My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net

 

 


31. 10. 2016
To byl ale víkend nabitý událostmi, jako už dlouho ne.
1) Hořela 767ka v Chicagu.
V pátek došlo k požáru letadla American Airlines typu B767-300, registrace N345AN. To letělo (tedy spíš mělo letět) na letu z Chicaga do Miami. Došlo k přerušení startu z důvodu požáru. Všichni cestující (bylo jich 161 + 9 členů posádky) byli evakuováni. Podle aktuálních informací jich je 7-20 zraněno a jeden člen posádky také a jsou hospitalizováni. Let byl zrušen. Samozřejmě se opět velmi rychle objevilo spoustu fotek a nějaká ta videa a opět i z vnitřku letadla během evakuace. Konkrétně záznam z letadla ZDE (tady autorovi i odpustím, že to točil na výšku). Někteří to odsuzují, že v takové chvíli má někdo vůbec snahu natáčet a že to je nevhodné. Já si myslím, že je to ale cenný materiál pro nějaký výzkum toho, jak se lidi opravdu v reálu chovají v takové situaci a je možné díky tomu vylepšovat způsoby evakuace a trénink posádek (a nemluvě o důkazech pro budoucí vyšetřování a i třeba těch, kteří ohrozili bezpečnost ostatních tím, že tahali ven svá kabinová zavazadla). Takže pokud se najde někdo, kdo to v tom zmatku natočí, tak je to i dobře a může to pomoci. Samozřejmě za předpokladu, že tím sám nikoho neblokuje.
Pravda je, že od těch letošních požárů letadel se dívám vždy pečlivě na bezpečnostní instruktáž a když nesedím na exitové řadě, tak si vždycky pohlídám, kde přesně je a kudy bych se tam eventuálně nejrychleji dostala.


Tohle nikdy nevěstí nic dobrého.


Křídlo je celé upečené.


Docela by mě zajímalo, za jakých okolností fotka pilotů letu vznikla. Jestli je cvakl nějaký cestující nebo si oni sami někomu řekli:-) Je to tedy hodně originální.

2) Hořelo i letadlo ve Fort Lauderdale na Floridě.
A další požár o několik hodin později. Tentokrát šlo o cargo let Fedexu z Mempisu do Fort Lauderdale, operující pod číslem letu FX 910. Jednalo se o MD10, registrace N370FE. Letadlu hořel levý motor, na palubě byli dva piloti, oba vyvázli bez zranění.

3) B747 Farewell na SXM.
Ze Sint Maartenu se objevily další fotky. Tedy z rozlučky s B747 (tím mojím, PH-BFN). Místní zaměstnanec Menzies Gilbert Jeffers zveřejnil video z posledního přistání, které natáčel z letištní plochy, k vidění ZDE. Pod letadlem bylo skoro stejně čumilů, jako bývá u nás:-)
Server Routesonline.com zpracoval analýzu letového řádu z KLM, Air France a Corsairu na SXM. Docela zajímavé. K vidění TADY. Z ní plyne, že tam začalo KLM létat v roce 1989, jednou týdně, operováno DC10kou. Air France začaly už v roce 1986 s Jumbem.


Poslední přistání B747 KLM na SXM a narvaná Maho Beach. Foto: Bobby Sedlatschek (hezké příjmení:-)


Foto: Richard Hazel


Foto: SXM Photography

4) Lufthansa vyřadila B737 ze své flotily.
S koncem platnosti letního letového řádu vyřadila Lufthansa legendu letectví Boeing 737 ze své flotily. Ve flotile tento typ měla úctyhodných 48 let (od roku 1968)! Od té doby provozovala všechny klasické varianty: 737-100/200/300/400/500. V Lufthanse se B737kám říkalo "Bobby". Jak tak Bobby navštěvoval v posledních dnech různá letiště, všude se mu dostávalo pozornosti. Zasloužené.


Poslední let do Londýna na Heathrow dne 28. 10. 2016 (LH918/LH919) operoval B737-300, registrace D-ABEC. Foto: LHR Airside 


Ve Stuttgartu dostal Bobby slavobránu na rozloučenou. Foto: Jochen Honle


A v Norinberku také. Foto: Gunther Feniuk


Poslední přistání ve FRA. Foto: Lufthansa


Poslední přistání ve FRA. Foto: Lufthansa


Poslední přistání ve FRA. Foto: Lufthansa


Poslední přistání ve FRA. Foto: Lufthansa

5) Konec A310tek u Taromu.
Se zimním letovým řádem zmizely z nebe také Airbusy A310 Taromu. A310ce se dostalo důstojného rozloučení se na svém domovském letišti v Bukurešti po posledním příletu domů. Tím se stal let z Madridu v sobotu 29. 10. 2016. Posádka se rozloučila s cestujícími i letadlem hezkým hlášením, video TADY (anglická verze následuje až po rumunské). Akorát si tedy říkám, že Tarom má asi dost uvolněné předpisy, co se účesu letušek týče.


Foto: Aeronews.ro


Speciálním hostem na letu byla Geta Popescu (vlevo), která na A310kách létala jako letuška, nyní v důchodu.  Foto: Aeronews.ro


Dojetí je na ní vidět. Foto: Aeronews.ro


Jako letuška kdysi obsluhovala u Taromu i někdejšího Papeže.


Starý dobrý interiér A310ky. Foto: Rares Mandu


Poslední hlášení posádky na A310ce.


Foto: Richard Mirchea George Photography


Foto: Richard Mirchea George Photography


Foto: Richard Mirchea George Photography


Foto: Richard Mirchea George Photography


Foto: Richard Mirchea George Photography


Foto: Rares Mandu


Foto: Rares Mandu


Foto: Richard Mirchea George Photography


Foto: Rares Mandu

6) Nové Cyprus Airways se chystají k zahájení provozu.
Tato společnost má být evropskou odnoží ruské S7. Aktuálně se pracuje v hangáru v Minerálních Vodách na Airbusu A319, který se přemalovává z barev S7 do barev staronové společnoti. Jedná se o letadlo registace VP-BTO, které je u S7 od roku 2007. Původní kyperský národní dopravce krachnul v roce 2015. Ještě téhož roku získala práva na používání jejich obchodní značky společnost Charlie Airlines na 10 let, které patří 40% S7 a 60% různým investorům. Naplánovalo se, že S7 předá do Cyprus Airways dva Airbusy A319 a ty začnou létat z Kypru do Británie, Řecka a Ruska. Společnost Charlie zaplatila za všechna práva na Cyprus Airways 2,04 milionu EUR.


Foto: Frequentflyers.ru

7) Dermacol má opět bankovkovou akci.
Ta běží do 28. 10. a potrvá do 17. 11. Každá zákaznice dostane při nákupu zpět bankovky, které může zpětně utratit v prodejnách Dermacolu.

8) Letištní víkend. Vystavovala jsem letenky pro celou rodinu pána, který přišel a chtěl one-way letenice do Thajska. Že prý pak bude pokračovat do Kambodže a že už tam zůstávají s celou rodinou, že se tam stěhují navždy. Pán s manželkou a třemi dětmi, cca 8- 15 let. To už je druhý případ v krátkém čase, kdy se setkávám s tím, že se někdo z ČR odstěhoval do Kambodže. Co tam mají tak zajímavého a lákavého? Ještě tak nějak chápu (i když mě by tohle tedy nelákalo) ty Čechy, co tu všechno prodají a odstěhují se na Bali (ano, takoví létají), ale Kambodža? Navíc s dětmi, které jsou v pubertě a mají tady určitě už nějaké sociální vazby a kamarády, odjet do takové ne příliš vyspělé a stabilní země? Netroufla jsem se toho pána, co byl jen tak o pár let starší než já, zeptat, ale moc by mě to tedy zajímalo.


Jenda si donesl domácí sekanou. Tu připravovaly ruce, které jindy drží skalpel, takže byla správně napreparovaná.


Sekaná od pana primáře. Snad to krájel normálním nožem a ne tím skalpelem.


A pak jsme měli klasiku.


Sobota. Banány a jablka.


Kdykoliv je potřeba něco odnést do letadla, ráda jdu. Normálně tam pracovně skoro nechodím, tak si to vždycky užívám.


No, není to nádhera? A380ka denně v Praze? 


Neděle. Banány a jablka.

V neděli se opět opakovala situace s ucpanou pasovou kontrolou a tím, že cestující stáli ve frontě, která se táhla až ven. Samozřejmě tam šíleli a panikařili, že jim to kvůli tomu uletí. Vše pro tržby Duty Free Shopu, že ano.


Fronta se táhne po celé hale. Asistenti v červených tričkách dělají, co můžou. Ale oni s tímhle toho moc dělat bohužel nemůžou.


Až ke dveřím ven. Ještě že je tam dost místa na tu frontu. Chudáci cestující.


29. 10. 2016
1) Jarouš slavil významné životní polo-jubileum. A dostal k němu tématický dort. Takový dort je skoro škoda jíst.


Foto: oslavenec Jarouš

2) Poslední Jumbo na SXM.
Včera se konal poslední let Boeingu 747 do Mekky všech spotterů, na ostrov Sint Maarten. Každý spotter na světě zná fotky a videa ze slavné Maho Beach. Já osobně mám svojí fotku s přistávajícím Jumbem jako profilovou na Facebooku a dalších. Je to taková moje značka, nehledě na to, že už je víc než deset let stará. Kdysi sem létal Jumbem ještě Corsair, toho jsem na SXM také zažila.
Poslední let se konal 28. 10. a letělo ho zrovna to MOJE letadlo! Registrace PH-BFN, se kterým mám svojí památeční fotku! Tak to je veliká a krásná náhoda. Od nynějška bude KLM létat na SXM už jen Airbusem A330. Dojemné video z Jumbo derniéry ZDE. Ve videu je i komunikace s věží, ve kterém se SXM s Jumby loučí a to jsem neudržela slzy dojetí.


Na Maho Beach bylo na poslední přílet nabito.


Koukám, že propagační oddělení KLM tam rozdávalo čepice:-)


PH-BFN, SXM, 28. 10. 2016. Jumbo SXM Farewell. Konec.


Piloti z kokpitu mávali a měli tam loučící se ceduli. Na videu je vidět, že si to z kokpitu někdo natáčel, tak doufám, že se video objeví.


Se divím, že je tam nechali na ten odlet, vzhledem k tomu, že to je opravdu docela nebezpečné. Já si tenkrát nechala "vyfénovat" vlasy, ale už bych to neudělala. Ony ty šutry tam létaly docela dost a dostat tím do hlavy...


Škoda.


PH-BFN, SXM, červenec 2005.


Jsem při té vzpomínce projela staré fotky, z našeho pobytu na SXM. Surfové prkno s přílety je legendární. Červenec 2005.


Skily, Roman a já, naše tehdejší výprava. To bývaly časy. Červenec 2005. Koukám, jakou jsem měla tenkrát pěknou francouzskou manikúru.

3) Další logo jet v Číně.
Tím se stal Boeing 737-800 registrace B-5665 společnosti China United Airlines.


Foto: China Aviation Daily


Foto: China Aviation Daily


Foto: China Aviation Daily


Foto: China Aviation Daily

4) Nový šéf ÚCL v Kyrgyzstánu.
Bývalý operativní směnový načálnik letiště Manas (a tam my jsme byli!) v Bishkeku Kurmanbek Akyšev, byl povýšen. Od listopadu bude vykonávat funkci ředitele úřadu pro civilní letectví Kyrgyzstánu. A tak mu kolegové z letiště předali na rozloučenou dárky a popřáli mnoho úspěchů v nové pozici. Tak to se jim bude hodit, mít známost na takovém úřadu, že.


Tradiční kyrgyzský oblek je super. Foto: Letiště Manas Bishkek


Já ten Kyrgyzstán prostě můžu. Všichni Kyrgyzové jsou velcí sympaťáci. Foto: Letiště Manas Bishkek

5) Nové fotky nehody na Vnukovu v roce 2014.
Byly zveřejněny zatím nepublikované fotky z vyšetřovacího spisu z nehody, která se stala na moskevském letišti Vnukovo před dvěma lety. Tehdy došlo ke srážce Falconu 50 a sněžného pluhu. Při nehodě zahynul francouzský šéf společnosti Total. Jak z vyšetřování vyplynulo, nebyl v okamžiku srážky připoután. Po události byli zatčeni řídící letového provozu, řidič sněhového pluhu a jeho vedoucí směny. Soudy se ještě táhnou. Podle posledních informací to vypadá dobře pro řídící a špatně pro pluhaře.

 

6) Ovoce ve Státní svátek.

 

Jablka, banány.


28. 10. 2016
1) Qantas představil nové livery a poodkryl B787 Dreamliner produkt.
K velkému odhalení došlo 26. 10. v Sydney. Qantas si to mediálně moc dobře připravil, vysílal událost živě přes Facebook a aktivně sdílel na dalších sociálních sítích. Do nového livery přetřeli "starý" Airbus A330 registrace VH-QPJ,  který přeletěl po rouškou tmy z Victorville v Kalifornii přes ostrov Kona na Havaji do Sydney tak, aby ho nikdo neviděl, což se docela povedlo. Dreamlinery dostanou až v roce 2017.Foto: Australian Aviation


Nový design letadel. Spíš tedy modifikovaný, žádná převratná změna to není. Foto: Qantas


Upravené logo.


