My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net

 


 

 

28. 2. 2019
1) Nový logo jet Etihadu
Na oslavu sportovní události nazvané Special Olympics World Games Abu Dhabi 2019, která proběhne ve dnech 14. až 21. března byl představen Boeing 787 se speciálními polepkami. Jde o letadlo registrace A6-BLG.


Foto: Etihad


Foto: IG Etihad

2) Air Belgium vykonají lety pro LOT Polish Airlines
Ode dneška poletí Air Belgium lety pro LOT a to konkrétně z Varšavy do New Yorku JFK (LO26/LO27). Zatím byla smlouva podepsána na dva měsíce, s možností prodloužení. Business class na náhradním letadle je standardní a cestující asi naštvaní nebudou.
Air Belgium aktuálně létají také pro British Airways z Londýna do Dubaje.


 Já bych radši letěla Airbusem A340 než Dreamlinerem.

3) První let ve funkci kapitána u Nordavie
Pavel Ževak letěl poprvé jako kapitán v úterý 26. února na letu Petrohrad - Archandělsk. Po přistání jeho Boeingu 737 v Archandělsku, byl přivítán vedením společnosti, kolegy a přáteli. Hezká tradice.


Pan kapitán vypadá dojatě. Foto: Nordavia


27. 2. 2019
1) OK-YBA v úterý do Soulu opět neodletěla
Bohužel let OK190 byl zase zrušen a náhradní Airbus A330, který přiletěl vypomoci z Polska a jednu frekvenci do Soulu otočil, se vrátil do Varšavy.


Zdroj: www.prg.aero

2) Parkování na ruzyňském letišti
Včera se začala šířit sociálními sítěmi zábavná fotka z parkingu na letišti.


Jestli to je pravda, tak to se tomu člověku vyplatilo.

3) Hainan Airlines zahájily lety ze Shenzhenu do Dublinu
Budou operovány 2x týdně v pondělky a pátky Boeingem 787.


Foto: HNA Group


Foto: HNA Group

4) Pakistan International Airlines zahájily lety z Peshawaru do Al Ainu
Lety budou provozovány v pátky a neděle Airbusem A320. PIA už do Al Ainu kdysi létala, od roku 1994 do roku 2012, kdy byly lety pro nízkou poptávku ukončeny. Tak snad to nyní dopadne lépe. 


Foto: PIA


Foto: PIA

5) Letiště Moskva Domodědovo uspořádalo akci "obejmi přítele před odletem"
Akce se konala ve spolupráci s nadačním fondem na pomoc zvířatům. Byla určena zejména pro cestující, kteří před letem trpí nervozitou z cesty nebo se bojí cestovat letadlem. Ve druhém patře letiště vznikla zóna, kam mohli cestující přijít a pohladit si pejska. V průběhu roku chystá letiště tuto akci ještě několikrát opakovat.


Foto: Letiště Moskva Domodědovo


Foto: Letiště Moskva Domodědovo


Foto: Letiště Moskva Domodědovo

6) HR - okénko
ABS Jet hledají člověka na pozici Executive Assistant s docela zajímavou pracovní náplní. Více info a možnost se přihlásit TADY.


26. 2. 2019
1) Medical divert Boeingu 777-300ER do Prahy
V pondělí dopoledne jsme dostali informaci, že nám do Prahy za pár desítek minut divertuje let EK35, který mířil z Dubaje do Newcastle. Jeden z cestujících měl zdravotní problém. A tak se vrátil Boeing 777-300ER Emirates do Prahy ještě dříve, než začne létat pravidelně. Naštěstí vše dobře dopadlo a cestující už byl odpoledne mimo ohrožení.


Zdroj: FR24


Už přistává.


Kladno na pozadí.


Ruzyně na pozadí.


Letadlo stálo na cargu.


Po vyložení cestujícího a doprovodu a jejich zavazadel a doplnění paliva, pokračovali do Newcastle. Jen o pár minut se minuli s pravidelnou linkou.


Odlétá.


A pravidelná linka opět v modrém. Foto: Petr Juriš

2) OK-YBA stále není opravená
Ale měla vykonat včera v podvečer z neděle odložený let do Soulu. Proto byla povolána posila - druhý Airbus A330, který létá v Polsku s registrací OK-GBB. Tak to bych docela ráda viděla ten výraz v obličejích Business class cestujících, když do toho letadla nastoupili. Třeba těch, co si to koupili na code-share Koreanu.


To je teda reprezentace. Foto: Petr Juriš


Business třída. Tak to je echt gold. Foto: Šimon Plánička


Jsem se chtěla zeptat, jestli nechcete podepsat smlouvu s naší kanceláří Slunovrat. No, jestli byste nechtěli pronajmout letadlo na léto. Cizincům. Korejcům. Tři čtvrtě vsi už podepsalo!
Economy class. Foto: Šimon Plánička


Hlavní je, aby se tady cítili jako doma. No co, trochu se tu uklidí, zdi vobílíme, nějaký kytky do voken a hotovo!
Economy class. Foto: Šimon Plánička


Taky to stálo! Economy class. Foto: Šimon Plánička


25. 2. 2019
1) V sobotu OK-YBA do Soulu nedoletěla a vrátila se do Prahy
A v neděli ani neodletěla. V sobotu se na cestu vydala, ale u Kazaně to otočili a rozhodli se pro divert do Prahy. Protože byla sobota večer, hodně lidí bylo doma a tak se z toho letu zpět stal v podstatě živý přenos, komentovaný odborníky všeho druhu. Že my všichni píšeme různá moudra na sociální sítě, je už tak nějak standardem, patří to k současné době. Taková událost vyvolá potřebu se vyjádřit i u lidí, kteří to normálně nedělají. Že ale na serveru, který se jakoby zabývá letectvím a který dostal i ocenění za nějaký přínos oboru na zaměstnaneckém plese Řízení letového provozu, vyjde snad ještě dříve, než to přistálo v Praze informace, že piloti nedodrželi předpisy, je dost odvážné. Později se do nich pustili čtenáři a diskutující na Facebooku a tak to smazali.  
V neděli YBA také neodletěla a tak byli cestující z obou letů předěláváni, přes co se dalo.


Sobotní let. Zdroj: FR24


Zdroj: FB (https://www.facebook.com/groups/milujemeletadlacestovani/)


Zdroj: Aeromagazine.cz


Nouzové přistání. Zdroj: HZS Letiště Praha


Zdroj: HZS Letiště Praha


OK-YBA v neděli ráno před hangárem F


OK-YBA v neděli ráno před hangárem F


Fronta cestujících ze zrušeného letu v neděli v půl jedné odpoledne, čekající na předělání přes jinou destinaci.


Korejci jsou ukáznění cestující.


Cestující nedělního večerního letu čekající na odbavení, ale místo toho se dozvěděli, že také nikam nepoletí.

2) Pokus o únos letadla Bimanu
Šlo o let z Dhaky přes Chittagong do Dubaje - BG 147. Únoscem byl prý nějaký Mahadi ve věku 25 let, který měl být psychicky nemocný. Dožadoval se prý rozhovoru s předsedou vlády. Boeing 737-800 registrace S2-AHV přistál v Chittagongu, kde do něj vlítlo komando, které osvobodilo cestující a únosce zadrželi. Ten byl přitom zraněn a později prý zemřel.


Foto: Cestující

3) Dnes bude světu představen nový retro-jet Austrianu
Nové zbarvení dostal Airbus A320 registrace OE-LBO.


Foto: Shirley´s Planespotting

4) Air Serbia se vystavuje
Na turistickém veletrhu, který probíhá v Bělehradě. Hezky to mají udělané. 


Foto: Air Serbia


Foto: Air Serbia


Foto: Air Serbia


Foto: Air Serbia


Foto: Air Serbia


Foto: Air Serbia


Foto: Air Serbia


Foto: Air Serbia


Foto: Air Serbia

5) Statistika provozu Londýna Heathrow
Za rok 2018. To je vždycky zajímavější, když to udělají takto graficky než vydávat nějakou suchou nudnou textovou zprávu s čísly. 


