My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net

 

 

 

 

 

26. 11. 2017
1) V úterý 28. listopadu se bude konat druhý start rakety z kosmodromu Vostočnyj
Rusko se snaží přesunout své kosmické aktivity na nový kosmodrom a tak odsud odbavuje už některé starty raket. Toto je v pořadí druhý. V sobotu 25. listopadu vyvezli raketu Sojuz 2.1B z technického hangáru bo jak se tomu u raket říká a umístili ji na startovací rampu. Start je naplánován na 28. listopadu na 8:41 moskevského času, čili pro nás 7:41. Určitě to bude vysíláno na Roskosmosu živě. V raketě nejsou kosmonauti, je to na nějaké hokusy pokusy.


Už ji vezou. Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Celá nová, ještě zabalená v celofánu. Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos

2) Air Moldova zahájila lety do Dubaje
Inaugurační let se konal 23. listopadu a byl operován Emraerem 190LR. Jednalo se o historicky první komerční pravidelný let z Moldávie na Střední východ. Po příletu letadlo a cestující přivítali zástupci letiště. Linka bude v provozu dvakrát týdně, v pondělky a čtvrtky. První let letět Embraer, ale jinak je na lety plánován Airbus A319.


Foto: Air Moldova


Foto: Air Moldova

3) Turbulence u Eva Air
Boeing 777-300ER tajvanských Eva Air se dostal na lince BR56 z Taipei do Chicaga po startu do silných turbulencí. Osm stevardů a tří cestující byli poraněni, přesto však kapitán pokračoval v letu do USA, místo aby přistál v Japonsku, kde by člena posádky ošetřili.


Foto: Cestující z letu BR56

4) Mansúr už se prý opravdu ukládá k zimnímu spánku.Foto: Letiště Orlovka


Foto: Letiště Orlovka

5) Si jedem (do Dubaje). Čau!
Příští týden bez novinek.


To půjde.


25. 11. 2017
1) Pozor! Pozor! A6-MAX dnes večer přiletí do Prahy!
Došlo k provozní změně na poslední chvíli a večerní linku flydubai z Dubaje do Prahy obslouží nový Boeing 737 MAX-8! Další návštěvy v Praze jsou naplánovány následovně:


 

2) Show v hangáru Rossiya v Petrohradu
Jak jsem včera psala, letecká společnosti Rossiya představila nové uniformy. Stalo se tak při show pro média přímo v hangáru. Marina Lystseva byla pozvaná a tak jsou kvalitní fotky ze slavnostní události k vidění pro všechny. Konkrétně TADY. Mně se ta uniforma docela líbí. Je to taková ta klasika, ve stylu kostým, šátek a lodička na hlavě.


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)

3) Rodinný klan kapitánů u Thai Lion Air
Poté, co se jedna z dcer stala kapitánkou, má doma tato rodina celkem tři členy, kteří létají v pozici kapitán u této společnosti.Kanokkar Tempithak a její otec, oba kapitáni u Thai Lion Airu.


Kanokkarn má Instagram a zřejmě se ráda fotí. 

4) Zajímavý přehled rozdělení jazyků ve světě.

5) Gabriella Salvete má novou limitovanou edici červených laků na nehty
Jmenuje se Metallic Rouge a vypadá docela pěkně.


Foto: Gabriella Salvete


24. 11. 2017
1) Emirates možná změní letiště v Moskvě
Ruskými médii se šíří drby o tom, že Emirates plánuje odejít z letiště Domodědovo a začít létat na Šeremetěvo. Na Domodědovo létá 14 let, aktuálně dvakrát denně s Airbusem A380. Důvodem má být dlouhotrvající nespokojenost se službami letiště, zejména v sektoru zajištění servisu pro imobilní cestující. Na letišti prý není dost personálu, který by dokázal zajistit plynulé odbavení těchto pasažérů a letiště nedokázalo přes urgence zajistit nápravu. Já tedy nechápu, že to těm letištím za to stojí, šetřit zrovna na tomto místě. U těchto zaměstnanců je obrovská fluktuace, vzhledem ke mzdovému ohodnocení, které jim společnost provozující pro letiště tuto službu nabízí. Ano, neplatí to letiště, ale pokud na to uzavře smlouvu s firmou, která to pro ni zajišťuje a ta nedokáže dodat kvalitní servis, tak by to měli řešit. Vypadá to, že Domodědovo to bude stát dva lety A380ky denně.


Zdroj: Izvěstija.ru

2) Rossia představila nové uniformy
Letecká společnost Rossia představila ve čtvrtek v Petrohradě nové uniformy.

3) Hainan oficiálně představily v Petrohradě svůj Dreamliner
On už tam s tím sice pár týdnů létá (od zimního letového řádu), ale oslavu udělali až ve středu 22. listopadu. Marina Lystseva byla u toho a její fotky z události TADY.


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Letiště Pulkovo

4) Motor pro Airbus A380 Air France na cestě
Jde o motor pro letadlo stojící už několik týdnů v kanadském Goose Bay, kam divertovalo poté, co jim za letu nějaké části odpadly do Grónska. V Paříži dojde k naložení a Ruslan bude pokračovat v cestě do Kanady.


Zdroj: Flightradar24.com

5) Zajímavý přehled společností, poskytující připojení na internet na palubě.


Po rozkliknutí se zvětší. Zdroj: Letsflycheaper.com

6) Dnes sleva 50% na všechny rtěnky ve značkových prodejnách Estéé Lauder
Tak to už se docela vyplatí. Je to v rámci slev Black Friday. Sephora nabízí 20% slevu, ale to mi přijde úsměvné, to mívají skoro každý měsíc.


23. 11. 2017
1) Flydubai má na cestě druhého MAXe
Ten má registraci A6-FMD a včera proletěl přes Glasgow do Jordánska, kde mu dodělají interiér. První návštěva v Praze je stále naplánována na 7. prosince, od 23. 12. by pak měl být na lince denně.


Foto: Peter McCann

2) Iran Air začal létat do nové vnitrostátní destinace
Tou je město Khoy (zkratka KHY), nacházející se v severozápadním cípu Íránu, v Západo-azerbajdžánské provincii. Lety budou operovány jednou týdně, v sobotu. Tak to bude zajímavé místo, když se tam bude létat jen jednou týdně, to mě zajímá.


Foto: Iran Airports Company 

3) Salam Air zahájily lety z Muscatu do Dohy
Salam Air je ománský low-cost, rozmáhající se na Středním východě.


Foto: Salam Air


Foto: Salam Air


Foto: Salam Air

4) Kyrgyzstan chce snížit ceny vnitrostátních letenek
Kyrgyzský ministr dopravy a silnic Zhamshitbek Kalilov to oznámil před pár dny na jednání parlamentu. Problém "drahých" letů přednesl jeden z poslanců, který uvedl, že dříve se dalo letět vnitrostátně za 1 500 somů, ale nyní je cena 5 000 somů. Ministerstvo proto doporučilo společnostem zlevnit a nastavilo maximální cenu letenky na 4 500 somů. Do měsíce by mělo jednání o tomto problému pokračovat. No, tak to je super, už takhle jsme platili za domestic letenku 25 USD. Kdyby to ještě zlevnili, tak by byl hřích tam toho při příští návštěvě nevyužít. 


