My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net

 

 


26. 8. 2019

1) Kauza travela letěla na jeden motor
O sobotě se informace o čtvrteční události začala šířit médii. Na serveru Zdopravy.cz se rozjela k tématu diskuze. K přečtení ZDE. Je o tom vlákno i na pilotním serveru Pprune.org, k vidění TADY. Tam se diskutující o společnosti i pilotech tohoto letu vyjadřují jako o KLAUNECH.  Tisková mluvčí Travely ale trvá na tom, že žádné předpisy neporušili. Také se profláklo, že s letadlem letěl jako kapitán přímo letový ředitel společnosti pan P.V. Mezitím v neděli Avherald ověřil pravost komentáře řídícího Marca z Budapešti, který let řídil při přeletu Maďarska.
Tak uvidíme, co v tomto přinese za novinky začátek pracovního týdne.  

 
Travela goes international!


Avherald ověřil autentičnost komentáře řídícího z Budapešti.


Asi nejvýstižnější komentář k události na serveru Zdopravy.cz


 Komentáře z Avheraldu.

2) Paní jechová zabrala!
Poté, co jsem se připomněla se svou otázkou, kterou jsem položila na FB Letiště Praha 3. května skrzevá paní Jechovou, během dvou dnů jsem dostala odpověď. A nebylo to jen ve stylu "tak jí něco napíšeme, ať už dá pokoj", ale odpověděli celkem zajímavě, v dané situaci. Chápu, že s tím třetím pohlavím je to novinka a že na to ještě asi ani neexistují žádné updaty, pokud to řeší zákon z roku 1997.


Zdroj: FB Letiště Praha

3) Šéfovou odborů Cathay dragon propustili
Vedoucí odborové organizace cabin crew Rebecca Sy byla pozvána na kobereček k vedení. Tam jí dva manažeři ukázali tři příspěvky z jejího Facebooku a následně jí bylo sděleno, že je propuštěna z práce letušky. Společnost Cathay Pacific, pod kterou Cathay Dragon spadají, už dříve varovala zaměstnance, aby se nezapojovali do aktuálních protestů, které v Hong Kongu probíhají a aby je ani nepodporovali na sociálních sítích, protože tím porušují pravidla leteckého úřadu Číny. Rebecca pro média uvedla, že posty na FB, kterých se to týkalo byly následující. V prvním přála "Happy Birthday" kolegovi, ve druhém sdílela, kde aktuálně bude létat pro případ, "kdyby se něco stalo", ve třetím vyjadřovala svůj hněv ohledně šokující rezignace CEO Cathay Pacific a šéfa obchodního oddělení. Rebecca na tiskové konferenci posty přímo neukázala, ale řekla, že si myslí, že někdo z jejích bývalých nebo současných kolegů předal screeny z její uzavřené aktivity na sociální síti, vedení společnosti. Asi nějaký závistivec, který jí záviděl úspěšnou kariéru.


Rebecca Sy na tiskové konferenci ohledně jejího propuštění


Podpora od kolegů

4) Air Asia china zvítězila v anketě o nejoblíbenějšího zaměstnavatele
Anketa se jmenuje China´s Best Company to Work For in Asia 2019. Společnost v Číně zaměstnává cca 250 lidí v různých provinciích.


 Foto: Air Asia China


 Foto: Air Asia China


 Foto: Air Asia China

5) British airways se chystají na stávku
Ta byla ohlášena na 9., 10. a 27. září 2019. Využila toho jejich hlavní konkurence v Británii - Virgin Atlantic, kteří nabídly cestujícím, které to postihne, aby je kontaktovali. 


 Zdroj: Virgin Atlantic

6) pátý dreamliner Juneyao Air dostal květinové zbarvení
Boeing 787-9 registrace B-20D1 dostal takové krásné livery. Aktuálně se chystá v Everettu k předání aerolince, které má proběhnout koncem srpna.


Foto: Juneyao Air


Foto: Juneyao Air


Foto: Juneyao Air


Foto: Juneyao Air

7) HR - okénko
Prodejce letadel. Zajímavé zaměstnaní.


Hledá se prodejce letadel

8) Garnier dvoufázová micelárka v akci
Mají ji nyní v Rossmannu v dvoubalení za 179 Kč. Samotná micelárka stojí 169 Kč. Takže ten dvoupack se rozhodně vyplatí, jedna 400 ml láhev vyjde na 90 Kč. Tak mám zase na půl roku vystaráno. Akce platí do 27. 8. 2019, snad už to nemají už všude vyprodané. Používám na to ty velké odličovací tampóny od Isany, jsou super.


Zásoby mám.

9) Letíme do moskvy na MAKS 2019
Po deseti letech se vracím na MAKS - největší ruskou leteckou show. Takže po dobu mé nepřítomnosti nebudou žádné updaty tady na webu. Na FB a Instagram něco dávat budu, podle času a možností.


Bude tam oficiálně představen MC-21-300. Už ho tam chystají. Foto: Fyodor Borisov


V sobotu proběhlo slavnostní "otevření" pomátníku Túčínka 144 na Žukovském. Tam se musíme jít samozřejmě podívat.


 Si letíme, čau!


24. 8. 2019
1) Travela letěla téměř celý let ze Samosu do prahy pouze s jedním fungujícím motorem
V
e čtvrtek 22. srpna došlo na letu QS 1125 ze Samosu do Prahy k nestandardní situaci. Boeing 737-800 registrace OK-TVO vystoupal do obvyklé letové hladiny kolem deseti tisíc metrů a byl zrovna nad Egejským mořem, když podle FR24 náhle sklesal do výšky lehce nad 7000 metrů. A v té doletěl do Prahy, kde přistál.
Včera se objevila na serveru Avherald.com informace, že se tak stalo proto, že levý motor přestal fungovat ve chvíli, kdy vystoupali do deseti tisíc metrů. Posádka sestoupala do sedmi tisíc něco a zkoušela postupy podle check listů, co v takové situaci dělat. Dvakrát zkusili motor nahodit, pokaždé jinou doporučenou metodou, ale nepovedlo se. A i přesto se rozhodli letíc na jeden motor, pokračovat do Prahy. Nejsem pilot a nerozumím tomu, ale i tak si myslím, že to bylo dost odvážné řešení. V seriálu o leteckých katastrofách, na který ráda koukám, jdou v takovém případě vždycky rovnou na přistání na nejbližší letiště. Tisková mluvčí Travely to pro média potvrdila, respektive to, že přistáli s jedním fungujícím motorem. Ale vyznělo to tak, že vypadl až někdy před Prahou. Info na Idnesu TADY.  
No a ta diskuze na Avheraldu k tomu, je také velice zajímavá. Psal tam i údajný řídící ACC z Budapešti, který letadlo řídil při přeletu nad nimi a který tvrdí, že je o situaci posádka ani neinformovala.


Travela to pro Idnes potvrdila. Ale ne to, že s tím letěli téměř celou cestu.

2) Nouzové přistání hawaiian airlines v honolulu
Airbus A321-200 registrace N218HA na letu HA47 z Oaklandu do Honolulu musel nouzově přistát, protože se v kabině asi 20 minut před přistáním objevil kouř. Na palubě bylo 185 cestujících a 7 členů posádky. Šest cestujících utrpělo drobná zranění.


Foto: Cestující


Foto: Hawaii Aviation


Foto: Hawaii Aviation


Foto: Hawaii Aviation

3) Demontáž Airbusu Ural Airlines po nehodě
Pokračuje rozložení a odvezení letadla z pole u Žukovského. Jedno křídlo už je pryč.


 Foto: Aviation Today

4) turkish Airlines zahájily lety do mexika
A to hned do dvou destinací Mexico City a Cancunu. Nová linka se létá v trojúhelníku Istanbul - Mexico City - Cancun - Istanbul. Takže do Canúnu s mezipřistáním v Mexico City a z Mexico City s mezipřistáním v Canúnu. Lety budou operovány 3x týdně Boeingem 787.


 Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines

5) Hezký víkend všem


23. 8. 2019
1) video o přípravě palubních průvodčí EMirates
Jak to v Dubaji funguje s výcvikem cabin crew, krátce vysvětlila Catherine Baird - Senior Vice President pro Cabin Crew Training u Emirates.
 


Zdroj: Emirates

2) Letiště v dubaji přivítalo inaugurační let vistara
První let z Bombaje byl v Dubaji slavnostně přivítán. A v Bombaji před odletem slavnostně vyprovozen.


Foto: Vistara

3) KLM stotiny
KLM slaví své významné jubileum celý rok. Kromě mejdanu v hangáru se mi jako nejpovedenější součást oslav jeví fotografie, na kterých se prolíná historie se současností. Krásný nápad a hezky zpracovaný. Postupně to zveřejňují na sociálních sítích, tak snad se vytasí ještě s dalšími.