 Zdroj: Letiště Londýn Heathrow

6) Turkish Airlines už předvádí nové uniformy
A to na sportovních utkání, která nějak sponzorují nebo jsou na ně partnerský napojené. Už se těším, až ty uniformy dostanou kolegyně z TK v Praze a prohlédneme si je na živo.  


Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines

7) Milé gesto od cestující s malým dítětem vůči spolucestujícím
Věřím, že když jim rozdala tyto balíčky, tak všichni omluvili to, že je třeba její dítě během letu svým pláčem rušilo. Stalo se to na desetihodinovém letu ze Soulu do San Francisca a paní s infantem měla těchto balíčků připraveno více než 200. V každém byl dopis, špunty do uší a sladkosti.


Foto: FB

8) Slavili jsme v sobotu Věrky narozeniny
Ale bez Věrky, protože ta měla večerní směnu. Ale duchem jsme byli s ní.


Tak na Věrku!


O hladu jsme taky nebyli.


23. 2. 2019
1) Modré Expo2020 dvakrát za sebou v Praze
Ve čtvrtek i v pátek nám poslali do Prahy modrou A380ku.


Dlouho nic a pak dvě za sebou.

2) Boeing 737 MAX uvíznutý v Íránu včera odletěl
V prosinci divertoval do Šírázu po závadě na motoru Boeing 737 MAX společnosti Norwegian. A nastal problém, páč na Írán jsou uvalena embarga a nebylo proto možné nový motor dovézt. Po více než dvou měsících ho tam "nějak" dostali a letadlo odletělo. Nicméně, společnosti to letadlo dost chybělo, protože jim vypadlo na tak dlouho z provozu. Sankce uvalené na Írán pak působily dost kontraproduktivně. Navíc tento případ může do budoucna způsobit, že se letecké společnosti budou snažit vyhnout divertu do Íránu, právě proto, že jsou na něj uvalena tato omezení. Což může úplně hypoteticky vést posádky k tomu, že poletí někam dále a nestihnou včas přistát a ohrozí tím bezpečí cestujících.


Foto: CANNEWS 


Už letí domů. Zdroj: FR24

3) Další retro jet pro British Airways
Společnost pokračuje v celoročních oslavách svých stotin. V pátek oficiálně představili druhý ze tří logojetů. Bude jím retro livery British European Airways (BEA), které dostane Airbus A319, nosící registaci G-EUPJ. Letadlo půjde do lakovny tento víkend a na Heathrow přiletí v březnu. Toto livery bylo k vidění na evropských linkách v letech 1959 - 1968. Na Airbusu A319 zůstane toto zbarvení do příštího roku, kdy letadlo půjde pryč z flotily.
Já se nejvíc těším na to třetí retro livery, které bylo podle mě to nejhezčí, co British Airways měly.


Zdroj: British Airways

4) Mongolian Airlines vykonaly první let do Moskvy Boeingem 737 MAX
Konkrétně na letiště Šeremetěvo. MIAT mají bázi v Ulanbátaru a létají celkem 11 destinací, zejména mezinárodních. Při příležitosti prvního letu MAXe MIATu do Moskvy, proběhl na letišti spotting.


Foto: Letiště Šeremetěvo


Foto: Letiště Šeremetěvo

5) Virgin Atlantic nabídnou "čaj o páté"
Neboli Mile High Tea. Ten je nyní servírován na všech denních letech z Británie v Economy, Premium a Upper Class. Sestavil ho pro ně exklusivně Eric Landlard, kuchařská celebrita ve Spojeném království. V ekonomické třídě dostanou cestující brandovanou Mile High Tea krabičku obsahující nějakou rolku s něčím a sladké pečivo s marmeládou a krémem. V Premium economy dostanou cestující taky rolku, ale s roastbeefem, ovocnou makronku, teplé pečivo s marmeládou a krémem a sklenici Prosecca. V Upper class se mají nejlépe, tam dostanou rolku a falafel a hummus a další dobroty, včetně rolky s lososem (budou mít na výběr z více možností), makronku, pečivo, marmeládu, krém.


Čaj o páté u Virginu. Foto: Virgin Atlantic


Eric Lanlard neboli český Pohlreich. Foto: Virgin Atlantic


Vypadá to chutně. Foto: Virgin Atlantic


Foto: Virgin Atlantic

6) Ruská společnost iFly začala létat chartery z Kazaně na ostrov Haj-Nan
Ten se nachází v jižní Číně a let vedl do města San-ja. Lety bude nyní společnost létat 2x týdně a to v úterky a pátky Airbusem A319 s kapacitou 156 míst.


Foto: iFly

7) Hezký víkend všem.


22. 2. 2019
1) Časopis Téma z minulého týdne
Celý článek k vidění níže.


Zdroj: Téma

2) Letiště České Budějovice se chystá na provoz
Tak to jsem opravdu moc zvědavá, kdo tam bude létat. Já bych jim to moc přála, ale jsem trochu skeptická.


Foto: Letiště České Budějovice

3) Smartwings zahájily lety do Petrohradu
Budou tam teď létat místo ČSA. Tak to bude mít ruská klientela, která je zvyklá na určitou úroveň servisu, "radost". Letiště v Petrohradu ale nového dopravce přivítalo.


Foto: Letiště Petrohrad


Foto: Letiště Petrohrad


Foto: Letiště Petrohrad


Foto: Letiště Petrohrad


Foto: Letiště Petrohrad

4) Ukrajinský low-cost SkyUp zveřejnil updatovaný letový řád na léto 2019
Viz níže. Nějak tam nevidím ty linky do Prahy a Karlových Varů, o kterých některé servery psaly, že byly oznámeny. Oznámeno nebylo zatím nic, jen si společnost požádala a práva a dostala je.


 Zdroj: https://www.routesonline.com/news/38/airlineroute/283035/skyup-airlines-updates-s19-network-expansion/?highlight=skyup

5) Hainan zahájí lety ze Shenzhenu do Dublinu
Operovat je bude Boeing 787 každé pondělí a pátek od 25. února. Hainan už do Dublinu létá z Pekingu a nyní přidá druhou Shenzen.


Zdroj: HNA Group

6) Emirátští kosmonauti se setkali s dubajským korunním princem
Konkrétně s Jeho Výsostí Sheikhem Hamdanem bin Mohammed bin Rashid Al Maktoumem. Ten je současně vedoucím Mohammed bin Rashid Space Centra, což je jako taková emirátská NASA. Jojo, ti kosmonauti budou teď v Emirátech velké celebrity, čím víc se bude start blížit.


Foto: Emirates247.com


Foto: Emirates247.com


Foto: Emirates247.com


21. 2. 2019
1) Travela hledá stevardy/stevardky v Rumunsku, Bulharsku a Litvě
Tady už jim za ty peníze asi nikdo lítat sezónně nechce. Nabízejí bázi v Praze a školení zdarma. Chápu, že pro lidi z těchto zemí to může být atraktivní. Více info ZDE (rumunsky). Ta fotka co použili k náboru, je vtipná.


Zdroj: https://vreausafiustewardesa.ro/smartwings-recruteaza-insotitori-de-bord-bucuresti/ 

2) Air Baltic ukončí provoz Boeingů 737 na podzim 2019
Čili o rok dříve, než se původně plánovalo. Společnost se snaží snížit počet typů letadel ve flotile a na konci roku už by chtěli mít jenom Airbusy A220-300 (ex CS300). Nyní mají ještě šest Boeingů 737-300 z let 1995-1999 a dva Boeingy 737-500 z let 1998-1999. Tři Boeingy 737-500 byly z flotily vyřazeny na konci roku 2018. V roce 2019 dostane Air Baltic osm nových Airbusů A220-300, takže jich budou mít celkem 22 kusů.