Kyrgyzská letiště v roce 2015. Není to úplně aktuální, například letiště v Karakolu nebylo v roce 2016 vůbec v provozu. Mapa: mapsoftworld.com


22. 11. 2017
1) První let ze Santa Heleny na ostrov Ascension
V sobotu 18. listopadu se konal poprvé "prodloužený" let ze Santa Heleny na sousední ostrov Ascension. Ten létá jednou za 4 týdny a provozuje ho samozřejmě také společnost Airlink. Tím, že jednou měsíčně letadlo zaletí takto na Ascension, se otevírá možnost letět na Santa Helenu a nemuset tam být týden. Je možné, přiletět v sobotu po obědě a v neděli po obědě odletět. Ono to tak jako stačí na to, podívat se po ostrově. Cena zpáteční letenky z Johannesburku je cca 22 tisíc korun.
Aktuálně naplánované rotace na rok 2018 níže. Letět až na Ascension se finančně moc nevyplatí. 


Foto: St. Helena Goverment

 

2) "Nový" Jak 40 u Motor Sich už v provozu!
Nejnovější přírůstek ve flotile ukrajinské společnosti byl nasazen na pravidelné lety. Aktuálně letěl ze Záporoží do Kyjeva. Je to ten, který se kdysi "vykoupal" při přistání v Kyjevě, viz můj příspěvek několik dní zpět.


Foto: Tamas Vekony


Foto: Tamas Vekony


Foto: Tamas Vekony


Foto: Tamas Vekony


Foto: Tamas Vekony


Foto: Tamas Vekony


Foto: Tamas Vekony


Foto: Tamas Vekony

3) Ruská společnost Aurora přepravila 5. miliontého pasažéra letošního roku
Pasažérku. Tou se stala studentka Darja Nikiforova, letící letem Vladivostok - Komsomolsk na Amuru.


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok

4) Páč o víkendu letíme do Dubaje a vrátíme se až v prosinci, využila jsem posledního volného dne k tomu, abych udělala doma vánoční výzdobu. Pustila jsem si k tomu klasicky Lásku nebeskou.


21. 11. 2017
1) Bratislava dostane v roce 2018 nové linky
Od 27. března 2018 začnou do Bratislavy létat Georgian Airways z Tbilisi. V provozu bude 2x týdně, v úterky a pátky, lety bude provozovat Embraer 190 s kapacitou 88 míst v Economy a 9 míst v Business class. Zpáteční letenky stojí od 169 €. Další novou destinací bude Londýn Luton, který začne od 20. června nalétávat denně Wizzair. Tak jen tak dál.


Foto: Letisko Bratislava

2) Mansúr už se chystá uložit k zimnímu spánku
Fotky z jeho života mi budou přes zimu docela chybět.


Mansúr aktuálně. Foto: Letiště Orlovka (vulkan.avia.livejournal.ru)


Foto: Letiště Orlovka (vulkan.avia.livejournal.ru)


Foto: Letiště Orlovka (vulkan.avia.livejournal.ru)

3) Trip report z kazašského Charyn Canyonu a Big Almaty Lake hotov.
K vidění ZDE. Další díl bude cesta vysokorychlostním vlakem z Almaty do Astany, ale nejsem si jista, jestli to stihnu ještě před odletem do Dubaje.20. 11. 2017
1) Na Ruzyni už jsou vánoce
Loni udělali výzdobu až nějak na přelomu listopadu a prosince, letos už se tam vyjímají svítící vánoční stromky od půlky listopadu.


Jako, proč ne. Ať si to lidi déle užijí.

2) Posádka Air France zadržena v Buenos Aires poté, co jeden z cestujících nedostal požadovaný upgrade
Někteří cestující mají dlouhé prsty. Dcera bývalého ministra spravedlnosti Argentiny byla nespokojena s postupem posádky letu číslo AF 228 dne 29. října 2017 společnosti Air France z Paříže CDG do Bueonos Aires. Požádala o upgrade do Business třídy, ale nebylo jí vyhověno, z důvodu, že byla Business třída plná. Nevím, jestli chtěla upgrade zdarma nebo byla aspoň ochotna zaplatit. Ta samá cestující pak požadovala přesazení v ekonomické kabině, z důvodu nevhodného chování cestujícího vedle ní. Posádka žádné nevhodné chování nezaznamenala, nicméně dala paní nové sedadlo v economy class. Po přistání a dalších stížnostech této cestující, část posádky byla přinucena jít na letištní policejní stanici, kde byli drženi šest hodin. Následně byli propuštěni, ale s tím, že se mají na policii opět hlásit následující ráno v 8:30. Ráno byla posádka poslána k výpovědi, ale purser od nich byl oddělen, zavřen do místnosti o velikosti jednoho metru čtverečního, bez možnosti si sednout, najíst se nebo napít. Zde strávil několik hodin. Dva členové ostrahy na něj neustále dohlíželi. Zbytek posádky byl několik hodin u výslechu, purser byl propuštěn až ve 20:00. Vedle soudce byl přítomen otec cestující a komunikoval s posádkou španělsky. Večer byli propuštěni, bez potrestání, ale také bez omluvy. Šokovaná posádka byla vyhoštěna do Francie. Odborová organizace posádek napsala Jeanovi Yvesu Le Drianovi, ministrovi zahraničních věcí a požádali ho o vyšetření celé události. Další dopis byl poslán ambasadorovi Argentiny ve Francii.
Už jsem viděla všelijaké scény lidí typu "víte vy kdo já jsem" dožadujících se upgradu, ale tohle ještě ne.

Jsem zvědavá, jestli se (vůbec) dozvíme, jak to dopadlo.

3) Air Cargo Global se vrátily do Bruselu, přestože jim hrozí pokuty za hlučnost
Slovenský provozovatel cargo Jumb, které známe dobře z Prahy, opustil cca půl roku zpět bruselské letiště a přesunul provoz do Prahy a Amsterdamu. Jenže, v Amsterdamu mají problémy se sloty, tudíž omezili provoz právě nákladním letadlům. Takže se Air Cargo Global vrátily do Bruselu. Stejně tak se tam po problémech v Amsterdamu přesunuly Singapore Airlines Cargo a Emirates Skycargo.


Tak snad nám Jumba z Prahy nezmizí.

4) Nordavia svezla miliontého cestujícího
Ve čtvrtek 16. listopadu přivítala ruská společnost Nordavia na letišti Pulkovo v Petrohradě letošního miliontého pasažéra. Pasažérku. Stala se jí Julia Někrasova ze Severodvinska, letící letel 5N 322 z Petrohradu do Archandělska. Paní Julia dostala dárky od Nordavie a letiště.


Foto: Letiště Pulkovo


Foto: Letiště Pulkovo


Foto: Letiště Pulkovo


Foto: Letiště Pulkovo

5) Letiště Rostov na Donu zahájilo provoz
Tedy to nové letiště, které dostalo jméno Platov. Na slavnostní zahájení pozvali novináře i spottery. Report ze slavnostního dne udělal Sergej Martirosyan a fotky jsou k vidění TADY. Samozřejmě nechyběla Marina Lystseva a její foto report ZDE.


Foto: Sergey Martirosyan (www.aviator.ru)


Foto: Sergey Martirosyan (www.aviator.ru)


Foto: Sergey Martirosyan (www.aviator.ru)


Foto: Sergey Martirosyan (www.aviator.ru)


Foto: Sergey Martirosyan (www.aviator.ru)

6) Arménské Taron Avia zahájily lety Jerevan - Moskva Vnukovo
Inaugurační let proběhl 17. listopadu. Slavnostní ceremonie proběhla jak se patří, se slavobránou a přestřiháváním pásky. Lety budou obsluhovány denně Boeingem 737-500.


