My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net

 

 

 

Někde jsem četla, že ten, kdo jednou navštíví Baikonur a účastní se startu rakety, bude mít nutkání, vrátit se zpátky. Můžu potvrdit, že aspoň v mém případě, je to pravda. Po návratu z loňské cesty jsem začala přemýšlet, že bych se na Baikonur chtěla podívat ještě jednou, ale tak, abych měla možnost, se tam pohybovat volněji a ne jako člen turistické skupiny. Díky tomu, že jsme po první cestě navázali kontakt přímo s Roscosmosem, bylo nám umožněno vycestovat na Baikonur ve volnějším režimu.
Tentokrát jsme vyrazili ve čtyřech s tím, že Věrka za námi doletěla o dva dny popozději.

Díky minulé návštěvě jsem získala trochu přehled o tom, jak to na Baikonuru funguje, pod koho co spadá a kdo má co na starosti. Přestože jsme tedy měli nyní akreditaci přímo od Roscosmosu, všechno ostatní jsme si zařizovali sami. Roscosmos v tom nijak neasistoval, že by třeba poskytl informace, na koho se obrátit v záležitostech ubytování a dopravy z Kyzyl Ordy, všechno jsem zjišťovala sama. Kdyby jsme tam byli loni nebyli a díky tomu nevěděli spoustu věcí, asi bych to letos dohromady nedala. Naštěstí tím, jak jsem se o to intenzivně zajímala, jsem měla docela přehled a po týdnech emailování se vše podařilo zajistit.

Pro připomenutí moje trip reporty z cesty na start Soyuzu MS-06 v září 2017:
1. část - zajištění zájezdu, informace o Baikonuru, příjezd na Baikonur, prohlídka města, tisková konference s kosmonauty, ubytování:
http://yirina.net/fotky_cesty/2017_Kazachstan_Baikonur_01/2017_Kazakhstan2.htm 
2. část - návštěvy kosmonautické školy, muzeí, památníků, Burana, složení slibu připravenosti kosmonautů, start samotný:
http://yirina.net/fotky_cesty/2017_Kazachstan_Baikonur_02/2017_Kazakhstan3.htm 
3. část - návštěva řídícího centra Buran a startovací rampy, alej kosmonautů, odjezd z Baikonuru:
http://yirina.net/fotky_cesty/2017_Kazachstan_Baikonur_03/2017_Kazakhstan4.htm 


Odkazy na instituce a weby vztahující se k Baikonuru nebo cestě tam:

ROSCOSMOS
Ruská stání agentura, zajišťující lety Sojuzu a záležitosti s tím spojené. Jsou velmi aktivní na sociálních sítích, kde šíří osvětu o kosmonautice a už je standardem, že každý start rakety přenáší živě na internetu.  
web: www.roscosmos.ru

CENTR PODGOTOVKY KOSMONAVTOV J. GAGARINA (Centrum přípravy kosmonautů)
Sídlí u Moskvy v Hvězdném městečku a zajišťuje vše co se týče výcviku a přípravy kosmonautů k letu. Na webu zveřejňují pravidelně zajímavé fotky.
web: http://www.gctc.ru/

TSENKI
Provozovatel kosmodromu Baikonur, správce budov a města
web: http://baikonur.russian.space/

Správa kultury, výchovy mládeže, turismu a sportu administrace města Baikonur
Oficiální úřad spravující zmíněné záležitosti, které má v názvu. Nabízí exkurze a ubytovací služby turistům, resp. cestovkám, přivážejícím turisty.
web: www.ukmpts-baikonur.ru, email: ukmpts@mail.ru

Správa města Baikonur
Oficiální státní správa města
web: http://www.baikonuradm.ru 

 

Ubytování

Ubytování jsme sami řešili sami přímo s oficiální cestovní agenturou, která na Baikonuru funguje a má to tam pod palcem. Chtěli jsme bydlet v hotelu Tsentralnaya, který je v centru Baikonuru. Ono to není tak, že si člověk najde hotel a tam napíše a domluví si rezervaci. Kdepak! Hotel přímo rezervaci neudělá, musí se přes cestovní agenturu, která ale také neudělá rezervaci jen tak. Je nutné napsat oficiální žádost s razítkem na jejich generálního ředitele. Když jsem jim psala do cestovky o ceny a to, jak mám postupovat, tak mi také poslali oficiální ceník na letošní rok s razítkem a podepsaný ředitelem. Prostě úředničina, jak má být. Bez razítka a podpisu to neplatí. Žádost o ubytování jsem tedy sepsala na hlavičkový papír, opatřila razítkem a podpisem a odeslala.