Foto: KLM

4) záznam oslavy baltic way
Ceremonie oslavy a první setkání třech vlajko-jetů pobaltských států, byla vysílána živě na sociální sítě. Více než hodinový záznam z toho, jak to probíhalo, je nyní uložen na FB Air Baltic. Měli to moc hezky udělané a přichystané. K vidění TADY.


Zdroj: FB Air Baltic


Foto: Jevgenij Ivanov (https://www.facebook.com/jevgeni.ivanov.98)

5) Letuška zemřela při nehodě crew busu saudie
Ve středu došlo k nehodě autobusu, který svážel posádky Saudie na letiště v Rijádu v Saudské Arábii. Stevardka Khawla Zemzari z Tunisu zemřela ihned. Celkem v autobuse cestovalo 12 cabin crew, další jsou prý v kritickém stavu. Později prý zemřela další stevardka z Filipín. V diskuzi o této tragické události ve skupině pro cabin crew její kolegové uvedli, že se měla nedávno vdát.


Hrozné.


22. 8. 2019
1) Air Baltic uspořádaly oslavu "the baltic way"
Při té příležitosti se poprvé sešly všechny tři vlajkové národní logo jety na jednom místě - lotyšský, estonský a litevský. Slavilo se třicáté výročí události nazvané Baltský řetěz, což byla pokojná demonstrace, která proběhla 23. srpna 1989 v těchto třech baltských státech, tehdy okupovaných SSSR. Přibližně dva milióny (!) lidí vytvořili lidský řetěz, který byl dlouhý 600 km a měl ukázat soudržnost pobaltských národů a jejich snahu obnovit nezávislost. Zajímavé historické věci.
Jako dárek dostaly tyto státy včera novou píseň, od lokálních muzikantů, která se jmenuje "Via Baltica" a oslavuje jejich svobodu.


Foto: Air Baltic


Foto: Air Baltic


Foto: Air Baltic


Foto: Air Baltic


Foto: Air Baltic


Joj! Ty modýlky! Foto: Air Baltic


Krásný event. Foto: Air Baltic


Foto: Air Baltic


Foto: Air Baltic

2) odklízení pozůstatků Airbusu A321 Ural Airlines
Z letadla je potřeba odčerpat veškeré palivo a na to se používají speciální nafukovací polštáře, aby se dalo dostat pod křídlo na potřebné místo. Včera se sundával druhý motor. Celkově bude letadlo rozebrané v průběhu září.


Foto: mash


Foto: mash


Foto: mash


Foto: mash


Foto: mash

3) Náborový tým lotu hledá letušky a letušáky
Objíždí Polsko a pořádá Open Days. Předevčírem byli v Krakově, dnes je čeká Varšava. Vybraní kandidáti budou na podzim pozvání k zahájení výcviku ve Varšavě.


Zdroj: LOT


Ta polština je kouzelná. Foto: LOT


Zdroj: LOT


Zdroj: LOT


Zdroj: LOT

4) Ural airlines předvedly interiér Airbusu A320NEO
Ten je ve flotile teprve pár dní. Hezké to mají.


Foto: Ural Airlines


Foto: Ural Airlines


Foto: Ural Airlines


Foto: Ural Airlines


Foto: Ural Airlines

5) British airways dají palubním průvodčím iphony
Celkem rozdají 15 000 iPhonů XRs. Nové telefony jsou součástí strategie, jak zlepšit zákaznický servis. Tato akce následuje to, že už dříve dostali na testování všichni senior cabin crew iPady na každý let. V nových telefonech budou nainstalovány aplikace, které umožní přístup k potřebným informacím pro práci stevardů. Například k jídelním preferencím členů věrnostních programů, jejich předchozím letům a další.
To je všechno moc hezké, ale nevím, jestli by nebylo lepší, aby si napřed vylepšili jejich provozní systémy, které jim padají a způsobují obrovské ztráty, jak finanční tak i na loajalitě cestujících.


Služební iPhone. Foto: British Airways


Měl by zlepšit servis. Foto: British Airways

6) změna loga job air technics
Zajímavý článek o vzniku nového (a podle mě vydařeného) loga společnosti job air k přečtení ZDE.


Změna k lepšímu.

7) paletka essence
Mě zaujala v drogérii, tak jsem ji vzala. Je to limitovaná edice Summer day & nights. Dneska jí zkusím do práce.


Zaujala mě ta barevnost.


21. 8. 2019
1) kish air zahájí lety do afghánistánu
Létat budou jednou týdně z Mashadu do Heratu. První let se bude konat 23. srpna a operovat je bude MD82/83.


Foto: Kish Air

2) První airbus A320neo kuwait Airways
Bude létat pod registrací 9K-AKL a zatím je v Německu v Airbusu.


Foto: Dirk Grothe (https://www.facebook.com/dirk.grothe)


Foto: Dirk Grothe (https://www.facebook.com/dirk.grothe)

3) virgin atlantic servírují čaj o páté
Stejně jako British Airways i Virgin Atlantic nabízejí cestující na palubách svých letadel. Konkrétně na letech přes Atlantik do USA. K dispozici jsou v Economy, Premium a v Upper Class. Už je mají déle, ale teď obnovili menu.


 Čaj o páté v Economy. Foto: Virgin Atlantic


Čaj o páté v Premium Economy. Foto: Virgin Atlantic


Čaj o páté v Upper Class. Foto: Virgin Atlantic


Menu chystal známý Eric Lanlard (https://cake-boy.com/). Foto: Virgin Atlantic

4) zpátky do školy na letišti v drážďanech
Letiště v Drážďanech oslavilo s dětmi nadcházející začátek školního roku. Hezká akce.


Foto: Letiště Drážďany


Foto: Letiště Drážďany


Foto: Letiště Drážďany


Foto: Letiště Drážďany


Foto: Letiště Drážďany


20. 8. 2019
1) ostravské letiště shání dopravce
Je vypsáno výběrové řízeni na dotované lety. No, to jsem zvědavá, jestli se někdo přihlásí.


Hodně štěstí

2) burger king na terminálu 1 v provozu
No, já tyhle předražené fast foody příliš nemusím, ale chápu, že hodně lidí to ocení a hlavně, ať si každý jí co chce a kde chce. Já o tom jen informuji.


Já tam na obědy chodit nebudu.

3) pochroumaný boeing 757 delty na azorech
K zajímavé situaci došlo předevčírem po přistání sezónního letu Deltice z New Yorku JFK do Ponty Delgady DL414. Přistání proběhlo tak tvrdě, že to úplně pochroumalo trup letadla a zpáteční let musel být zrušen. Podle některých informací už se letadlo nebude dát "vyklepat" a bude muset být na Azorech po odmontování motorů, sešrotováno.


 Jak se toto povede? Foto: Aviation 2 Share

4) YanAir nabídnou placené jídlo na palubě
Novou službu zavádí ukrajinský dopravce. Ta obsahuje 2 druhy sendvičů za 4 USD, snídani a dětské jídlo za 10 USD a teplý oběd za 9 USD (vegetariánský, nízkokalorický, vepřové po japonsku, kotletu po kyjevsku). V nabídce je také 600 gramový dort za 12 USD. Objednat menu lze přes call centrum Yanair během rezervace letenky nebo i poté. Ale nejpozději 48 hodin do odletu.  


Kotleta po kyjevsku vlevo, vepřové po japonsku vpravo. Foto: Yanair

5) Letiště irkutsk slavilo den vzdušné flotily
Ve spolupráci se společnostmi, které tam létají, uspořádali den otevřených dveří. Návštěvníci se mohli podívat do letadel a vrtulníků a užít si spoustu dalších atrakcí. Akce se koná každoročně od roku 2010.


Foto: Letiště Irkutsk


Foto: Letiště Irkutsk


Foto: Letiště Irkutsk


Foto: Letiště Irkutsk


Foto: Letiště Irkutsk


Foto: Letiště Irkutsk

6) retro gulf air
Objevily se další fotky Dreamlineru v retro livery Gulf Airu. No, to jsem zvědavá, až to bude pomalované celé.


Foto: https://twitter.com/mattcawby

7) Dražba nalezených věcí
Letiště je místem, kde jsou lidi schopni zapomenout nebo ztratit spoustu věcí. Některá letiště je věnují po zákonem uplynulé době, kdy je musí skladovat, na charitu. Některá letiště je draží. Jak taková příprava na dražbu vypadá, ukazuje obrázek z letiště v Sydney. Předpokládám, že výnos pak půjde také na dobročinné účely.


Foto: Letiště Sydney

8) Letiště mi pořád neodpovědělo na ten dotaz ohledně cestovních pasů bez uvedeného pohlaví
Takže jsem je od posledka, kdy jsem o tom psala, už asi 5x slušně  urgovala, ale úplně mě ignorují. Zdá se mi to trochu zvláštní, kdy se ptám a navíc mi prvotně napsali, že je to složitější dotaz a budou ho muset zjistit. Což bylo začátkem května...Nechci je trollit, ale včera jsem se zeptala obrázkem, třeba to něco změní.