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo

7) Ukrajinský Motorsich bude mít "nový" Jak-40
Podle serveru Skyliner budou mít Motorsich nový přírůstek do flotily a tím má být Jak-40. Tato společnost má samé zajímavé stroje, spotteři létají na Ukrajinu, aby se u nich proletěli s Antonovem 24 a Antonovem 140. Tak teď přibude ještě Jak 40. Nasazován by měl být na linku Kyjev - Charkov. Co je na tom ještě zajímavější, je fakt, že tento stroj je "slavný" díky fotografii z nouzového přistání, které vykonal v roce 1976 v Kyjevě. Tak to je docela dobrá šance, se tím proletět. Lety po Ukrajině jsou levné.


Zdroj: http://www.skyliner-aviation.de/


Foto: Airlines.net (http://www.airliners.net/photo/Aeroflot/Yakovlev-Yak-40/1023082/L)

8) Nová paletka Urban Decay
Jmenuje se Distortion Palette a bude v prodeji v (americké) Sephoře od 4. prosince.


Foto: Urban Decay

9) Too Faced představily Gold Chocolate Collection
Včetně krásné paletky. Zatím v USA.


Foto: Too Faced


17. 11. 2017
1) Nehoda Turboletu L410 v Chabarovském kraji v Rusku
Při přistání Turboletu L410 (registrace RA-67047) ve středu 15. listopadu na letišti Nělkan v Ajano-Majském rajónu došlo k nehodě, při které zahynulo sedm lidí. Letadlo provozovaly Chabarovské avialinii a letělo na trase Chabarovsk - Nikolajevsk na Amuru - Nělkan. Na palubě se nacházelo šest cestujících a dva členové posádky. Ve 13:30 místního času letadlo zmizelo z radarů, jak se později ukázalo, havarovalo cca 2 kilometry od letiště. Zachránila se jen čtyřletá holčička. Ta letěla do Nělkanu k babičce, bez rodičů, ale v doprovodu dospělé osoby. Ve vážném stavu byla převezena do nemocnice městečka Nělkan, poté byla transportována do Chabarovsku. Všichni cestující z letadla byli obyvatelé Nělkanu. Příčina nehody se vyšetřuje.

м 15 ноября в Хабаровском крае разбился пассажирский самолет L-410. Погибли семь человек, выжить удалось только 4-летней (по другим данным 3-летней – ред.) девочке Жасмин. Уже появились первые версии причин смертельной авиакатастрофы, пишет “Диалог.UA”. Как сообщают СМИ, следователи рассматривают три возможных варианта ЧП. Первый – неблагоприятные погодные условия, второй – ошибка пилотов и третий – технические неисправности борта. Один из погибших пилотов - 42-летний Игорь Шумаков. У него осталось двое детей. Знакомые рассказали СМИ, что мужчина был очень опытным пилотом. Они исключают факт его ошибки. На месте катастрофы работает следственно-оперативная группа. Тела шести пассажиров самолета уже найдены. Выжившую в авиакатастрофе Жасмин будут транспортировать в Хабаровск. Сейчас в районной больнице она находится с бабушкой. Родители вылетят к ребенку в ближайшее время. Состояние девочки стабильное, ухудшений нет. По словам жителей села Неолькан, в районе которого рухнул борт, сперва самолет летел прямо, а при заходе на посадку стал заваливаться на бок. Момент падения самолета в Хабаровском крае видел сотрудник аэродрома. По его словам, в километре от взлетно-посадочной полосы самолет резко завалился вправо и рухнул.

читайте подробнее на сайте "Диалог.UA": https://www.dialog.ua/news18/136727_1510734920
​Утром 15 ноября в Хабаровском крае разбился пассажирский самолет L-410. Погибли семь человек, выжить удалось только 4-летней (по другим данным 3-летней – ред.) девочке Жасмин. Уже появились первые версии причин смертельной авиакатастрофы, пишет “Диалог.UA”. Как сообщают СМИ, следователи рассматривают три возможных варианта ЧП. Первый – неблагоприятные погодные условия, второй – ошибка пилотов и третий – технические неисправности борта. Один из погибших пилотов - 42-летний Игорь Шумаков. У него осталось двое детей. Знакомые рассказали СМИ, что мужчина был очень опытным пилотом. Они исключают факт его ошибки. На месте катастрофы работает следственно-оперативная группа. Тела шести пассажиров самолета уже найдены. Выжившую в авиакатастрофе Жасмин будут транспортировать в Хабаровск. Сейчас в районной больнице она находится с бабушкой. Родители вылетят к ребенку в ближайшее время. Состояние девочки стабильное, ухудшений нет. По словам жителей села Неолькан, в районе которого рухнул борт, сперва самолет летел прямо, а при заходе на посадку стал заваливаться на бок. Момент падения самолета в Хабаровском крае видел сотрудник аэродрома. По его словам, в километре от взлетно-посадочной полосы самолет резко завалился вправо и рухнул.

читайте подробнее на сайте "Диалог.UA": https://www.dialog.ua/news18/136727_1510734920
Пассажирский самолет L-410 чешского производства потерпел крушение при заходе на посадку в аэропорту Нелькан в Аяно-Майском районе Хабаровского края. В результате крушения самолета L-410 в районе аэропорта Нелькан Хабаровского края погибли семь человек. Об этом агентству ТАСС рассказали в оперативном штабе. Ранее сообщалось о гибели от шести до восьми человек. Также подтвердилась информация о выжившем ребенке — он в тяжелом состоянии доставлен в центральную районную больницу Нелькана в Аяно-Майском районе края, сообщает РИА Новости. Стало известно, что самолет, принадлежавший Хабаровским авиалиниям, не дотянул до взлетно-посадочной полосы около двух километров. В результате катастрофы фюзеляж машины разрушен, пожара и взрыва не последовало. К месту ЧП вылетела авиация МЧС. Вместе с тем в Следственном комитете России «Ленте.ру» не назвали точное число погибших и пострадавших, так как, по словам официального представителя ведомства, следственная группа только приступила к осмотру места происшествия. «По данным на этот час известно, что 15 ноября 2017 года около 13 часов по местному времени при заходе на посадку следовавший по маршруту Хабаровск-Нелькан самолет L-410, принадлежащий ФГУП «Хабаровские авиалинии», потерпел крушение. Точное количество погибших и пострадавших устанавливается», — заявил официальный представитель СКР. По его словам, в настоящее время следствием отрабатываются три возможных версии случившегося – неблагоприятные погодные условия, возможная ошибка пилотирования, либо возможные технические неисправности. Уголовное дело возбуждено по статье «нарушение правил безопасности движения и эксплуатации воздушного транспорта, повлекшее по неосторожности смерть двух или более лиц» (часть 3 статьи 263 УК РФ). фото: пресс-служба ГУ МЧС по Хабаровскому краю/ТАСС