Foto: Air Baltic

3) Suparna Airlines dostaly první Boeing 787-9
Společnost bázovaná v Šanghaji (jde o někdejší Yangtze River Express/Airlines) patří do skupiny Hainan Group. S novým Dreamlinerem plánují létat po Asii a dálkové linky do severní Ameriky.


Foto: HNA Group


Foto: HNA Group

4) Kamery v sedačkách Singapore Airlines?
Jeden cestující si všiml, že v sedačce jeho IFE je malá kamerka. Napsal tedy Singapurcům na Twitteru, co to jako má být. Odpověděli mu, že kamery nejsou aktivní a že je ani do budoucna neplánují aktivovat. Ale pokud to není fake, tak tam prostě jsou, že jo. Odpovědi šly z oficiálního účtu Singapore Airlines, takže to asi bude opravdické.


Zdroj: Twitter Vitaly Kamluk (https://twitter.com/vkamluk)

5) Air Italy předvedly svůj Business class produkt
Prezentace se konala na zemi pro zaměstnance z cestovních kanceláří v severní Itálii. Na letišti Miláno Malpensa se podívali do letadla a ochutnali catering pro Business class.


Foto: Air Italy


A nerejpej se v tom a jez! Co by za to děti v Africe daly! Foto: Air Italy


Foto: Air Italy


Tak papkejte, to jsou ty dobrý, připálený! Foto: Air Italy


Zase králík! Foto: Air Italy

6) Pakistan International Airlines plní dětské sny
Ve spolupráci s nadací "Make a wish - Pakistan" zajistili návštěvu simulátoru Boeingu 777 pro děti, které bojují se závažným onemocněním. Děti se podívaly na simulátor a pak do kanceláře ředitele aerolinky.


 Foto: Pakistan International Airlines

7) Nová možnost ubytování na letišti ve Vladivostoku
Nachází se přímo na terminálu ve třetím patře a nabízí cestujícím možnost komfortního čekání na jejich let. Více informací je možné získat na telefonu: +79841537083 nebo na emailu vististay@gmail.com


Foto: Letiště VVO


Foto: Letiště VVO


Foto: Letiště VVO


Foto: Letiště VVO

8) Emirátský kosmonaut poletí na Mezinárodní kosmickou stanici v září 2019
Jeho let se měl uskutečnit už letos na jaře, ale z důvodu toho, že se tak úplně nepovedl start Sojuzu MS-10, došlo k nabourání harmonogramu letů. První emirátský kosmonaut vůbec, Hazza Al Mansouri se přece jen dočká. Letět má v Sojuzu MS-15 dne 25. září 2019, jeho návrat je naplánován na 3. října 2019. To bude v Emirátech slávy! 


Emirátský kosmonaut Hazza Al Mansouri vlevo. Foto: gulfnews.com


20. 2. 2019
1) Cestující na letu Paříž - Los Angeles si na letu udělal pohodlí
Prostě se vysvlékl do trenýrek. Sundal si i ponožky, ale to už je jen taková drobnost. Cestující, která seděla přes uličku na to upozornila posádku a ti ji nabídli, že ji přesadí (a ona by přišla o své sedadlo s větším prostorem pro nohy). Když se ptala na to, proč mu radši neřeknou, aby se oblékl, prý jen pokrčili rameny. Proč si někdo myslí, že se cizí lidí kolem něj chtějí koukat na jeho spodní prádlo?


Foto: Lizzie Thompsom

2) LOT zahájil spojení z Budapešti do Londýna City
LOT využívá děr na trhu tam, kde je domácí dopravci nezaplní. Konkrétně využívají příležitosti v Budapešti. Už dříve začal LOT nabízet spojení mezi Budapeští a New Yorkem a Chicagem. Nyní zahájili linku na londýnské letiště City. Operuje ji Embraer ERJ-190.


Foto: AIRportal.hu


Foto: AIRportal.hu


Foto: AIRportal.hu

3) Letiště Mnichov vyhlášeno nejlepším národním zaměstnavatelem
Hmn, pěkný. Hodně štěstí.
 


Foto: Letiště Mnichov

4) Vyhlášeno letecké vinařství roku 2018
Anketa se jmenuje Cellars in the Sky a slavnostní vyhlášení proběhlo v hotelu Langham v Londýně. Ceny uděluje Business Traveller UK. 


Foto: Business Traveller UK


Foto: Business Traveller UK


Foto: Business Traveller UK


Foto: Business Traveller UK


Foto: Business Traveller UK


Foto: Business Traveller UK


Foto: Business Traveller UK


Foto: Business Traveller UK


19. 2. 2019
1) Výsledek toho, co jsme tvořili s modýlky Expo2020 před pár dny
K vidění ve videu a na fotkách níže. Modýlky nám po natáčení zůstaly, takže to vypadá, že budeme muset rozšířit hangár (přikoupit polici). Něco ale dáme do soutěže na Emirates Prague Fan Page.


Zdroj: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Zdroj: Emirates Instastories

2) Rozhovor s řídícím letového provozu
Další zajímavý rozhovor, tentokrát na serveru Aktuálně.cz. Celý rozhovor ZDE. Nová marketingová manažerka ŘLP začala zřejmě úřadovat. Za mě palec nahoru.


Zdroj: aktualne.cz

3) Václav Fischer reaguje na krach BMI Regional
Tak to jsem na to jeho "příjemné překvapení" velice zvědavá.


Zdroj: FB Air Fischer

4) Letadlo ČSA v barvách Slavie
Nemám k tomu co napsat, než, že je to hrůza, potupa a výsměch pro všechny, kterým na ČSA záleželo a měli ke společnosti hezký vztah. Toho, který za tím vším stojí, vyhodíte dveřmi i oknem a on se vrátí komínem. Myslela jsem si, že horší už to být nemůže, ale spletla jsem se.


Strašná potupa. 


Smutné.

5) První retro jet British Airways dorazil včera do Londýna
U British Airways slaví stotiny s noblesou a na úrovni. Včera přiletěl za obrovského zájmu fanoušků, ale i hrdých Britů první ze tří retro jetů. Vytáhli i retro uniformy. Krásná a důstojná oslava výročí.


Foto: Brian Duxbury


Foto: Glen Eldridge


Foto: British Airways & British Airways Fans


Foto: British Airways & British Airways Fans


Foto: British Airways & British Airways Fans


Foto: British Airways & British Airways Fans

6) Korean Air bude mít speciální polepku k 50. výročí existence
Celkem deset letadel ponese nápis "Beyond 50 Years of Excellence", dva od každého z typů: Airbusu A380-800, Boeingu 787-9, Boeingu 777-300ER, Airbusu A220-300 a zatím nedodaných Boeingů 737-8MAX.


Zdroj: Korean Air

7) Pakistan International Airlines zahájily lety z Faisalabadu do Jeddah
Oficiální ceremonie proběhla před odletem ve Faisalabadu (LYP). Byla samozřejmě dortáž a tak.


Foto: Pakistan International Airlines


Foto: Pakistan International Airlines


Foto: Pakistan International Airlines


18. 2. 2019
1) Internetový pořad TV Seznam přinesl díl o aktuálně nejmladší řídící letového provozu
V necelých 27 minutách je představena sympatická mladá dáma Markéta a to, co (nejen) na věži dělá. Zajímavé a hezky udělané. K vidění ZDE


Se povedlo.

2) BMI Regional zkrachovaly
Společnost, která zajišťovala dotované spojení z Brna do Mnichova, vyhlásila bankrot. Peníze za už zakoupené letenky prý cestujícím vrátí. V Brně se konala o víkendu pietní vzpomínka spotterů na tuto linku.