Vývoj livery v čase. Foto: Qantas


Tak ten držák na tablet nebo telefon je super nápad. Dnes, když už si každý nosí do letadla svojí zábavu. Foto: Australian Aviation

2) AeroMexico a Delta se spojily v podpoře v boji proti rakovině prsu.
Říjen je nazvaný Pink October a celosvětově věnovaný podpoře boji proti tomuto onemocnění. Delta se do kampaně zapojila poprvé před 11-ti lety, kdy zahájila propagační turné Boeingem 767-400. Ten cestoval po USA pod volacím znakem "Breast Cancer One" a s pomocí zaměstnanců Delty pomáhal šířit osvětu a informoval o činnosti nadace Breast Cancer Research Foundation, kterou založila Evelyn Lauder v roce 1993. Letos poprvé byl let Breast Cancer One mezinárodní a směřoval z New Yorku do Mexico City. Na palubě bylo 140 zaměstnanců Delty, 10 cestujících Delty a 5 zaměstnanců AeroMexico. Všichni se následně zúčastnili ceremoniálu v hangárech na letišti JFK a Mexico City International Airport.Posádky AeroMexica. Foto: AeroMexico


Posádka Delty. Zaměstnankyně vyměnily své ikonické červené šaty za růžové. Foto: Delta


Společné foto Delty a AeroMexica. Foto: Delta


Foto: Delta


Foto: Delta


K propagaci Pink October se připojili i zaměstnanci Alaska Airlines. Foto: Alaska Airlines

3) Návrat z letu Seattle - Hong Kong pro technickou závadu.
Ve středu 26. 10. Airbus A330 registrace N855NW na letu DL17 ze Seattle do Hong Kongu se po 17-ti minutách letu musel vrátit zpět, pro technickou závadu. Pak ho obstřikovali hasiči.


 

4) Alaska Airlines natřela letadlo do speciálního livery na počest armádních veteránů.
Speciální barvy dostal Boeing 737-900 registrace N265AK. Alaska Airlines má k americkým veteránům velmi vstřícný přístup. Nabízí jim speciální lety, na kterých mohou cestovat zdarma, přednostní nástup do letadla pro vojáky v aktivní službě a poskytuje finance mnoha neziskovým vojenským organizacím.


Už se to připravuje v hangáru. Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines


Ceremonie. Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines

5) Aeroflot předvedl všechny uniformy, které jeho stevardky nosily mezi roky 1962 - 2016.
Mně se nejvíc líbí ta aktuální letní verze, červená.


Foto: Aeroflot

6) Zajímavá nabídka práce.

7) Maybelline Dream Velvet v ČR.
Maybelline v tichosti bez nějaké extra propagace uvedly na český trh make up Dream Velvet. A ten je super, já ho mám už od jara, kdy mi ho Milena přivezla z USA. On je hutnější a spíš tedy vhodnější na zimu. Na léto jsem ho přestala využívat, ale teď ho znova vytáhnu. A hlavně se půjdu podívat, kolik odstínů u nás prodávají. Ale dneska to bohužel nepůjde, protože začalo platit to idiotské nařízení o zavřených obchodech ve svátky.
 


V Rossmannu bude příští týden v akci za 189 Kč.

8) Sephora Holiday 2016.
Sephora připravila pro nadcházející svátky také několik produktů v rámci kolekce Holiday 2016. Tak to jsem zvědavá, jestli to pošlou i k nám, protože některé ty věci vypadají úplně nádherně. Psala jsem jim na české zastoupení, tak uvidíme, co mi odpoví.


Paletka nazvaná More Than Meets The Eye Eyeshadow Palette. Cena v USA 36 USD.


Blush Bronzed and Ready Glow. Cena v USA 32 USD.


Z této Holiday 2016 kolekce bych si tedy dokázala vybrat. Ty štětce vypadají také velmi krásně.

9) A pozor. Měly jsme ovoce i s Hankou. A jak hezky narovnané!


Mandarinky a banán.


Dobrou chuť.


27. 10. 2016
1) Nové linky Wizzairu z Varšavy.
Ty budou zahájeny v červnu a červenci příštího roku a budou směřovat do Lyonu, Bratislavy, Bukurešti, Kyjeva, Lamezie, Nice a Vilniusu.


Tak to budou mít naši polští sousedé slušný výběr, kam se za dobré peníze dostat.

2) Další sebevražda člena posádky Turkish Airlines během layoveru v New Yorku.
Podle zpráv v tureckých médiích, spáchala v úterý 25. 10. letuška Turkish Airlines během pobytu v New Yorku sebevraždu. Kromě toho, že je to velmi smutné, je to i zarážející. To samé se totiž stalo i letos v dubnu, kdy se v New Yorku během pobytu ve stejném hotelu (New York Marriott Long Island Hotel) oběsil jiný člen posádky Turkish Airlines. Konkrétně 28-letý kuchař (oni mají v posádce kuchaře), který byl sice zaměstnancem cateringové firmy, která jídlo na paluby dodává, ale technicky je jako posádka a bydlí s nimi.
Tentokrát šlo o 31. letou ženu jménem Eda Özdemir. Ta nepřišla na snídaní a tak ji začali shánět. Její tělo bylo nalezeno v hotelovém pokoji, kde bydlela.


 Eda Özdemir

3) Sigma má snad poprvé akci na mezinárodní poštovné zdarma, bez nějaké minimální hodnoty nákupu. Oni to mívají např. při nákupu nad 150 USD, ale to pak člověk zase musí platit DPH a clo. Platí jen do 28. 10. Možná zkouší, jaký o to bude zájem.

 

4) Rozloučili jsme se s kolegyní Martinou, která nás opouští. Fotky TADY.


Škoda, velká škoda, že Martina odchází.


26. 10. 2016
1) Airbus A380 British Airways musel nouzově divertovat kvůli nevolnosti CELÉ posádky.
Ke zvláštní situaci došlo v pondělí 24. 10. na letu BA286 British Airways ze San Francisca do Londýna. Letadlo odstartovalo ze San Francisca po sedmé hodině večer. O pár hodin později muselo divertovat do Vancouveru z důvodu náhlé nevolnosti celé posádky, konkrétně 22 cabin crew a 3 pilotů. Ve Vancouveru přistáli kolem půlnoci místního času. Na palubě bylo přes 400 cestujících, ale podle prvotních informací se nevolnost týkala výhradně jen členů posádky. Spekulovalo se o nadýchání se kouře či nějaké chemikálie, ale vzhledem k tomu, že nikdo z cestujících nebyl odvezen do nemocnice se stejnými problémy jako členové posádky, je to celé takové podivné. Celá posádka byla rozvezena do tří nemocnic. Podle záběrů, které zveřejnil Vancouver Sun, šla většina do nemocnice po svých. Po pár hodinách měli být všichni propuštěni, v 5:00 ráno už měli být všichni z nemocnice venku. Cestující byli ubytováni v hotelech a v úterý ráno byla otevřena přepážka BA, která zajišťovala jejich překnihování. Před nouzovým přistáním prý posádka informovala cestující, že se jedná o divert z technických důvodů. Ten několik hodin poté British Airways zamítly s tím, že se jednalo o medical divert a událost vyšetřují. V diskuzi na bulvárním Daily Mailu někdo naznačuje, že podobný problém mělo více letů BA v posledních týdnech (není z toho jasné, jestli ze SFO nebo všeobecně), jen kvůli tomu nešli na divert. 
Tak to jsem zvědavá, jestli vypluje na povrch, co se tam stalo.


Divert.


Foto: Vancouver Sun.


Foto: Vancouver Sun.


Foto: Vancouver Sun.


Foto: Vancouver Sun.


Foto: Cestující Steve Lowy

2) Air France Dreamliner B787-900.
Objevily se další fotky ze Seattle a informace, že dodávací let proběhne 2. 12. 2016.


3) Tip na dovolenou v roce 2018.
V uvozovkách, protože je to asi nad finanční možnosti nás všech, kteří to čteme. Ale pro zajímavost. Cestovní operátor Abercrombie & Kent ve spolupráci s The New York Times nabízí 50 míst na charterovém letu kolem světa. Poletí se Boeingem 757, odlet je 8. 2. 2018, návrat 5. 3. 2018. Cena začíná na 13 500 USD. Což je něco přes 350 tisíc korun, tak to zas není tak moc. Začátek a start je v New Yorku. Celý program zájezdu je TADY.

4) Mercedes-Benz spolupracuje s Lufthansa Technik na VIP Jetu.
V Monaku se konala nějaká přehlídka jachet a tam to bylo oznámeno. Tedy oni už o plánech mluvili v roce 2015 a ukazovali nějaké obrázky, ale teď potvrdili, že na tom opravdu začali pracovat a ukázali víc obrázků. Dělají na tom už od dubna. Design bude použit pro letadlo na středně dlouhé lety typu Airbus A320 a bude přepravovat 16 lidí.


No nevím. Na mě je to takové moc strohé a chladné, je tam málo zlata a drahého kamení.

5) Flydubai zavádí věrnostní program.
Tak už i Flydubai se zařazuje mezi nízko nákladové společnosti, které se rozhodly, nalákat cestující na sbírání mil. Věrnostní program byl spuštěn k 25. 10. 2016.

6) Safi Airways mají letenky z Kábulu do Heratu za dobré ceny. Tak až někdy budu v Afghánistánu, tak na to budu pamatovat.

7) Kosmeticko-letecká záležitost.
Parfém, který vypadá jako bomba, není povolen na paluby letadel na letech z Londýna Heathrow.

8) Novinka od Vichy - Slow Age.
Takže přesně něco pro mojí věkovou kategorii. Měl by to být krém, zpomalující následky stárnutí. Už by to mělo být v lékárnách. U Dr. Maxe je za 799 Kč. Tak až bude nějaká akce, tak si to koupím.

9) Ovoce.


Banány a mandarinky.

10) Hanka byla v Dubaji a dodržela novou tradici. Přivezla do práce místní Tic Tac. A jaké stylové!


Ty ani nebudeme rozbalovat.


25. 10. 2016
1) Nově zrekonstruovaný Emirates Business class salonek na letišti v Dubaji.
A vypadá moc krásně. Je na councourse B terminálu 3.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

A ještě něco! Dnes je to 31 let od historicky prvního letu Emirates! Všechno nejlepší k narozeninám mojí nejoblíbenější společnosti:-)


Posádka historicky 2. letu, který letěl také 25. 10. 1985. Ten směřoval do Bombaje.

2) Air Serbia snižuje frekvence na letech do New Yorku.
Air Serbia omezí na zimu nové spojení do New Yorku, které bylo zahájeno letos v červnu Airbusem A330-200. Původně bylo na zimní letový řád plánováno 5 letů týdně, nyní společnost oznámila, že bude operovat pouze 3 lety týdně. Přes vyšší vánoční sezónu od 23. 12. do 3. 1. 2017 budou 4 lety týdně. Tak to jsem zvědavá, kam to budou posílat v ty plonkové dny.


Foto: Air Serbia

3) Oslava inaugurace nového kapitána u Somon Airu.
Tádžický Somon Air je malá společnost a tak se tam všichni znají a podporují. Když vykonal druhý pilot Azamat Turajev svůj první let v roli kapitána, slavili to s ním všichni. To je výhoda těch "rodinných" firem.


Gratulace kolegů novému kapitánovi Somon Airu. Foto: Somon Air


Paní kapitánová dostala večer kytku:-) Foto: Somon Air

4) Naše kolegyně Štěpánka je i letos nominována v soutěži Blogerka roku.
Loni byla v kategorii Objev roku, letos už je v kategorii Food. Hlas jí můžete poslat TADY. Její blog je na adrese: www.tastylife.cz

5) Trip report z Turkmenistánu jsem nakonec musela také rozdělit do dvou částí. První mám po týdnu a mnoha hodinách práce hotovou. K vidění ZDE. Druhá, finální cca za týden. 


Moc ráda bych tam jela v budoucnu ještě jednou, prohlédla si pořádně ten Ashgabat a pak pobyla pár dní v resortu u Kaspického moře.


24. 10. 2016
1) KLM obnovily lety do Teheránu.
Po tří a půl leté přestávce se KLM vrátily do Teheránu. Re-inaugurační let Amsterdam - Teherán se konal 22. 10. a operoval ho Boeing 777-200 registrace PH-BQB, který se jmenuje příznačně City of Tehran. V Teheránu ho slavnostně přivítali. Zajímavé, že KLMácké letušky neměly narozdíl od těch z Air France problém se šátkem na hlavě. Nebo se to nedostalo na veřejnost.


Odlet z Amsterdamu.


Přílet do Teheránu. Foto: IRNA


Foto: IRNA


Foto: IRNA


Foto: IRNA


Foto: IRNA


Foto: IRNA


Foto: Cann.ir


Foto: IRNA


Foto: IRNA


Foto: IRNA


Foto: IRNA


Foto: Cann.ir

2) Inaugurační let Moskva - Vladivostok VIM AVIA.
V sobotu 22. 10. proběhl inaugurační let Moskva Domodědovo - Vladivostok společnosti VIM AVIA. Na přílet do Vladivostoku (a tam my jsme byli a dvakrát!) byli pozváni představitelé společnosti, letiště a blogeři. Lety budou operovány denně Boeingem 777. Ten má kapacitu 282 cestujících.