Любое использование материалов допускается только при наличии гиперссылки на Skymag.kz. Весь материал доступен по ссылке: Авиакатастрофа под Хабаровском https://skymag.kz/?p=3490
Пассажирский самолет L-410 чешского производства потерпел крушение при заходе на посадку в аэропорту Нелькан в Аяно-Майском районе Хабаровского края. В результате крушения самолета L-410 в районе аэропорта Нелькан Хабаровского края погибли семь человек. Об этом агентству ТАСС рассказали в оперативном штабе. Ранее сообщалось о гибели от шести до восьми человек. Также подтвердилась информация о выжившем ребенке — он в тяжелом состоянии доставлен в центральную районную больницу Нелькана в Аяно-Майском районе края, сообщает РИА Новости. Стало известно, что самолет, принадлежавший Хабаровским авиалиниям, не дотянул до взлетно-посадочной полосы около двух километров. В результате катастрофы фюзеляж машины разрушен, пожара и взрыва не последовало. К месту ЧП вылетела авиация МЧС. Вместе с тем в Следственном комитете России «Ленте.ру» не назвали точное число погибших и пострадавших, так как, по словам официального представителя ведомства, следственная группа только приступила к осмотру места происшествия. «По данным на этот час известно, что 15 ноября 2017 года около 13 часов по местному времени при заходе на посадку следовавший по маршруту Хабаровск-Нелькан самолет L-410, принадлежащий ФГУП «Хабаровские авиалинии», потерпел крушение. Точное количество погибших и пострадавших устанавливается», — заявил официальный представитель СКР. По его словам, в настоящее время следствием отрабатываются три возможных версии случившегося – неблагоприятные погодные условия, возможная ошибка пилотирования, либо возможные технические неисправности. Уголовное дело возбуждено по статье «нарушение правил безопасности движения и эксплуатации воздушного транспорта, повлекшее по неосторожности смерть двух или более лиц» (часть 3 статьи 263 УК РФ). фото: пресс-служба ГУ МЧС по Хабаровскому краю/ТАСС

Любое использование материалов допускается только при наличии гиперссылки на Skymag.kz. Весь материал доступен по ссылке: Авиакатастрофа под Хабаровском https://skymag.kz/?p=3490
Пассажирский самолет L-410 чешского производства потерпел крушение при заходе на посадку в аэропорту Нелькан в Аяно-Майском районе Хабаровского края. В результате крушения самолета L-410 в районе аэропорта Нелькан Хабаровского края погибли семь человек. Об этом агентству ТАСС рассказали в оперативном штабе. Ранее сообщалось о гибели от шести до восьми человек. Также подтвердилась информация о выжившем ребенке — он в тяжелом состоянии доставлен в центральную районную больницу Нелькана в Аяно-Майском районе края, сообщает РИА Новости. Стало известно, что самолет, принадлежавший Хабаровским авиалиниям, не дотянул до взлетно-посадочной полосы около двух километров. В результате катастрофы фюзеляж машины разрушен, пожара и взрыва не последовало. К месту ЧП вылетела авиация МЧС. Вместе с тем в Следственном комитете России «Ленте.ру» не назвали точное число погибших и пострадавших, так как, по словам официального представителя ведомства, следственная группа только приступила к осмотру места происшествия. «По данным на этот час известно, что 15 ноября 2017 года около 13 часов по местному времени при заходе на посадку следовавший по маршруту Хабаровск-Нелькан самолет L-410, принадлежащий ФГУП «Хабаровские авиалинии», потерпел крушение. Точное количество погибших и пострадавших устанавливается», — заявил официальный представитель СКР. По его словам, в настоящее время следствием отрабатываются три возможных версии случившегося – неблагоприятные погодные условия, возможная ошибка пилотирования, либо возможные технические неисправности. Уголовное дело возбуждено по статье «нарушение правил безопасности движения и эксплуатации воздушного транспорта, повлекшее по неосторожности смерть двух или более лиц» (часть 3 статьи 263 УК РФ). фото: пресс-служба ГУ МЧС по Хабаровскому краю/ТАСС

Любое использование материалов допускается только при наличии гиперссылки на Skymag.kz. Весь материал доступен по ссылке: Авиакатастрофа под Хабаровском https://skymag.kz/?p=3490


Foto: Tiskové oddělení záchranné služby Chabarovského kraje


Foto: Tiskové oddělení záchranné služby Chabarovského kraje


Foto: Tiskové oddělení záchranné služby Chabarovského kraje


Foto: Tiskové oddělení záchranné služby Chabarovského kraje


Foto: Tiskové oddělení záchranné služby Chabarovského kraje


Zachráněná holčička Žasmina Leontěva. Foto: Tiskové oddělení záchranné služby Chabarovského kraje


Letiště Nělkan, kam letadlo letělo. Foto: Tiskové oddělení záchranné služby Chabarovského kraje


Vesnice Nělknan. Foto: Tiskové oddělení záchranné služby Chabarovského kraje

2) Thai Airways zahájily lety z Bangkoku do Vídně
Ve čtvrtek 16. listopadu se konal inaugurační let Thai Airways do rakouské metropole. Lety budou operovány 4x týdně. Nechyběl samozřejmě dort.


Foto: Flughafenfreunde Wien


Foto: Flughafenfreunde Wien


Foto: Flughafenfreunde Wien

3) Nejprve United, nyní Delta. Boeing 747 mizí od amerických aerolinek
Před pár dny se konala veliká rozlučka s Jumbem u Unitedu, nyní víme, kdy bude poslední let této legendy u Deltice. Poslední pravidelný odlet z USA bude 15. prosince, DL159 z Detroitu do Soulu. Úplně poslední let pak bude DL 158, vracející se ze Soulu zpět 17. prosince ze Soulu zpět do Detroitu.   

4) LOT začne létat z Varšavy do Singapuru
LOT se docela rozjel. Od 15. května 2018 začne létat Dreamlinerem 3x týdně z Varšavy do Singapuru. Let LO 067 bude operován v úterky, čtvrtky a soboty, odlet z Varšavy ve 23:00. Zpět se vydá jako LO 068 v pondělky, čtvrtky a soboty v 00:05. Od července se přidá čtvrtá frekvence. Singapur se tak stane devátou dálkovou linkou LOTu po New Yorku JFK, Newarku, Torontu, Chicagu, Los Angeles, Soulu, Pekingu a Tokiu. Nezbývá než gratulovat k velmi schopnému vedení firmy. Škoda, že takové neměly ČSA.


Foto: LOT

5) Kazašské SCAT Airlines objednaly Boeing 737 MAX 8
Na Dubai Air Show došlo k podpisu smlouvy o koupi šesti kusů Boeing 737 MAX 8 pro kazašský SCAT. Smlouva také zahrnuje opci na dalších pět kusů. Společnost byla vyjmuta z black listu EU a tak se chystají na rozvinutí sítě linek do Evropy. Loni se mluvilo i o Praze.


Foto: Scat Airlines

6) Air Astana slavila 13 let spojení mezi Kazachstánem a Indií
Při této příležitosti byla uspořádána recepce v New Delhi, které se zúčastnili členové senior managementu společnosti a jejich indičtí partneři. Air Astana operuje deset letů týdně mezi oběma zeměmi.


Šéf Air Astany Peter Foster  uprostřed. Foto: Air Astana


Kulturní vložka. Foto: Air Astana

7) Ruské UVT Aero přepravilo 200 000. cestujícího
Jubilejní cestující se stala Larisa Lipkina, letící letem RT 585 z Kazaně do Kaliningradu.