Foto: BMI Regional


Historické uniformy společnosti (zahrnuty původní British Midland, které létaly do Prahy). Foto: BMI Regional


Pomníček lince Brno - Mnichov na brněnském letišti. Foto: https://www.facebook.com/ProvozBRQ/

3) Turbulence u Deltice
No, to bylo podle videa, které cirkuluje internetem asi dost drsné. Na letu DL 5763 ze Santa Ana do Seattle 13. února, se Embraer ERJ-175 (N613CZ) operovaný Deltou dostal do turbulencí a musel nouzově přistát v Renu. Jeden člen palubního personálu a 3 cestující byli převezeni do nemocnice. Celkem bylo zraněno 7 cestujících. 


Foto: cestující z letu

4) Nová atrakce pro milovníky starých časů
Na newyorském letišti JFK bude v květnu otevřen TWA hotel ve stylu retro. Ceny za ubytování jsou na to, že se bude jednat o módní věc pro letecké nadšence, celkem slušné. V hotelu, který je inspirován TWA Flight Centrem z roku 1962, které se nacházelo zde na letišti JFK, bude 512 pokojů. Raritou bude i jeden z mnoha barů, který bude v letadel Lockheed Constellation nebo Connie. Tak snad se do New Yorku časem opět podívám a v tomto hotelu budu mít možnost přenocovat, aspoň jednu noc.
Ty ceny za pokoje vyvolaly diskuzi, páč jsou dost nízké, na to, že se jedná o takovou raritu a navíc přímo v terminálu letiště JFK. Žádný jiný hotel tam takto není, všechny jsou až kousek vedle. Čímž získal provozovatel obrovskou konkurenční výhodu. Takže se rozjely spekulace, jestli jim nepovolili, ten hotel na tak lukrativním místě postavit jen proto, že to bude ten retro styl a že jinak by tam už dávno stál nějaký hotel Hiltonu nebo podobného řetězce. A že za ty ceny to bude vybookované pořád, že to je zadarmo. Což tedy je. Pokud tedy po pár měsících ty ceny nezvednou, pokud to tedy nemají nějak smluvně omezené. 


Foto: www.twahotel.com


Foto: www.twahotel.com


Foto: www.twahotel.com


Foto: www.twahotel.com


Foto: www.twahotel.com


Foto: www.twahotel.com


Zdroj: www.twahotel.com

5) Lion Air opět mimo ranvej aneb děkujeme, že jste letěli s Lion Air, vaše bezpečí je naší prioritou
Nevím, po kolikáté už to o této společnosti píšu. Tentokrát se to povedlo na letu JT 714 z Jakarty do Supadia (PNK). Na palubě Boeingu 737-800 registrace PK-LPS se nacházelo 182 cestujících a sedm členů posádky.


Foto: Cestující

6) Dnes přiletí do Londýna první Boeing 747-400 v retro livery
Bude to stroj registrace G-BYGC, který je nyní v lakovně v Dublinu. Do Londýna vyletí v 8:30 a na Heathrow přistane v 9:55 místního času. Samozřejmě už "unikla" fotka z lakovny.


Se těším na celkový vzhled.


16. 2. 2019
1) Tip na víkendové čtení
V časopise Téma, který vyšel včera, je zajímavý rozhovor se zajímavým člověkem:-) Časopis vychází každý pátek, čili lze koupit do příštího čtvrtka.


 Zdroj: Téma

2) Včerejší start Airbusu A380 z Prahy
Važte si toho pohledu, protože už ho budeme v Praze vídat asi jen tak dalších 20 let. 


Foto: člověk z bodu 1

3) Nové speciální livery Air Serbia
Dostala ho vlajková "loď" dopravce - Airbus A330-200 registrace YU-ARA. Letoun byl teď měsíc na údržbě v Abu Dhabi a na lince z Bělehradu do New Yorku za něj zaskakoval Airbus A330-200 Etihadu. Vrací se nyní s novým livery "Serbia creates". No to jsem zvědavá, jak to bude vypadat v celku.


Foto: exyuaviation.com

4) Ukrajinský low-cost SkyUp montuje nové sedačky do svých čtyřech Boeingů 737-800
V průběhu února a března je dostane celá flotila letadel. Aktuálně je má jedno letadlo, druhé bude předěláno během pár dní. Sedadla jsou od britské firmy Acro. Jsou tenké a zvětšují prostor pro cestující. V průběhu února dojde k přelakování dalších letadel do barev SkyUp, a to konkrétně Boeingu 737-800 registrace UR-SQA (maluje se v Ostravě).


Foto: SkyUp


Foto: SkyUp

5) Rozehřívání letadla
Na dálném východě ve městě Magadan, kde jsou teploty kolem -40°C, se musí letadla před letem zahřát, podobně jako u nás auta, než jede člověk ráno do práce.


 Foto: Denis Trofimov (Denius_Danno_Sky - Far East Spotting Team)


Foto: Denis Trofimov (Denius_Danno_Sky - Far East Spotting Team)


Foto: Denis Trofimov (Denius_Danno_Sky - Far East Spotting Team)


Foto: Denis Trofimov (Denius_Danno_Sky - Far East Spotting Team)

6) Pátek - bláznů svátek
Nebo můj. Po zavření checkinu mě čekalo překvapení v podobě květiny a vína (hroznového). Pobavil nás cestující, který se dostavil na odlet s platností pasu kratší, než kolik bylo potřeba tam, kam letěl. Kolegyně mu sdělila, že bohužel nemůže letět, protože nesplňuje podmínky pro vstup do cílové destinace. No a pán na to: "No tak to teda ne! Jdu volat panu Vikovi!"    


Taková orchie!


15. 2. 2019
1) Emirates zakoupí Airbusy A330-900neo a A350-900
Celkem 70 kousků, 40x A330 a 30x A350. Oznámeno to bylo na Valentýna a spolu s tím byla zveřejněna informace o ukončení projektu Airbusu A380. No, jedna letecká historická éra skončila.


Airbus A330-900neo. Foto: Emirates


Airbus A350-900. Foto: Emirates

2) Valentýn u British Airways
Valentýn se slavil všude možně, v leteckém světě je to příležitost, jak se za relativně málo peněz hezky zviditelnit a udělat si reklamu. British toto mají dobře zmáklé a vždycky přijdou s něčím líbivým. Tentokrát aerolinka nasadila na let BA 245 z Londýna Heathrow do Buenos Aires  cabin crew, které spolu tvoří páry. Tři páry se seznámili v práci, jeden se právě chystá ke svatbě a jeden se zasnoubil v prosinci.


Taááák, teď se hezky usmívejte! Foto: British Airways


A teď kuk! Zamilovaně se na sebe podívejte! Foto: British Airways


Děkujeme, můžete jí na let. Foto: British Airways

3) Zaměstnanci Air Canady to nemají lehké
Kanada má tuhé zimy, ale letadla musí létat a tak zima-nezima, pracovníci musí do ven. To já bych tedy nedala toto, mají můj obdiv.


Foto: Air Canada


Foto: Air Canada


Foto: Air Canada

4) Air Italy partnerem Toronto Pride 2019
Což je takové ironické, páč Air Italy je více než úzce propojena s tou společností, na jejíž název nemůžu ani pomyslet, natož ho napsat. Já vlastně radši nebudu psát vůbec nic. Co jsem chtěla říci tímto příspěvkem, si čtenáři musí vydedukovat sami.


To je velice zajímavý počin.

5) Valentýn všude možně
Slavilo se u aerolinek i na letištích. Třeba na letišti v Záhřebu nebo u Air Dolomity.


Záhřeb. Foto: Letiště Záhřeb


Záhřeb. Foto: Letiště Záhřeb


Záhřeb. Foto: Letiště Záhřeb


Záhřeb. Foto: Letiště Záhřeb


 Na palubě Air Dolomity. Foto: Air Dolomity

6) Valentýnská večeře při svíčkách
Jen taková domácí rychlovka, pracujeme.