19. 8. 2019
1) Neděle večer přinesla modré EXPO2020
Je potřeba si ty Boeingy při zlatém večerním světle užít, už jich moc nebude.


Foto: Flyrosta.com

2) výpadek pásů na zavazadla na T2
V
sobotu asi od devíti od rána do cca něco po jedenácté, nefungovaly pásy na zavazadla na Terminálu 2. Čili v ranní špičce. Vyřešilo se to tak, že po pásech pobíhali ukrajinští zaměstnanci a kufry tahali odnikud nikam. 


#Měníme letiště


#Měníme letiště


#Měníme letiště


#Měníme letiště

3) posádka uralu v jednom kole
V sobotu se stali hvězdami na fotbale v Jěkatěrinburku a tleskal jim celý stadion. Je vidět, že panu kapitánovi je buď ta pozornost nepříjemná nebo se snaží tvářit skromně, aby si lidi nemysleli, že je nafoukaný. V jednom z rozhovorů, který ruským médiím dal, řekl, že si prý odnesl z pole jednu kukuřici pro štěstí. Ruská pověrčivost je kouzelná. Shoda uniformy modrých šatů s šaty od ČSA je celkem náhodná. Oni už je mají celkem dlouho, možná déle, než ČSA.


Foto: E1.ru


Slavnostní výkop. Foto: E1.ru


Takže děkujeme!


Foto: E1.ru


Dostali dárkové taštičky.


A všichni se s nimi fotí. Pro Ural Airlines úžasná reklama.

4) Slavnostní představení nového livery thai airways
Nové livery Thai Airways muselo být slavnostně posvěceno, za účasti důležitých hostů. Zbarvení je k příležitosti korunovace pana krále, která proběhla letos v květnu.


Foto: Thai Airways


Foto: Thai Airways


Foto: Thai Airways


Foto: Thai Airways


Foto: Thai Airways


Posvěceno. Foto: Thai Airways

5) BOeing 787-9 pro Hong Kong airlines
V Seattle byl spatřen a vyfocen Dreamliner, který se připravuje pro společnost Hong Kong Airlines. Za to zbarvení tedy palec nahoru, tomu říkám livery!


Foto: https://www.facebook.com/PlanesAtPaine


Foto: https://www.facebook.com/PlanesAtPaine


Foto: https://www.facebook.com/PlanesAtPaine


Foto: https://www.facebook.com/PlanesAtPaine

6) Nový mac cosmetic store na letišti v manchesteru
Je to na terminálu 1 a mají to moc hezky "letecky" koncipované. Aneb jak vybočit z řady, zaujmout a držet se tématu.


Foto: Manchester Airport


17. 8. 2019
1) Zelené EXPO2020 v Praze
V pátek jsme měli opět zelené Expo2020 na odpolední lince. Tentokrát A6-EOL.


Foto: Flyrosta.com


Foto: Flyrosta.com

2) Nový burger king na ruzyni
Už se chystá k otevření. Což bude asi v pondělí, řekla bych. 


Foto: já

3) Posádka URAL Airlines dostala ocenění
A to přímo od samotného prezidenta Ruské federace - jsou to nyní Hrdinové Ruska. Cabin crew dostali ocenění za odvahu.


Kapitán letu


Letušky a letušák


Promiňte, já teď spěchám za Vladimírem Vladimirovičem.

4) Speciální livery Thai Airways
Včera bylo představeno livery s názvem Suphannahong Royal Barge, které souvisí s královou korunovací, která proběhla v květnu 2019. Nosí ho Boeing 777-300.


Foto: Thai Airways


Foto: Thai Airways


Foto: Thai Airways


Foto: Thai Airways

5) Letiště oděssa obsloužilo letošního miliontého cestujícího
Milionářkou se stala Julia Kotkova, která letěla z Oděssy do Kyjeva letem PS 060. Od letiště dostala květiny a drobné dárky. Letos se miliontý cestující konal o měsíc dříve, než loni.


Foto: Letiště Oděssa


Foto: Letiště Oděssa


Foto: Letiště Oděssa


Foto: Letiště Oděssa

6) Nový Airbus A330NEO Aircalin v Sydney
Nejnovější přírůstek ve flotile dopravce z Nové Caledonie se objevil poprvé v Sydney. Je to nádherné exotické livery.


Foto: Sydney Airport


Foto: Sydney Airport


Foto: Sydney Airport


Foto: Sydney Airport

7) Virgin Atlantic oslavily nový Airbus A350-1000
Zatím jen interně s projektovým týmem, který měl jeho dodání na starosti. O tom, jak přebírání letadla probíhalo, zveřejnila společnost článek na svém blogu TADY. Zajímavý pohled do zákulisí.


Foto: Virgin Atlantic

8) Novomanželé na palubě
Na letu společnosti Buta Airways z Kazaně do Baku se přepravovali novomanželé na svou svatební cestu. To je občas opravdu k vidění, že cestující takto letí přímo z obřadu v šatech.


Foto: Buta Airways

9) Bývalá Letuška Emirates na DVTV
No, názor nechť si každý udělá sám. Já jsem z toho jejího projevu hodně rozpačitá (a lidé kolem mě také) a vlastně vůbec nechápu, proč to celkem seriózní DVTV odvysílala. Jedině snad, že by to byla placená reklama nebo tam měla někoho známého, kdo jí takto pomohl prodat knížku. To, že v Dubaji skončila už po roce, je dobře jak pro ni, tak pro cestující, tak pro Emirates. Proč tam ale vůbec šla, když nikdy nechtěla dělat letušku, jsem nepochopila. K vidění ZDE. Přijde mi to tedy spíš jako ostuda, ale to je jen můj názor a nechci ji nijak urazit.


Zdroj: DVTV

10) Hezký víkend všem
Já opět pracovní a pokračuji až do příštího týdne durch.


16. 8. 2019
1) EMirates poslaly do prahy zvířata
Samozřejmě jen na obrázku, na Airbusu A380. Registrace A6-EEQ má to zbarvení, které se mi líbí víc.


Foto: Flyrosta.com


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš

2) Zázrak v kukuřičném poli
Deset let od Zázraku na Hudsonu mají v Rusku svojí šťastnou variantu přistání Airbusu s vysazenými motory. Airbus A321 registrace VQ-BOZ letící z Moskvy Žukovského do Simferopolu se podle prvních informací během startu srazil s ptáky, vysadily mu oba motory a následně přistál v poli asi 4 kilometry za letištěm. Na palubě bylo 234 lidí, z toho 7 členů posádky, všichni přežili, jenom několik jich utrpělo drobná zranění. Shodou okolností tento stroj byl den předtím v Praze a letěl linku z a na Žukovskij.
Kapitánem letu byl Damir Jusupov (Дамир Юсупов), druhým pilotem Georgij Murzin (Георгий Мурзин). Kapitánovi je 41 let, pochází z Jekatěrinburku. V roce 2013 úspěšně zakončil univerzitu civilního letectví v Petrohradě, poté hned začal pracovat v Ural Airlines. Má nalétáno více než 3000 hodin. Druhému pilotovi je 23 let, v roce 2017 ukončil také studia na univerzitě civilního letectví v Petrohradě, u Ural Airlines začal pracovat v roce 2018. Nalétáno má 600 hodin. Evakuaci cestujících provedli palubní průvodčí Dmitrij Ivlickij (Дмитрий Ивлицкий), Alija Sljakajeva (Алия Слякаева), Dmitrij Gončarenko (Дмитрий Гончаренко), Naděžda Veršinina (Надежда Вершинина) a Jana Jagodina (Яна Ягодина).


Ze sociálních sítí. Vlevo informace vydaná Ural Airlines na jejich oficiálním FB, vpravo dva příspěvky z Twitteru jednoho z cestujících. První příspěvek říká: "Vše, nakonec odlétám. Moskvo neplač, Kryme očekávej mě!" Tweet o dvě hodiny později: "Moje letadlo spadlo".


Záchranáři vykosili kukuřici v okolí letadla, aby mohlo být z pole odstraněno.


Neuvěřitelné štěstí v neštěstí.


Zajímavý pohled.

3) Omni AIr evakucace v Shannonu
K další evakuaci došlo v irském Shannonu. Boeing 767-300 registrace N378AX který přepravoval americké vojáky na letu OY 531 se chystal na start do Kuwaitu. Během pojíždění na start posádka hlásila kouř a byl i vidět z venku, jak vychází ze spodní části letadla. Proto došlo k okamžitému zastavení a evakuaci.