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok

3) Kuwait Airways převzaly první B777-300ER.
Stalo se tak při slavnostní ceremonii v Seattle v Everettu, kterého se účastnilo vedení společnosti a pozvaní hosté. Při této příležitosti byly představeny i nové uniformy a logo společnosti. Fotka celého letadla v novém livery zatím není, očekávám ji v nejbližších hodinách.


Zatím jen tato.


Slavnostní program. Foto: Kuwait Airways


Nové logo.
 


Nové uniformy Kuwait Airways. Foto. Kuwait Airways

4) Airbus A350 Singapore Airlines na inauguračním letu Singapore - San Francisco.
V neděli 23. 10. se konal inaugurační let Singapur - San Francisco Singapore Airlines, operovaný novým Airbusem A350 (to je ten 10 000. Airbus).


Foto: Singapore Airlines


Foto: Singapore Airlines


Foto: Singapore Airlines


Občerstvení pro cestující v gate. Foto: Singapore Airlines


Dva šťastlivci, kteří vyhráli letenky na let na Facebooku Singapurců. Foto: Singapore Airlines


Všichni cestující dostali dárky. Foto: Singapore Airlines


Copak asi v těch taštičkách mají? Foto: Singapore Airlines

5) Diplom za slavobránu.
Dostali hasiči z varšavského letiště od serveru Anna.aero za slavobránu, kterou udělali při inauguračním letu Air China do Varšavy. To jsem ani nevěděla, že se za tohle dávají diplomy.


Když už jsme dostali diplom, tak se s ním samozřejmě musíme vyfotit. Foto: Letiště Varšava


Foto: Letiště Varšava

6) Inaugurační let Teherán - Denizli (Turecko).
V tomto případě šlo o charterový let íránské společnosti Meraj Airlines (Airbus A300, registrace EP-SIF) s kapacitou 295 cestujících. Lety budou létat celoročně 1x týdně. Po příletu dostali v Denizli slavobránu.


Foto: Meraj Airlines

7) Croatia Airlines prodá své sloty na londýnském Heathrow. 
Podle chorvatských médií se Croatia Airlines rozhodla, že prodá své sloty na letišti Heathrow. Ty jsou jedny z nejcennějších v leteckém světě, vzhledem k tomu, že každý rok obslouží 75 miliónů cestujících. Podle Croatia Airlines je pro ně linka Záhřeb - Heathrow dlouhodobě ztrátová a tak v nejbližší době nabídnou všech svých 9 týdenních slotů k prodeji. Jejich cena se odhaduje na 17 milionů eur. Jedním ze zájemců by prý mohl být Aer Lingus. Pokud k prodeji dojde, tak spojení mezi Záhřebem a Londýnem budou zajišťovat pouze British Airways. 


Foto: Croatia Airlines

8) Belavia se stala aktérem mezinárodního incidentu.
V pátek 21. 10. odstartoval v 15:25 Boeing 737-800 Belavie na letu Kyjev - Minsk (B2 840/registrace EW-456PA - to je ten v chrpovém livery). Cca po 11 minutách letu, 50 kilometrů před opuštěním ukrajinského vzdušného prostoru bylo přinuceno vrátit se zpět na letiště Žuljany a údajně mu bylo vyhrožováno vysláním stíhaček, pokud se tak nestane. Šlo o to, že na palubě se měl nacházet cestující, kterého média označila jako anti majdánovce, jménem Armen Martirosjan. Po návratu do Kyjeva (v 15:55) byl zmíněný cestující zadržen ukrajinskými orgány. Letadlo pak v 16:37 odletělo do Minsku. Nejzajímavější na tom je to, že toho pána, kvůli kterému se letadlo muselo pod výhrůžkou vyslání stíhaček vrátit, následně propustili a do Minsku odletěl dalším letem Belavie B2 830 s odletem v 19:00. Jestlipak Belavii ten zbytečný návrat ukrajinské orgány zaplatí? Běloruské ministerstvo zahraničí podalo protestní nótu a očekává od ukrajinské strany oficiální omluvu a finanční náhradu vzniklých nákladů.
Cestující, kterého se to týkalo, vydal k tomu na svém Facebooku prohlášení, ve smyslu: "drazí novináři, po incidentu s letadlem jsem se o sobě díky vám dozvěděl mnoho nových věcí". V prohlášení dementuje to, že by byl anti majdánovec a uvádí, že na Ukrajině byl na soukromé návštěvě a nic protistátního tam nevykonával.


Facebook cestujícího, kvůli kterému se muselo vrátit letadlo do Kyjeva.

9) Další Kung Fu Panga u Hainanu.
U Hainanu proběhla veřejná soutěž o design logo jetu Kung Fu Panda. Vyhrála Stephanie Vuong-Nguyen. Kromě toho, že letadlo bude nosit livery, které navrhla, získala ještě zdarma letenku v Business třídě. Jeden Kung Fu Panda logo jet už mají, tak asi chystají další.


Vítězný návrh Kung Fu Panda logojetu.


22. 10. 2016
1) Stánek Samsungu na Ruzyni.
Na letišti začal fungovat stánek Samsungu, kam mohou odložit majitelé své telefony Note 7, resp. musí, pokud chtějí odletět. Říká se tomu SAMBA (Samsung Ambasador) a je v provozu každý den od 6:00 do 22:00. My už jsme jich za poslední dny pár odchytili, většinou u cestujících z Asie. Nikdo neprotestuje a všichni je odevzdávají v klidu.


Na terminálu 1 je SAMBA vedle informací.


Pán se ani nedivil, že si ho fotím.

2) První foto ze Seattle novinky Air France!
Objevily se fotky prvního B787-900 Dreamlineru Air France. Bude mít registraci F-HRBA.


Foto: https://www.flickr.com/photos/woodysaeroimages/


Foto: https://www.flickr.com/photos/woodysaeroimages/

3) Prezentace cateringu na Vnukovu v Moskvě.
Na letišti Vnukovo proběhla prezentace společnosti Vnukovo Catering, která předváděla nová menu pro Business a Economy class letecké společnosti Rossiya na zimní sezónu 2016/2017. Celkem připravili přes 200 jídel. Tato společnost zajišťuje dodávku občerstvení nejen na pravidelné lety, ale i na chartery a VIP lety z terminálů Vnukovo 1 a Vnukovo 3. A dokonce i na vládní lety, které se odbavují na Vnukovo 2.


Foto: Vnukovo Catering


Foto: Vnukovo Catering


Foto: Vnukovo Catering


Foto: Vnukovo Catering


Foto: Vnukovo Catering


Foto: Vnukovo Catering


Foto: Vnukovo Catering


Foto: Vnukovo Catering


Foto: Vnukovo Catering


Foto: Vnukovo Catering 

4) Lvice Lola letěla Uralem z Jekatěrinburku do Simferopolu.
Ruskými médii proběhl dojemný příběh lvice Loly. Se šťastným koncem. Je to jedenáctiměsíční zvíře, které bylo nalezeno v září v ZOO v Satke. Žila v malé kleci, kde se nemohla téměř hýbat a byla velmi nemocná. Proto se rozhodlo, že ji utratí, aby se ukončilo její trápení,  Jenže se našli aktivisté, kteří se pustili do boje za její záchranu a nějak ji dostali do Čeljabinsku (to je snad poprvé, co souhlasím s tím, co dělají nějací aktivisté). Tam se jí ujali v ústavu na ochranu divokých zvířat, vyléčili ji ekzém co měla, vykrmili (byla podvyživená a měla poškozený metabolismus) a celkově zachránili. Bohužel v Čeljabinsku nemohla zůstat, protože tam jsou mrazy a tak pro ni hledali nový domov. A ten se našel v safari parku na Krymu. Aby jí ušetřili z dalšího stresu z přepravy v nějakém temném boxu, vyrobili speciálně pro ni přepravku, do které se pěkně vejde a může z ní koukat ven. V safari parku Tajgan, kam se Lola stěhuje, už žije 60 lvů a 40 tygrů. První měsíc bude muset být v karanténě a pak ji pustí mezi lví kolegy. Lola odletěla z Jekatěrinburku v pátek 21. 10. Airbusem A320, letem U6 2931. Za pár hodin už byla v Simferopolu. Tak to jsem moc ráda, že to tak dopadlo.


Lola ve speciální přepravce, vyrobené pro její leteckou přepravu. Foto: E.1.ru


Novináře zajímá Lola, Lolu zajímají novináři. Foto: Letiště Kolcovo - Jekatěrinburk.


Podle veterinářů, kteří se o ni v Čeljabinsku starali, je to velmi hravé zvíře. Foto: Letiště Kolcovo - Jekatěrinburk.


A už se Lola veze do letadla. Foto: Ura.ru


Hlavně opatrně! Neboj, za chvíli budeš v teple. Foto: Letiště Kolcovo - Jekatěrinburk.


Nakládka Loly. Foto: Letiště Kolcovo - Jekatěrinburk.


Lvici tady ještě asi nenakládali. Ale už prý vezli tygřata, klokana a medvěda. Foto: Letiště Kolcovo - Jekatěrinburk.


To je nádherné zvíře. Foto: Letiště Kolcovo - Jekatěrinburk.

5) Přejetá ranvej v Brazílii.
V pátek 21. 10. letěl Airbus A300 (registrace PR-STN) společnosti Sterna Linhas Aereas na cargo letu ze Sao Paola do Recife. Letadlo přejelo přistávací dráhu a ulomil se mu přední podvozek. Nevím v jakém pořadí, není mi to z těch informací jasné. Všichni tři členové posádky jsou v pořádku.


Foto: VK.com


Foto: VK.com

6) UVT Aero chce začít létat z Kazaně na moskevské letiště Žukovskij.
Cena jednosměrné letenky má být 1 590 rublů (asi 630 Kč), včetně tax a zavazadla. Lety mají začít operovat 1. 11. 2016, operovat je bude CRJ-200. Odlet z Kazaně v 18:00, přílet do Moskvy v 19:20. Zpátky letadlo poletí ve 20:00, v Kazani přistane ve 21:20. Pozor při koupi letenek přes web této společnosti, protože automaticky vkládají do rezervace pojištění v ceně 250 rublů, které je potřeba manuálně odebrat.  Ale tak za tu cenu by to šlo, se takto proletět novou společností tam a zpět, až budu někdy v Rusku.


Foto: UVT Aero


Foto: UVT Aero


Foto: UVT Aero

7) Malaysia Airlines oznámila sponzorství Liverpool FC.
Hodně společností je spojeno s nějakými sportovními kluby. Malaysia si vybrala Liverpool FC.


Tisková konference, kde to oznámili. Foto: Malaysia Airlines


Foto: Malaysia Airlines 


21. 10. 2016
1) OK-YBA stojí (už zase) rozbitá v Soulu.
Airbus A330 ČSA zůstal po své poslední cestě do Soulu opět neplánovaně stát v Koreji. Doletěl tam 19. 10. a už se nevrátil. Čili odlet do Soulu ve čtvrtek 20. 10. byl zrušen a cestující předěláni na kde co. Někteří se to dozvěděli dopředu telefonicky, jiní přišli na odlet, aniž by tušili, že přímou linkou nepoletí. Tak jsem zvědavá, jestli se vrátí do soboty, kdy má do Soulu další frekvenci.


Dneska to neletí.

2) Kung Fu Panda na logo jetu Dreamlineru v akci.
Já teď ty Číňany po událostech posledních dní moc nemusím, ale u těch letadel se od toho člověk musí nějak oprostit. Takže pár fotek z představení Pandy (ona za to nemůže, že je čínská) a toho, jak si Hainan vydekoroval v tomto stylu interiér letadla.


Foto: Hainan


Foto: Hainan


Foto: Hainan


Foto: Hainan


Foto: Hainan


Foto: Hainan


Foto: Hainan


Foto: Hainan

3) Odpolední štrúdl u Swissu.
S podzimem (už od 5. 10.) začal Swiss na vybraných evropských linkách, které letí v odpoledním čase, nabízet cestujícím economy class - pravý štrúdl. To je sympatické, myslím, že kdyby to nechali celoročně, lidem to vadit nebude.


Foto: Swiss

4) Lyžaři rozdávali na letu lístky na závody.
Letem z Palmy a Malagy se minulý víkend vraceli lyžaři Swiss Alpine Ski Teamu. Ve Švýcarsku jsou to asi známé hvězdy, protože cestující z nich byli prý nadšeni. A byli ještě víc, když dvěma cestujícím věnovali vstupenky na World Ski Championship, který se bude konat v St. Moritz v příštím roce.


Stylová dekorace kabiny. Foto: Swiss


Foto: Swiss


Foto: Swiss


Foto: Swiss

5) Zajímavý divert do Grónska u Westjetu.
Ten se stal 18. 10. na letu Westjetu WS4 z Londýna Gatwicku do Toronta. Do Toronta Boeing 767-300 registrace C-GOGN nedoletěl, páč měli nějaký technicky problém a tak se rozhodli pro divert. V této oblasti moc letišť na výběr není, tak přistáli v Grónsku v Sondrestomu. Westjet poté vyslal dvě náhradní letadla (B737-700/C-GYWJ + B737-800/C-FWIJ), které přivezly 250 cestujících z divertované 767ky. Ta z Grónska odletěla o den později. 