Foto: UVT Aero


Foto: UVT Aero


Foto: UVT Aero

8) Přeprava kosmického aparátu "Angosat" na Baikonur
Ve čtvrtek 16. listopadu byl odeslán aparát Angosat, vyrobený ve společnosti Eněrgia na objednávku Ministerstva telekomunikací a informačních technologií Republiky Angola. Naložen byl do Antonova 124 na letišti Šeremetěvo v Moskvě, který s ním odletěl směr Baikonur. Jen nevím, na co si Angolané posílají tu věc na Baikonur.


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos

9) Airbus A380 Air France divertovaný pro poškozený motor je stále v Goose Bay a čeká na motor
Dne 30. září došlo k divertu Airbusu A380 na letu AF 66 z Paříže do Los Angeles z důvodu poškození a ztráty části motoru do kanadského Goose Bay. Dodání nového motoru a transport poškozeného zpět do Evropy pro účely vyšetřování bylo naplánovano na 23.-25. listopadu. Nový motor bude nainstalován na Airbus A380 registrace F-HPJE, ale nebude v provozu, až se letadlo vydá zpět do Evropy. Poškozený motor poletí z Goose Bay do Cardiffu 25. listopadu. Datum přeletu Airbusu A380 zpět do Evropy nebylo zatím oznámeno.


Zdroj: Blog FR24


Zdroj: FR24

10) Začala likvidace prvního sovětského letiště Centrální aerodrom, známé též jako Chodynskij aerodrom nebo letiště Frunze v Moskvě
K účelům létání začalo toto místo sloužit v roce 1910. V roce 1920 odsud začaly létat vnitrostátní lety z Moskvy do Nižnyho Novgorodu. V roce 1930-1931 bylo vybudováno zázemí, v roce 1938 sem přivedli metro a stanici pojmenovali "Letiště". V 60. tých letech byla postavena letiště Vnukovo, Šeremetěvo a Domodědovo. Protože byla od města daleko, bylo z tohoto letiště uděláno něco jako aero nádraží. Vznikl zde hotel, sídla leteckých společností a jezdily odtud autobusy a létaly helikoptéry na nová letiště. V roce 2003 bylo aero nádraží uzavřeno a zbaveno statusu letiště. Ještě v tom roce odsud ale odstartovalo poslední letadlo (Iljušin 38 pro indickou armádu). Původně tu mělo vzniknout letecké muzeum, ale nakonec tu budou administrativní budovy.


Začátek likvidace někdejší letištní budovy. Foto: Vk.com


Letiště ve 20. letech. Foto: Vk.com


Foto: Vk.com


Letiště ve 50. letech. Foto: Vk.com


Letiště před pár lety. Ještě zde byly pozůstatky řídící věže. Foto: Vk.com


Letiště pár dní před začátkem demolice. Foto: Olga Mishenia

11) Akce Vichy
V partnerských lékárnách Vichy probíhá akce, při které dávají ke každému make-upu Vichy zdarma kabuki štětec.


Foto: Vichy

12) Nová kolekce L´Oréal
L´Oréal představil novou kolekci nazvanou LUMI Glow Collection. Bude i u nás?


Foto: L´Oréal


Foto: L´Oréal


Foto: L´Oréal

13) Štětce Wet and Wild
Pokud by měl někdo v nejbližší době cestu do USA, tak by měl určitě využít akce na štětce značky Wet and Wild. Sada Pro Brush Set stojí aktuálně v řetězci Walgreens jen 15 USD!


Sada za 15 USD. Škoda, že tato značka nemá vůbec zastoupení v ČR.

13) Hezký prodloužený sváteční víkend všem. 


15. 11. 2017
1) Ryanair zahájí lety z Pardubic do Alicante
Pardubice dostanou novou destinaci - španělské Alicante. Linka bude létat od letního letového řádu 2x týdně, v pondělí a ve čtvrtek. Přílet pondělní rotace do Pardubic bude v 18:30, odlet z Pardubic v 18:55. Čtvrteční let přiletí v 19:55 a odletí ve 20:20. Pro Pardubice super zpráva, menší radost pro daňové poplatníky, kteří podnikání Ryanu dotují. I když si to pak můžou aspoň vybrat formou levných letenek.

2) United z Bruselu do New Yorku se vracely zpět
Let UA 998 z Bruselu do New Yorku (EWR) měl včera skoro tři hodiny zpoždění na odletu. Když konečně odletěli, tak se zhruba po hodině letu otočili a vrátili zpět do Bruselu. Důvod je neznámý, pravděpodobně šlo o nějakou technickou závadu.


Zdroj: FR24

3) Sam Chui se podíval do Deer Jetu
Sam se na Dubai Air Show dostal na návštěvu VIP Dreamlineru Deer Jetu. Jeho foto report z návštěvy je TADY.


Foto: Sam Chui (www.samchui.com)


Foto: Sam Chui (www.samchui.com)


Foto: Sam Chui (www.samchui.com)

4) Emirates a blogeři na Dubai Air Show
Prezentace Emirates na letošní Dubai Air Show je historicky největší, jaká kdy proběhla. Je vidět, že si s tím v propagačním oddělení dali hodně práce. Každý den jsou vysílány přes sociální sítě živé vstupy, které nemoderují profesionální moderátoři, ale zaměstnanci z řad cabin crew, kteří jsou známí blogeři. Kanaďanka Kelsy má už roky na webu svůj blog Lipstick and luggage, samozřejmě v poslední době je nejvíce sledovaný její instagram. Jejího kolegu, který na sociálních sítích vystupuje jako International Fly Guy sleduji už asi dva nebo tři roky, jen jsem nevěděla, že je "náš", protože vždy psal jen to, že pracuje v aerolince na Středním východě. Elizabethe Lynch jede hlavně na Instagramu, kde má 155 tisíc sledujících. Jedna moje kamarádka letuška s ní letěla na letu a říkala, že tahle holka má hodně ostré lokty ve smyslu, nechat se zviditelnit. Ale jako proč ne, holt si umí jít za svým. Doyla neznám, ale začnu ho nyní sledovat také. 
Pro mě osobně je to daleko zajímavější, když to dělají tito "nadšenci" než placení moderátoři. Myslím, že na tom profitují všichni. Emirates, které využije potenciál svých zaměstnanců, které jejich práce opravdu baví a užívají si ji, diváci, kteří mají změnu a i samotní blogeři/youtubeři, kteří tím získají nové diváky. Ideální kombinace pro všechny.


Odkaz na jedno z videí s Kelsey a Doylem na youtube ZDE.


Elizabethe provádí diváky novým Boeingem 777-300ER. Video ZDE.


Emirates Social Media Broadcasting Team.

5) Mansúr stále nespí a bude mít kalendář na rok 2018
Měl by už jít spát na svůj druhý zimní spánek na letišti Orlovka, ale pořád se mu nechce. Jeho parťáci z letiště Orlovka oznámili, že i letos vyjde kalendář s Mansúrem na příští rok, jehož výtěžek půjde na Mansúrovo životní potřeby. Loni byl okamžitě vyprodán, ale ten tedy moc chci, tak se ho pokusím letos získat. 


Mansúr a Andrej Ivanov aktuálně v listopadu 2017. Foto: Letiště OrlovkaMansúr na jaře 2016, když se zatoulal jako opuštěné medvídě na letišti Orlovka. Foto: Letiště Orlovka


14. 11. 2017
1) V Dubaji byla slavnostně otevřena Emirates Flight Training Academy
Ceremoniál zahájení provozu proběhl 13. listopadu. Trénovat se tu budou budoucí piloti ze Spojených arabských emirátů a ze zahraničí.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

2) Zásah záchranného sboru u Travely!
V pondělí ráno to bylo u budovy TVS divoké. Byla tu hasičská auta a zaměstnanci evakuovaní z budovy ven. Bližší info nemám, plameny jsem neviděla.


