


Foto: Pprune.com

3) Víkend u Adámka na chatě byl jako vždy perfektní
Nikde si neodpočinu a nevypnu od ruchu letiště tak, jako při těchto už pravidelných seancích. Ne, že by jsme se tam o letišti nebavili, naopak.


JZD Hoštice.


Nerejpej se v tom a jez!


Tak na Blaženku!


Miluna a Blažena.


Zneužití tukana.


Popojedem.


Tak zase za rok.


18. 8. 2018
1) Boeing 737-800 Xiamen Air vyjel po přistání v Manile v pátek z dráhy
Šlo o letoun registrace B-5498 letící na lice MF 8667 z Xiamenu do Manily. Naštěstí se nikomu nic nestalo, ale letadlo a záchranné práce zablokovaly dráhu po celý pátek. Docházelo tak ke zpožděním a divertům.


Hlavně, že se nikomu nic nestalo.

2) Biman Bangladesh předvedly interiér svého Boeingu 787
Hezké to mají. Tak snad jim to tak hezké dlouho vydrží.


Foto: Biman Bangladesh


Foto: Biman Bangladesh


Foto: Biman Bangladesh


Foto: Biman Bangladesh


Foto: Biman Bangladesh


Foto: Biman Bangladesh


Foto: Biman Bangladesh


Foto: Biman Bangladesh


Foto: Biman Bangladesh


Foto: Biman Bangladesh

3) Společnost Nordavia pozvala spottery na spotting
Konkrétně na letiště Pulkovo v Petrohradě. Spotteři se měli možnost setkat s posádkou a letiště dokonce spotterskou událost vysílalo živě.


Foto: Nordavia


Foto: Nordavia


Foto: Nordavia


Foto: Nordavia

4) Aerolinka Rossiya poprvé přistoupí k zaměstnávání zahraničních pilotů
V Rusku moc cizinců jako piloti nelétá. Mají to regulované zákony, ale ty nyní trochu povolují, protože mají letců nedostatek. Nejvíce cizinců zaměstnává Aeroflot (dvacet a jsou mezi nimi Češi), S7 a UTAir mají po jednom. Nyní se tedy připojí i Rossiya. Více info TADY.Já být pilotem a hledat práci, tak tam jdu hned.

5) Pro nadšence do kosmonautiky se chystá zajímavá akce
Je to až v listopadu, ale zapsat do diáře si to můžeme už teď, že.


Já už to zapsáno mám

компания «Россия» впервые начала набор иностранных пилотов
Авиакомпания «Россия» впервые в своей истории начала набор иностранных командиров воздушных судов. Эти вакансии могут заинтересовать в первую очередь специалистов из СНГ, считает эксперт

Подробнее на РБК:
https://www.rbc.ru/business/16/08/2018/5b752f7e9a79473d3dd96e7d
Авиакомпания «Россия» впервые начала набор иностранных пилотов
Авиакомпания «Россия» впервые в своей истории начала набор иностранных командиров воздушных судов. Эти вакансии могут заинтересовать в первую очередь специалистов из СНГ, считает эксперт

Подробнее на РБК:
https://www.rbc.ru/business/16/08/2018/5b752f7e9a79473d3dd96e7d
Авиакомпания «Россия» впервые начала набор иностранных пилотов
Авиакомпания «Россия» впервые в своей истории начала набор иностранных командиров воздушных судов. Эти вакансии могут заинтересовать в первую очередь специалистов из СНГ, считает эксперт

Подробнее на РБК:
https://www.rbc.ru/business/16/08/2018/5b752f7e9a79473d3dd96e7d

6) Hezký víkend všem.
My jedeme k Adámkovi na chatu. Má tam vedle maštale bazén s klimatizací a to se bude hodit!


17. 8. 2018
Žádný update dnes nebude.
Nemám vůbec čas. Sorry jako.


16. 8. 2018
1) Akce Belavia na letenky za 50 EUR
Prodej dnes od půlnoci do půlnoci běloruského času, čili 16. srpna do 23:00 našeho. VŠECHNY (s výjimkou Bejrútu) zpáteční letenky z Minsku a vice versa za 50 EUR plus letištní taxy, prolet od 1. října do 20. prosince. Tak to je fér.Podmínky speciálního tarifu

2) Nové vnitrostátní spojení v Kazachstánu v roce 2019
Jedná se o město Bayanaul, které je nově po rekonstrukci připraveno obnovit provoz. Nyní potřebuji vyřídit nějaké papírování a nabrat zaměstnance. Vláda poskytne dvě malá letadla (mělo by jít údajně o L410), která budou létat z Bayanaulu do Astany, Karagandy a Pavlodaru. Letiště také bude moci přijímat neplánované chartety z Almaty a Shymkentu, o jejichž práva na provoz už bylo požádáno. Letenky na pravidelné linky nebudou drahé, protože budou dotovány z vládní kasy, cena má být 8000 - 10 000 KZT (628 Kč). Za vyhlídkový let vynikající cena, snad to bude prodejné i pro cizince. 