14. 2. 2019
1) Svátek Valentýna u Emirates
Jako každý rok, Emirates slaví svátek zamilovaných. Ve dnech 13. - 15. února se cestující v Business a First class saloncích setkají s vybranými valentýnskými delikatesami, od šampaňského Moet & Chandon Rosé Impérial po výběr dortíků, kávy, čaje a dalších. V letadlech budou k dispozici na vybraných letech také speciální tématická občerstvení a to ve všech cestovních třídách. 


Foto: Emirates


Foto: Emirates

2) Nová korporátní identita Letiště Dubaj (DXB)
Včera byla oficiálně představena nová korporátní identita. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil i Jeho Výsost Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum a Jeho Výsost Sheikh Hamdam bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum a další významní hosté. Nový design má symbolizovat unikátní hodnoty domácí města - Dubaje, pohostinnost, kulturu, otevřenost novým nápadům a spoustu dalšího. Má vytvořit z letiště destinaci samu o sobě.


Foto: Dubai Airports


Foto: Dubai Airports


Zdroj: DXB Media Office

3) Lufthansa se soudí s cestujícím, který neproletěl část letenky
Toto je odvěký problém, že naceňování letenek je leckdy velmi nelogické a přímé lety jsou dražší než lety s přestupem nebo jednosměrná letenka dražší než zpáteční. Ač je to nelogické, stále to tak některé společnosti praktikují. Dochází pak k tomu, že si cestující koupí zpáteční letenku, která je levnější, byť potřebuje letět pouze jedním směrem. Zpáteční cestu ale nezruší a tím vzniká tak zvané no show. Což je řetězová reakce, protože aerolinky překnihovávají lety, protože se s nějakým no show počítá a klidně prodají více míst na určitý let, než je tam fyzicky míst. Občas to vyjde a občas ne.
Aktuální případ od Lufthansy je, že nějaký cestující si koupil letenku Oslo - Frankfurt - Seattle - Frankfurt - Oslo za 657 EUR. Na zpáteční cestě se cestující rozhodl, že nepoletí z Frankfurtu do Osla a místo toho odletěl na předem zakoupenou letenku z Frankfurtu do Berlína. Lufthansa ho za to dala k soudu v Berlíně a požaduje doplatek 2 112 EUR do tarifu Oslo - Frankfurt - Seattle - Frankfurt. Přestože to vypadá jasně a jednoduše, je z toho zapeklitý spor, kdy obě strany jsou přesvědčeny, že jsou v právu. Zajímavé je, že se Lufthansa odhodlala k takovému kroku. Veřejnost bude v 99,99% případů na straně cestujícího, protože to každý bere tím nejjednodušším a nejlogičtějším úhlem pohledu, ve smyslu: "vždyť jim to místo přece zaplatil a to je jeho věc, že neletěl". Tudíž si tím vytvoří negativní emoce ze strany veřejnosti za to, že kvůli takové věci se s cestujícím soudí. PR oddělení Lufthansy z toho musí mít opravdu radost. 
Soud už v prosinci rozhodl, že požadavek Lufthansy zamítá. Rozhodnutí soudu je ZDE, bohužel jen německy. Nicméně, Lufthansa se odvolala. Se divím, že jim to za tu negativní publicitu stojí. Toto se děje docela často u většiny společností. Kdyby to takto řešili s každým, tak na to musí mít obrovská právnická oddělení, zabývající se jen těmito kauzami. Úplně hypoteticky mě napadá, jak by to řešili s někým, kdo ani v místě, kde  společnosti sídlí, nežije? Třeba s nějakým Ahmedem ze Saudské Arábie nebo Sergejem z Ruska? Dali by to k mezinárodnímu soudu? Jako chápu případy, kdy cestující přeskočí nějaký segment a ty následující chce proletět a diví se, že mu to zrušili. Ale u posledního segmentu?


Podle Lufthansy vystoupit v bodě B nelze. 

4) Valentýn na palubách letadel
Japonská ANA bude rozdávat cestujícím v dnešní den, kdy se slaví svátek zamilovaných speciální čokolády.


Foto: All Nippon Airways

5) HR okénko - Řízení letového provozu
Hledá se uklízečka! Někde jsem slyšela, že i na to, aby stal člověk pouhou uklízečkou u ŘLP, je potřeba protekce. Tak teď to může někdo vyzkoušet. Mě uklízení nebaví, takže já to rozhodně testovat nebudu. Co kdyby to s tou protekcí nebyla pravda a já bych tam musela jít pak uklízet.


13. 2. 2019
1) Aktuální přehled speciálních livery Emirates
Udržuje ho neustále aktuální Petr Juriš, kterému za tuto chvályhodnou činnost patří obrovské poděkování. Livery Year of Zayed už se postupně sundává, takže je otázkou maximálně pár týdnů, než bude kompletně dole.


Obrovský dík Petru Jurišovi.

2) Výroba Airbusu A380 opět v ohrožení
Podle informací, které se začaly včera šířit, by mělo být zítra oznámeno ukončení výroby Airbusu A380. Prý už je o tom rozhodnuto a teď se to jen dá vědět ven. Tak to jsem zvědavá. Naše zásoba je zrovna aktuální.


Naše EK flotila. 

3) SkyUp zahájí lety z Charkova do Sharjah
Lety budou v provozu od 2. března do 11. května 2019 Boeingem 737-700, jednou týdně. Po ukončení opravy dráhy na dubajském letišti, by lety měly být přesměrovány do Dubaje. O linkách do České republiky zatím není vidu či slechu.


Foto: SkyUp

4) Air Baltic představily blíže pilotské uniformy
Nedávno předvedli nové uniformy pro cabin crew a malý náhled pilotských uniforem. Z těch nyní ukázali více detailů. Jako na těch pilotských se toho nedá moc vymyslet, vlastně nevím, jestli je vůbec nějaká aerolinka, která by měla nějaké originálnější uniformy pro piloty a pilotky.


Foto: Air Baltic


12. 2. 2019
1) Nová aerolinka v Chorvatsku
Začít má létat v roce 2020 dvěma Embraery E190, následně plánují přidat do flotily Airbus A321, ale ten jen na sezónu. Báze bude v Záhřebu a jméno společnosti má být Smile Air. Létat chtějí po Evropě, do Afriky a na Střední východ.


 Foto: www.exyuaviation.com 

2) Letiště Manas v Bishkeku vylepšilo pokoje pro "matky" s dětmi (pro otce s dětmi to asi neplatí)
Nacházejí se na letišti v části pro vnitrostátní lety po Kyrgyzstánu. Jsou zde místa na spaní, přebalování, mikrovlnná trouba, dřez, automat na pitnou vodu. Tuto službu můžou využít cestující s dětmi do sedmi let a je bezplatná.


 Foto: Letiště Manas


 Foto: Letiště Manas


 Foto: Letiště Manas


 Foto: Letiště Manas

3) Cathay Pacific chtějí zavřít bázi v Torontu
Bázi pro své cabin crew, kteří odsud létají. Pozvali 120 zaměstnanců, kteří mají základnu v Torontu na setkání s vedením. Zde se diskutovalo o jejich budoucím profesním životě. Společnost uvedla, že žádné další báze kromě Toronta zatím uzavírat nehodlá.


Foto: Cathay Pacific

4) HR - Letiště Praha
Tak tohle by mě taky přesně moc bavilo, jen u jiné společnosti. Možnost přihlásit se je TADY.


11. 2. 2019
1) Rozhovor s českým kapitánem u Koreanu
V sobotním magazínu MF Dnes vyšel rozhovor se Slavomírem Piskatým, které létá na Jumbu u Korean Air.


Zdroj: MF Dnes

2) Let Air New Zealand z Aucklandu do Šanghaje se musel vrátit zpět
Nešlo překvapivě o nějakou technickou příčinu nebo nevolnost cestujícího, ale o úřednickou byrokracii. V neděli 10. února po několika hodinách letu se zjistilo, že nemají povolení k přistání v Číně. Let NZ 289, který operoval Boeing 787-9 s 270 cestujícími na palubě, se proto musel otočit a vrátit zpět. To to nevěděli, než vyletěli?