Foto: TheSun


Foto: TheSun

4) Flyarystan otevřou bázi v karagandě
Kazašská low-cost aerolinka FlyArystan otevře novou bázi ve druhém čtvrtletí roku 2020. Bude to první regionální základna této společnosti, kterou kromě Almaty bude mít. Pro začátek tam bude bázován jeden Airbus A320, později se připojí druhý kus. Létat budou 10 - 12 vnitrostátních letů a vytvořit to má 100 - 120 pracovních míst.


Letiště v Karagandě. Foto: FlyArystan

5) Malindo Airways zahájily lety do Sydney
Spojení bude vedeno ve směrování Kuala Lumpur - Denpsar - Sydney a zpět. Aneb všichni na Bali!


 Foto: Sydney Airport


Foto: Sydney Airport


Foto: Sydney Airport

6) Wizzair slavil 15. výročé ve varšavě
A při té příležitosti sfoukli i 20 milionů přepravených cestujících.


Foto: Wizzair


15. 8. 2019
1) včera večer přiletělo oranžové expo2020
Na večerní lince nám poslali Boeing 777-300ER registrace A6-ECU.


Foto: Flyrosta.com


Foto: Flyrosta.com

2) První vnitrostátní let z letiště imáma chomejního
V Teheránu jsou dvě letiště, "starý" Mehrabád, ze kterého se po otevření nového letiště Imáma Chomejního létají převážně vnitrostátní lety. Mezinárodní lety se přesunuly na letiště IKA. Nyní s přistavěním nového terminálu, se letiště IKA chystá provozovat také vnitrostátní lety. Úplně první pravidelnou linkou, která odsud poletí, bude dnes let na Kish (a tam já jsem byla!), operovaný Airbusem A321 společnosti Kish Air, registrace EP-LCT.


Foto: Kish Air

3) Letiště lipsko slaví nový let do Kyjeva
K
onkrétně s Wizzairem, kteří budou tento let provozovat. Low costové společnosti spolu nyní soupeří o východní trhy a zejména Ukrajinu, tak snad to nezpůsobí, že se z cestování tam stane takový "kolotoč", jako ve zbytku Evropy.


Foto: Wizzair

4) icelandair slaví s komunitou lgbt
Oslava proběhla na letu z Reykjaviku do Filadelfie, který byl pojat jako "Pride Flight". Celá posádka se hlásila právě k této komunitě.


Foto: Icelandair


Foto: Icelandair


Některých těch chlapů je vyloženě škoda. Foto: Icelandair


Foto: Icelandair

5) Uniforma turkish Airlines v realitě
Přesně jak jsem si myslela. Na modelkách a osobách se symetrickou postavou, vypadá uniforma moc pěkně a šik, o tom žádná. Problém pak je, když si ji obleče "normální" člověk. To je dost hrůza. Nechápu, že na to ti návrháři nemyslí?


To jak v tom vypadá ta dáma vpravo, je dost rozdílné, proti těm promo fotkám. Kalhoty jsou hrozné a vypadá to dost lacině.


Kromě šatů je i varianta halenky s vestičkou, ty na propagačních fotkách ukázány nebyly.

6) Velká novinka od Urban DeCAY
Bude další paletka z ikonické řady Naked. Jmenovat se bude Honey a zatím byla zveřejněna jen jedna fotka toho, jak bude paletka vypadat. No, vypadá to moc hezky! Tyhle barvy mám přesně na očích ráda, tu asi chci.


 


Foto: Urban Decay

7) Dneska mám výročí
A to ode dne, kdy jsem začala pracovat na letišti. Happy Birthday to me!


14. 8. 2019
Dnes nic nebude
Páč jsme večer relaxovali u Věrky a domů přišli pozdě.


Grilovaný chřest jsme vyhlásili objevem roku 2019


Grilovaný česnek je taky vynikající


Dezerty na závěr


Parta hic.


13. 8. 2019
1) Nahlédnutí do zákulisí práce Emirates cabin crew
Na Yahoo Lifestyle vyšla zajímavá foto-reportáž, která nahlíží do pozadí práce posádek Emirates. K vidění ZDE.


Foto: Yahoo Lifestyle


Foto: Yahoo Lifestyle

2) ČSA a Travela budou mít nové společné uniformy
Aspoň to vypadá podle toho, že na webu ČSA je vypsáno výběrové řízení na návrh a dodání uniforem. Odkaz na detaily výběrového řízení vede na web Travely. Z požadavků, které jsou zveřejněny, je jasné, že dojde ke spojení uniforem ČSA a Travely do jednoho designu, který bude (možná) odlišen šátky a kravatou (viz bod 6).  Uzávěrka soutěže je 25. 9. 2019 v 10 hodin. Pro ČSA to bude velká škoda, přijdou o krásné, nadčasové a elegantní uniformy. Travela si může jen polepšit, horší než to, co mají teď, to asi být nemůže.
Jsem si zkusila před pár měsíci v rámci překreslování uniforem do seriálu u stejnokrojích ČSA cvičně uniformy pro ČSA/Travelu navrhnout, viz níže. Upravila bych jim korporátní barvy, zbavila se té protivné oranžové a nahradila ji ČSAckou červenou, čímž by se do loga a korporátních barev symbolicky promítlo propojení obou společností, když už to tedy musí být. Což by se pak odrazilo i na uniformách. Ale hlásit do soutěže se tedy nebudu.


 Pobídka na webu ČSA


 Vede k Travele


Ukázka zadání.


Jsem zvědavá, s čím přijdou.

3) Turkish Airlines už převlékly palubní personál
Zatím tedy jen ten, který létá na dálkových linkách. Nové uniformy byly navrženy k 85. výročí společnosti, které proběhlo v roce 2018. Uniformy mají krásné, ale je to tím, že je předvádí štíhlé krásné modelky. Otázka je, jak to bude vypadat na opravdických ženách.


Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines

4) China Eastern Airlines představila logo jet
Je na téma Disney - Duffy the Bear. Zbarvení nosí Boeing 737-800 registrace B-1316. Tématicky vyzdobené je letadlo je i zevnitř.


Foto: China Aviation Review


Foto: China Aviation Review


Foto: China Aviation Review


Foto: China Aviation Review


12. 8. 2019
1) V sobotu jsme navštívili Czech Aviation Training Centre
Rosťa tam natáčel o kurzech Létání beze strachu a já si to tam v klidu prohlédla. Video bude na konci září.


Mají tady kousek Túčínka 134


Je tady toho spoustu k vidění.


Režisér se opásal technikou.


Eliška to odprezentovala


Hotovo!


Dostali jsme i jídlo!


Mají tady uniformy, které jsem několik let nosila.


Měla jsem k tomu teda ale trochu jiný účes.


Tady se pracuje i vo sobotě, to víte, jsou žně!


Při cestě zpět jsme se stavili u velmi důležité budovy pro historii ČSA - dřívější ředitelství společnosti, nazývané Hlavní správa. Jsem tam nosívala papíry na účtárnu, kdysi dávno. Dnes je budova prázdná, ale něco se na ní pracuje. Nad vchodem jsou vidět ještě pozůstatky starého loga. 

2) Výstava na letišti
Nedávno jsem tady zveřejňovala upoutávku na výstavu, kterou pořádá Letiště Praha v terminálu. Tak jsme se tam byli podívat a musím říct, že to opravdu nestojí za cestu tam. Nic tam není. Jen pár obrazovek, výstřižků z novin, čtyři uniformy a foto koutek.


Prostor, kde se výstava koná


Výstřižky


Uniformy


Tabule. A to je vše, přátelé.

3) Sam Chui byl v TWA Hotelu
No samozřejmě, ještě aby si toto nechal nadšenec jako on, ujít. I on se tam ale potýkal s tím, že jim to ještě moc nefunguje. My jsme měli asi velké štěstí, že všechno proběhlo v pořádku. Tuhle někdo psal, že jim tam v noci vypadla elektřina a oni zůstali několik hodin zamčeni v pokoji, protože to funguje na elektřinu. Prý jim vrátili peníze a dali voucher na noc zdarma, ale těch špatných recenzí na Trip Adviseru je opravdu moc. 


Zdroj: Samchui.com

4) Virgin Atlantic si přivezli nejnovější Airbus A350-1000
V sobotu přistál v Londýně. Tak snad udělají nějaké oficiální přivítání.


Foto: Virgin Atlantic


Delivery team před odletem do Londýna. Foto: Virgin Atlantic

5) S7 airlines vrací název Sibir na svá letadla
Ale jen dočasně, na podporu Sibiře, místa, odkud společnost pochází a které nyní potkalo velké neštěstí v podobě obrovských požárů. S7 se dříve jmenovaly Siberia Airlines, ale pak došlo k přejmenování na S7. První letadlo (VQ-BPN) už dostává nový lak. Dnes by mělo být slavnostně představeno světu.