Foto: pavlodar.gov.kz

3) Letiště v Omsku uspořádalo výstavu spotterských fotografií
Za účasti ředitele letiště pana Sergeje Zeljuli a vedoucí oddělení vnitřní komunikace Galiny Gavriš. Zapojily se do toho i letecké společnosti, které do Omsku létají a ty poskytly ceny v podobě propagačních předmětů pro autory nejlepších fotografií. Hezký nápad.


Foto: Omsk Spotting Club


Foto: Omsk Spotting Club


Foto: Omsk Spotting Club


Foto: Omsk Spotting Club

4) Na Baikonuru už chystají start Soyuzu MS-10
Ten poletí 11. října a poveze na ISS výjimečně jen dva kosmonauty, Rusa a Američana. Páč na jaře poletí Emiráťan, ale jen na pár dní, tak aby jich tam nebylo pak moc najednou.


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


15. 8. 2018
1) Dnes slavím 22 let práce na letišti
 Happy Birthday to me!


S Concordem na ploše v roce 1996.

2) Novinky z lakovny v Manchesteru
Tam to musí být pro spottery mega-zajímavé místo.


První Airbus A340-600 Lufthansy v novém livery. Foto: https://www.facebook.com/AlphaFive-866888836681682/


První Airbus A340-600 Lufthansy v novém livery. Foto: https://www.facebook.com/AlphaFive-866888836681682/


Privátní Boeing 737-800 BBJ, registrace 9M-III, patřící Sultánovi malajského státu Johor. Foto: https://www.facebook.com/AlphaFive-866888836681682/


Foto: https://www.facebook.com/AlphaFive-866888836681682/


Rumunský dopravce Cobrex s Boeingem 737-300. Foto: https://www.facebook.com/AlphaFive-866888836681682/

3) Historický okamžik pro Malaysia Airlines
FO Wang Wen Chien je jednou z prvních ženských pilotek ve společnosti. Na inaugurační let s cestujícími se vydala do Nanjingu.


 Zmáčkni ENTER a jeď dál! Foto: Malaysia Airlines


Foto: Malaysia Airlines


Hodně štěstí! Foto: Malaysia Airlines

4) Poslední díl z naší cesty na Baikonur
Moje sedmidílná série z cesty na Baikonur je u konce. Stálo mě to desítky hodin práce, ale mám radost, že to mám takto navždy zdokumentované. Poslední díl TADY.


14. 8. 2018
1) Corendon Airlines zahájily lety do Friedrichshafenu
Jedná se o sezónní chartery, vozící německé turisty na dovolenou na tureckou riviéru do Antalye. Na příští léto se chystají dva lety týdně.


Foto: Bodensee Airport Friedrichshafen


Foto: Bodensee Airport Friedrichshafen

2) Kosmicko-železniční okénko
Roscosmos oznámil, že jeho generální ředitel Dmitrij Rogozin se plánuje poprvé sejít s ředitelem NASA Jimem Bridenstinem a to v říjnu 2018 na kosmodromu Baikonur, během startu Soyuzu MS-10.
A když jsme u toho Baikonuru. Vím, že to tu čtou i ti, koho zajímá železniční doprava. Narazila jsem na to, že se kdysi řešilo to, jestli na Baikonuru náhodou nejezdí české lokomotivy, zvané Čmelák. Vyšly o tom dva zajímavé články. Jeden na webu Honzíkovy vláčky ZDE a z něj vyšel upravený článek na Technetu TADY. Zatím tedy odpověď není známa. Já před pár dny narazila na trip reporty ruského bloggera, který byl na startu Soyuzu MS-09 jako my, ale s cestovní kanceláří. Vydal pěti dílnou sadu reportů, viz níže. V jednom z nich uvádí odkaz na ruské železniční fórum, které se zabývá lokomotivami, které na Baikonuru jezdí, včetně toho typu TEM, o kterém se píše v článcích. Jsou tam popsaná i specifika různých typů, které byly nějak upraveny. Bohužel rusky, ale jestli to někoho opravdu zajímá, tak si to snad nějak přelouská. Odkaz na ono fórum, včetně fotek, je TADY. Jsou tam i plánky železničních okruhů kolem jednotlivých startovacích ploch a je to moc zajímavé.
Reporty od Iljy Burjanovského:
1. část - O tom, jak se tam snažil dostat, příjezd na Baikonur - ZDE
2. část - Město Baikonur - ZDE
3. část - Muzea na Baikonuru - ZDE
4. část - Kosmodrom Baikonur - ZDE
5. část - Start Soyuzu MS-09 - ZDE
Je to jen rusky, ale pán to dělá podobnou formou jako já, takže obrázky vypoví často více než slova a ruština není potřeba. Co mě ale v jeho reportech zaujalo, je informace z první části, kde popisuje, jak zvažoval, jakým způsobem se tam dostat. Popisuje možnosti, které jsou a nakonec se rozhodne pro cestovku, ale se zvýhodněným programem. Při té příležitosti tam zmiňuje možnost, zajištění vstupu do města Baikonur za 1000 RUB. Dělat to má tato společnost: http://baikonur-city.space/. Nezařizují vstup na kosmodrom, ale pokud by se chtěl někdo podívat jenom do města, tak je to zajímavá možnost. 