Diverze do Grónska. A to mně se nestane.


Tak to tam museli mít docela frmol, když se jim tam sešly v jeden čas B767 a dvě 737ky.

6) Cityjet představily nové uniformy.
Irská společnot Cityjet, která je "známá" tím, že má ve flotile ruský Suchoj Superjet představila nové uniformy pro svůj personál. Autorem je irský návrhář Aideen Bodkin.


 Foto: Cityjet


Foto: Cityjet

7) Marina Lystseva při příležitosti Mezinárodního dne řídících letového provozu byla na exkurzi v moskevském ŘLP.
Sama Marina píše, že přístup jejich ŘLP k veřejnosti se za poslední rok velmi změnil k lepšímu, mimo jiné tím, že obnovili svůj účet na Facebooku, kam přidávají pravidelně novinky z chodu jejich podniku. Nyní pozvali skupinu vybraných blogerů na exkurzi do prostor, kam se normálně lidé nedostanou. Navštívili výcvikové středisko řídících, věž na Vnukovu a nové prostory oblastního ŘLP. Tam prý ještě nikdy žádná exkurze ani nebyla, jak je to tam nové. Celá její zajímavá fotoreportáž je k vidění TADY.


Věž na VKO. Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Nová oblastní budova ŘLP: Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)

8) Jsem zvědavá, jak dlouho ještě bude u vjezdu na letiště ta reklama na Samsung S7 Note, který se teď už nesmí vůbec letadlem přepravovat. Aktuálně je to tak, že Samsung vysílá na letiště svého koordinátora, který má tyto eventuálně zachycené telefony převzít, letecké společnosti mají přímý kontakt na vedoucího zákaznického servisu pro ČR. Dokonce by tam měl vzniknout oficiální stánek, který by je přijímal. Ono to moc Čechů nemá (co jsem naposledy četla, tak v ČR jich bylo asi 60), ale stihli sem s tím přiletět cestující ze zahraničí, hlavně z USA. A během minulého víkendu se s tím někteří dostavili na letiště (zejména u Deltice) a neměli telefon komu odevzdat. Chápu, že si takové horké zboží nikdo nechtěl vzít.


 Tak když to je zaplacené, tak to tam bude viset.

9) Ovoce. Měli jsme mandarinky a banány.


A v sobotu, v sobotu budeme mít LIČI.


20. 10. 2016
1) Deltice bude mít nové uniformy.
Já si osobně myslím, že uniforma by měla být jednotná, protože pak postrádá tak trochu smysl. Takové ty společnosti, které provozují několik variant uniforem a každý si nosí, co se mu líbí, to myslí sice dobře, ale ten výsledný dojem, je na nic. Protože to úplně ztrácí ten úmysl, vytvořit nějaký jednotný vzhled. To je případ třeba Air France, kde člověk pomalu ani neví, co je ještě jejich uniforma a co už patří někomu jinému. U Delty je to podobné. Mně se sice moc líbí ty červené šaty, co mají aktuálně posádky jako eventualitu k modrým kostýmům, ale když má jedna tyto šaty, druhá kostým se sukní a modrým sakem, třetí kalhoty s bílou košilí, další má klobouk a jiná ne, jedna černé silonky, druhá tělové, tak pak už se o nějakém jednotném vzhledu nedá vůbec mluvit. Když se to pak srovná třeba s posádkou British Airways, kde jsou všichni oblečeni stejně, tak ten výsledný dojem je nesrovnatelný. No, ale zřejmě je to Deltici šumák, protože i nová varianta uniformy je ve stylu každý pes jiná ves nebo jak se to říká.
Celkem se přestrojení do nového bude týkat 60 000 zaměstnanců, nejen těch, co jsou v přímém kontaktu s cestujícími, ale i těch, které člověk přímo nepotká, jako jsou ramp agenti a různé technické profese. Autorem nových uniforem je známý new yorský návrhář Zac Posen. Pro ty ne-front deskové pozice vytvořili nový stejnokroj v Land´s End (nějaká místní firma) po konzultacích se slavným návrhářem. Od letošního prosince do jara 2017 bude cca 1 000 zaměstnanců nosit testovací verze uniforem, tudíž na základě jejich poznatků může ještě dojít k drobným úpravám před hromadným přestrojením v prvním čtvrtletí roku 2018. Aktuální verze uniformy je z roku 2006.


Aktuální variace uniformy Air France. Je to hezké, ale nejednotné.


Air France. Někdo má šátek nebo pásek někdo ne. Jedna má černé silonky, druhá tělové.


Aktuální uniformy Deltice z roku 2006. A to ještě občas nosí některé zaměstnankyně klobouk. Červené šaty jsou super, to ne že ne.


British Airways. Tohle je UNIforma.


Budoucí uniformy Deltice. Cabin Crew.


Ticketing & Gate Agent


Airport Customer Services Agent.

 
Vlevo: Cabin Crew a Airport Customer Services Agent (mají stejné). Vpravo: Cabin Crew.


Vlevo i vpravo: Cabin Crew and Airport Customer Services (mají stejné).


Vlevo: Airport Customer Services "Red Coats" (speciální servis Delty elitních agentů, který zavedla v šedesátých letech). Vpravo: Cabin Crew.


Vlevo: Cabin Crew. Vpravo: Airport Service Agents a Cabin Crew (společné)


Návrhář spolupracoval na vývoji uniformy se zaměstnanci. No, podle toho to taky dopadlo.


Mně se nelíbí to, že je to tak neuniformní a každý má vlastně něco jiného.


Ale zaměstnancům Delty se to asi líbí, tak to je hlavní. Já to naštěstí nosit nemusím, tak ať si dělají co chtějí. Mně to je vlastně jedno.

2) ŘLP hledá posily do řad Řídících letového provozu. A dneska se zrovna slaví International day of the air traffic controller.    


Více informací na webu ŘLP.

3) Známá (a je opravdu známá, má přes 2 milióny odběratelů na youtube) americká blogerka a youtuberka Tati Westbrook, která dělá recenze na kosmetiku, otestovala a natočila video o našem českém krycím make-upu od Dermacolu. To je ten krycí zázrak, který zamaskuje naprosto všechno. Což ona také tak vyhodnotila a pochválila ho. Její video recenze je TADY


Tati Westbrook


Tati Westbrook & Dermacol Make-up Cover

4) Když jsem šla loni na začátku listopadu kupovat do Ikea vánoční dekorace, měla jsem ještě pocit, že jdu pěkně v předstihu a že se nabídka tohoto zboží teprve rozjíždí. Ale rychle mě vyvedli z omylu, všechno už bylo rozebrané a vyprodané. Psala jsem na jejich zákaznický servis, jestli ještě zásoby doplní, ale bylo mi sděleno, že ne, protože jde o sezónní zboží, které se zajišťuje už někdy v březnu a nejde jen tak doobjednat. Takže smůla. V listopadu už tam byly v prodeji jen takové ty svíčky a tak, co jdou víceméně koupit v průběhu roku. Vánoční edice Vinter, byla pryč. A takové ty svítící hvězdy, které jsou velkým hitem, taky. Ikea si to prostě špatně naplánovala. Tak jsem si říkala, že se z toho snad ponaučí a letos udělají pořádnou zásobu vánočních věcí.
I tak, jsem se rozhodla, že radši vyrazím v předstihu, ať to mám pak z krku a nemusím se tlačit s davy lidí v obchoďáku. Na webu už vánoční kolekci Vinter 2016 mají, tak jsem si naklikala nákupní seznam a šla. Chtěla jsem třeba vánoční povlečení. Tak jsem ho hledala v oddělení povlečení. Ale kde nic, tu nic. Tak jsem se ptala obsluhy, kde to mají, jestli to bude až vpředu u pokladen. Paní byla moc milá a řekla mi, že jich přišlo jen málo a že je teda mají "vzadu" a že mi přinese. Tak mi přinesla. Ale kdybych se nezeptala, tak bych ho neměla. Rovnou jsem se jí zeptala na nádobí z této edice. Tak mě odvedla k regálu, kde ho trošku bylo a omluvně mi vysvětlovala, že se to během dneška vše rozebralo, že už jsou tam poslední kusy (!). A že ještě zítra přijde pár povlaků na polštáře a že jsou moc pěkné, tak ať si přijdu, že budou hned pryč. Tak jsem si tam pobrala co jsem chtěla a začala se shánět po tom hlavním, pro co jsem šla - po té hvězdo-lampě, která byla loni od začátku listopadu v celé republice vyprodaná. Lampy jsou v části před pokladnami. Respektive, ta stínidla na ně. Mají 3 druhy ze 4. Ale bohužel, už nejsou ty podstavce, na které se to instaluje a BEZ KTERÝCH JSOU TA STÍNIDLA NA NIC! Ano, prodávají k tomu kabel, jde to zavěsit jako závěsné svítidlo, ale já to chci jako stojací lampu. Samozřejmě tam nad tím stálo několik lidí a divili se, proč to nemají. Po zkušenosti se schovaným povlečením jsem se šla zeptat obsluhy, jestli to taky není někde schované. Schované to není, lidi to dneska úplně rozebrali, ale v oddělení obýváků jich mají podle počítače prý ještě asi 15, v nějakém tom koši někde. Tak jsem se tam přes celou Ikeu vrátila (obýváky jsou na začátku) a hledala. Nakonec s pomocí ochotného prodavače jsem to našla, měli je tam schované v chystané expozici vánočního obýváku, že to tam budou instalovat. Nevím, jestli to je dobrý nápad, to tam vystavovat, když nejsou v prodeji. Když jsem si to vítězoslavně donesla domů, pro zajímavost jsem se šla podívat na web Ikea, kde ukazují téměř online stavy zásob. No a oni mají opravdu těch pár kusů na Zličíně v oddělení obývacích pokojů, na Černém Mostě už nejsou vůbec. Ale tam už nejsou ani ta stínidla, mají tam posledních pár červených. Světelné řetězy, které jsem také chtěla, nemají tam ani tam. Tak já doufám, že jim to ještě dovezou, snad nebudou mít vyprodané vánoční věci v půlce října?


Lampa. Ano, vím, je to kýč, má to každý. Ale mně se to líbí a chtěla jsem ji.


Na Zličíně mají aspoň ta stínidla.


Na Černém Mostě posledních 12 kousků. Tak ty jsou asi někde zašité.


Ikea Zličín 19. 10. 2016. Podstavec vyprodán.


Kabelů na zavěšení je ale dost. Ale já věšet nechci.


Ještěže jsem vyrazila zavčasu a něco na mě z té vánoční edice zbylo. I ten stojan na hvězdu jsem si tam našla. Ale zatím to ještě schovám do skříně, i na mě je brzo.

5) Ovoce. Takhle na podzim jsou vitamíny dvojnásob potřeba.


19. 10. 2016
1) Air Cargo Global z Bratislavy i další den kličkovalo.
Když udělali s nákladním Jumbem tu změnu trasy za letu v pondělí 17. 10., tak jsem si říkala, že je to divné, ale že se to holt asi z nějakého neočekávaného důvodu stalo. No, ale zajímavé je to, že oni to udělali druhý den (čili v úterý 18. 10.) znova. Po tom, co se vrátili normální cestou z DWC do BTS. Tak to už mi tedy hlava nebere, co to předvádí a proč. Kdyby někdo věděl, dejte mi prosím vědět.

2) Inaugurační let LOTu do Seoulu.
Proběhl tento týden v pondělí a účastnil se ho známý ukrajinský bloger a fotograf Olexandr Cheban. Lety provozuje Boeing 787 Dreamliner.


Foto: Oleksandr Cheban


Foto: Oleksandr Cheban


Foto: Oleksandr Cheban


Foto: Oleksandr Cheban


Foto: Oleksandr Cheban


Foto: LOT


Foto: LOT


Zajímavé je, že dostal slavobránu i při svém zpátečním letu ze Soulu do Varšavy. I když, proč vlastně ne.

3) Na otázky, čím že to přiletěl ten Dalajláma do Prahy, přišla odpověď.
Tímto Challengerem 605. Mělo by to být OE-INK.


Foto: Euro Jet

4) AnadoluJet má nový logo jet.
Turecká společnost AnadoluJet má logo jet v barvách Besiktas, což jsou asi nějací sportovci.


Foto: VK.com

5) Poběda zahájila provoz OCC (Operation Control Center) na Vnukovu.
Na moskevském letišti Vnukovo otevřela nízko nákladová společnost Poběda Operation Control Center. To má ještě pomoci k tomu, aby stíhala otočit letadla za 30 minut, což je na Vnukovu rarita, protože ostatní společnosti na průlet vyžadují více času. To, že operátoři vidí z oken centra v reálném čase letadla chystající se k odletu je bráno jako výhoda.


 Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo

6) Boeing 747 dovezl včera do Libye peníze.
Hodně peněz. Konkrétně 400 milionů libyjských dinárů z tiskárny peněz v Británii. A 1 libyjský dinár (LYD) je cca 17,50 Kč.