Evakuovaní zaměstnanci.


Plošina na střeše.


Dopravní kolaps u vjezdu.


To je po ránu zase vzrušující zážitek.

3) Aero Vodochody vystavuje na Dubai Air Show 2017
"Naši" jsou samozřejmě v Dubaji také. Hezké to mají.


Foto: Aero Vodochody 


Foto: Aero Vodochody 


Foto: Aero Vodochody 


Foto: Aero Vodochody 

4) Dream Jet Deerjet na Dubai Air Show
Dalším letadlem, přitahujícím pozornost návštěvníků na Dubai Air Show, je Boeing 787 ve verzi Business Jet. Společnost spadá do skupiny Hainan.


Foto: Teodor Stefan (Aeronews.ro)Foto: Teodor Stefan (Aeronews.ro)


Foto: Teodor Stefan (Aeronews.ro)


Taková sedačka by se mi líbila i doma. Foto: Teodor Stefan (Aeronews.ro)Foto: Teodor Stefan (Aeronews.ro)Foto: Teodor Stefan (Aeronews.ro)


Foto: Teodor Stefan (Aeronews.ro)


Foto: Teodor Stefan (Aeronews.ro)Foto: Teodor Stefan (Aeronews.ro)


Jo, to by šlo. Foto: Teodor Stefan (Aeronews.ro)


Foto: Teodor Stefan (Aeronews.ro)


Foto: Teodor Stefan (Aeronews.ro)

5) Rusline zahájily nové vnitrostátní lety z Moskvy
Konkrétně ze Šeremetěva do měst Kirov, Lipeck a Penza. Všechny lety budou létat z terminálu D. Rusline je tak pátou společností, která provozuje vnitrostátní lety ze SVO.


Foto: Vladimir Smirnov


Foto: Vladimir Smirnov


Foto: Vladimir Smirnov

6) Srážka s ptákem
Airbus A320 registrace AP-BLM letící na letu NL 122 z Islamabádu do Karáčí se srazil s ptákem. Stalo se to při přistání v Karáčí. No, to musel být velký dravec.


Foto: PIA SBB Flight Academy

7) Terasa pro spottery v Bruselu
Letiště Brusel oznámilo, že se jim podařilo získat enviromentální povolení na stavbu spotterské platformy na Steenokkerzeelu a v Zaventemu. Stavba začne co nevidět a vše by mělo být k dispozici v dubnu 2018.


Foto: Aviation24.be


Foto: Aviation24.be


Foto: Aviation24.be


Foto: Aviation24.be


Foto: Aviation24.be

8) Zajímavé téma (ne)zobrazování příspěvků na Facebooku
Mě to také docela štve, jak čím dál více Facebook rozhoduje za mě, v tom co mi zobrazí, byť mám nastavení prioritní zobrazování u skupin a lidí, kteří mě zajímají nebo notifikace. Na druhou stranu chápu, že to je komerční služba, není povinnost ji používat a můžou si s ní její provozovatelé dělat, co chtějí. Škoda, že u nás není rozjeté Vkontaktě, to je jako Facebook, ale dá se tam zapnout volba zobrazit vše a pak ukazuje vše, i za cenu, že je toho hodně.


 

9) Nová limitovaná edice Essence Made to Sparkle
K dostání bude od poloviny listopadu v DMku. Detaily produktů ZDE.


13. 11. 2017
1) Novinky z Emirates: další logo-jet, zahájeni Dubai Air Show 2017 a objednávka Boeingu 787-10!
Novým logo jetem je Boeing 777-300ER, registrace A6-EQH. Je v něm interiér s novým produktem ve všech cestovních třídách. Největší pozornost samozřejmě přitáhuje nová First class. Boeing 777-300 je vystaven od včerejška na Dubai Air Show spolu s nejnovějším Airbusem A380 registrace A6-EUV, oba ve speciálním livery "Year of Zayed". Návštěvníkům bude během Air Show také přístupný VIP Airbus A319, což by mě tedy hodně zajímalo.


 Foto: Emirates


First class. Foto: Emirates


First class. Foto: Emirates


First class. Foto: Emirates


First class. Foto: Emirates


Nová je i Business class. Foto: Emirates


Business class. Foto: Emirates


Economy class je v nových barvách. Foto: Emirates


Economy class. Foto: Emirates

Odpoledne došlo k průletu Boeingu 777-300ER a Airbusu A380, obojí najednou a za doprovodu stíhaček z akrobatické skupiny Al Fursan.


Foto: Emirates


Foto: Dubai International Airport

Dále bylo v rámci Dubai Air Show oznámeno, že Emirates pořídí do flotily 40 kusů Boeingu 787-10 Dreamliner. První kusy přijdou v roce 2022, poslední v roce 2030.


Tak těm to bude ve flotile vyloženě slušet. Foto: Emirates

Na Dubai Air Show jsou aktuálně všichni, kteří jsou nějak zainteresovaní v letectví. Je tam např. Sam Chui (samozřejmě), Zach Honig, Alex Cheban nebo Marina Lystseva. Marina už stihla zveřejnit z prvního zahajovacího dne TADY. Sam Chui se zase podíval do VIP Airbusu A319, který provozuje Emirates na privátní lety.


VIP Airbus A319 - Business Jet. Foto: Sam Chuiho telefon (www.samchui.com)


Foto: Sam Chui (www.samchui.com)


Foto: Sam Chui (www.samchui.com)


Foto: Sam Chui (www.samchui.com)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)

2) Mikuláš na letišti
Letiště pořádá pro děti zaměstnanců mikulášský program.


Akce pro děti zaměstnanců.

A pro děti ne-zaměstnanců speciální mikulášskou exkurzi.


Akce pro cizí děti.

3) Flydubai představily na Dubai Air Show Boeing 737 MAX 8
Ten uvidíme už brzy v Praze (pokusím se zdokumentovat). Aktuálně ho předvádějí návštěvníkům Air Show. MAX má kapacitu 10 plně sklopitelných sedaček v Business class a 156 v Economy class.


Foto: Aeronews.ro


Foto: flydubai


Foto: Alex Cheban (www.alexcheban.com)


Foto: Aeronews.ro


Foto: Aeronews.ro


Foto: Aeronews.ro


Foto: Aeronews.ro

4) Iljušin 18 v akci v Íránu
Iloušek 18 (TT-WAK), který jsme viděli loni v Bishkeku a který tehdá zřejmě sloužil k přepravě kyrgyzských poutníků na Hadž, byl spatřen a vyfocen v Íránu na letišti Payam (PYK - mezinárodní cargo letiště cca 40 km od Teheránu). Ten náklad, co vezl, je docela zajímavý.