Železnice Baikonuru.

3) Měli jsme po delší době ovoce.


13. 8. 2018
1) Na pražském letišti se v neděli na toaletách oběsil pán
Ke smutné události došlo včera. Více mi není známo, jen to, že na toaletách ve veřejné části za pizzerií na Terminálu 1 (tam, kde pobodala kdysi letištní bezdomovkyně policistu) se oběsil pán, který měl ukrajinské doklady. Jestli měl někam letět nebo na letiště přijel z jiného důvodu a pak se rozhodl pro tento čin, se k nám nedoneslo. Chudák pán :-(

**********

2) Švédka žijící v Británii měla být údajně zadržena v Dubaji kvůli skleničce vína vypité v letadle
Aspoň takto to paní Ellie Holman prezentovala v médiích. Prý přiletěla 13. července se svou dcerou Bibi do do Dubaje, ale měla neplatná víza. Imigrační úředník jí sdělil, že se bude muset vrátit zpět do Británie. To paní ale odmítla z důvodu, že její malá dcera nemůže letět opět tak dlouhou dobu zpátky. Úředník se jí následně zeptal, jestli v letadle něco pila. Ona řekla že ano, že měla skleničku vína k jídlu. Za což jí následně zatkli a i s její čtyřletou dcerou umístili do smradlavé cely, kde musela prosit i o vodu, na tři dny. Paní tedy přiznala, že si úředníka natáčela na telefon, protože chtěla mít důkaz o tom, že se k ní choval arogantně.
Samozřejmě, takový bulvární titulek vyvolal velký zájem a příběh této paní se začal šířit světem ve stylu "Britská matka zadržena v Dubaji, kvůli vypité skleničce vína, podané personálem Emirates". Jenže, v Dubaji nejsou úplně hloupí a tak zveřejnili svou verzi, toho, co se stalo. Paní Holman skutečně přiletěla do Dubaje se švédským pasem. Ale ten byl propadlý od 10. června. Když se začala řešit možná deportace zpět do Británie, paní vytáhla íránský pas a dožadovala se udělení 96 hodinových tranzitních víz, o která si Íránci mohou požádat. Jenže za podmínky, že si to koupí na dubajském letišti v balíčku s hotelem. Paní Holman prý ale začala být verbálně agresivní proto, že by musela za tyto služby (víza + hotel + překnihování letenky) platit. A během hádky s imigračním vytáhla mobil a začala si ho natáčet. Věřím, že se jí v tuto chvíli zeptal, jestli něco pila, protože to zdravě uvažujícího člověka vůbec nenapadne. Takže jí následně opravdu zatkli. Na letišti ji drželi v cele méně než 24 hodin. Poté si pro dceru Bibi přiletěl z Británie její otec, který ji z Emirátů odvezl. Paní pak zůstala v Dubaji u přátel až do včerejška a čekala na to, co s ní bude. Měla jsem možnost ověřit si, že tato verze je opravdu ta, jak se to stalo. Paní se před pár dny rozhodla, pustit svůj příběh do světa, ale trošku si to celé upravila po svém. 
Zřejmě díky medializaci případu prý dostala povolení odletět ze země přímo od Sheika Mohammeda. A tak odletěla, ale všichni se dozvěděli, jak prvotně médiím lhala.    Úplně tu scénu vidím, jak probíhala. Chudák imigrační úředník.