 Foto: Libyan Civil Aviation Photography


  Foto: Libyan Civil Aviation Photography


 

7) Kolegyně Štěpánka provozuje food blog Tastylife.cz, o tom už jsem tu několikrát psala. Aktuálně na něm zveřejnila recept na dort, který by se mohl čtenářkám zamlouvat. Nastává období oslav a večírků a člověk už neví, co vymýšlet. Tenhle dort asi zkusím. Recept ZDE.


Foto: Tastylife.cz (Štěpánka)

6) Jsme byli s Kájulou na obědě. Brzy mu bude rok. Tak to budeme muset oslavit.


Kája má tety rád.


Pořád se na nás zubí. A už má 6 zubů!


Ale strejda Palo je taky super.


Obzvlášť, když ho povozí v kočárku, zatímco máma a tety probírají novinky.


Dala jsem si Cézar salát.


Kája měl rozmixovaného králíka. Z domova.


Teta Věrka.


S mámou.


Palo s Péťou si dali napůl lívance.


Ne, na lívance seš ještě moc malej.


Tak ahoj.


Uvidíme se na jedné z oslav narozenin. Kája jich totiž bude mít víc.


18. 10. 2016
1) Hainan v Brně.
V pondělí 17. 10. měli v Brně na letišti veselo. Přistál jim tam totiž divertovaný Airbus A330 Hainanu na lince z Pekingu. Ještě během dopoledne přeletěl do Prahy.


Foto: FB Brno Airport


Diverze do BRQ.

2) Cargo let z Bratislavy nabral zajímavé směrování.
Stalo se 17. 10. večer.


Zajímavé.

3) Trip report z dodávacího letu singapurské A350ky.
Dostat se na inaugurační lety, není úplně nemožné. Většinou lze koupit letenky i pro běžné cestující. Pro VIP a pozvané hosty je vyhrazeno jen pár míst. Dostat se na dodávací let letadla, je už jiný level. Zach Honig je letecký nadšenec a pilot prskoletů, který provozuje web The Points Guy, který je zaměřen na cestování v prémiových třídách a získávání mil ve frequent flyer programech. Díky tomu se mu podařilo dostat se před pár dny na dodávací let Singapore Airlines z Toulouse do Singapuru. Tím letělo sedm novinářů, několik mechaniků a devět cabin crew. V kokpitu byli tři kapitáni a jeden First Officer. Jeho zajímavý trip report je k vidění TADY.


Odbavení v Airbusím letišti v Toulouse. Foto: Zach Honig (http://thepointsguy.com/)


Před předávací ceremonií. Foto: Zach Honig (http://thepointsguy.com/)


Všech 7 cestujících dostalo palubku. Foto: Zach Honig (http://thepointsguy.com/)


Foto: Zach Honig (http://thepointsguy.com/)


Zach Honig si to užívá. Foto: někdo kdo drží foťák Zacha Honiga (http://thepointsguy.com/)


Foto: Zach Honig (http://thepointsguy.com/


Foto: Zach Honig (http://thepointsguy.com/)


To musel být hodně super zážitek. Foto: někdo kdo drží foťák Zacha Honiga (http://thepointsguy.com/)

4) Ještě jedna moc pěkná fotka z návštěvy Lufthansy v Sofii. Mario si to evidentně velice užil.


Foto: Anton Balakchiev

5) Nechtěný test inteligence českých žen proběhl u Biodermy. Výsledky jsou tragické.
Bioderma nabídla na svém Facebooku uživatelkám možnost, dostat na ozkoušení nový výrobek. Úplně jasně a srozumitelně tam napsali, co má zájemkyně pro to, aby produkt získala, udělat. Jít na uvedenou webovou adresu a tam se zaregistrovat. Nic složitého. Ne však pro naprostou většinu reagujících, které začaly posílat své kontakty do soukromých zpráv a ještě to psaly do komentáře k dané výzvě, aby předvedly svou inteligenci všem ostaním. Myslím, že mám velkou šanci ten balíček dostat. Možná ani nebudou mít 100 úspěšných registrací, když to tak vidím.
Ono to není asi ani k smíchu.


17. 10. 2016
1) Nový Airbus A330-200 Rwanda Air měl premiéru v Dubaji.
Poprvé do Dubaje se vydal nový dálkový Airbus A330 Rwanda Air. Na palubě letu z Kigali bylo 200 cestujících. Posádka byla dle informací společnosti velmi natěšena.


Foto: Dubai Airport


Foto: Rwanda Air


Foto: Dubai Airport

2) Airbus A380 Lufthansy poprvé v Sofii.
V Bulharsku přivítali včera velmi vzácného hosta. Tím se stal Airbus A380, který tam vyslala Lufthansa na speciálním promo letu. Na prohlídku letadla byli pozváni politici, zákazníci a zástupci médií. V Sofii letadlo pobylo cca 2 hodiny. Akci uspořádala Lufthansa s Letištěm Sofie. Aby to bylo mediálně ještě zajímavější, do kokpitu byl naplánován jediný bulharský pilot u Lufthansy, který létá na Airbusech A380 Senior First Officer Mario Bakalov. Ten se na to podle svého Facebooku asi dost těšil :-) Rozhovor s ním (anglicky) ještě z roku 2013, kdy létal na Airbusu A340 je ZDE. Hezké je, že tam v poslední odstavci píše: "
My dream is one day the biggest airplane that we have, Airbus 380 to land in Sofia. I would like to organize a demonstration flight. I think it will be interesting for the Bulgarians, who are interested in aviation, to see this big, modern aircraft." Tak to ani netrvalo tak dlouho, než se mu ten sen splnil:-)
Protože se slavilo 104. výročí Bulgarian Air Force, nemohli mít vojenští piloti Migů 29 lepší úkol, než vzácného hosta čestně doprovodit.


Mario Bakalov - bulharský pilot Airbus A380 u Lufthansy


Když se Mario v srpnu dozvěděl, že A380ka poletí do Sofie, měl velkou radost.


A jeho status na FB včera ráno před odletem: "Bulgaria, we are coming!" To mě vždycky děsně dojímá, takhle splněné sny.


Přistání v Sofii. Jestlipak měli tu vlajku taky na násadě ke koštěti, jako my tady v Praze. Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Je to dietní? Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Bulgarian Air Force


Foto: Bulgarian Air Force


Foto: Bulgarian Air Force


Foto: Bulgarian Air Force


Foto: Bulgarian Air Force

3) Milióntého cestující v letošním roce přivítala v Jižním Sachalinsku 14. 10. společnost Aurora.
Štěstí se usmálo na Marinu Kravcovou, který se odbavila na let 5607 z Jižního Sachalinska do Vladivostoku. Marina dostala modýlek Airbusu A319 a upgrade do Business třídy. V letošním roce Aurora přepravila miliontého cestujícího o 2 měsíce dříve než loni. Očekává se, že letos Aurora přepraví 1 372 000 cestujících, o 20% více než v roce 2015.


Foto: Aurora


Foto: Aurora


A co si o tom myslí soudružky ošetřovatelky? Foto: Aurora


Foto: Aurora


Foto: www.aviakhv.ru


Foto: www.aviakhv.ru

4) Oslavy u Hawaiianu.
Hawaiian Airlines ve spolupráci se společností Disney představily první ze tří Airbusů A330, které budou vyzdobeny polepkami z animované dobrodružné komedie nazvané Moana, která má přijít do kin v listopadu. Jsem si jistá, že na tenhle film nepůjdu. Letadlo bude nasazováno jak na vnitrostátní lety po USA, tak na ty mezinárodní, např. do Brisbane, Sydney, Osaky, Tokya, Aucklandu. Kde se zrovna všechna tři letadla nachází, je možné sledovat na speciální stránce, kterou na to společnost Hawaiian zřídila: HawaiianAirlines.com/Moana


Vše připraveno. Foto: Hawaiian


Foto: Hawaiian


Foto: Hawaiian


Foto: Hawaiian

5) Dnes poletí z Varšavy inaugurační let LOTu do Seoulu.
Proto bylo potřeba, navézt tam posádku, která bude operovat zpáteční inaugurační let Seoul - Varšava. Protože to dá rozum, že ta, která tam s tím přiletí, nemůže letět hned zpátky. Takže tam letěli jako cestující pravidelnou linkou. A personál hotelu, kde budou během layoverů v Seoulu bydlet, si pro ně přichystal velmi vřelé přivítání. To je moc milé.


Foto: Adam Stolarczyk (LOT cabin crew)


Foto: Adam Stolarczyk (LOT cabin crew)


Foto: Adam Stolarczyk (LOT cabin crew)

6) Tak už i Tarte přišly s limitovanou vánoční edicí.
A Tarte je moje srdcovka. Nová paletka se jmenuje Tarteist PRO Amazonian Clay palette for Holiday 2016. Cena 53 USD. Se picnu už asi. Mám ty dvě předchozí, to by byla škoda, kdybych neměla i tu třetí, že.


 Foto: Tarte

7) Trip report z Uzbekistánu hotov.
K vidění ZDE. Nyní se přesuneme do Turkmenistánu a tímto tento seriál cestování po Střední Asii zakončím.


15. 10. 2016
1) V Airbusu se slaví.
Důvodem k oslavě byl 10 000. stroj, který tato firma vyrobila. Majitelem tohoto jubilejního kousku se staly Singapore Airlines. Singapurci dostali první Airbus v roce 1981 a byl to model A300.


Foto: Airbus


Foto: Airbus


Trocha statistiky.


Zajímavé.


2) Pakistan International Airlines obnovují od prosince lety do Barcelony.
Operovány budou v trojúhelníku spolu s Paříží, viz plakátek níže. Jestlipak budou mít práva na úsek Paříž - Barcelona?


3) První letadlo nové pákistánské společnosti Serene Air je na světě.


Jejich web je v procesu.


Na jaře hledali piloty.


A cabin crew. Ta požadovaná znalost Urdu je trošku omezující.

4)  Při příležitosti 20. výročí pořádání Convention jsme se sešli na večeři a posezení v restauraci Kulaťák. Musím opět pochválit tento podnik. Velmi dobře tam vaří, je tam moc příjemná a sympatická obsluha a je tam příjemně teplo, že tam i zimomřivý člověk může sedět v tričku s krátkým rukávem.


Na začátku se vyměňovaly instrukce.


A330 Greenlandairu.


Pojedli jsme.


Verča.


Manželé Foxxovi.


Palo přijel autem. A má v tom vodu ke kávě.


Milan předváděl prezidenta Zemana na pohřbu, ale tu fotku nesmím zveřejnit, tak aspoň tuto veselou. Jeho firma mu opozdí let a ještě si z něj dělá legraci.


Martin to všechno před dvaceti lety spustil.


Tak za dalších dvacet let se sejdeme.


14. 10. 2016
1) Divert do Cold Bay.
Cestující letu American Airlines AA288 z Shanghaje do Chicaga si udělali 12. 10. nečekanou, ale velmi zajímavou zastávku. Jejich Boeing 787 čili Dreamliner, registrace N812AA měl nějaký problém s motorem a tak se kapitán rozhodl pro divert na toto ne příliš frekventované místo. I tak, po vypnutí jednoho motoru, jim to do Cold Bay trvalo dvě hodiny. V téhle situaci bych už začala být trochu nervózní. Na palubě bylo 100 cestujících a 14 členů posádky. Protože v takovém místě nejsou na divert velkého letadla připraveni (ve smyslu ubytování cestujících), rozebrali si je obyvatelé Cold Bay do svých domovů. Ono tam žije cca celých 60-80 obyvatel, čili tam bylo v daný okamžik více cestujících, než místních.
Následně pro ně Alaska Airlines (ta sem ani nelétá pravidelně a to už je co říct) vyslala Boeing 737, který cestující pod čísly letů AS9804 a AS9660 převezl do Anchorage (a tam my jsme byli!), odkud pokračovali do Chicaga. Tak to měli docela dobrodružný zážitek. 
 


 Foto: Rachel Kremer (lokální domorodkyně)


 Foto: Candace Schaack (lokální domorodkyně)


"Záchranný" let Alasky.

2) Wizzair přivítal 30 000. cestujícího na letišti Olsztyn Mazury.
A z toho 15 000 bylo přepraveno od letošního června. Tak zapadlé místo a takový traffic...


Foto: Wizzair

3) Jenda je zpět z dovolené (ale ještě další ho čeká) a tak jsme měli po dlouhé době ovocnou svačinu.


Banány, jablko, pomeranč.


No sláva.


13. 10. 2016
1) Nově schválené lety z Číny.
Úřad pro civilní letectví v Číně schválil 100 mezinárodních linek od 3. čtvrtletí 2016. V tabulce už jsou zahrnuté ty, které byly povoleny a realizovány v letošním roce. Třeba China Eastern do Prahy. Dále bylo schváleno povolení pro 28 zahraničních aerolinií, které mohou začít létat do 48 čínských měst.