Zdroj: FR24

3) Boeing 777 Pakistan International Airlines uvázl v Oslu
Uvázl zde 6. února, kdy přiletěl na letu PK 752 z Lahore a zjistilo se, že má rozbitý motor. Jde o letadlo registrace AP-BHX. Letadlo se chtěli pokusit opravit místní mechanici v Oslu, ale poté, co si závadu prohlédli, odmítli na opravě pracovat. Prý kvůli těžké sněhové vánici a teplotám hluboko pod nulou. A tak ho tam museli letět zachránit mechanici z Pákistánu. Ti si přivezli svůj vercajk a motor opravili. Cestující byli ze strany PIA prý ubytování v hotelu a odletěli opraveným letadlem 8. února přes Copenhagen zpět do Lahore. Pakistan International Airlines létají do Osla z Lahore přes Copenhagen 1x týdně.


Foto: PIA


Jo, na takové podmínky nejsou asi klucí v Pákistánu zvyklí. Foto: PIA  

4) Naked Reloaded
Už jde do prodeje. Inovovaná paletka legendární "nejkydky" Cena bude 49 USD.


Foto: Urban Decay


9. 2. 2019
1) Tip na víkendové čtení
V sobotním magazínu MF Dnes vyjde rozhovor s českým kapitánem Boeingu 747 u Koreanu.


Zdroj: Idnes

2) Germania se loučila v Berlíně
Poslední lety společnosti po oznámení bankrotu a konce provozu společnosti.


Foto: Letiště Berlín SXF & TXL


Foto: Letiště Berlín SXF & TXL

3) Spatřen první Airbus A320NEO pro Uzbeky
V Hamburku už se dokončuje první Airbus A320 pro Uzbekistan Airways. Hezké, jejich livery se mi líbí.


Foto: Tobias Gudat


Foto: Tobias Gudat

4) Letiště Budapešť oceňovalo obchodní partnery
Na speciálním večeru se předávala ocenění za rok 2018 všem, se kterými spolupracují od aerolinek přes maloobchody, úřady a enviromentální společnosti.


Foto: Letiště BUD

5) Thai Airways nabízí speciální valentýnské menu
Na letech které poletí 14. února (s výjimkou letu TG 226 Phuket - Bangkok) cestující v Business Class dostanou macronku s jahodovou polevou a ovocnou zmrzlinou. Cestující v ekonomické třídě dostanou čokoládový koláček. Na domestic letech pak dostanou méně honosné verze valentýnských sladkostí.


Foto: Thai Airways


Foto: Thai Airways

6) Spotting v Kazani
Letiště v ruské Kazani uspořádalo pro fanoušky letecký spotting. Ti dorazili z Moskvy, Ufy, Čeljabinsku, Jekatěrinburku, Saratova, Permu, Kazaně a další měst...


Foto: Oleg Samoilov

6) Hezký víkend všem.


8. 2. 2019
1) Nová letadla společnosti Severstal vykonala první lety
Během prosince a ledna dostala společnost tři nové Superjety 100. Před pár dny jeden z nich vykonal svůj první let po trase Čerepovec - Moskva SVO - Čerepovec. Dvě letadla budou nyní létat na pravidelných linkách do Moskvy, Petrohradu, Kaliningradu a Uchty, jedno pak bude nasazováno na charterové lety. V létě to budou zejména Soči, Simferopol, Anapa.


Foto: http://vologda-poisk.ru


Foto: http://vologda-poisk.ru


Foto: http://vologda-poisk.ru


Foto: http://vologda-poisk.ru

2) Oslava čínského Nového roku v Petrohradě
Na letišti Pulkovo proběhla ve spolupráci s Hainanem oslava Nového roku. Na cestující čekalo drobné občerstvení a tématický kulturní program. Hainan létá do Petrohradu z Pekingu.


Foto: Letiště Petrohrad

3) Qeshm Air zahájily lety do Muscatu
Lety vedou z ostrova Qeshm do ománské metropole.


 Foto: Oman Airports


Foto: Oman Airports

4) Splněný sen
Před šesti lety snila o práci stevardky u plakátu letušky Aeroflotu. Dnes je na tom plakátu sama.  


Foto: Valeria

5) HR okénko - ABS Jets
ABS Jets hledají dispečera/dispečerku letecké dopravy. Více info ZDE. Pracovní smlouva je na dobu určitou.


7. 2. 2019
1) Emirates hledá posilu pro svou pražskou kancelář
Je to pro kancelář ve městě, ve které jsem v roce 2010 začínala. Kancelář je nyní zavřená pro veřejnost, takže se pracuje v back-officu, což je lepší, než muset 50x za den přerušovat práci, protože do toho někdo přišel. Uzávěrka je 17. února, možnost přihlásit se je TADY.


Zdroj: www.emiratesgroupcareers.com

2) Pilot Etihadu, který vezl papeže
Občas člověk v životě udělá něco, co už mu zůstane navždy přišité jako nálepka. Na letiště občas chodí ten chlapec, co kdysi pohladil Obamu, při jeho návštěvě Prahy. Od té doby se mu neřekne jinak, než "ten co pohladil Obamu". Kapitán Abdulla Obaid od Etihadu už bude navždycky tím "co vezl papeže". Kapitánu Abdullovi je 45 let a je vděčný Etihadu za příležitost, kterou dostal. Létat začal před dvaceti lety u společnosti Gulf Air, nyní je už 13 u Etihadu, kde létá na Boeingu 777 a Boeingu 787. Před letem poskytnul rozhovor pro emirátský The National, ve kterém uvedl, že během letu například nebudou prováděna žádná hlášení a pokud bude chtít posádka cestujícím něco sdělit, udělá to osobně.


Kapitán, který vezl papeže Abdulla Obaid. Foto: Etihad


Piloti papežského letu. Foto: Etihad


Posádka, která vezla papeže. Foto: Etihad

3) Rossiya zlepšila kvalitu palubního občerstvení
Společnost Rossiya představila nová menu, která budou dostupná na pravidelných letech z báze na letišti Petrohrad - Pulkovo. Jídla připravuje společnost Aeromar, která zpracovala 20 variací palubního občerstvení. Jsou mezi nimi asijská, ruská, evropská a další jídla.


Foto: http://www.frequentflyers.ru


Foto: http://www.frequentflyers.ru


Foto: http://www.frequentflyers.ru


Foto: http://www.frequentflyers.ru


Foto: http://www.frequentflyers.ru


Foto: http://www.frequentflyers.ru


Foto: http://www.frequentflyers.ru


Foto: http://www.frequentflyers.ru


Foto: http://www.frequentflyers.ru


Foto: http://www.frequentflyers.ru


Foto: http://www.frequentflyers.ru

4) HR - okénko podruhé
Smartwings hledají Specialistu marketingu a komunikace. Tak to už bylo opravdu načase. Bohužel je to jen na rok, i když s možností prodloužení. Na webu Travely ZDE.


Zdroj: www.travelservice.aero/


6. 2. 2019
1) Papež odletěl ze Spojených arabských emirátů
Vezl ho Dreamliner Etihadu. Ten dostal pro tuto speciální příležitost i papežskou samolepku.


Foto: Etihad Instastories 


Foto: Etihad Facebook/Instagram


Zdroj: FR24

2) Air Fischer shání peníze na rozjezd
Legrace pokračuje. Nicméně, na uvedený mail jsem napsala a dluhopis objednala. Odpověď tentokrát dorazila.Zdroj: http://www.fischervaclav.com/EMISE-dluhopis/


Vážený paní....