3) Saudsko - kanadský diplomatický konflikt - Saudia přerušuje lety do Kanady
Mezi Kanadou a Saudskou Arábií to vře. Ode dneška by měly Saudi Arabian Airlines zastavit lety do Toronta. Jde o spory ohledně lidských práv, ženských práv a svobody vyjadřování. Začalo se to vyostřovat poté, co Rijád vyhostil kanadského velvyslance a zmrazil nějaké rozjeté obchodní transakce. Tomu předcházelo to, že kanadský ministr zahraničí vyjádřil přes Twitter obavy o uvězněné politické aktivisty v Saudské Arábii. Následně zveřejnil saudský ověřený účet (čili oficiální účet, spravovaný saudskou neziskovou organizací na podporu mládeže)  příspěvek, na kterém letadlo Air Canada míří na CN Tower s textem: Strkání nosu do něčeho, do čeho nikomu nic není. A údajné arabské přísloví ve smyslu: Kdo se stará o to, co se ho netýká, najde něco, co ho nepotěší. Tento příspěvek začali lidé reportovat kanadské policii. Na sociálních sítích se to totiž rozšířilo velmi rychle s poukázáním na to, že 15 z 19 únosců z 11. září 2001 bylo právě ze Saudské Arábie. Příspěvek byl následně stažen (a stejně tak celý účet s 350 000 odběrateli) a prý se jeho správci omluvili s vysvětlením, že letadlo mělo symbolizovat to, že veze vyhoštěného diplomata domů do Kanady. Tak určitě.
Kvůli těmto třenicím se Saudia rozhodla zastavit lety do Kanady. Problém nastává pro cca 7 000 saudských studentů, kteří v Kanadě studují. Saudská Arábie zvažuje jejich evakuaci ze země. Kanadských studentů v Saudské Arábii asi moc nebude.


Velvyslanec letí domů.

4) Zaměstnanec British Airways obvinil společnost ze sexismu
Aby těch absurdit nebylo málo, máme tady další. Pán jménem Sid Ouared obvinil manažery British Airways, že po něm vyžadovali, aby si ustřihl svůj drdůlek. Bývalému zaměstnanci odbavení na letišti Heathrow řekli, že prý vypadá jako dívka. Cítí se diskriminován, protože dívky drdol mít mohou a muži ne. Manuál na uniformy BA mužům povoluje pouze culík s dredy, jinou formu sepnutí vlasů nezná. Pán ale dredy nemá a chce si česat drdůlek. Dostal prý na výběr, buď se ostříhej, dej si na hlavu turban jako Sikh nebo si udělej dredy a ty si dej do culíku. Ale on nechce, on chce drdůlek. Pánovi dočasně přerušili výkon práce, než se to vyřeší. A to tam pracoval jen dva týdny. Chytla se toho média, takový sexismus je pěkné téma a začali se k tomu vyjadřovat odborníci. Například Emma O´Leary, expert na pracovní právno ve společnosti ELAS: "Dress code musí být rovný, jak pro muže, tak pro ženy. Společnost musí případně odůvodnit, proč muž nemůže mít vlasy do drdolu a žena ano".
Svět se v prach obrací. Jsem zvědavá, kdy se objeví první muž, dožadující se nošení sukně, aby nebyl diskriminován.


Foto: Jenny Goodall/Daily Mail

5) Malaysia Airlines oslavila 111 nových cabin crew a pilotů
Tyto ceremoniály jsou moc pěkné. Hrdě upozornili na své první ženské pilotky: kapitánku Pearl Wendy Mak, FO Wen Chien Wang a kadetku Foo Hooi Wen. Není to sexistické, vyzdvihovat jen ženy? Nemůžou se muži cítit diskriminováni a opomenuti? Opatrně s tím.Foto: Malaysia Airlines

6) Zajímavá letecká událost při 100. výročí republiky
Pořádá ji Aviatické sdružení Bohemia a konat se začne 29. srpna 2018 na letišti Kbely.


11. 8. 2018
1) Ukrajinsko-ruský blogger Alex Cheban v ČSA
Konkrétně letěl z Kyjeva do Prahy a v kokpitu. Uveřejnil z této akce velmi povedené fotky. Jako vždycky. Celý jeho report ZDE.


 Foto: Alex Cheban (https://alexcheban.livejournal.com/)


Foto: Alex Cheban (https://alexcheban.livejournal.com/)


Foto: Alex Cheban (https://alexcheban.livejournal.com/)


Foto: Alex Cheban (https://alexcheban.livejournal.com/)

2) Letiště Simferopol oslavilo letošního 3. miliontého cestujícího
Stala se jí Julia Kosmakova, letící z Kalugy společností Rusline. Dostala od této společnosti letenku a nějaké propagační předměty.