2) Vévodkyně z Cambridge na pravidelné lince British Airways.
Překvapením pro cestující byla vévodkyně Kate, která se objevila v úterý 11. 10. na pravidelné lince British Airways z Rotterdamu na londýnské letiště City s odletem v 19:15. V Nizozemí byla na oficiální návštěvě, kde se potkala s jejich panem králem Willemem Alexandrem. Jedna cestující z letu uvedla, že všichni lidé na palubě zvedli své mobily do výšky a začali si Kate fotit. Během letu seděla v první řadě, po přistání vystoupila před všemi ostatními do auta, které ji čekalo přímo na ploše pod letadlem. 


Kate jako běžný cestující na letu British Airways.

3) Zvrhlík vyloučen z letu Alaska Airlines.
Cestující na letu Alaska Airlines byl přinucen vystoupit z letadla před odletem ze Seattle poté, co měl sexistické poznámky na letušku, která předváděla bezpečnostní demonstraci. Její počínání komentoval hlasitě slovy: "ooh sexy".  Letuška to slyšela, šla k němu a upozornila ho, že se má chovat s respektem. Na to jí odpověděl nebo ve stylu: "C´mon, I´m just playing with you". To už bylo moc a tak odešla do přední části letadla, kde se radila s kolegy. Za chvíli pro pána přišel zaměstnanec společnosti, požádal ho, ať si posbírá své osobní věci a opustí letadlo. Celou událost popsala jedna z cestujících na svém Facebooku, odkud se to dostalo do médií. Alaska Airlines následně incident potvrdila.

 


4) Icelandair nabízí zajímavý program Stopover Buddy.
Jde o to, že pokud si cestující udělá stopover při cestě z USA do Evropy nebo zpět v Reykjaviku mimo hlavní sezónu, Icelandair mu přidělí "kamaráda" z řad svých zaměstnanců, který má podobné zájmy a stráví s ním den tak, že mu ukáže okolí. Program má podpořit návštěvnost Islandu mimo sezónu a přinést tak do země finance.
Podmínky k získání kamaráda jsou následující:  
Cestovat v období 11. 10. 2016 - 31. 3. 2017
Zaměstnanci jsou přidělováni na bázi "kdo dřív přijde, ten dřív mele" a podle totožných zájmů. Cestující dostane vyrozumění do 72 hodin od podání žádosti.
V okamžiku, kdy bude cestujícímu přidělen "kamarád", dostane i předběžný návrh itineráře dne a emailový kontakt. Cestující i zaměstnanec Icelandairu se mohou domluvit na podrobnostech už sami.
Se zaměstnancem stráví cestující jeden den a v jednom itineráři můžou být až 4 lidé.
Místem setkání bude lobby hotelu Icelandair Hotel Reykjavik Natura, i v případě, že cestující bydlí v jiném hotelu.
Každý cestující si platí během dne své vlastní výdaje, za zaměstnance Icelandairu je platí společnost a neočekává se, že cestující budou dávat zaměstnancům spropitné.

 
Detaily na webu Icelandairu: http://www.icelandair.us/stopover-buddy/

5) Úmrtí za letu u Azur Airu.
Ke smutné události došlo u společnosti Azur Air. Na charterovém letu z Antalye do Moskvy zemřela cestující. I toto se bohužel stává, na palubách letadel se lidi rodí i umírají. Stalo se to necelou hodinu po startu a protože už se cestující nedalo pomoci, rozhodl se kapitán pro pokračování do Moskvy, zřejmě i proto, aby se pozůstalí vyhnuli v takové situaci tomu, aby museli ještě řešit vydání a převoz těla do Ruska. Let byl úplně plný a tak se musela posádka vypořádat s tím, kam s tělem. Vyřešili to tak, že ho zakryli dekou a uložili na zbytek letu do uličky. Četla jsem k tomu na webu diskuzi, kde se lidé rozčilovali, jak to, že na tohle aerolinky nemyslí a nemají v letadle místa na mrtvoly. Tak jsem tu diskuzi radši zavřela. Někdo mi kdysi vyprávěl, že se toto stalo i na letu ČSA a protože cestující zemřel v sedě, prostě ho nechali připoutaného v sedačce a zakryli ho dekou. Také jsem viděla fotky od nějaké letecké společnosti, kde tělo zabalili do deky a uložili v kuchyňce na zem. Ono v těchto smutných situacích není bohužel moc možností na výběr.  


Foto: VK.com

7) United slavil National Coming Out Day.
Ani jsem netušila, že takový den se slaví, ale proč ne. Je to hezké a nikomu to neubližuje.


Duhová slavobrána. Foto: United

8) Kuwait Airways vyhlásily soutěž.
Ta se jmenuje: Udělej si selfie s pilotem Kuwait Airways, postni to na Instagram s hashtagem #iflykuwaitairways a vyhraj cenu. Tak snad o té akci marketingové oddělení informovalo i piloty a ti budou svolní k tomu, fotit se s cestujícími a nebudou se divit, co se to jako děje.

9) Na letišti ve Sliači se chystá letecký den. Tak to mám bohužel trochu z ruky.


10) Značka Nars má novou paletku tvářenek a jedné tužkové rtěnky. Cena je 59 USD.


Foto: Temptalia.com 


Foto: Temptalia.com

11) MAC má novou kolekci, nazvanou Nut Cracker Sweet Colour Collection. Ale ta je. Obsahuje rtěnky i stíny.


 

Stíny a tvářenky. Foto: Temptalia.com  


 

Taštička, rtěnka, barva na rty, konturovací tužka. Foto: Temptalia.com  


 

Stíny, rtěnky, tvářenky. Foto: Temptalia.com  

12) Dorazila mi zásilka z Estyle. Tu jsem si objednala, abych využila podzimní akce 6 tužek na oči zdarma.


Balíček přišel do dvou dnů.


Všechny položky byly zabaleny do bublinkové fólie. Tu já zbožňuji.


Tak to začnu pomalu zkoušet. Jeden ze stínů jsem hned rozflákala, svojí nešikovností.


Nejvíc jsem byla zvědavá na tu červenou rtěnku vlevo, odstín Red Poppy, tak jsem ji zkusila na domácí použití.


Zatím jsem ji zkoušela jen doma, ale čeká ji testování v práci. Prvotní dojem je ten, že se mi zdá, že trošku lepí.


12. 10. 2016
1) Tvrdé přistání Antonova 26 v Jakutsku.
Včera ve 14:38 místního času došlo na ruském letišti Bělaja Gora (regionální letiště v Jakutsku) k hrubšímu přistání Antonovu 26 registrace RA-26660 společnosti Poljarnyje Avialinii (anglicky tomu říkají Polar Airlines). Ten letěl na letu JAP-203 z Jakutsku právě na letiště Bělaja Gora, na palubě bylo 27 cestujících a 6 členů posádky. Nikdo nebyl zraněn.

Hledala jsem si nějaké informace o této společnosti a opět objevila spoustu zajímavostí. Já mám totiž ten Jakutsk na svém cestovním wish listu. Aerolinka létá do různých malých měst kolem Jakutsku a když jsem se podívala na jejich letadlový park, tak jsem jen se zájmem pozvedla obočí. Tím se to místo na mém osobním priority listu posunulo o několik příček nahoru.


Síť letů z Jakutsku.

2) Airbus A330 Aer Lingus poškozen v Orlandu.
Stalo se to 6. 10., šlo o letoun registrace EI-DUO na letu EI 121. Hořet začal ten zvedač, přes který se cargo nakládá. Dva pozemní zaměstnanci byli zraněni (jeden si zlomil nohu, když vyskakoval, druhý je popálen nebo se nadýchal kouře nebo obojí, informace se rozcházejí). Podle Flightradaru tam letadlo od toho 6. 10. pořád stojí. 

 
 To je nepříjemné.

3) Včera se konala derniéra Air Transatu na pražském letišti.
Ale jen pro letošní rok. Příští rok ho tu máme znova. Teď v úterý se konal poslední let do Montrealu (Toronto už skončilo před pár týdny). V roce 2017 se Air Transat vrátí do Prahy 23. 5., kdy zahájí lety z Montrealu, jednou týdně. Od 23. 6. přidá druhou rotaci, poslední let je plánován na 17. 10. Do Toronta příští rok lety vůbec nebudou. Na linku bude nasazen Airbus A310, což je už tak trochu rarita. NYCB mi to krásně nafotil a dokonce i na ŠÍŘKU, takže je pěkně vidět ten progres:-)


Foto: NYCB


Foto: NYCB


Foto: NYCB

4) Svatební focení na letišti ve Sliači.
Nedávno se naše Diana fotila ve svůj svatební den na pražském letišti a nyní se to samé konalo u našich bratrů na Slovensku, konkrétně ve Sliači. Novomanželka několikrát navštívila toto letiště pracovně a tak není divu, že si ho jako letecká nadšenkyně vybrala i jako kulisu svých svatebních fotografií.


Foto: Letisko Sliač


Foto: Letisko Sliač


Foto: Letisko Sliač


Foto: Letisko Sliač

5) Vánoční chartery Croatia Airlines mezi Osijekem a Dublinem.
Croatia Airlines bude během letošních vánočních svátků a oslav Nového roku operovat charterové lety z Osijeku do Dublinu. Lety začnou 23. 12. a skončí 2. 1. 2014 a budou brány jako zkušební pro eventuální celoroční provoz. Ten by mohl začít v létě 2017. Letiště Osijek vede jednání o spojení s Dublinem se dvěma dopravci, Croatia Airlines a Ryanairem. V Dublinu prý žije poměrně velká komunita Chorvatů, na které by tato linka byla zaměřena. Osijek by mohl těžit z výhodné lokality v blízkosti maďarských a srbských hranic.


Letiště Osijek, Chorvatsko. Foto: Balkaneu.com

6) Ethiopian Airlines zahájily lety do Windhoeku.
Inaugurační let proběhl z Addis Abeby do hlavního města Namibie. Měli k tomu samozřejmě i dort.


Foto: Ethiopian Airlines

Také došlo k posílení spojení z domovské Addis Abeby do čínského Guangzhou. Byly přidány 3 lety a operuje je nový Dreamliner.


Foto: Ethiopian Airlines

7) British Airways zavádí placený catering na vnitrostátních a krátkých letech po Evropě.
Od 11. 1. 2017 bude jídlo na letech z a do/na letiště Heathrow a Gatwick placenou službou. Na letech ze a na Stansted a London City zůstane jídlo bezplatné, až do léta 2017. Na spolupráci se BA domluvily se společností Marks and Spencer, která bude občerstvení na paluby dodávat. Na krátkých a vnitrostátních letech bude cenové rozpětí od 1£ do 4,95£. Do nabídky budou zahrnuty také vegetariánské, gluten free a zdravé variace. Během roku bude docházet k sezónním obměnám menu. Snídaňová studená nabídka bude zahrnovat např. řecký jogurt s letním ovocem a cereáliemi (cena 1,95£) nebo klasický ovocný salát s ananasem, melounem, mangem, jablky, kiwi a borůvkami (3,10£). Teplá varianta snídaně nabídne slaninovou rolku s vepřovým masem od britských farmářů (4,75£) nebo rajčata s mozzarellou  (4,75£). Cena nealko nápojů je 1,50£ a alkoholických od 4£. Na krátkých letech v Business třídě zůstane občerstvení v ceně letenky.

 
Foto: British Airways

8) Televizní dokument o ruské vládní letce.
Ten odvysílala televize Rossija 1 a nyní je k dispozici na jejím youtube kanále ZDE. Je to sice jen rusky, ale ty věci ke koukání překlad nepotřebují.


Ze zákulisí ruské vládní letky. Foto: Rossija 1

9) Boeing 737-300 letící do Surabaye zachytil při startu na dráze neznámý předmět. Stalo se to 11. 10. Registrace letadla byla PK-CKF a letělo z Makassaru do Surabaye.

10) Novinky od Wizzairu.
Od května 2017 spojí polské město Olsztyn Mazury a Oslo Torp. 

11) Pákistánci shání letadla přes inzeráty v novinách.
Nemá někdo volné letadlo? Uzávěrka 11. 11. v 15:00 pákistánského času.

12) Limitka na říjen od Essence.
Ta má být v halloweenském stylu, jmenuje se "midnight masquerade" a obsahuje produkty v odstínech červené, černé a levandulové. Mě z toho zaujaly oční stíny, laky na nehty a tekutý rozjasňovač. Essence je hodně levná kosmetika, tak si asi pořídím vše.


Limitovaná edice na říjen.


Oční stíny, které mě zaujaly. Docela mě teď baví výraznější barvy.


Tyto dva odstíny laků na nehty a tekutý rozjasňovač.