Co to je?! Foto: Aerocenter 

5) Miss Letuška 2017 v Rusku
V Rusku se opět koná soutěž o nejkrásnější letušku. Už po čtvrté. Do finále se dostalo 23 zaměstnankyň leteckých společností. Tentokrát nejen z Ruska, ale i Rusky, působící u zahraničních společností a v zemích. Třeba u Emirates. Velké finále se bude konat 1. prosince v Moskvě. No, u nás by už tohle asi neprošlo, jako sexistické.
Do finále postoupily:


Jekatěrina Stoljarova - Ural Airlines / Anna Dmitrijeva - UTAir
 


Polina Smetanina - Aeroflot / Anastasija Budnikova - Nord Star


Milana Rjažkich - Pegas fly / Tatjana Černova - Nordwind


Angelina Korsakova - Azurair / Olga Sjanova - Aeroflot


Viktoria Korostan - Aeroflot / Adelina Chanipova - Azurair


 Jevgenija Buravilina - Aeroflot / Ksenia Zacharova - Emirates


Elena Maksjutova - East Union / Kristina Kononovič - Belavia


Jekaterina Andrejeva - AzurAir / Maria Kušmanceva - Aeroflot


Jekatěrina Galimova - NordStar / Julia Savčenko - AzurAir


Elena Katkova - JET 24 / Kristina Barisjeva - Aeroflot 


Alena Gluchova - Rossia / Elena Ivašina - AzurAir


Olga Kiriljuk, Aeroflot


Loňské finalistky.


Loňské finalistky.

6) Airbus A380 poprvé v Novosibirsku
V sobotu 11. listopadu zde poprvé přistál Airbus A380 společnosti Lufthansa. Ten letěl z Frankfurtu do Šanghaje na lince LH 728 a z technických důvodů musel přistát v Novosibirsku. Nevím, oč šlo, ale podle záznamů tam byl celou noc a do Šanghaje pokračoval až v neděli ráno.


7) Posádky Sepehran
Sepehran je relativně nová společnosti v Íránu. Uniformy mají samozřejmě se zakrytou hlavou, ale i tak trošku jiné, než konkurenční společnosti. Holt místní návrháři musí být kreativnější, aby se v tom striktním dress-codu dokázali odlišit.


Foto: CANN News

8) Ural Airlines přepravily sedmi miliontého cestujícího
Ural Airlines přivítaly sedmi miliontou cestující, přepravenou v letošním roce. Šťastnou cestující se stala Elena Nikitova, letící z Jekatěrinburku do Moskvy letem U6-268. Jako dárek dostala od společnosti voucher na letenku zdarma.

 
Foto: Ural Airlines

9) Ovoce.
Nakonec přeci jen bylo, i přes Jendovu nepřítomnost. Dostali jsme doma připravené, v krabičce.


Hezký začátek týdne všem.


11. 11. 2017
1) Antonov AN132D přiletěl z Rijádu do Dubaje
Tento saudsko-ukrajinský projekt se tu bude vystavovat od 12. do 16. listopadu na Dubai Air Show 2017. Prezentace bude jak na zemi, tak ve vzduchu.


Foto: Antonov


Foto: Antonov


Foto: Antonov


Foto: Antonov


Foto: Antonov


Foto: Antonov

2) Boeing 737 MAX 8 pro LOT je v plných barvách nového majitele
Bude nosit registraci SP-LVA a jeho dodání se očekává během pár týdnů.


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT

3) Hezký víkend všem.


10. 11. 2017
1) Nová First class u Emirates
Za dva dny, konkrétně 12. listopadu Emirates na Dubai Air Show představí nový produkt First class pro Boeingy 777. Po oficiálním představení budou letadla s novou první třídou nasazena od 1. prosince na linky z Dubaje do Bruselu a Ženevy. A aby to čekání na nový produkt bylo trochu napínavější, Emirates zveřejňuje malé nápovědy na svých webových stránkách. Na titulní straně se u některých lokálních jazykových verzí (např. u české a britské to je, u americké ne) prolíná banner s náhledy, které naznačují, ale současně nechávají velký prostor pro fantazii.


V neděli se ukáže.

2) Hair Force One
DHL dělá reklamu na svém Boeingu 757 na televizní show. Na obrázku je jeden z moderátorů, tak je prý možné, že se tam objeví i další.

3) Novinky v letecké dopravě v Kazachstánu na rok 2018
Řeší se několik nových linek. Místní kazašská společnost SCAT Airlines plánuje zahájit v květnu spojení z Astany do Vilniusu. Air Baltic plánují linku Riga - Almaty (ta už kdysi byla, ale ukončili ji). Dále je údajně v jednání linky Bukurešť - Astana, kterou zvažuje Tarom.

4) Palo Superstar
Palovo herecký výkon byl super, ale pro někoho, kdo ho nezná, to asi musela být nuda bez pochopení hlubších souvislostí. Bohužel, tvůrci u tohoto velice atraktivního tématu vůbec nedokázali využít potenciál, který se jim nabízel. Tím myslím ty čtyři díly, které už byly odvysílány. Velká škoda! 


Palo v televizi.

5) Ze života na letišti


Děkujeme naší kolegyňce Janě z Emirates v Manchesteru za pozdrav z Dubaje!


Jenda se nyní odebírá na dva týdny na řádnou dovolenou (letí na Seychelly, kdyby to někoho zajímalo), poté ho vystřídám já (letím do Dubaje, kdyby to někoho zajímalo), z čeho plyne, že další ovoce bude až v prosinci.


Pro listopad jsme tedy s vitamíny skončili. Jestli Jenda nepošle něco ze Seychell.

6) Off topic.
Něco se děje v Libanonu. Země středního východu vyzývají své občany, aby urychleně opustili zemi.


9. 11. 2017
1) Velkolepé loučení s Jumbem u Unitedu
Úplně poslední let proběhl 7. listopadu, vedl ze San Francisca do Honolulu. To musela být party!


Foto: #UA747Farewell


Foto: #UA747Farewell


Foto: #UA747Farewell


Foto: #UA747Farewell


Foto: #UA747Farewell


Foto: #UA747Farewell


Foto: #UA747Farewell


Foto: #UA747FarewellFoto: #UA747Farewell


Foto: #UA747Farewell


Foto: #UA747Farewell


Foto: #UA747Farewell


Foto: #UA747Farewell

2) Emirates Expo 2020 livery - verze 2
Speciální livery Expo 2020 na Boeingu 777-300ER (A6-EPK) bylo představeno před pár dny. Je v modré barvě. Nyní se objevila druhá barevná varianta - zelená. Tu nosí Boeing 777-300ER registrace A6-EPU a letadlo se předvedlo včera v Mnichově.


Foto: MAS Munich Aviation Spotter (Martin Tietz)


Foto: MAS Munich Aviation Spotter (Martin Tietz)

3) Lufthansa zahájila lety z Berlína do New Yorku
Respektive, převzala je po Air Berlin, kteří na konci října ukončily úplně provoz.


Foto: Letiště TXL

4) Kazašský Sunkar Air nabízí Boeing 737-300 na charterové lety
To není nic tak zvláštního, ale zarazila mě ta konfigurace. Kapacita je 88 míst, z toho 40 je prezentováno jako Business class.


Foto: Sunkar Air


Foto: Sunkar Air


Foto: Sunkar Air


Foto: Sunkar Air

5) Příruční zavazadlo na míru společnosti Poběda
V Rusku se začala prodávat speciální taška, která splňuje přesné požadavky na rozměry kabinového zavazadla ruské nizkonákladové společnosti Poběda. Ta od 30. září zpřísnila pravidla a v ceně základního tarifu povoluje přepravu pouze miniaturního zavazadla (36x30x27 cm), pokud má cestující větší bagáž, musí doplatit 1499 - 2000 rublů. Nová taška se jmenuje "Viktoria" jakože ze slova victory - vítězství nad pravidly. Rozměry má 35x29x26 cm, čili o centimentr z každé strany méně, než je povoleno.Nabízí se ve čtyřech barvách, černé, tmavě modré, tmavě šedé a červené. Cena je 1499 rublů.