Foto: Rusline


Foto: Rusline


Foto: Rusline

3) Ukraine Internatinal Airlines budou létat do Dominikánské republiky
Půjde o pravidelné desetidenní chartery z Kyjeva, na které je možné zakoupit letenky. Cena je 27 100 hřiven za zpáteční v economy. Operovat tyto lety bude Boeing 767-300ER od 25. října 2018. Letenky je možné koupit pouze přes web Ukraine International.


Foto: Ukraine Internatinal Airlines

4) HR okénko
Air Arabia hledá Commercial Managera v Praze. Více info ZDE.Hainan Airlines hledají Airport Duty Managera. Více informací ZDE.Ta preferovaná znalost čínštiny je dost limitující.

5) Cestovatelská seznamka
Téměř neustále se opakující dotazy na to, jak může někdo někde zadarmo zaparkovat. Proč nechce nikdo za nic platit? Chápu nějaké studenty-baťůžkáře, co nemají peníze a jedou stopem a spí někde ve stanu. Ale lidi, kteří si koupí letecký zájezd na 2 týdny, mají auto aby tam s ním dojeli, hledají jak obejít zaplacení 100 EUR za hlídané parkování. Ne že na to nemají, ale jim se to dávat nechce. Takhle se do té Evropy nedostaneme. 

6) Hezký víkend všem.


10. 8. 2018
1) Emirates představily novinky pro First class
Jde o produkty, které společnost připravila ve spolupráci se známými značkami Byredo skincare, Bowers & Wilkins a Bvlgari. Ty zpříjemní cestujícím zážitek na letu.


Bvlgari First class set pro ženy. Foto: Emirates


Bvlgari First class set pro muže. Foto: Emirates


Byredo set pro cestující ve First class. Foto: Emirates


Bowers & Wilkins protihluková sluchátka pro cestující First class. Foto: Emirates

2) ČSA slavily 80 let linky do Budapešti
Při té příležitosti se krájel dort.


 Foto: ČSA


Foto: ČSA

3) Sichuan Airlines dostaly první Airbus A350
Uvítací ceremonie proběhla na letišti Shuangliu International Airport.


Foto: Sichuan Airlines


Foto: Sichuan Airlines


Foto: Sichuan Airlines


Foto: Sichuan Airlines


Foto: Sichuan Airlines


Foto: Sichuan Airlines

4) Uzbekistan Airways zahájí lety do Vladivostoku
Konkrétně Taškent - Vladivostok. Lety budou operovat od 15. září 1x týdně. Doufám, že se mi jednou podaří, letět s nimi dálkovou linku. 


Foto: Uzbekistan Airways


9. 8. 2018
1) Přílet padlých vojáků z Afghánistánu


Odlet z Kábulu. Foto: Armáda ČR


Odlet z Kábulu. Foto: Armáda ČR


Odlet z Kábulu. Foto: Armáda ČR


Odlet z Kábulu. Foto: Armáda ČR


Přílet domů. Foto: LKPR Live


Foto: PRG: airside


Foto: Armáda ČR


Foto: Armáda ČRMoc hezké gesto udělalo na Facebooku Řízení letového provozu.

2) Somon Air zahájily lety z Dušanbe do Buchary
Tádžická soukromá společnost nabízí nově cestujícím jednou týdně spojení mezi tádžickým hlavním městem a uzbeckou Bucharou (a tam my jsme byli!). Každé pondělí bude létat Boeing 737, doba letu je 60 minut. Došlo i k obnovení letů Dušanbe - Taškent, které operují vždy v pátek. 


Foto: Somon Air


Foto: Somon Air


Foto: Somon Air


Foto: Somon Air


Foto: Somon Air


Foto: Somon Air


Foto: Somon Air


Foto: Somon Air


Foto: Somon Air


Foto: Somon Air


Foto: Somon Air


Foto: Somon Air


Lapjoška! Foto: Somon Air


8. 8. 2018
1) (Asi) poslední nová západní letadla dodaná do Íránu
Doslova za 5 minut dvanáct byla přeletěna nová letadla z Toulouse do Teheránu pro Iran Air. Celkem pět kusů ATR 72-600 stihlo přistát v Teheránu ještě před započetím nového embarga, které začalo platit 6. srpna. Smutné. 