11. 10. 2016
1) Tip na zajímavý blog české letušky u Hainanu.
Blog je teprve v počátcích, ale i ty příspěvky staré pár měsíců jsou velmi zajímavé. Blog píše sympatická česká letuška Irys Eichlerová, která létá u čínského Hainanu, kam se dostala poté, co chvíli létala u Travel Service (a 2x dělala pohovor k Emirates, ale neúspěšně). Popisuje tam svoje první dny v Číně, období výcviku a aktuální čas, kdy začíná létat. Blogů letušek od aerolinek v Gulfu je spousta, ale z Číny je to první na který jsem narazila, navíc takto aktuální. Ani jsem netušila, že Hainan zaměstnává na pozicích cabin crew ne-čínské pracovníky. Čtenář se z blogu dozví zajímavé věci, třeba to, že budoucí cabin crew, které jsou ze zahraničí, jsou placené jako zaměstnanci Hainanu už v době výcviku a bydlí po dvou, zatímco Číňani naopak platí Hainanu za ten výcvik oni a ještě bydlí po šesti. A proto nemají ty kurzy cizinců moc rádi a dívají se na ně skrz prsty, což chápu. Když jsem se o existenci Češky u Hainanu dozvěděla, první co jsem si myslela bylo, že je najali na své evropské linky, aby tam měli rodilé mluvčí, vzhledem k tomu, že čínské posádky mají trošku mezery v angličtině. Ale podle blogu létají tito cizinci i na domestic linkách. Moje domněnky o úrovni angličtiny čínských posádek tam Irys potvrzuje, prý s ní má problém většina kolegů. Zajímavý je i fakt, že i ne-čínské cabin crew se musí naučit odříkat bezpečnostní instrukce v čínštině. Tak tomu říkám challenge. Blog je na adrese: http://irysvcine.blog.cz a doufám, že ho autorka bude doplňovat a aktualizovat, protože informace o tom, jak to chodí v Číně, si velmi ráda přečtu. Níže několik ukázek.  


Blog: http://irysvcine.blog.cz


Blog: http://irysvcine.blog.cz


Blog: http://irysvcine.blog.cz


Graduation neboli slavnostní zakončení kurzu. Foto: http://irysvcine.blog.cz


Foto: http://irysvcine.blog.cz


Foto: http://irysvcine.blog.cz


Irys má i Instagram, kam přidává fotky ze života v Číně.


Foto: Instagram Irys Eichlerová

2) Novým členem Star Alliance bude čínská společnost Juneyao Airlines.
Vstup této společnosti byl oznámen na tiskové konferenci Star Alliance. Dříve měla aliance v Šanghaji zastoupení v podobě společnosti Shanghai Airlines, ale ta se spojila s China Eastern Airlines, která je ve SkyTeamu a přešla k nim. Juneyao Airlines oficiálně vstoupí do Star Alliance jako Connecting Partner v roce 2017.


Foto: Star Alliance


Foto: Star Alliance


Foto: Star Alliance


Foto: Juneyao Airlines

3) 444 444 cestujících Wizzairu v Košicích.
Ve čtvrtek 6. 10. Wizzair přivítal v Košicích svou 444 444. cestující přepravenou skrz toto letiště. Paní měla určitě radost.


Foto: Wizzair

4)  V letištním Crew shopu mají v akci modýlky!
A to za opravdu výbornou cenu, takže jsem si jich koupila hned víc, protože to se vždy hodí jako dárek, když má člověk 99% přátel mezi leteckým lidem.


Boeing 737-400 měřítko 1:200, materiál: plast. Cena 125 Kč


Taková sleva se nesmí promarnit.


Airbus A320 měřítko 1:500, materiál: kov. Cena 140 Kč.

5) Akce u Estyle.
Česká kosmetická značka Estyle (Chris cosmetics), kterou všichni vychvalují a která je za velmi slušné ceny, má do konce října akci. Při nákupu na 599 Kč dostane zákazník sadu tužek na oči. Takže dopíši tento update a jdu objednávat, protože na jejich stíny už mám políčeno dlouho. Eshop je na adrese: http://eshop.chriscosmetics.cz/ .


10. 10. 2016
1) Trip report z Kyrgyzstánu hotov.
Třetí (a poslední) díl cesty po Kyrgyzstánu zpracován. K vidění ZDE. A nyní se přesuneme do Uzbekistánu.

2) Srážka v hangáru v Bruselu v roce 1998.
Několik let stará věc, ale zajímavá, fotky jsem nikdy dřív neviděla. Událost se stala v době, kdy se internet teprve rozšiřoval mezi obyčejné lidi a tak se tenkrát fotky nedostaly k široké veřejnosti, jako by to bylo teď. V hangáru na letišti v Bruselu došlo 2. 9. 1998 ke srážce Airbusu A330 registrace OO-SCW a B737 Sobelairu registrace OO-SBM. Byla to chyba mechanika, který dělal něco s motory v té A330ce.


No, to je nadělení. Šéf mě asi zabije.

3) Xiamen Airlines vypravily charterový let pro studenty, kteří se přepravovali do Malajsie, zahájit studium na místních univerzitách.


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


9. 10. 2016
1) Logo-jet konečně v Praze!
Vypadalo to na poklidný sobotní den, když se ráno ukázalo, že na lince z Dubaje letí logo-jet Los Angeles Dodgers. A to jsem ani nevěděla, že původně byl plánovaný logo jet United Wild Life se zvířátky, ale na poslední chvílí došlo ke změně. Vždycky to kontroluji, co nám druhý den přiletí a jestli tam některý z těch logo-jetů není a jednou jsem to neudělala a samozřejmě - byl tam. Chudák Palovo kolega Filip, který na ty logo-jety vyloženě číhá, ale měl zrovna volno. Takže byl doslova odtržen od rodinného oběda, protože přeci jen, co kdyby to sem už nikdy nepřiletělo?


Foto: Palo


Foto: Filip Koška 


Foto: Filip Koška 


Jsme si museli udělat s Péťou taky foto.


A snad se dočkáme i těch zvířátek United Wild Life.

2) Poslední let Jumba u Cathay Pacific.
V Hong Kongu proběhl rozlučkový let s Boeingem 747 ve flotile Cathay Pacific. Poslední komerční let byl minulý týden, toho se účastnil Roni, ale CX uspořádaly pro fanoušky ještě speciální Farewell flight.


Posádka.


Cestující. Vypadá to, že šlo asi o zaměstnance. Ani nevím, jestli se na to prodávaly letenky.


Dělal se nízký průlet nad městem, aby se s letadlem mohli symbolicky rozloučit i obyvatelé Hong Kongu. To měli moc hezky připravené.


Spotteři v Hong Kongu.


Průlet nad městem.


To muselo být dojemné.


Fanoušci se přišli rozloučit.


A finální slavobrána.


8. 10. 2016
1) Oslavy 6. výročí Instagramu na Domodědovu.
Letiště Domodědovo pozvalo při příležitosti vzniku 6. výročí Instagramu své odběratele a fotografy na foto session. Představovaly se profily fotografů a spottovalo se. Marina Lystseva to celé zdokumentovala. Fotky z akce je možné najít na Instagramu pod hashtagem #instameetdme. Účet letiště DME se jmenuje @dme.aero a je aktualizován skoro denně.


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)

2) Turkmenci do Slovinska?
Vlády Turkmenistánu a Slovinska spolu diskutovaly možný zájem na zahájení přímých letů z Ashabadu do Ljublaně. Ty by operovala společnost Turkmenistan Airlines (a s tou my jsme letěli!). Společnost má aktuálně 31 letadel, včetně Boeingů 777 a létá v Evropě do Německa, Británie, Francie, Ruska a Běloruska.


Obraz prezidenta takto mají v každém letadle. Foto: VK.com

3) Flydubai se chystá do Montenegra.
Flydubai potvrdila, že zahájí v prvním pololetí roku 2017 lety do Montenegra. Ještě se musí ale rozhodnout, jestli to bude do Podgorice nebo Tivat. Stalo se tak den poté, co proběhl promo let se zástupci cestovek a médií do Tivatu. Původně měla Flydubai začít létat 2x týdně z Dubaje do Podgorice už letos v červenci, ale někde to vázne a nezačala. Provozovatelé luxusní mariny v Montenegru tlačí na to, aby lety začaly létat do Tivatu, místo Podgorice.


Charterový promo let z Dubaje do Tivatu dostal slavobránu.

4) Letiště Pulkovo v Petrohradě představilo novinky zimního letového řádu 2016/2017.
K tomu došlo 7. 10. 2016. Mezi novinky jsou zahrnuté i lety, které byly zahájeny v letošním roce, např. Air Serbia, která bude pokračovat v letech z Bělehradu. RusLine bude létat do Osla, Ural Airlines do Kemerova. K dispozici budou lety do Tádžikistánu do měst Kulob a Kurgan Tyube. Po Rusku to budou města Nalčik, Nižněvartovsk, Novyj Urengoj, Nojabrsk a Tomsk. Svou první zahraniční linku odsud zahájí UTAir, který začne od zimního letového řádu létat do Mnichova.


Foto: Letiště Pulkovo


Foto: Letiště Pulkovo


Foto: Letiště Pulkovo

5) Od pondělka 10. 10. bude v Sephoře v Palladiu v prodeji nová paletka Urban Decay Naked Ultimate. Stát má 1480 Kč.


S tou jsem hodně nalomená.


7. 10. 2016
1) Spotting ve Vladivostoku.
Ve Vladivostoku proběhl ve dnech 4.-5. 10. spotting. Pozvání přijalo přes 100 lidí z řad fotografů, blogerů, novinářů a umělců.


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok

2) Azur Air foto session v Petrohradě.
V Petrohradě proběhla foto session společnosti Azur Air, která pozvala spottery a fotografy na foto-setkání s letuškami. To se nekonalo na letišti u letadel, ale u památek Petrohradu.


Foto: Artem West


Foto: Artem West


Foto: Artem West


Foto: Artem West


Foto: Vitaliy Vasiliev


Foto: Vitaliy Vasiliev


Foto: Vitaliy Vasiliev


Foto: Vitaliy Vasiliev


Foto: Vitaliy Vasiliev

3) A další nová báze a linky u Wizzairu. Od března 2017. Do Kišiněva bych moc chtěla, ten mě zajímá.

4) Holiday 2016 u Lancome. Paletka z limitované vánoční edice. Cena: 69 USD. Je hezká, ale asi bez ní můžu žít.


Foto: Temptalia.com


6. 10. 2016
1) Cvičení ve Vladivostoku.
V pondělí 3. 10. proběhlo další cvičení na letišti ve Vladivostoku. Šlo opět o cvičení záchranářských týmů, simulovalo se to, že letadlu bouchla pneumatika a začalo hořet. Na palubě bylo (jenom jako) 120 lidí. S výsledky cvičení jsou na letišti spokojení.


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok

2) V Rostově vzpomínají na Túčínko.
Před 39-ti lety, v říjnu 1977 přiletělo poprvé do Rostova nad Donem Túčínko 154. A tam na toto výročí vzpomínají téměř se slzou v oku. To chápu.


Tehdy ho vítali s veškerou slávou. Foto: Letiště Rostov na Donu.


A s chlebem a solí. Foto: Letiště Rostov na Donu.


Rostovské letiště v roce 2000. Foto: Letiště Rostov na Donu.

3) Nové lety z letiště Žukovskij od Ural Airlines.
Podle aktuálních informací serveru RoutesOnline, zahájí Ural Airlines 31. 10. nové lety z nového moskevského letiště Žukovskij. Bude se jedna o destinace: Astana (4x týdně), Dušanbe (3x týdně), Chudžand (2x týdně) a Oš (2x týdně). Jeden z letů povede také na Domodědovo a operovat ho bude Airbus A320 jedenkrát týdně, doba letu 40 minut. Spotteři hned začali jásat, že budou mít vyhlídkový let. Na to vydaly Ural Airlines prohlášení, že tento let je pouze technický přelet letadla mezi letišti a nebudou na něj prodávány letenky. Do systému se dostal omylem. Takže smůla.


Foto: Ural Airlines

4) Novinky od Wizzairu.
Včera oslavili 2 miliony přepravených cestujících z a do Targu Mures (to je v Rumunsku) a k tomu 10. výročí letů provozu na jejich Transilvania International Airport (zkratka TGM). Dva miliony lidí za 10 let. Nevím, jestli to je hodně nebo málo.


Oslavy v Rumunsku. Foto: Wizzair

Včera oznámili novou linku z Bratislavy. To našim slovenským kolegům moc přeji. Můžou teď levně letět do leteckého muzea v Kyjevě.

 

5) Hackeři přinutili indické piloty poslouchat pákistánské popové písničky.
Tahle historka je skoro neuvěřitelná, ale píšou o tom i věrohodné zdroje, tak to je asi pravda. Vztahy mezi Indií a Pákistánem se opět přiostřily. Podle Times of India, se pákistánští hackeři nabourali do frekvence, na které komunikují piloti s ŘLP v Jammu (letiště v Kašmíru u hranic s Pákistánem) a pouštějí jim pákistánskou popovou písničku. Děje se tak pouze indickým letadlům. Podle zveřejněných informací dokonce ty písničky nějak dostanou do kabiny, že hrají jako v palubním rozhlase. Jeden z pilotů, kterému se to stalo, uvedl, že když jim byla takto komunikace napadena, přepnuli se na ATC v Udhampuru. Naštěstí se jednalo o oblastní ŘLP, čili nešlo o letadlo, které by šlo na přistání na toto letiště. U letadel, která sem míří na přistání a dojde k hacknutí komunikace, se to řeší tak, že dostanou alternativní frekvenci, kterou nedokáží hackeři rychle napadnout. Nějaké VHF, či co, já tomu nerozumím, ale je to nějaká jiná forma komunikace mezi ŘLP a letadlem. Pro piloty je prý velmi iritující, když se potřebují soustředit na přistání a musí řešit toto. To chápu. Jsem si tu písničku, co jim hrají, pustila a je to děs.