3) Turkish Airlines mají nové promo video
Premiéra byla odvysílána v USA během reklam v Super Bowlu, což je nejdražší vysílací čas. Šlo o 30 vteřinovou verzi šestiminutového "filmu". Ten se jmenuje "The Journey". Jedna žena v něm pronásleduje druhou v krásných kulisách Istanbulu a letadel Turkish Airlines. Mně jen trochu nedochází ta pointa příběhu, co tím chtěl jako autor říct, předvést. Jestli to, že Turkish létají do všech koutů světa a předvést produkt nebo je v tom něco jiného? Nemohla jsem se ubránit spíš dojmu, že nějaká stalkerka sleduje svůj milostný objekt, což by ale na Turkish Airlines bylo dost odvážné téma. Navíc ji tam někdo jakoby manadžuje po telefonu, jakože šéf, takže má být asi jako nějaká tajná agentka. Určitě to stálo spoustu peněz, je to krásně natočené a zpracované, tak mi není jasné, proč se tomu nesnažili dát nějaký smyslnější děj a třeba s překvapivou pointou na konci.


Kratší 30 vteřinová upoutávka na delší video.


Krátky "film" Turkish Airlines.  

4) Fly Bosnia vykonaly první charterový let
Před zahájením pravidelných letů, letěl o víkendu Airbus A319 z Banja Luka do Sarajeva. Dostal i speciální zbarvení u příležitosti Evropského olympijského mládežnického festivalu.


Foto: www.exyuaviation.com


Foto: www.exyuaviation.com


Foto: Flybosnia

5) Sova v kokpitu
Objevila se v kokpitu v letadle Jet Airways v Bombaji. Převzali si ji následně hasiči.


Kuk! Černý pasažér.

6) Spotterská soutěž na letišti Moskva Vnukovo
Tu vyhlásili na Nový rok ve spolupráci se společností UTAir. Ta věnovala do soutěže hlavní cenu - zpáteční letenku do kterékoliv destinace v jejich síti. Vítězem se stal Aleksej Mosin, kterému cenu předala vedoucí PR departmentu letiště Maria Sharavina.


Foto: Letiště Moskva Vnukovo


Foto: Letiště Moskva Vnukovo


Foto: Letiště Moskva Vnukovo

7) HR okénko - Letiště Praha
Přesně tato pozice by mě moc bavila, ale u jiné společnosti. Nicméně, někoho by to zaujmout třeba mohlo. Více info TADY.


Na Jobs.cz mají i rozsah mzdy.


5. 2. 2019
1) Emirates se připojily k vítání papeže Františka
Vydaly vítací video, ve kterém slaví "Year of tolerance".


Zdroj: Emirates  

2) Smartwings nabízí lety Praha-Bratislava
A to za "lidovou" cenu, nejlevnější tarify jsou od 7832 Kč. Odlet ve 4:45 ráno, přílet do Bratislavy v 16:40. Ono to totiž má mezipřistání. Na Rhodosu. 


Zdroj: https://book.smartwings.com

3) SCAT Airlines opět zvažují létat do Prahy
Už se několikrát objevily informace o tom, že kazašská společnost SCAT Airlines, chce v rámci nových destinací začít létat i do Prahy. Podle serveru Forbes.kz je tato linka opět "na stole". Na Facebooku českého velvyslanectví v Kazachstánu se objevila informace, že český velvyslanec Rudolf Hykl se sešel se zástupci SCATu a jednali o možnosti zahájení letů do Prahy. 


Jednání se zástupci SCATu. Foto: Velvyslanectví ČR v Kazachstánu.

4) Turkmenistan Airlines nemohou létat do Evropské unie
Agentura EASA (European Aviation Safety Agency) zakázala Turkmenistan Airlines lety, kvůli nedodržování bezpečnostních standardů. V Evropě létají do Londýna, Birminghamu, Paříže a Frankfurtu. Nevím, jestli lety do Paříže a Frankfurtu ještě létají, ale mají je uvedeny v letovém řádu.
Foto: Turkmenistan Airlines

5) Air France předvedly novou podobnu kabiny na dálkové lety v Airbusu A330
Konfigurace letadla je 36 míst v Business, 21 míst v Premium Economy a 167 míst v Economy. Celkem bude předěláno 15 letadlo do roku 2020. Hodnota investice je 140 milionů EUR. První let v "novém" vedl z Paříže CDG do Accry v Ghaně 3. února 2019. Cestující se s tímto typem setkají během aktuálního zimního letového řádu na letech do Accry, Ougadougou a Houstonu. Od letního letového řádu budou přidány Cotonou, Lagos, Niamey, Bengaluru, Delhi, Seattle, Chicago a Dallas.


Business class. Foto: Air France


Business class. Foto: Air France


Business class. Foto: Air France


Business class. Foto: Air France


Premium Economy. Foto: Air France


Premium Economy. Foto: Air France


Premium Economy. Foto: Air France


Economy Class. Foto: Air France


Economy Class. Foto: Air France


Business Class bar. Foto: Air France


Business Class bar. Foto: Air France

6) Zajímavý příběh řeckého pilota, který přežil útok Talibanu
Šlo o událost, při které Taliban v lednu 2018 přepadl mezinárodní hotel v Kábulu, ve kterém bydlely i posádky leteckých společností. Zemřely tam i ukrajinské letušky, psala jsem tehdy o tom. Kapitán Vasileios Vasileiou popsal svůj příběh, který tehdy zažil. Vyšlo to na Idnesu a musím říct, že jsem to přečetla jedním dechem. K přečtení ZDE


Pán je šťastlivec.

7) Video o letišti na Baikonuru
Na oficiálním účtu města Baikonur vydali dokument o místním letišti Krajnyij. Je to rusky, ale jsou tam zajímavé záběry.


Zdroj: oficiální účet města Baikonur

8) Novinky od Essence pro jaro 2019
Jsou to paletky, nazvané podle metropolí Paris, Sydney, Rio a New York. Kosmetiku Essence jsem vždycky spíš přehlížela, ale koupě poslední limitované edice paletky mě překvapila. Paletka je úplně skvělá. Tak jsem zvědavá na tyto, jak budou barvy vypadat v reálu. Takhle podle fotek nic moc extra teda.


Foto: Essence


4. 2. 2019
1) Blogerka Cat & Cook se vrátila v sobotu z pobytu v Dubaji
Opět dokumentovala svou cestu s Emirates na Instastories. Byla z letu doslova nadšená.
Zdroj: IG Cat & Cook

2) Neděle byla o něco divočejší
Napadlo dost sněhu, se kterým se letiště usilovně pralo. Jak podotkl Jan Súra na serveru Zdopravy.cz, tak to letiště celkem nezvládlo na webu a sociálních sítích. Což je pravda. Většinou se o takových situací informuje, udělal to třeba i Dopravní podnik.


První úspěch byl, že to přiletělo do Prahy. Turkish nebo Britská takové štěstí neměly.


Muselo se odhrabat.


Sněhu bylo celkem dost.


Podmínky byly trochu ztížené.


Foto: Venca Konopník

3) Papež na historické návštěvě ve Spojených arabských emirátech
Já na to pánbíčkaření nejsem, ale chápu, že pro hodně lidí to má význam a ve finále i já oceňuji, že lidi vyznávající rozdílná náboženství, se snaží najíst nějaký dialog. Návštěvě papeže se v Emirátech věnuje veliká pozornost, dokonce má i své vlastní logo. Do Abu Dhabi letěl papež Boeingem 777 Alitalie. Zpět poletí Etihadem. Prý to tak funguje, že vždycky na cestě tam letí s domácí společností a zpět s tou, která je z hostitelské země.


Zdroj: FR24

4) British Airways zahájily kampaň ke stému výročí
Jmenuje se BA100. První únorový den bylo zveřejněno video, které oslavuje Britskost. Je to hyperkorektní video, ve kterém účinkují i některé známé celebrity.


Zdroj: British Airways

5) Vánoční charterový let Austrianu do Jižní Ameriky
A ne jen tak do "obyčejné" Jižní Ameriky, ale do nejjižnějšího místa - Ushuaie. Letadlo registrace OE-LPB tam doletělo s mezipřistáním v Rio de Janeiru. Kdo nebo proč tím letěl, nebylo zveřejněno.