Zřejmě to naplánovali tak, aby stihli letadla předat před začátkem embarga.

2) Sichuan Airlines představily 7. generaci svých uniforem
Ta má představovat novou mezinárodní image společnosti. Oficiální představení proběhlo 31. července 2018. No, za mě teda ni moc, i když mám červenou moc ráda. Ale tohle je příliš.


Foto: Sichuan Airlines


Foto: Sichuan Airlines


Foto: Sichuan Airlines


Foto: Sichuan Airlines


Foto: Sichuan Airlines

3) Při práci na našem uniformovém projektu, se dostávám k opravdu zajímavým věcem
Například k předpisu na nošení uniforem leteckého personálu ČSA z roku 1957. Tehdy tato agenda spadala dokonce pod Ministerstvo dopravy! Zajímavé je, že v něm bylo zahrnuto i zdravení, respektive, kdo koho zdraví první a jak.


7. 8. 2018
1) Včera opět dorazila zvířátka
Tedy přesněji Airbus A380 v livery United for Wildlife.


Foto: Petr Juriš

2) Bratislava dostane nové spojení s Lvovem
Letiště Bratislava dostane další nové spojení, tam se to pěkně rozjíždí poslední dobou. Od 30. října začne létat na lince do Lvova Wizzair. Gratulace slovenským kolegům.


Zdroj: Letisko Bratislava

3) Vyhlídkový let Túčínkem 134 Kosmos
V Rusku si spotteři o víkendu zorganizovali vyhlídkový let Túčínkem. Jejich dokonalému organizátorovi Sergeji Martirosyanovi se podařilo spojit vyhlídkový let s foto-exkurzí s Tu-144 na letišti Žukovskij. Marina Lystseva to jako vždy výborně zdokumentovala. Měli to moc krásné. Mariny fotky ZDE.


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)

4) Romantika na konec
Na letišti Mineralnye Vody došlo k žádosti o ruku. Anastasija Noviková přiletěla na trase Nice - Moskva - Mineralnye Vody. V cílové destinaci ji čekalo překvapení. Její přítel Roman Tretjakov, zaměstnanec letiště, ji požádal přímo pod letadlem o ruku. Řekla prý ANO.


Foto: Letiště Mineralnye Vody


6. 8. 2018
1) Ostrava !!!
O víkendu jsme slavili Milanovo a Martinovo narozeniny. Skončili jsme samozřejmě na Stodolní.


Účast byla hojná.


Zuzka je in, protože má proužkované košilové šaty, což je letošní letní must-have.  A to to prý koupila a ani nevěděla, že kdyby je neměla, tak je úplně out.


Stodolní.

2) Air Arabia zahájí lety do ze Sharjah do Prahy
Lety budou operovány 5x týdně, inaugurační let proběhne 11. prosince.


Foto: Air Arabia

3) Fly Bosnia nedostala certifikát AOC
A ani ho prý nedostane, dokud nenapraví nedostatky, které úřad pro civilní letectví Bosny a Hercegoviny našel. Společnost, která je saudsko-bosenský projektem, měla začít létat mezi Sarajevem a Rijádem v červnu, poté bylo zahájení provozu odloženo na srpen. Už v květnu 2018 dokončilo výcvik na cabin crew deset žen a pět mužů. Při ukončení kurzu a vydání certifikátů proběhla v Sarajevu dokonce slavnostní ceremonie.
Tento projekt se tak zřejmě zařadí mezi další, které skončily podobně. Konkrétně: Společnost Bosnian Wand Airlines (irácký projekt z roku 2015), která plánovala lety ze Sarajeva do Stockholmu, Amsterdamu, Frankfurtu, Malmo a Atén. Aerolinka fungovala měsíc. Dále pak: FlyBosnia, Dalmatian, Air Croatia, Centavia, Air Maxi, Sea Air, Libertas Air, AWEX, Sea Air, Limitless Airlines.


Logo chystané společnosti.

4) Letiště Vladivostok přivítalo nového dopravce
Je jím společnost Air Busan, která zahájila lety z Pusanu. Je to už třetí dopravce z Jižní Koreji, který do Vladivostoku letos začal létat.


Foto: Andrej Efimkin


Foto: Andrej Efimkin


Foto: Andrej Efimkin


Foto: Air Busan


4. 8. 2018
1) Nouzová evakuace letadla ČSA v Helsinkách
V pátek došlo k nouzové evakuaci Airbusu A319 na lince OK481 z Helsinek do Prahy. Důvodem byl kouř v kabině letadla. Proto se kapitán rozhodl pro jistotu letadlo evakuovat. Better save and late than never.