Foto: Ilya Shatilin (https://www.facebook.com/professor667)


Foto: Ilya Shatilin (https://www.facebook.com/professor667)


Foto: Ilya Shatilin (https://www.facebook.com/professor667)


Foto: Ilya Shatilin (https://www.facebook.com/professor667)


Na fotce je, jak fotí, známý bloger Alex Cheban. Foto: Ilya Shatilin (https://www.facebook.com/professor667)


A má ho tam! Foto: Ilya Shatilin

6) Památník Tu-144 na Žukovském umístěn na podstavec
V sobotu byl konečně na letišti Žukovskij dokončen proces instalace na místo, kde bude na stálo Túčínko umístěno.


Foto: Tatyana Belyakova


Foto: Tatyana Belyakova


Foto: Tatyana Belyakova


Hlavně vysvětit! Foto: Tatyana Belyakova

7) Grilování jsme nakonec kvůli počasí přeložili na neděli
Páč v sobotu docela dost pršelo. V neděli to vyšlo a užili jsme si to. 


10. 8. 2019
1) Šéf Travely vystoupil v televizi
Roman Vik, který se médiím spíše vyhýbá, se nečekaně tento týden objevil sám osobně na ČT24, kde si povídal s Jakubem Železným o odstavených MAXech a problémech s Číňany. Ať si o něm myslím soukromě cokoliv, tak musím uznat, že charisma ten pán má. Věřím, že kdyby chtěl a měli v Travele trošku snahy, mohli by ho využít k pomoci změnit negativní obraz společnosti. Rozhovor k vidění nebo i přečtení (udělali přepis) TADY.


Jakub Železný byl dobře připraven.

2) Přivítání Airbusu A320NEO ural airlines
Tentokrát oficiální a ve dne. V Jekatěrinburku na letišti se sešli zástupci médií a zaměstnanci společnosti, aby oslavili nejnovější přírůstek do flotily. Marina Lystseva tam byla a její celá fotoreportáž je k vidění TADY.


Foto: Ural Inform Bjuro


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com)

3) Virgin Atlantic přebraly svůj první Airbus A350-1000
Je to první kousek z 12, které si koupili. Jmenuje se Red Velvet a do Londýna na letiště Gatvwick přiletí dnes, čili v sobotu.


Foto: Virgin Atlantic


Foto: Virgin Atlantic

4) Další dárek pro cestující Thai Airways k narozeninám královny matky
Dostanou ho cestující Royal First Class a Royal Silk Class na letech trvajících déle než 4 hodiny, které odstartují 12. srpna z Bangkoku


Foto: Thai Airways


Foto: Thai Airways

5) Jaký otec, takový syn
Toto rčení platí i v rodině Zuo Yanga (otec) a Zuo Zhinqiang (syn), kteří jsou oba piloty u společnosti China Southern Airlines. Když byl Zuo Zhinqiang malý, nechápal, proč s nimi tatínek není na oslavě čínského nového roku nebo na jeho výroční školní konferenci. Neměl proto letectví rád. Ale když později letěl se svou matkou na letu, který pilotoval jeho otec a letadlo se dostalo do turbulencí, změnil názor. Tatínek letadlo bravurně dovedl na zem a v očích syna se stal hrdinou. A začal chtít být také pilotem. V roce 2016 se mu to splnilo, vstoupil do služeb stejné společnosti. Od té doby se prý častěji potkají na svých letech, než doma. A dokonce spolu oslavili čínský nový rok v kokpitu.


Foto: China Southern Airlines


Foto: China Southern Airlines


Foto: China Southern Airlines


Foto: China Southern Airlines

6) Letiště Kyjev se připojilo k projektu "pošlete pohlednici"
Letiště Kyjev Sikorsky se zapojilo do projektu Ministerstva pro informace Ukrajiny, UkrPoshty a Ukrainer Public Media. Cílem je propagace Ukrajiny ve světě a rozvoj potenciálu cestovního ruchu. Celý měsíc můžou všichni posílat pohlednice s obrázky nejkrásnějších míst Ukrajiny kamkoliv na světě. Deset stánků s poštovními schránkami a pohledy se nachází ve všech sálech terminálu. Novinářům službu představila Halyna Bogdanenko - vedoucí tiskové služby letiště a prezentaci doprovodil lidový soubor Gvozdivchenko.


 Foto: Letiště Kyjev Sikorsky


Foto: Letiště Kyjev Sikorsky


Foto: Letiště Kyjev Sikorsky


Foto: Letiště Kyjev Sikorsky


Foto: Letiště Kyjev Sikorsky


Foto: Letiště Kyjev Sikorsky


Foto: Letiště Kyjev Sikorsky

7) Novozélanďan z Bajkonuru
Po téměř dvou letech jsem se náhodně dozvěděla, kdo byli "youtubeři z Nového Zélandu" které jsme potkali během naší první cesty na Bajkonur. Šlo o tým, který točil seriál "Dark Tourist" pro Netflix. Bajkonur byl součástí čtvrté epizody první série nazvané "The Stans" čili "Stány". Tak jsme se na ten díl samozřejmě hned koukli, on je o Centrální Asii, není to jen o Bajkonuru. Nicméně to celé vypadá, jako by ten hlavní protagonista cestoval téměř sám a přitom tam sebou měl asi desetičlenný profi štáb. Z Bajkonuru jeli do Turkmenistánu, kde chtěli k Darvaze - door to hell, ale to se jim nakonec nepovedlo.


Zdroj: Netflix


Natáčeli si povídání s knězem, ale to se tam nakonec vůbec neobjevilo.

8) Nové konturovací tužky Catrice
Kosmetika Catrice je super a za velmi příznivé ceny. Tady ta má kuličkový aplikátor, tak na tom jsem zvědavá. Cena je 79,90 CZK


Foto: Catrice

9) Přehlídka retro uniforem ČSA - druhé kolo - info pro mé bývalé kolegy z ČSA
Pro velký zájem, který byl kolem přehlídky, co jsme uspořádali v březnu, jsme se rozhodli přidat jedno opakování. Když už to máme tak pěkně nacvičené. Bude se to konat na konci října ve větších prostorech, aby se mohlo zúčastnit více lidí. Bude to opět soukromá uzavřená akce pro bývalé (a současné) zaměstnance ČSA. I tak je počet míst opět velmi omezen, proto budou vstupenky poskytnuty na bázi - kdo se dřív přihlásí, ten dostane vstupenku. Pokud máte zájem, dejte mi vědět.


Program ještě trochu vytuníme.

10) Hezký víkend všem.
S někým se potkáme na dnešním grilování u plotu.


9. 8. 2019
1) American Airlines oznámily nové spojení do Prahy
Od 8. května začne létat z Chicaga do Prahy. Lety bude bude operovat Boeing 787-8. Linka bude sezónní a bude v provozu do 24. října. Kromě Prahy byly oznámeny ještě další linky pro příští sezónu: Philadelphia - Casablanca, Chicago - Budapešť a Chicago - Krakow.
American Airlines měly na nové destinace moc pěknou upoutávku. Den předem zveřejnili video, kde jejich Vice President of Network and Schedule Planning jménem Vasu Raja vypustil několik nápověd s tím, že bude následovat velké oznámení. Jsme na to první video koukali a hledali v tom nějakou společnou věc, protože nás nenapadlo, že těch destinací bude tolik. Ta loutka mě napadla, že by mohla být česká, ale pak jsem to zavrhla, že to může být třeba symbolické i pro Rumunsko nebo Maďarsko nebo Ukrajinu. Ale s tím mi neseděly ty ostatní věci. Tak pak jsem nad tím přestala radši přemýšlet. Ráno jsme se vzbudili a oznámení bylo akorát zveřejněno. Následovalo ho druhé video, které vysvětlovalo ty předchozí nápovědy. Takže ta loutka byla opravdu pro Prahu. Já si teda nemyslím, že je to úplně typická věc symbolizující naší kulturu (i když neříkám že vůbec, ale jsou věci, které vypovídají mnohem více). Možná to vzniklo tak, že někdo z týmu American Airlines, kdo tady byl loni na zahájení letů z Philadelphie, si to koupil jako suvenýr na Staroměstském náměstí a myslí si, že to je nejtypičtější zastoupení české kultury. No, tak můžeme být ale rádi, že si tam nekoupil třeba ruskou vojenskou čepici s rudou hvězdou, ty tam taky svého času prodávali na stáncích jako suvenýry z Prahy.


Video s nápovědami k chystanému oznámení


Video s dekódováním nápovědy.

2) Fotky z provozu IL-18
Jedná se o kazašskou společnost IrMa Air Service, létající do Teheránu s masem. Prý jde o jehněčí.


Foto: IrMa Air Service


Foto: IrMa Air Service


Foto: IrMa Air Service

3) Air Baltic představily nové livery
Další vlajkonoš. Tentokrát v barvách litevské vlajky. Ty nosí Airbus A220-300 registrace YL-CSK. Dostal také jméno po hlavním městě Litvy - Vilnius. Koukám, že měli na focení moc pěkné počasí.