Oficiální ceník pro aktuální sezonu.


O pár týdnů později přišlo potvrzení, opět na hlavičkovém papíře, že jako máme tu rezervaci hotovou. Jenže, jak se po příjezdu na Baikonur ukázalo, nebylo to v hotelu Tsentralnaya, ale v hotelu Studentskaya. A ten vypadal opravdu studentsky. Hotel Tsentralnaya byl plný a tak přesunuli většinu ruských novinářů, se kterými jsme byli ve skupině, do tohoto hotelu.


Potvrzení hotelové rezervace.

 

HOTELY na BAIKONURU
Na Baikonuru je několik hotelů, některé jsou dostupné návštěvníkům, jiné jsou určeny exklusivně pro Roscosmos:
Hotel Tsentralnaya - často tam ubytovávají novináře a cizince ze západu, kteří si koupí zájezd na start. Je označován jako tříhvězdičkový "luxusní" ale podle západních měřítek by dostal tak 2 hvězdičky. Většina pokojů je jednolůžkových a stojí 75 EUR za noc. Hotel byl postaven v roce 1999 a nachází se v centru města. Nabízí 167 jednolůžkových a dvoulůžkových pokojů různých kategorií, lux, pololux, standard.
Hotel Baikonur
- tento hotel je k dispozici výhradně pro potřeby Roskosmosu a jejich hostů/návštěv, ale dá se tam jít na jídlo do restaurace, aniž by v hotelu člověk bydlel. Má 5* a je nejmodernějším na Baikonuru. Nabízí 35 pokojů, včetně jednoho "prezidentského" apartmá.
Hotel Kosmonaut
- hotel je v uzavřeném prostoru města Baikonur. Má 95 pokojů, aunu, bazén, restauraci. Zde spí kosmonauti před starty.
Hotel Alcor - určený pouze pro potřeby společnosti Tsenki (ta udržuje Baikonur v chodu na základě smlouvy s Ruskem)
Hotel Sputnik - používá se pro návštěvníky z kosmických společností a zástupce tisku. Má (podle provozovatelů) 4 hvězdičky a za noc si tu účtují 350 EUR. Je na místě, kam se dostanou pouze hosté. Nabízí 124 pokojů, 4 lux, 120 standard. Bydlí zde také hosté, které si přivezli kosmonauti sebou.
Hotel Studentskaya - nejlevnější a nejprostší hotel, bez restaurace. V tom jsme bydleli my. Restaurace je naproti přes silnici, stejně tak supermarket.
Hotel "O" - nachází se ve městě, má 11 pokojů. Více informací k tomuto hotelu nenalezeno. Možná už není v provozu.
Hotel Berežki - Moderní hotel. Nachází se na kosmodromu na místě č.65. Je podle fotek podobný hotelu 7 větrů, kde jsme bydleli na kosmodromu při minulé návštěvě, asi to dělala stejná firma. Má 44 pokojů v kategorii Standard.
Hotel Alkor - Moderní hotel ve městě Baikonur. Má 16 pokojů. Adresa nenalezena.
Hotel 7 větrů - Moderní hotel na kosmodromu. Má pouze jednolůžkové pokoje. Bydleli jsme v něm v roce 2017. Moderní, čistý, s wifi. Pokoje miniaturní.


Největší a nejznámější hotely ve městě Baikonur.

Cestovní kanceláře a subjekty, které mají oprávnění ubytovávat v hotelech na Baikonuru nebo tam pořádat výlety a exkurze, jsou následující:

1) Státní jednotný podnik Baikonur Grand Servis (oficiální cestovní kancelář), turistická společnost Tur servis a Správa kultury, výchovy mládeže, turismu a sportu administrace města Baikonur
Adresa: Ulice Lenina 2, Baikonur, web: www.cosmotur.com, email: tour_baikonur@mail.ru, baikonurtour@bk.ru   
Tyto společnosti zajistí ubytování ve všech hotelech na Baikonuru, exkurze na kosmodrom, transportní služby, překladačské služby a vše potřebné. Já mám z toho pocit, že je to stejně jedna kancelář, protože jsem si s nimi psala a odepisovali mi ze všech ti samí lidé. Tyto kanceláře zřejmě zajišťují servis pro všechny cestovní kanceláře, které mají licenci od Roskosmosu, aby turisty na Baikonur vozili. Velmi zajímavá je možnost na druhém obrázku pod bodem 3, která nabízí možnost jet tam jako turista bez cestovní kanceláře. Kdyby to někdo ozkoušel, dejte mi prosím vědět, jak to fungovalo.
Na webu mají seznam míst, kam jsou schopni zajistit návštěvu/exkurzi:
Objekt č. 254 - montážní hala na rakety Soyuz a Progress
Objekt č. 112 - montážní hala na rakety Proton
Muzejní komplex č. 2 - Muzeum kosmodromu ve kterém se nachází sedm sálů s expozicemi o historii kosmodromu, mezinárodní spolupráci v oblasti kosmonautiky a maketa Burana, který byla dovezena na Baikonur v roce 1983
Domky J. Gagarina a S. Koroleva
Startovací rampa Sojuzu (Gagarinský start č. 1)
Objekt č. 92A-50 - Montážně zkušební korpus Proton
Objekt č. 200 - Startovací rampa Proton
Objekt č. 42 - Montážně zkušební korpus Zenit
Objekt č. 45 - Startovací rampa Zenit
Objekt č. 41 - Památník zemřelým při nehodě 24. 10. 1964 při startu rakety R16
Objekt č. 31 - Startovací rampa Soyuz, dvojče Gagarinského startu, startují odsud nákladní lety Sojuzu


2) MUZEUM HISTORIE KOSMODROMU BAIKONUR (organizuje exkurze, nezajišťují povolení vstupu do města a na kosmodrom)

Adresa: 468320, Third Floor, Palace of Culture, House 4, Pioneer Street, Baikonur, web: http://www.museum-baikonur.ru/ , email: spacemuseum@rambler.ru , museum@baikonur.net
Vstupné do muzea: 85 RUB
Průvodce muzeem: 110 RUB
Služby tlumočníka do anglického jazyka: 300 RUB/hodina
Exkurze mimo muzeum:
Exkurze po městě Baikonur (skupina 10 - 50 lidí) - 1660,22 RUB
Exkurze po kosmodromu Baikonur (skupina 10-50 lidí) - 4346,24 RUB
Exkurze na památník Korkyt (skupina 10-50 lidí) 3780,77 RUB
Video natáčení: skupina 250 RUB
Fotografování v sálech muzea: 200 RUB/1 fotoaparát (sleva pro občany Ruské federace a Kazachstánu 75%)
Natáčení v sálech muzea: 300 RUB/1 videokamera (sleva pro občany Ruské federace a Kazachstánu 75%)
Profesionální video natáčení a fotografování: 1 hodina / 1000 RUB


Exkurze, které muzeum na Baikonur nabízí. Jsou to tři trasy, červená, modrá a zelená. Pro zvetšení klikněte na obrázek.


3) Seznam cestovek s akreditací pro pořádání cest na Baikonur
Pro doplnění ještě uvádím seznam všech cestovních kanceláří, které mají od Roskosmosu akreditaci k tomu, aby pořádaly zájezdy na kosmodromy, odkud Roscosmos vypravuje lety, tedy i Vostočnyj.


 

 

Den první - 1. června (PÁTEK)
 

Do Astany jsme přiletěli ve 3 hodiny ráno z Minsku s Belavií (trip report ZDE). Let Bek Airu do Kyzyl Ordy nám letěl až v 9:30. Museli jsme řešit, co s volnými 6,5 hodinami mezi lety, navíc v noci, po několika hodinám na cestě. Jet do města nemá smysl, na to je to moc málo času. Sedět tam unavení v letištní hale, se nám také nechtělo. Začala jsem tedy ještě před odletem zjišťovat, jestli tam není nějaký hotel. Je. Píšou o něm na webu letiště, ale není tam žádný kontakt, kromě telefonu, ani možnost bookingu. Napsala jsem několik mailů na info web letiště, ale nedostala jsem žádnou odpověď. Tak jsem tam tedy zavolala. Nikdo neuměl anglicky, ale domluvili jsme se. Hotel zarezervovat předem nelze, funguje to na bázi, kdo dřív přijde, ten má pokoj.


 Odlet z Prahy.


Palo nás fotil na odletu z Prahy. Sám letěl přes Frankfurt s Air Astanou.


 Informace k hotelu na webu letiště Astany.