Foto: Twitter

2) Kish Air zahajují lety Larestan - Dubai
Inaugurační let se bude konat 13. srpna 2018. Tuto trasu už létá flydubai, Kish Air přidá dvě frekvence týdně, celkem tak bude k dispozici 10 letů.


Foto: Kish Air

3) ABS Jet hledají letušku pro bázi v Bratislavě
Výběrové řízení se ale bude konat 7. sprna v Praze. Více informací na webu společnosti ZDE.


 Foto: ABS Jet

4) Nový let z Kazaně do Machačkaly
Na letišti v Kazani se slavilo zahájení letů spojující Tatarstán a Dagestán. Létat budou 2x týdně, v pátky a neděle, provozovatel je společnost UVT Aero. Cena letenky od 5 730 rublů.


Foto: Letiště Kazaň


Foto: Letiště Kazaň


Foto: Letiště Kazaň

5) Letiště v Sinagpuru otevřelo slavnostně nový terminál
Šlo o terminál. č. 4. a otevřen byl 3. srpna 2018.


Foto: Letiště Changi, Singapore

6) Štěpánka nám donesla dort
Když máte v týmu food blogerku (www.tastylife.cz), všichni se mají dobře. Štěpánčiny výtvory jsou luxusní.


Takhle my se máme.

7) Toto parkuje u nás v sousedství
By mě opravdu zajímalo, jaký to má původ a důvod.


3. 8. 2018
1) Dokončila jsem hlavní část trip reportu z Baikonuru
Šestý den, den startu. Pokud jedete na data, tak na to ani neklikejte nebo si vyčerpáte limit na tři měsíce dopředu. Report ZDE.


Byla to nádhera.

2) Beijing Capital Airlines zahájily lety z Hanghzou do Moskvy
Konkrétně na Šeremetěvo. Inaugurační let se konal 31. července. Létat se bude 3x týdně, v úterky, čtvrtky a soboty Airbusem A330-200.


Foto: Letiště Moskva Šeremetěvo


Foto: Letiště Moskva Šeremetěvo


Foto: Letiště Moskva Šeremetěvo


Foto: Letiště Moskva Šeremetěvo


Foto: Letiště Moskva Šeremetěvo


Foto: Letiště Moskva Šeremetěvo

3) Letiště Surkut v Rusku přivítalo miliontého cestujícího v jednom roce
A to už po desáté v historii. Stalo se to 2. srpna. Miliontou cestující se stala paní Tatjana, letící s rodinou letem Utairu do Krasnodaru. Dostala zdarma letenku od Utairu a vstup do salonku od letiště.


Foto: Letiště Surkut


Foto: Letiště Surkut


Jubilejní cestující v salonku. Foto: Letiště Surkut

4)  Hainan Airlines uspořádaly Five Star Night
Při té společnost představila nové produkty pro cestující v Business class.


 Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines

5) Opět jsem se od srdce zasmála
Administrátor FCB stránky slovenské policie má zřejmě smysl pro humor. Mně se to líbí, vždyť je to pravda.


2. 8. 2018
1) Boeing 737-800 letící pro Smart Wings vyjel v Pardubicích z dráhy
Šlo o letadlo americké registrace N624XA, které pro ně letělo v režimu ACMI z Heraklionu. Podle fotografií co se hned začaly šířit, se snad nikomu nic nestalo. Pardubické letiště k tomu vydalo tiskovou zprávu, doplněnou fotkou letadla Travel Service. To má asi paní Dufková radost.


 Hlavně, že se nikomu nic nestalo.

2) Embraer 190 (XA-GAL) Aeromexico Connect havaroval při pokusu o start v Durangu
Šlo o let z Duranga do Mexico City. Na palubě bylo 99 cestujících a 4 členové posádky. Letadlo nevzlétlo, přejelo ranvej a začalo hořet. Ještě před tím se naštěstí posádce podařilo všechny evakuovat. Dva lidé mají vážné zranění, většina je zraněna lehce.


Foto: Twitter

3) Na kosmodromu Vostočnyj byl odhalen monument rakety Sojuz
Stalo se tak 31. července, památník je věnován prvnímu startu z tohoto kosmodromu, který se konal 28. dubna 2016. Památník je vysoký 12 metrů.


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos

4) Info pro členy věrnostního programu Skywards
Tedy hlavně pro ty, kteří hrají golf.


Skywards je věrnostní program pro cestující Emirates, kdyby někdo nevěděl.