 Foto: air Baltic


Foto: air Baltic


Foto: air Baltic

4) Setkání Euroasijské rady na Issyk Kulu
To se koná dnes a díky tomu přiletěla na letiště Cholpon Ata zajímavá letadla. Třeba taková Belávka! To museli mít místní spotteři (jestli tam nějací jsou) žně.


Belavia na Issyk Kul. To je exotika! Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek


Kazašský speciál. Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek

5) Ural Airlines převzaly svůj první Airbus A320NEO
Ten přistál v Jekatěrinburku předevčírem ve 2:30 v noci. I tak tam na něj čekali fotografové a spotteři.


Foto: Dmitriy Ovsyukov


Foto: Dmitriy Ovsyukov


Foto: Dmitriy Ovsyukov


Foto: Dmitriy Ovsyukov


Foto: Dmitriy Ovsyukov

6) Speciální menu na letech Thai Airways
Na oslavu narozenin královny Sirikit, matky současného krále, čili královny matky, bude Thai Airways podávat na svých letech 12. srpna speciální deserty v Economy i Business Class.  Navíc k tomu cestující v Royal Silk Class na vnitrostátních letech mezi 10. a 12. srpnem dostanou speciální pohoštění v čase oběda a večeře.


Děkuji, jsem syta. Foto: Thai Airways


Foto: Thai Airways


Foto: Thai Airways


Foto: Thai Airways


8. 8. 2019
1) Smolné dny British Airways
Britskému národnímu dopravci se lepí smůla na paty. Když připomenu ty velké karamboly z nedávné minulosti, např. z května 2017, kdy jim spadnul systém a několik dní byly rušeny lety. Tehdy vyplulo na povrch, že společnost v rámci úspor přesunula své IT oddělení do Indie a takto se to projevilo. V roce 2018 se zjistilo, že došlo k úniku údajů z několika set tisíc transakcí platebních karet. Letos jim štěstí také nepřálo. Dodávací let Airbusu A350 museli odložit, tentokrát ne vlastní vinou, páč se rozbilo něco u jejich ŘLP. Následně v den, kdy se konal první let tímto letadlem, kam byla pozvána média, došlo k nouzovému přistání jiného letadla ve Valencii a fotky z evakuace zastínily novou A350ku. No a když se z toho nějak vzpamatovali, tak přišel včera opět pád airline systémů a stovky zrušených a zpožděných letů v celé síti.
Upřímně se divím, že tohle všechno jejich šéf Alex Cruz ustál a je stále ve vedení společnosti.


Foto: Jamie Boswell


Foto: Jamie Boswell

2) Nový Airbus A330NEO Aircalin přistál v Noumee
Noumea je hlavní město Nové Kaledonie. Na letišti Tantouta letadlo přistálo po letu z Toulouse a mezipřistání v Osace pro palivo. Na Kaledonii už je čekalo slavnostní uvítání.


Foto: Aircalin


Foto: Aircalin


Foto: Aircalin


Foto: Aircalin

3) Croatia Airlines slaví 30 let
Letiště v Bruselu jim přichystalo malou oslavu. A to je od nich hezké.


Foto: Letiště Brusel

4) Nová aerolinka v Pákistánu - Air Sial
Má začít provoz v nejbližší době, ale nebylo oznámeno, kdy přesně jako. Prý to takhle oznamují posledních pět let, ale teď už to vopravdu bude. Společnost má údajně podepsanou smlouvu na koupi třech Airbusů A320.


Foto: pkaviation.com

5) Šest společností se stěhuje na nový terminál v Teheránu
Konkrétně na terminál Salam, který byl otevřen nedávno. Nyní odsud budou létat společnosti Buta Airways (od 8. 8.), Salam Air (od 8. 8.), Iraqi Airways (od 12. 8.), Bravo Airways (od 16. 8.), Iran Aseman Airlines (od 22. 8.) a Armenia Airways (od 28. 8.).


Foto: aviationiran.com

6) Módní rubrika
V jedné výloze v Aténách se vystavuje zajímavý model. Je to obchod nazvaný Attica.


Foto: Attica

7) Zmrzlina v salonku Jekatěrinburku
Business salonek Izumrud v zóně vnitrostátních odletů nabízí novou službu - cestující si tu můžou natočit zmrzlinu. A to je dobrý nápad!


Foto: Letiště Kolcovo - Jekatěrinburk


Foto: Letiště Kolcovo - Jekatěrinburk


Foto: Letiště Kolcovo - Jekatěrinburk

8) Zaměstnanecká jídelna letiště Ruzyně se bude rekonstruovat
Já tam tedy nechodím, páč v době oběda máme odbavení, takže se musíme najíst předtím nebo potom, ale třeba se to někomu z kolegů bude hodit.


 A nebo jídlo do krabičky z domova.

9) HR okénko
Uganda Airlines zahajují provoz a obsazují zajímavé pozice. Možnost přihlásit se je ZDE.


7. 8. 2019
1) Emirates oslaví svátek Eid Al Adha
Emirates slaví globální svátky od Velikonoc přes Vánoce po Eid. Jedná se o islámský svátek a při jeho příležitosti bude podáváno speciální občerstvení od 11. do 14. srpna na palubách vybraných letů. Přístí měsíc od 1. do 13. září se bude slavit hindský svátek Holiday of Onam. Cestující na letech do a z Keraly v Indii dostanou také speciální menu, servírované na banánovém listu.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

2) Wizzair oznámil nová spojení z Oděssy
A mezi novými destinacemi bude od 3. listopadu i linka do Bratislavy. Tak to se kolegové na Slovensku mají. Oznámeno bylo celkem šest nových linek. Z Oděssy do Budapešti, Bratislavy, Berlína, Wroclawi, Gdaňsku a Katowic. Já bych do Oděssy letěla ideálně před nebo po sezóně, protože ta opuštěná letoviska jsou pro mě zajímavější. 


Foto: Letiště Oděssa Mama


Foto: Letiště Oděssa Mama


Foto: Letiště Oděssa Mama

3) Skandál na sociálních sítích EasyJetu
Co se stalo? Cestující jménem Matthew Harris vyfotil při nástupu do letadla easyJetu paní, sedící na sedačce, která byla vyřazena z provozu jako non-op (non operational). Paní se tam posadila během boardingu, ale na samotný let byla přesunuta na normální sedadlo. Jenže Matthew Harris z toho vyrobil aféru, páč to hned postnul na Twitter s komentářem, který vyzněl, že tam jako paní seděla během letu. Začalo se to samozřejmě šířit rychlostí kulového blesku. Pro celou věc bylo velmi jednoduché vysvětlení - ta sedadla se neobsazovala a pokud by nebylo žádné no show, někdo z cestujících by byl za kompenzaci buď dobrovolně nebo nedobrovolně vysazen. Jenže ten, kdo to řešil na sociální síti z easyJetu (a nebo agentury, která jim to spravuje), udělal velikou chybu, když autora příspěvku požádal, aby fotku odstranil a že to vyšetřej. A ať se jim ozve do soukromé zprávy. A toho už se chytla další média a odborníci na marketing a sociální sítě a shodli se v tom, že tím to celé zabili. Dalo se to jednoduše vysvětlit, ale ta veřejná žádost o smazání, aniž by ještě věděli, co se vůbec stalo, byla chyba. A další dotazy, jako jestli pán letí teď na tom letu, také. Aerolinka se musí ptát veřejně cestujícího, který vystupuje pod svým jménem, jestli je teď zrovna na nějakém letu? To si snad musí být schopni zjistit sami. Jenže on to asi nedělá zaměstnanec easyJetu, ale někdo z nějaké agentury, kdo možná ani letadlem nikdy neletěl.
Jak během dne vyšlo najevo, tím samým letadlem (registrace G-EZBV) letěl už 2. 8. jiný cestující a vyfotil, že na sedačce byly umístěny cedule, že je non-op a nikdo na ní tudíž nesmí sedět.


easyJet si špatnou komunikací pěkně zavařil

4) Eastern Airways představily obnovený inflight produkt
Nabízí výrobky od lokálních dodavatelů a ty jsou poskytovány cestujícím během letu zdarma, respektive v ceně letenky.


Foto: Eastern Airways UK


Foto: Eastern Airways UK


Foto: Eastern Airways UK

5) Vistara zahájily lety z Delhi do Singapuru
Vistara je indická aerolinka a spojení do Singapuru je její historicky první mezinárodní linkou. Kolem letu UK 115 bylo proto na letišti v Delhi velké haló a sláva.


Foto: Vistara


To si dáme doma na lednici, aby sousedi viděli! Foto: Vistara


Foto: Vistara

6) Emirátští kosmonauti se chystají na cestu
Tedy poletí jen jeden, ale druhý je do poslední chvíle náhradník, vždycky se může něco přihodit, Alláh nikdy neví. Během pobytu na ISS nebude strádat a bude mít své jídlo, na které je zvyklý od maminky nebo manželky. Už mu navařili do tub a konzerv jídla nazvaná madrooba, saloona a balaleet.