Foto: Austrian Airlines


Foto: Austrian Airlines

6) Swiss má nové speciální livery na Airbusu A220-300
To je věnované "Fete des Vignerons 2019" vinařskému festivalu, který proběhne u Ženevského jezera. Design navrhoval Mathias Forbach, který tvořil i předešlé livery, které toto letadlo nosilo. Je to registrace HB-JCA.


Foto: Swiss

7) Air Baltic podporuje Rigu v soutěži o nejlepší evropskou destinaci
To je hezké, když se do propagace města zapojí národní aerolinka, profitovat z toho můžou všichni. Praha ve výběru není, Bratislava ano, kdyby někdo chtěl hlasovat. Anketa ZDE.


Foto: Air Baltic

8) Túčínko v Chudžandu v Tádžikistánu
Mají ho tam umístěné od loňska před letištěm a vypadá, že je pěkně udržované. Tak to má být.


Do Chudžandu bych chtěla.

9) Už se zase něco chystá...
My se nenudíme.


Děti si hrají.

10) Adámek oslavil 10. výročí svého nástupu k ČSA
Tehdy jsem ho na to, že nabírají na check-in, upozornila já (on tedy říká, že jsem ho do toho přímo navezla). Na takové pracovní jubileum jsme se šli vyfotit na místo, kde jsme se kdysi poprvé setkali - nad schody v příletech u tranzitu B. Bylo to na konci prosince 2004. Takže před 14 lety a měsícem. Neuvěřitelné.


Mi to připomnělo scénu z Titanicu. Což vlastně není tak úplně daleko od reality, že.


Všechno nejlepší!


Adámek je srdcař.


A zavíráme. Už brzo.


2. 2. 2019
1) EVA Air uspořádala tiskovou konferenci kvůli problémovému cestujícímu
Jde o pána, který si na letu z Los Angeles do Taipei nechal letuškou vytírat intimní partie a po zveřejnění podrobností je jasné, že se jednalo o odporného úchyla. Před pár dny vyšlo najevo, že tento cestující má s EVA Air zpáteční letenku z Bangkoku na květen 2019. Cabin crew požadovali po managementu, aby dali tohoto cestujícího na black list a znemožnili mu letět. Ten se k tomu ale neměl a stevardky opět využily síly médií. Ta začala bombardovat společnost dotazy, jak se k tomu postaví. Tiskový mluvčí společnosti Ke Chin-cheng řekl, že v zájmu respektování soukromí tohoto cestujícího a vyhnutí se jeho diskriminace, diskutují celou věc s právníky, aby zjistili, jak ochránit členy posádky před jeho chováním. Dvě letušky na něj podali v Taipei trestní oznámení za sexuální obtěžování.
Na tiskové konferenci promluvil i Deputy General Manager Legal Protection Departmentu Hsu Hui-sen, který citoval americkou reguli úřadu DOT (Department of Transportation), která prohlašuje, že letecká společnost:
"may not require a person with a disability to travel with another person, except in certain limited circumstances where the rule permits the airline to require a safety assistant.", ale že s ohledem na to, že dvě letušky ho obvinily ze závažného trestného činu, bude cestující odmítnut k přepravě, i když jim to zákon neumožňuje udělat. Dále prohlásil, že co se týče toho, že odmítli dát volno na zotavení po této události dvěma cabin crew, že jich tam pomáhalo celkem sedm a že takový požadavek musí schválit Bureau of Labor Insurance. EVA Air prý podala žádost o volno pro tyto zaměstnance. To je fakt na hlavu, že si vlastní společnost nemůže dát volno svým zamětnancům v případě takovéto mimořádné a mediálně sledované události.


Napřed poklona na omluvu.


A pak odpovídali na otázky novinářů.

2) Laudamotion včera zahájily dvě nové linky z Vídně
Jedna vede do Kyjeva a druhá do Stuttgartu. Do Kyjeva budou létat 5x týdně a do Stuttgartu 4x týdně. Hodně štěstí.


 Foto: Flughafen Vienna


Foto: Flughafen Vienna

3) Oslavovaná posádka Aeroflotu
Jde o posádku, která byla 22. ledna na "uneseném" letu SU1515 ze Surgutu do Moskvy, který se pokusil jeden z cestujících přesměrovat do Afghánistánu. Naštěstí se mu to nepovedlo, zneškodnilo ho komando v Chanty Mansijsku, kde přistáli, pro údajné doplnění paliva. Vedení Aeroflotu nyní vyznamenalo ty, kteří se k tomu přifařili speciálním řádem, který se uděluje za zásluhy a také dostali finanční odměnu. 


Foto: Aeroflot


Foto: Aeroflot

4) Nové destinace Wizzairu z Kutaisi
Začnou operovat v srpnu 2019 a bude je nalétávat třetí Airbus A320, který bude v Kutaisi bázován. Jo, Gruzie, to musí být zajímavá dovolená.


Zdroj: Wizzair

5) Air Senegal dostaly první Airbus A330neo
Letadlo přistálo v Dakaru, který bude jeho novou bází. Uvítací ceremonie se účastnil i prezident Senegalu. Společnost zahájila činnost teprve v roce 2018 a je první aerolinkou v Africe, která tento model provozuje. Mají ho v konfiguraci 32 Business, 21 Premium a 237 Economy sedaček. Nový přírůstek budou nasazovat na linku Dakar - Paříž.


 Foto: Air Senegal

6) Hezký víkend všem.


1. 2. 2019
1) Emirates slavily 15. výročí linky do Ghany
Linka létá nyní s pokráčkem do Abidjanu.


Foto: Emirates

2) Ve Lvově proběhlo cvičení záchranářů
Účastnily se ho složky záchranného systému, které by zasahovaly v případě letecké nehody.


Foto: dyvys.info


Foto: dyvys.info


Foto: dyvys.info


Foto: dyvys.info


Foto: dyvys.info


Foto: dyvys.info


Foto: dyvys.info


Foto: dyvys.info

3) Air Italy ruší lety do Thajska a Indie
Ty, které nedávno s velkou slávou zahájily. Do Bangkoku začaly létat v září 2018, lety zruší k 30. březnu 2019. Dále zahájila společnost lety do Indie, konkrétně 6. prosince do Delhi a Bombeje. Obě linky budou zrušeny, Bombaj k 16. únoru 2019 a Delhi k 28. březnu. Air Italy se nyní chystají na velkou severoamerickou expanzi, tak to jsem zvědavá, jak to dopadne.


 Foto: Air Italy

4) Správce Facebooku CATC se asi zapotil
Včera se zřejmě zapomněl přepnout ze svého pracovního profilu na soukromý a nasdílel příspěvek, který neměl s činností Czech Aviation Training Centre nic společného. Jsem si chvíli říkala, že tím, že je to taková neformální firma a ten Facebook nevedou úplně profesionálně, že to třeba omyl není a chtěli se jen vyjádřit. Pak se ale přidaly další další komentáře, které upozorňovaly na nevhodnost příspěvku a ten cca po hodině zmizel. Já si ale stihla udělat print screen.

 
I ten styl psaní: "qolbám"....

5) VIP Crew - workshop
Pokud je někdo ze čtenářů bázován v Dubaji a chtěl by se stát letuškou na privátech, jedna bývalá letuška na to pořáda workshop. Událost lze najít na Facebooku, kde je k tomu více informací.


Více info na Facebooku: https://www.facebook.com/events/533853503789852/

6) Knížka od bývalé letušky Emirates
V červnu vyjde další kniha, kterou napsala bývalá letuška Emirates. Kniha se jmenuje Letuška z economy. Na vydání knihy pořádá sbírku, je možné přispět různými formami ZDE.


www.yirina.net

 

Vsevjednom.cz