Takže jsme se po příletu vydali hledat tento hotel. Je ze strany terminálu 2 (vnitrostátního), takové malé nenápadné dveře, nejsou ani nijak extra označené. Uvnitř už je hotel vybaven pěkně, podle západních standardů. Když jsme přišli, měli volný jen pokoj Lux, tak jsme chvíli řešili, jestli do toho jít, ale nakonec jsme se rozhodli, že ano. Tři hodiny spánku nebo aspoň možnost se natáhnout pohodlně v posteli potřebujeme, čeká nás ještě dlouhá cesta.
 


 Hala hotelu.


Pokoj. Měli jsme budík na 7:45. Moc jsme se nevyspali, ale lepší, než nic. Za záclonou je vyhlídka na plochu, okno je zamřížované.


Hotel je za tímto rohem.


Cesta z hotelu do terminálu.


Hledáme Pala, který přiletěl z Frankfurtu s Air Astanou. Chtěl totiž letět jejich Boeingem 767.


Vnitrostátní odlety z Astany (a některé mezinárodní).


Náš let.


Tranzitní zóna astanského letiště.


Palo je tu!


Jdeme do gate.


Museli jsme odbavit zavazadla, protože se do binů malého Fokkera nevejdou. Posílali jsme 4 kufry. Bek Air má na zavazadla systém piece concept a tak jsme platili za jeden kus navíc. Cena asi 350 Kč.


Nastupujeme.


Můj třetí let do Kyzyl Ordy v životě. A to jsem před šesti lety netušila, že nějaké takové město existuje.


Tyto kazašské babičky zablokovaly nástup, jak se nemohly vyšplhat po schůdcích do letadla.


Už jsem si myslela, že to nezvládnou a budou je muset nějak vynést.


Nakonec se tam nějak vyškrábaly. Když jsme zjistili, že sedí před námi přímo na emergency exitu, byli jsme trochu vyděšení. Kdyby k něčemu došlo, tak ten exit nejenže neotevřou, ale i totálně zablokují.


My seděli na exitu za těmi babičkami, tak aspoň to mě trochu uklidnilo. To, že posádka neřešila, že tam máme u sebe příruční zavazadla, už mě moc nepřekvapilo, když nechali ty babičky sedět na exitech. Bek Air v roce 2016 vyřadili z black listu společností, co nesmí do EU. Možná by se nad tím měli zamyslet.


Let byl skoro plný.


Odlétáme.


Turbolet.


Nový astanský terminál, postavený pro Expo.


Asi vládní terminál pro pana prezidenta. Zrovna se tam štosovali u červeného koberce.


Vládní Túčínka.


Exitová místa.


Jsem si donesla vlastní catering.


I tak jsem dostali občerstvení.


Jsme v Kyzyl Ordě.


Kyzyl Orda.


Kyzyl Orda.


Výstup do terminálu.


Výdej zavazadel oknem.


Naše dorazily. Hurá.


Máme to komplet.


Na letišti na nás čeká řidič, kterého jsme si domluvili předem. Cena jedné cesty Kyzyl Orda - Baikonur je pro všechny 5000 RUB. I tak tam na nás pokřikovali řidiči "taxi Baikonur", tak by se tam asi dalo dojet i bez objednání předem.


Letiště Kyzyl Orda.


Provoz jako vždy. Jedno letadlo.


Cesta bude trvat cca 3 hodiny.


Výjezd z letiště Kyzyl Orda. Povšimněte si lamp po levé straně, ve tvaru letadýlek.


Propagandistické billboardy s panem prezidentem.


Palo to zalomil hned za Kyzyl Ordou.


Cesta na Baikonur.


Vlak.


Cesta odsud vede dále do Ruska a tak tudy jezdí hodně kamionů se zbožím.


Koně a velbloudi se tu pohybují volně kolem silnice.


První radary na dohled. Jsme už hodně blízko.


Baikonur.


Město Baikonur před námi.


Baikonur před námi.


Čekáme před vstupem na paní Malvjudu z Roscosmosu, která nám přinese vstupní povolení do města.


Hérečka.


Jsme tu.


Dokázali jsme to, podruhé.


Palo umí sedět po středoasijsku.


Z brány města vyjíždí retro autobus a vychází krávy.


A Mavljuda z Roscosmosu přichází.


Město je za plotem.


V plotu jsou občas díry. Viděla jsem video od lidí, kteří tam normálně prolezli plotem (https://youtu.be/sFz04dupJKw)


 Dali nám podepsat podmínky chování na kosmodromu a ve městě.


 Mapa města Baikonur v hale našeho hotelu.


Dojeli jsme do hotelu. Soviet style. Mně se to líbí moc.


Rosťovi se líbí dekorační tapeta s delfíny.