Nerejpej se v tom a jez! Foto: Dubai Media Office


Foto: Dubai Media Office


Foto: Dubai Media Office


Foto: Dubai Media Office

7) Hr okénko
Wizzair hledá člověka na pozici Pilot Recruitment Manager. Bázováno v Budapešti. Více info ZDE.

Řízení letového provozu hledá někoho na pozici Supervizor Service Desk. Více info ZDE.


6. 8. 2019
1) PRVNÍ oficiální fotky Boeingu 777X Emirates
Ty co kolovaly internetem před pár dny, nebyly přímo od Emirates.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

2) První let airbusu A350 british airways
Se konal včera z Londýna do Madridu. Sam byl na palubě a evidentně si to užil, jako vždycky.


Foto: Sam Chui (www.samchui.com)

3) Nouzové přistání British Airways ve valencii
Let BA 422 operující Airbus A321 registrace G-MEDN musel nouzově přistát ve Valencii z důvodu toho, že se 10 minut před přistáním naplnila kabina kouřem. Naštěstí se nikomu nic nestalo a všichni se evakuovali.


Zajímavé to info, že jim nikdo z British Airways nic neřekl. No, asi byli všichni v Madridu a točili se kolem inauguračního letu A350ky.


Foto: Lucy_Brown (https://twitter.com/lucyaabrown)


Foto: Lucy_Brown (https://twitter.com/lucyaabrown)


Foto: Lucy_Brown (https://twitter.com/lucyaabrown)


Foto: Lucy_Brown (https://twitter.com/lucyaabrown)

4) Ze života - volný víkend
Využili jsme ho k návštěvě Votic a okolí.


Byli jsme na pouti.


Dostala jsem růži ze střelnice.


Pokračovali jsme do Ameriky...


Tam jsme pekli buřty a dělali videomapping na chatě.


5. 8. 2019
1) Na neděli odpoledne jsme si objednali modré Expo2020
Přiletěl A6-EOC a tak měli ti, co vyrazili v neděli po obědě na spotting, radost.


Foto: flyRosta.com


 Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš

2) I v sobotu kolabovalo letiště na terminálu 1
Tentokrát na příletech. Fronta od pasové kontroly vedla až do prstu A. Bravo.


 Aspoň, že jim nic neuletí. Jen si počkají.

3) Air China zahájila lety do Nice
Inaugurační let z Pekingu se konal v pátek 2. srpna a operoval ho Airbus A330. Dostali samozřejmě slavobránu.


 Foto: Air China


Foto: Air China


Foto: Air China

4) Wizzair má 6. srpna oznámit nové lety z Oděsy
Na tento den je naplánována tisková konference na letišti, kam byla pozvána média. Wizzair už kdysi do Oděsy létal, ukrajinská dceřiná pobočka provozovala v roce 2008 několik měsíců lety Oděsa - Kyjev. Pak je ukončili  odůvodněním, že mají v Oděse špatnou kvalitu ranveje. Kéž by zahájily třeba lety do Prahy. Oděsa je moc pěkné město na prodloužený víkend.


Foto: Wizzair

5) Air Seychelles dostaly svůj první Airbus A320NEO
Má registraci S7-VEV a společnost se tak stala oficiálně prvním africkým dopravcem, který zařadil tento typ do flotily. Je to první kousek ze dvou, co mají objednané.


Foto: Daniel Sander


Foto: Daniel Sander


Foto: Daniel Sander

6) Gulf Air chystá retro livery
Aspoň podle toho, co vyfotili na Paine Airport v Seattle, kde se letadla vyrábí. Takže se připomene zlatá éra Gulf Airu. Historie této společnosti, její vzestup a pád mě vždycky moc zajímaly.


Foto: https://twitter.com/mattcawby


Foto: https://twitter.com/mattcawby

7) Smartavia zahájila lety z Novosibirska do Moskvy
Na letiště Domodědovo. Lety budou v provozu 3x týdně, v pondělky, pátky a soboty Boeingy 737-800 ve full economy verzi.


Foto: Nikolaja Enina

8) Swiss oznámil dvě nové dálkové linky
A to do Washingtonu a Osaky. Od 1. března 2020 bude létat let Curych - Osaka 5x týdně a od 29. 3. 2020 Curych - Washington, ten bude operován denně. 


Zdroj: Swiss

9) HR okénko - CATC
Czech Aviation Training Centre nabízí pozicic Customer Care. Od září, což je trochu na knop. Více info TADY.


Kdyby měl někdo zájem...

10) Catrice - nové paletky
V prodeji mají být od sprna, čili teď a jsou inspirované krystaly - ametystem a růženínem.  Cena je 269 za každou.


Foto: Catrice


3. 8. 2019
1) Další kalamita na terminálu 1 na ruzyni
Včera dosahovala před polednem fronta od pasové kontroly až do příletové haly. A informace jsou stále zavřené a prý budou i nadále. Jenom se prý přikoupí víc kiosků, těch, ke kterým nikdo nechodí. Prý ten problém zveličujeme a je to jen nárazové. Nárazové to je, ale vysvětlujte to těm, kterým kvůli tomu uletí letadlo a musí si kupovat novou letenku. 


Stav před polednem.


Fronta se táhne celou halou...


Lidi ani moc neřvou, jsou spíš rezignovaní...


A trpělivě čekají...


Konec fronty v příletové hale.

2) Air Serbia létá mezi městy Niš a Friedrichshafen
Lety jsou operovány 2x týdně a to ve čtvrtky a neděle. První let byl uvítán slavobránou. 


Foto: Letiště Friedrichshafen


Foto: Letiště Friedrichshafen


Foto: Letiště Friedrichshafen

3) Air China nasadila na let do Paříže Airbus A350
Nahradila tak na této lince CA 875 z Pekingu Airbus A330, který to dosud létal.


Zdroj: Air China


Foto: Air China

4) Aeroflot přivezl do Moskvy vítězný pohár
Šlo o pohár připravený na mistrovství světa v basketbalu za rok 2019. Aeroflot je globálním partnerem FIBA (mezinárodní federace basketbalu). Finále se bude konat v Číně od 31. srpna do 15. září. Pohár zatím cestuje mezi sponzory, aby si s ním mohli udělat promo fotky.


Foto: Aeroflot


Foto: Aeroflot

5) Zástupci Uganda Airlines se setkali s travel agenty
Konkrétně Jenifer Bamaturaku, která je ředitelkou obchodu, se setkala s místními pracovníky cestovek, aby jim představila airline systémy, tarify a letové řády, ještě před oficiálním zahájením provozu.


 Foto: Uganda Airlines


 Foto: Uganda Airlines


 Foto: Uganda Airlines


 Foto: Uganda Airlines

6) Informační systém na letišti Šeremetěvo
Krásný design informačních tabulí, ze kterého by si mohla vzít příklad ostatní letiště. Je to reader-friendly a moc dobře se v tom orientuje. 


 Foto: Nikolay Ustinov


Foto: Nikolay Ustinov

7) Pokoj pro cestující s dětmi v Miami
Letiště v Miami připravilo komfortní zázemí pro cestující s malými dětmi, kam se s nimi mohou uchýlit, pokud je potřebují nakojit nebo přebalit nebo cokoliv.