5) Problém s parkovištěm na ruzyňském letišti
Od začátku prázdnin došlo ke změně na 15 minutovém parkovišti před terminály, kde se dají vyložit/naložit cestující. Musí se to stihnout za 15 minut, které jsou zdarma. Do konce června to tak fungovalo a bylo to fajn. Jenže kapacita nestačí a tak to Letiště vyřešilo tak, že zkrouhli možnost na jeden vjezd za 24 hodin. Zrovna od července máme večerní frekvenci a já nerada jezdím večer v deset domů sama. Dřív jsem to neřešila, za mlada jsem chodila domů ve tři ráno z diskotéky a klapala podpatky na celé sídliště, ale čím jsem starší, tím víc se bojím.  Proto pro mě jezdí Rosťa autem. Jenže mě do práce i vozí, když má zrovna cestu kolem. No a to teď nejde. Protože nemůže vjet 2x denně na parkoviště, respektive může, ale pak za peníze. Nejlevnější varianta je parking za 60Kč na hodinu. Přijde mi to celkem dost, za to, že mě někdo vyzvedne před halou. Navíc, když to spočítám, kolikrát to je za měsíc, tak je to víc, než platí kolegové za parkování. Ale já parkovat vůbec nechci, chci jen vystoupit a nastoupit.
Poté, co jsem se ozvala vnitřní cestou, dozvěděla jsem se, že prý tedy jde jednou vjet na Terminálu 1 a jednou na Terminálu 2, že se vjezdy nesčítají. Tak to nikdo nevěděl a nebylo to tak vůbec komunikováno, předpokládám, že záměrně, aby toho lidé nevyužívali. Napsala jsem tedy na Facebook Letiště, co mě trápí.


Tohle se může stát jen u nás v Hošticích, to ani v televizi nevymyslíš.


Tohle úplně jasně neříká, že jde vjet za těch 24 hodin jednou na T1 a jednou na T2.

6) Od srpna máme dva nové kolegy
Je to v souvislosti s druhou linkou. Naše staronová Drahá se vrátila od společnosti, na jejíž název nemůžu ani pomyslet, natož ho napsat a Honza přišel od Menzies. Tak teď máme v týmu dva Petry, které rozlišujeme na malý Petr a velký Petr a tři Honzy. Jenda je z obliga, ten na Honzu vůbec neslyší, ale Honzík by mohl. Takže máme nyní i malého a velkého Honzu. Drahá přijde poprvé až dnes, tak se těšíme, ta peče jako zápisné koláč, ale ten dobrej, přípálenej!


Velký Honza vzadu, nový malý Honza vepředu. Už dostal i počítač!


Zápisné v podobě chlebíčků.


A kremrole.


Tak vítej v týmu!


1. 8. 2018
1) Swiss dnes slaví National day ve Švýcarsku
Při té příležitosti ochutnají cestující na vybraných evropských letech speciální švýcarské delikatesy, jako makaróny v alpském stylu nazýváné "rösti" nebo tradiční studený talíř En Guete.


Foto: Swiss

2) Piloti LOTu se zúčastní FAI World Rally Championship na Slovensku
Ta se bude konat po jednadvacáté na slovenském letišti Dubnica (a tam my jsme byli!). Zahajovací ceremonie proběhne 5. srpna.


Zástupci LOTu, kteří se zúčastní. Foto: LOT

3) Na letišti Vnukovo v Moskvě se slavil Mezinárodní den tygra
Ve spolupráci s leteckou společností Rossia, která vypravila jejich "tygrolet" připravilo letiště před odletem tématické kvízy a soutěže k problematice ohrožených tygrů.


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo

4) Zvýhodněné letenky na St. Helenu
Pokud by měl někdo zájem letět na tento ostrov, tak společnost Airlink, která spojení provozuje, zavádí Companion tarify. To znamená zvýhodněnou cenu, pokud letí dva lidé na stejném letu tam i zpět. Nabídka platí pro odlety mezi 4. srpnem a 4. prosincem. Na každém letu je omezený počet míst, prodejných v tomto tarifu. Druhá letenka je nabízena za 584 GBP (16 700 CZK) za zpáteční letenku, bez ohledu na to, za jakou cenu byla koupena letenka první. Ta se dala ještě loni koupit z Johannesburku za nějakých 22 000 CZK. Speciální tarif lze knihovat pouze přes Airlink Head Office v Johannesburgu a ve společnosti Solomon & Company na St. Heleně.


Foto: http://sainthelenaisland.info

 

5) Z cestovatelské seznamky
Jsem se zasmála. 


www.yirina.net