Koupelna původní. Do sprchy si budeme brát žabky.


Pokoj byl prostý, ale naprosto čistý. Přestěhovali jsme si ještě ten večer postele a když jsme je odtáhli, tak za nimi bylo naprosto čisto. Člověk by čekal nějaký prach nebo tak něco, ale vůbec.


Vybalujeme.


Jdeme ven. Palo čeká v hotelové hale.


Vkusné hodiny v hotelu.


Vyrážíme ven na jídlo.


Reklamy na pivo.


České pivo tady frčí. Až na to, že není moc české.


Lapjošky za cca 6 Kč.


Po 21. hodině se na Baikonuru alkohol neprodává. Toto nařízení platí v Rusku, ale páč je to tady ruská zóna, platí zákaz prodeje i na Baikonuru.


Toto je prý opravdu české pivo.


Denní tisk.


Místní autobus.


Památník Sergeje Koroljova - hlavního raketového konstruktéra SSSR.


Začátek Arbatu.


Arbat - baikonurská promenáda.


Baikonurci.


Baikonurci.


Baikonurci.


Baikonurci.


Místní oddávací úřad - ZAGS. Toto je pro ruské občany Baikonuru. Ještě tam je kazašský. Když se bere Rus s Kazaškou nebo Kazach s Ruskou, můžou si vybrat, na kterém budou oddáni.


Ty mašle jsou úžasné.


Bannery s kosmonautickou tématikou jsou po celém Baikonuru.


Kavárna Zvězdnoje něbo, neboli Hvězdné nebe. Místo, kde se scházejí a jedí novináři a zaměstnanci Rocosmosu.


Mají tu i zahrádku a wifi zdarma.


Menu.


Ceny spíše nižší. Kapučíno za nějakých 37 Kč.


Metr masa za 1300 RUB, tedy cca 450 CZK.


Palovi se tady líbí.


Limonáda domácí.


Soljanka.


Oba s brýlemi.


Já bez brýlí, on s.


Oba bez.


Prijatnovo apetíta.


Grilovaná zelenina.


Šašlik.


Palo si nechal naložit pořádnou porci.


Palo je přecpán.


Slavná pivnice. Další "originální" české ruské pivo pro státy bývalého Sovětského svazu.Slavná pivnice.


Na Arbatu nově otevřeli oficiální obchod se suvenýry. Ten tu loni nebyl.


Jdeme na to.


Modýlky, magnetky.


Vlaječky.


Kosmonauti z porcelánu.


Magnetky.


Tohle až uvidí Věrka...


Skafandr pro děti.


Bundy.


Tak to chceme!


Nakupujeme místní simku s daty, abychom byli připojeni na net. Je to kazašský Beeline.


Máme 16 GB za cenu 380 CZK. Hodně slušné. Udělali jsme si z jednoho mobilu, co jsme měli navíc hotspot a připojili se na něj všichni. Do konce pobytu jsme těch 16 GB nestihli vyčerpat a to jsme na tom byli od neděle připojení čtyři.


Cesta zpět do hotelu.


Místní nemovitosti. O tom, jak to na Baikonuru funguje s byty, napíši v dalších dílech.


Lékárna.


Supermarket naproti našemu hotelu. Jediný obchod na celém Baikonuru, kde prodávali Colu light. A zrovna před naším hotelem. Znamení. Ale jaké?


Samoobsluha.


Nakoupeno.


Na pozadí náš hotel.


Fotostudio vedle hotelu.


Sovětský styl.


Zámek.


Dekorace v pokoji.


Ručníky s krajkou.


Trochu na nás doléhá únava.


Ale ještě musíme vybalit.


No co naděláš....


Moje kosmetika. Tedy, malá část mé kosmetiky.


Část garderoby.


Dáme si červené s colou, jako doma.


Přestěhujeme trochu pokoj. Budeme tu šest nocí, to jsme snad ještě nikde na cestách tak dlouho na jednom místě nebyli.


Přestavěno.


Na to, aby jsme spali odděleně, jsme spolu ještě dost krátce.


Naše provizorní kancelář a studio.


(Skoro) všechny naše boty.


Hned to vypadá lépe.


Výhled z balkonu. Bydlíme na ulici Abaya.


Dobrou noc.

Pokračování v druhém díle: Procházka po městě, setkání s místním obyvatelem Azamatem, návštěva zrekonstruované místní pláže a městského muzea, oslavy 63. výročí města Baikonur.


www.yirina.net

 

Vsevjednom.cz