Foto: Letiště Miami

8) Zajímavá diskuze ohledně serveru Planes.cz na Airways.cz
Předevčírem se rozjelo vlákno nazvané Ruský trolling na serveru Planes.cz a je to docela zajímavé číst. Nejen proto, že autor vlákna, přispěvatel s nickem Prodejce přidává už roky na toto fórum obsah nejvyšší kvality, ze kterého se dozvídám pro to, co já dělám spoustu poučných a nových věcích, ale i kvůli tomu, že server Planes.cz byl kdysi velmi důležitý pro můj osobní život. Když jsem začala pracovat na letišti, myslela jsem si, že tam potkám samé nadšence, jako jsem já. Ale přišlo velmi hořké zklamání. Nikoho z kolegů, se kterými jsem přišla pracovně do kontaktu, letadla a letectví příliš nezajímaly. S výjimkou kluků z nesmluvího handlingu ČSA Romana a Honzy, kteří měli kancelář vedle mě a se kterými jsem si o tom mohla popovídat. Tehdy (mám na mysli cca rok 2003-2004) neexistovaly sociální sítě tak, jak je známe dnes. A server Planes.cz byl tím, kde se na diskusním fóru potkali lidé (nejen) z letiště, které ta letadla brala. A já jsem tak díky diskusnímu fóru na Planes.cz konečně potkala ty, kteří byli moje krevní skupina a přestože už všichni tento web opustili, zůstávají v mém nejbližším okolí nebo jsme v  kontaktu dodnes. Mám na mysli konkrétně třeba Pala, Milana V., Foxxe, Adámka, Martina Š., NYCBho, Skilyho, Marťase, Peťu G., Ládíka a další. Bez Planes.cz by jsme se nikdy byli nepotkali. Tehdy jsme zažili podle mě opravdu moc pěkné období, kdy se letecká komunita začala družit a scházet, bez nějakých hádek a soupeření. Díky tomu jsme se poznali i se spottery z jiných letišť v ČR a na Slovensku a dodnes o sobě díky tomu víme a známe se. Tím myslím kolegy z Pardubic, Brna a Bratislavy. Byly to moc hezké časy, na které já osobně moc ráda vzpomínám. Planes.cz byly centrem leteckého dění a novinek, co se dělo v leteckém světě.
Jenže pak se začalo nějak řešit, co s Planes.cz bude dál. A došlo k tomu, že se prosadily zájmy menší leč důrazné skupiny fotografů a "nové" Planes.cz se zaměřily výhradně na fotografie letadel a stala se z nich víc galerie, než novinkový a komunitní server, na který jsem byli zvyklí s tím, že fotky jsou spíš jen kulisa. Podle mého názoru (je to jen můj názor) se vyplýtvalo spousta času a energie na to, aby se Planes.cz přeprogramovalo na galerii se systémem několika sférového schvalování přijatých fotek a jejich následné hodnocení. Tohle bylo užitečné a zajímavé jen pro tu úzkou skupinu fotografů, kteří tam posílali fotky a mezi sebou si honili svá ega, co se týče počtů zobrazení a počtu nějakých hvězdiček, jakoby dnešních lajků. Což nás, tu většinu, která se na fotky koukne, ale spíš kvůli aktualitě, než pro nějakou estetičnost, nebavilo. Novinky a dění v letectví se upozadily, články vycházely málo a zmizely kamsi do zápatí stránky a špatně se na stránce hledaly.
V té době se začaly rozjíždět sociální sítě a získat informace, které jsme dříve "sosali" z Planes.cz, bylo jednoduší touto cestou. Navíc se díky tomu bylo možné družit na této platformě a tak ti, které nezajímaly fotky a jejich ohodnocování, se přesunuli sem. Na Planes.cz zůstali zarytí odpůrci sociálních sítí a ti, kteří se to snažili ještě nějak zvrátit. Ještě byl čas to nějak otočit, ale nestalo se. Věřím, že kdyby se server vydal cestou formátu flyertalk.com, s novinkami a aktuálním děním v letectví, mělo by to úspěch. Rozhodli se ale stát se primárně galerií doplněnou několik dní starými zastrčenými aktualitami a tím se to úplně zabilo. Pro těch pár fotografů, co se tam hádá, jestli tahle fotka měla nebo neměla být zveřejněna, ne, ale pro širokou leteckou amatérskou veřejnost ano. Pak už jsem to přestala sledovat, podívám se tam jednou za čas, jestli server ještě žije, ale to je vše.
Proto mě teď zaujala aktuální diskuze o tom, kam se osud Planes.cz nasměroval, kterou rozvedl přispěvatel Prodejce. Při té příležitosti jsem z archívu vylovila své poklady z těch počátečních let, kdy bylo všechno v začátku. Doufám, že mě někdo nevykostí za zveřejnění těchto 15 let starých fotek. Je tam k poznání spousta lidí.


Rok 2004, jeden z prvních větších srazů Planes.cz


Asi leden 2005.


To už jsme jeli ve velkém....


S Foxxem jsme vždycky tvořili originální pozvánky na tyto akce.  


Rok 2006

9) Hezký víkend všem
Já mám VOLNO!


2. 8. 2019
1) Testování nových info obrazovek na Ruzyni
Máme to tam teď i arabsky. Je to zatím jen testovací provoz.


U nás v Hošticích jsme světoví!

2) Nová cargo linka pro letiště Ostrava
Tu bude nyní létat z Urumchi Boeing 767 Uzbekistan Airways každou středu a sobotu. Zpět poletí letadlo do Taškentu. 


 Foto: EGT Express


 Foto: EGT Express


 Foto: EGT Express

3) Nové trenažéry v CATC
Už se staví. Boeing 737MAX a Airbus A320NEO budou připraveny na podzim.


Foto: CATC


Foto: CATC

4) Letiště Kazaň oslavilo miliontého cestujícího Pobědy
Šlo o miliontého klienta, ale jen za jeden měsíc. Toto bylo historicky poprvé, kdy převezli milion lidí v rámci jednoho měsíce a tak to oslavili. Jubilejní cestující letěl z Moskvy letem DP 283. 


Foto: Adel Gataullin a Anton Sarmatin


Foto: Adel Gataullin a Anton Sarmatin

5) Air Malta dostala nový Airbus A320NEO
Nosí registraci 9H-NEB a ve středu přiletěl na Maltu.


Foto: Christopher Ebejer

6) Ukraine International Airlines nabídnou Halal menu
To bude dostupné na letech mezi Ukrajinou a Středním a Blízkým východem. Od 1. srpna bude jídlo v nabídce Business class na letech do Ammánu, Teheránu a Caira. Halal menu dodává Sky Food Services.


Foto: Ukraine International Airlines

7) HR - okénko
Sever zdopravy.cz založil podserver nazvaný pracezdopravy.cz, kde se mají do budoucna shromažďovat pracovní nabídky v oboru doprava. K vidění zde: https://pracezdopravy.cz/ . Ještě by to chtělo asi trošku poladit to logo a přidat možnost, založit si profil pro ty, co práci hledají, ideálně nějak propojit s Linked Inem. Dobrý počin, tohle tady chybělo.  


1. 8. 2019
1) Expo2020 v zelených barvách včera opět v Praze
Poslali nám ho na večerní linku, takže to byl Boeing 777-300ER registrace A6-EPI.


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš

2) První Boeing 777X pro Emirates
Už se chystá v továrně v Everettu. Dodání má být v lednu 2021.


Foto: Paineairport.com


Foto: Paineairport.com


Foto: Paineairport.com

3) SkyUp do Prahy (A pardubic)
Tak konečně. Povolení od ukrajinských úřadů dostali už před rokem, to jim to trvalo. Od 17. 10. začnou létat ze Lvova a Charkova do Prahy (obojí 2x týdně ve čtvrtky a neděle) a od 22. 10. z Kyjeva do Pardubic (3x týdně, úterky, pátky a neděle). Tak jsme si hned koupili letenky na první let do Lvova, tam jsem vždycky chtěla.


Tam se moc těším.


V Pardubicích mají také radost.

4) LOT nabídne spojení Budapešť - Praha
Od letní sezóny 2020. A nejen do. V Budapešti si zabázuje další letadla a bude odsud létat do Sofie (denně), Bělehradu (denně), Stuttgartu (2x denně) a už zmíněné Prahy (2x denně). Operovat to budou Embraery E195s.


Foto: Zoltán Máthé


Zdroj: LOT


Zdroj: LOT


Zdroj: LOT


Zdroj: LOT

5) Ural Airlines zahájí linku Perm - Praha
První let se bude konat 18. září. Létat to bude 2x týdně ve středy a soboty. Posádky této společnosti vždycky zablokují pokladnu v letištní Bille, protože si nakupují každý dva plné košíky sýrů. Když má člověk smůlu a dostane se za ně do fronty, tak je to na dlouho.


 Se ty lety po ČSA pomalu přirozeně zaplní.

6) Aircalin se převzaly Airbus A330NEO
Aircalin je hodně exotická aerolinka a já s ní kdysi měla možnost letět z Noumey do Aucklandu. Jejich Airbus A330-900 je první ze dvou objednaných. Druhý dostanou také ještě letos a nahradí jejich stávající Airbusy A330. Nové kousky mají konfiguraci 291 míst, z toho 26 v Business class a 244 v economy. A poprvé také představí premium economy s 21 sedadly. Letadla mají být nasazována na linky z Noumey do Japonska, Austrále a na pacifické ostrovy.


Foto: Airbus


Foto: Aircalin


Foto: Aircalin


Foto: Aircalin


Foto: Aircalin


Foto: Airbus

7) Swiss slaví dnes Národní den
První srpnový den se ve Švýcarsku slaví a i na palubách národního dopravce. Tam dostanou cestující na vybraných letech typické švýcarské pokrmy, jako třeba "Älper-Maccaroni", "Rösti" nebo tradiční "Chalts Plättli". Dobrou chuť.


Foto: Swiss


Foto: Swiss


Prkýnko si můžete vzít jako suvenýr domů. Foto: Swiss

8) Samovo video z eventu představení Airbusu A350
Nakonec to po pátečním zrušeném příletu dobře dopadlo a akce se konala.


 Zdroj: Sam Chui

9) HR okénko - Lahůdky v bille
A hledají přímo vedoucí oddělení! Přihlásit se lze TADY.


 


www.yirina.net

 

Vsevjednom.cz