O existenci tohoto letiště jsem do tohoto momentu neměla ani tušení.

6) V sobotu 5. 11. se poběží v Sydney druhý ročník Sydney Airport Runway Run. Poběží se závod na 500 metrů a letos poprvé bude otevřen i pro veřejnost. Registrační poplatek za účast je 100 AUD a bude předán na charitu. V ceně poplatku je parkování a závodní tričko.


Foto: Letiště Sydney


5. 10. 2016
1) Nový měsíc na kalendáři zaměstnanců Aeroflotu a jejich dětí. Říjen reprezentuje stevard-instruktor Nikolaj Cvětkov se synem Glebem.


Foto: Aeroflot

2) Uzbecký Dreamliner (a ten my jsme viděli v Tashkentu!) zavítal poprvé do Moskvy. Stalo se 30. 9. a letadlo přiletělo na pravidelné lince Tashkent - Moskva Domodědovo. Uvítali ho slavnostně.


Foto: Uzbekistan Airways


Foto: Uzbekistan Airways

3) Rtuť ohrozila letiště v Almatě.
Dne 3. 10. při bezpečnostní prohlídce cestujících na let Air Astany KC141 z Almaty do Tbilisi, byla u jednoho z nich nalezena rtuť nebo její větší množství. Já to úplně nechápu, co se tam přesně stalo, ale prý ještě odhodil předtím nějakou rtuť do odpadkového koše a ta se snad někde rozlila. Takže došlo k evakuaci letiště, 6 letů bylo zpožděno, tři vnitrostátní a tři mezinárodní.


Evakuovaní cestující. Měli jistě velkou radost. Foto: Letiště Almaty

4) Nová cargo aerolinie v Tunisu.
V Tunisu byla při tiskové konferenci představena nová letecká společnost, která bude vozit cargo. Jmenuje se Express Air Cargo. Tak hodně štěstí.

5) Pták prorazil hlavou letadlo.
Pták se srazil s Cessnou 650. Stalo se to ve Venezuele.


Foto: Notisar1


Pták to zřejmě nepřežil. Foto: Notisar1

6) Řízení letového provozu Ruské federace oslavilo v září 20. výročí svého založení. A tak dělali promo fotky se zaměstnanci.


Foto: ФГУП "Госкорпорация по организации воздушного движения в РФ


Foto: ФГУП "Госкорпорация по организации воздушного движения в РФ


Foto: ФГУП "Госкорпорация по организации воздушного движения в РФ


Foto: ФГУП "Госкорпорация по организации воздушного движения в РФ

7) Podzimní novinky od Gabrielly Salvete.
Asi nejzajímavější je podkladová báze Diamante Primer. Ta má obsahovat diamantový prach pro odpočatý vzhled a argan pro regenaraci a antioxidaci. Dále je novinkou řasenka, nazvaná Collagen Mascara, ta mě ani tak moc nezajímá, já mám svojí žlutou Miss Sporty, co nevyměním. A dále limitovaná edice laků na nehty Angels Enamel v 6-ti podzimních odstínech. No, taky z barev nejsem úplně unešená, takže zkusím asi jen tu bázi.


Foto: Gabriella Salvete

8) Další díl trip reportu z Kyrgyzstánu ZDE.
Musela jsem to opět rozdělit, tudíž z Kyrgyzstánu bude ještě 3. díl.


3. 10. 2016
Víkend byl krásně podzimní a nabitý událostmi.

1) V sobotu proběhla další Convention. Počasí jako vždycky exklusivní. Fotky ZDE.


Organizační výbor.

2) Derniéra Jumba u Cathay Pacific.
Konal se poslední let Boeingu 747 u společnosti Cathay Pacific a Roni byl u toho. Letělo se Tokyo Haneda-Hong Kong.


Foto: Roni Hawi


Foto: Roni Hawi


Foto: Roni Hawi


Foto: Roni Hawi


Foto: Roni Hawi


Foto: Roni Hawi


Hvězda dne. Foto: Cathay Pacific


Horní paluba. Foto: Cathay Pacific


Foto: Cathay Pacific


Foto: Cathay Pacific


Foto: KN Aviation


Foto: KN Aviation


Foto: KN Aviation


Loučili se i zaměstnanci a spolupracovníci Cathay Pacific v Japonsku. Foto: Cathay Pacific


Roniho status po příletu do Hong Kongu.

3) Vyhlídkový let Túčínkem v Minsku.
V Minsku se konal vyhlídkový let Túčínka Belavie. Respektive letěli z Minsku do Gomelu, tam přistáli, měli program s posádkou a Túčínkem a pak letěli zpět. Tam jsem chtěla původně jet, ale nakonec jsem nesehnala nikoho, kdo by jel se mnou a taky by se mi složitě vyřizovala víza, když jsem tu 14 dní nebyla. Tak třeba ještě někdy příště. Marina Lystseva už zveřejnila své fotky z akce a musela to být super party. Příští víkend mají další vyhlídkový let, ale ten je pro západní cizince. Tohle bylo asi o dost uvolněnější. Tak snad ještě něco podniknou a mně se to bude více časově hodit. Marinin foto report TADY.


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: laserv26

4) Oslavy v Číně.
Čína slavila 67. Národní den a tak to některé společnosti slavily na svých palubách.


China Southern let CZ3099 / 30. 9. 2016. Foto: China Aviation Daily


China Southern let CZ3099 / 30. 9. 2016. Foto: China Aviation Daily


Rudý dort. China Southern let CZ3099 / 30. 9. 2016. Foto: China Aviation Daily


Takové kapesní přáníčko. China Southern let CZ3099 / 30. 9. 2016. Foto: China Aviation Daily


China Southern let CZ3099 / 30. 9. 2016. Foto: China Aviation Daily

5) Sim karta u Malaysia Airlines k letence zdarma.
Malaysia Airlines nabízí svým cestujícím při nákupu mezinárodní letenky sim kartu zdarma. Má to ale jeden háček. Platí to jen pro Australany, Malajce a Novozélanďany. Taková diskriminace, Šabatovou na ně!

6) Kung Fu Panda logo jet.
U Hainanu mají nový logo jet. Stal se jím Dreamliner dodaný před pár dny. Hezké.


Foto: Hainan


Foto: Hainan


Foto: Hainan


Foto: Hainan


Foto: Hainan

7) Thai Airways zahájily lety do Teheránu.
Inaugurační let letěl Boeing 777-200 registrace HS-TJG. Letušky se musely na slavnost zahalit, ale vypadá to, že jim to vůbec nevadilo.


Foto: cann.ir


Foto: cann.ir


Foto: cann.ir

8) Belavie má druhý Boeing v barvách chrpy.
Belavie dostala 28. 9. ze Seattle druhý nový Boeing. Pravděpodobnost, že se objeví v Praze, je tedy o něco vyšší.


Foto: Belavia

9)  Novinky z LKPR. Tentokrát nic moc pozitivního.
V příletové hale terminálu 1 byly bankomaty, od různých bank (KB, ČSOB, Spořitelna atd.). Tyto bankomaty byly odstěhovány až do spojovacího terminálu u Billy. A jejich místo zaujaly bankomaty od jedné jediné firmy. Myslím, že ta Moneta je napojena na GE. To by mě zajímalo, kolik za to letišti zaplatili, že odsunuli konkurenci tam, kde o ní cestující neví a i kdyby věděli, tak se jim tam nebude chtít se po příletu se zavazadly tahat.


Takhle si zlepšování služeb pro cestující nepředstavuji.

Pasová kontrola kolabuje, cestujícím ulétají letadla.
Aktuálně probíhá na T1 rekonstrukce. Bude to tam  stejně, jako na některých letištích ve světě a to tak, že cestující projde pasovou kontrolou rovnou do Duty Free Shopu, který bude rozprostřen po celém prostoru. Tudíž jím budou muset projít i ti, kteří by tam jinak vůbec nešli. Chytré. Také je to prezentováno jako zlepšování služeb cestujícím, já to vidím spíš jako zvyšování tržeb společnosti Aelia a dalším, které Free Shopy provozují, protože jim to tam nažene všechny lidi, kteří projdou přes pasovku, ať chtějí nebo ne. Nějaký zájem cestujícího na tom při sebevětší snaze nedokážu najít. Co hůř, během stavebních prací došlo k omezení provozu pasové kontroly a ta začíná kolabovat. Část přepážek je kvůli stavebním pracím uzavřena. Cestující, ačkoliv jsou na letišti v předstihu, nemají možnost dostat se včas do gate. Ty automatické přepážky pro občany s pasy EU s čipem, které byly před pár měsíci slavnostně nainstalovány, už demontovali. Nechápu.


Fronta se rozdvojuje.


Jedna část vede až do trafiky Relay.


Druhá do kavárny Costa.


Nenaděláš nic, tržby Duty Free nadevše. Určitě za to také dostatečně přispěli do letištní kasy. Těch pár set naštvaných lidí na to časem zapomene.

10) Tip na vánoční dárek.
Filofax má limitovanou edici toho diáře, co mám já v červené barvě. Limitovaná edice je ve zlatorůžové barevně a vypadá překrásně. Já si ho tedy kupovat nebudu, když mám ten krásný červený, ale dávám to jako tip na dárek. Těm, co mají úchylku na papírnictví, jako já (a že jich pár znám, co to mají také) se to určitě bude líbit. Je to ta osobní velikost do kabelky, takže je nejen krásný, ale i velmi praktický.


Foto: Filofax

11) Guerlain má novou rtěnku. Červenou. Ale ta je. Až na to, že stojí 56 USD, to je na rtěnku úplně šílená cena. Jmenuje se Rouge Saphir (821).


Foto: Temptalia.com


Foto: Temptalia.com


Foto: Temptalia.com


Foto: Temptalia.com

12) Tip na výhodný nákup.
Tento týden má drogerie Teta akci, ve které se vyplatí koupit fixační pudr od Dermacolu, který stával kolem dvouset korun a před pár týdny ho celoplošně zdražili na nějakých 220-250 Kč (jak kde). Takže za 129 Kč je to super cena. Platí do 8. 10. V Rossmannu je momentálně také v akci, ale za 139 Kč (platí do 7. 10.)


1. 10. 2016
1) Legenda u CX skončila.
Uzavírá se další historická etapa. A tou je služba legendárního Boeingu 747 u společnosti Cathay Pacific. Poslední komerční let letěl 30. 10. z Hong Kongu do Tokya jako CX542 (a vrací se dnes jako CX543). Poletí ho stroj registrace B-HUJ, který byl ke Cathay dodán 23. 5. 1995. První Jumbo dostali už v červenci 1979.
Časy poslední rotace:
CX542 30 SEP HKG-HND STD 16:25 STA 21:35
CX543 01 OCT HND-HKG STD 10:35 STA 14:10

Posledním letem z Hong Kongu na Hanedu letěl Roni. A proto se můžeme těšit na skvělý Trip report, jako vždy.


Foto: Roni Hawi


Vše připraveno. Foto: Roni Hawi


Posádka posledního letu z Hong Kongu. Foto: Roni Hawi


Roni si to užívá:-)

2) Thai Airways zahajují lety do Teheránu.
Thai Airways dnes zahajují lety z Bangkoku do Teheránu. Při té příležitosti se před pár dny konala recepce, které se účastnil prezident aerolinie a íránský ambasador v Thajsku.


Foto: Aviation Iran

3) ČSA prodejní kancelář přestěhována.
ČSA přestěhovalo svou prodejní kancelář. Po desetiletích, kdy sídlila na prestižních adresách v centru Prahy, je od 1. 10. na Evropské ulici. Jsem zvědavá, kolik lidí tam bude chodit. Na druhou stranu, ty řeči o tom, že to bude pro někoho zašívárna, jsou taky dost mimo. Představa, že pracovníci městských kanceláří leteckých společnostní tam dělají jen činnosti, spojené s příchozími klienty, je dost mylná. Tam se zpracovává tolik věcí a agendy, že walk-in klienti jsou jen malou částí pracovní náplně.


Možná by to chtělo i nápis v angličtině. Foto: ČSA


Foto: ČSA


Foto: ČSA 

4) Další nové spojení u Wizzairu od března 2017.


5) ČSA v Rusku má takovéto polštáře. Nevím, jestli je to oficiální propagační předmět nebo soukromá aktivita zaměstnanců zastoupení (jedna slečna co tam pracuje, to dala na instagram) ale je to super.


To asi není problém nechat udělat.

6)  Vivid Matte od Maybelline dorazily do Čech.
Konečně jsme se dočkaly. Letošní novinka barev na rty od Maybelline, nazvané Vivid Matte, je od září v prodeji i u nás. DMko je má v říjnu v akci za 179 Kč. Tak to si aspoň jednu koupím. Existuje 10 odstínů, zatím jsem byla jen v DMku na Stodůlkách a tam jich měli jen 5, odstíny 15, 25, 35, 40 a 50. Ještě se podívám jinde, jestli mají někde celou řadu.


Regál v českém DMku. Tak aspoň, že mají tu červenou 35ku Rebel Red.


Regál někde v USA. Ta 40ka také nevypadá špatně.

7) Uvidíme se dnes na Convention! A slavíme 20. leté výročí této akce. Jako vždy, v Holiday Inn na letišti.


www.yirina.net