Taška Viktoria pro cesty se společností Poběda.


Rozměry splňuje přesně.

6) Nabídka práce v letectví
U našich slovenských bratrů. Uzávěrka 3. 12. a detail pozice TADY.


7) Zkouším krémy Nuance
Došla mi má železná zásoba Biodermy, která bohužel přestala vyrábět můj krém, na který jsem byla roky zvyklá. A tak hledám náhradu. Zkouším Nuanci - řadu Supreme Lifting, která je produktem lékárny Dr. Max. Uvidíme tak po měsíci.

8) Trip report z letu Air Astany Kyzyl Orda - Almaty TADY.


8. 11. 2017
1) Palo už dnes v TV!
Bohužel, prý tam také dvakrát řekne slovo "vole". No jo, to se nedá nic dělat, jsme jen lidé. Palovo díl dnes, ve 22:00 na ČT2.


Palo Superstar.

2) Úplně poslední let B747 u Unitedu
Ten nejposlednější z posledních se konal včera. Vedl stejně jako ten historicky první (23. července 1970) ze San Francisca do Honolulu. Byl vypraven v retro stylu 70. let, včetně uniforem letušek a menu během letu. Číslo letu bylo UA 747 a odlétal ze San Francisca v 11:00 ráno. Čili vzhledem k časovému posunu, v době, kdy jsem toto připravovala, akorát startoval. Let operuje Boeing 747-400 registrace N118UA, dodaný v roce 1999. Letadlo dostalo speciální polepky "Friend Ship", aby odpovídalo livery, která Jumba nosila do roku 1974. Zítra snad budou k dispozici fotky z paluby. Na poslední let se dostal Zach Honig, nadšenec, spotter a cestovatel. Doporučuji sledovar jeho Instagram, protože se často účastní inauguračních nebo jinak slavnostních letů. Na tento speciální let získal letenku s místem 1A, tedy to nejlepší z nejlepších. Tak to jsem zvědavá, jestli odkryje, jak se k tomu dostal.


Po startu udělali průlet kolem Golden Bridge a pak už směr Honolulu.

3) Divert kvůli nevěře
Let QR 962 společnosti Qatar Airways mířící z Dohy do Denpasaru, musel divertovat do indické Chennaje. Stalo se tak poté, že jedna z cestujících použila otisk prstu spícího manžela k tomu, aby si otevřela jeho telefon. Tam našla důkazy o jeho nevěře a začala vyvádět tak, že se posádka rozhodla pro divert a její vysazení. Boeing 777 (A7-BEC) tedy přistál v Indii, kde opilou paní s nevěrným pánem a dítětem vysadili. Do Indie je nevpustili a tak si museli koupit letenky do Kuala Lumpur, kam Íránci nepotřebují víza a odtud zpět do Dohy. Letadlo do Denpasaru přistálo na Bali s tříhodinovým zpožděním.


To by mě zajímalo, jestli jim to dali k úhradě.

4) Air Baltic si poškodily křídlo v Rize
Minulý pátek 3. listopadu letělo Dash 8 (LY-BBT) z finského Turku do Rigy. Poté, co cestující i posádka v Rize opustili letadlo, technici chtěli přesunou letadlo. Ale úplně se jim to nepovedlo. Křídlo je dost poškozené. Ještě včera letadlo stálo v Rize.


Foto: crash-aérien.news


Foto: crash-aérien.news


Foto: crash-aérien.news

5) WOW Air do New Yorku na JFK
Společnost už létá na Newark a od 26. dubna 2018 přidá do své sítě i letiště JFK. Letenky jsou už v prodeji a dají se koupit od 99 USD za jeden směr za leteny JFK-KEF-PAR/AMS/LON/FRA/DUB/CPH/BER. WOW Air začaly létat v listopadu 2011 a nyní mají 38 destinací v Evropě a Severní Americe.


Foto: WOW Air

6) Začíná série oslav a večírků.
A proč ne, já slavím ráda. Hlavně, že je co slavit. Například narozeniny. Fotky TADY.


6. 11. 2017
1) Zvířata (asi) naposledy v Praze
V sobotu nám z Dubaje přiletěl Airbus A380 registrace A6-EER. To je ten "výroční" ve speciálním United for Wildlife livery. Brzy mají být tyto polepky z letadla odstraněny a proto je dost možné, že v Praze byl takto k vidění naposledy.

   
Video z průletu.

2) Nabídka práce v Pákistánu.
Kdyby to někoho zajímalo.

 

3) Ovoce o víkendu.


Sobota.


Neděle.


4. 11. 2017
1) Emirates včera převzaly 100. Airbus A380.
Koho by to kdy napadlo. Předávací ceremoniál se konal v Hamburku v Airbusu. Sam Chui tam byl pozván též, takže to měl tento týden trošku nabité. Ve čtvrtek představování nové First class u Singapurců, v pátek přebírání stého letadla u Emirates. Sam ale stíhá vše.
Airbusů A380 v tomto speciálním zbarvení bude ještě dalších pět, stejně tak ho dostane pět Boeingů 777. Tak to budeme pořád ve střehu, jestli nám to sem neletí.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Sam se vyfotil se Sirem Timem Clarkem. Foto: Samovo mobil


Foto: Samovo mobil

2) V pátek se na ruzyňském letišti konal další FOD walk
Zaměstnanci letiště měli během akce pěkný výhled.


Foto: Tomáš Kučera

3) Představení olympijského Dreamlineru
LOT představil logo jet, který vznikl na podporu polského olympijského týmu.


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT

4) Finští hokejisté přiletěli do ruského Omsku
A jejich posádka byla veselá a pózovala místním spotterům.


Foto: Galina Gavrish


Foto: Galina Gavrish


Foto: Galina Gavrish


Foto: Galina Gavrish


Foto: Galina Gavrish

5) Otec a dcera v kokpitu British Airways
Naposledy. David (64 let) a Kat Woodruffe (35 let) přistáli ve čtvrtek na LHR po příletu z New Yorku. Pro Davida to byl poslední let na pozici kapitána před odchodem do důchodu. Pan Woodruffe nastoupil k British Airways v roce 1984. Jeho dcera Kathryn se rozhodla stát pilotkou ve svých dvanáti letech a tak se nakonec i stalo.


Foto: British Airways


Foto: British Airways

6) Lucky Air zahájily lety do Moskvy
Od zimního letového řádu létají mezi Moskvou SVO a čínským Kunminem. Letiště Šeremetěvo pozvalo na inaugurační let opět místní spottery. Ti aby si vzali tento týden dovolenou, skoro každý den nějaká událost. Report od Mariny Lystsevy TADY.


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)

7) Gabriella Salvete představila podzimní novinky
Foto: Gabriella Salvete


3. 11. 2017
1) Včera byl dodán 99. Airbus A380 do flotily Emirates.
Dnes se očekává číslo 100.

2) Dubajská letiště slavila 2. listopadu UAE Flag Day
Dubai International Airport a Al Maktoum International Airport vyvěsily národní vlajky na oslavu národního svátku.


Foto: Dubai International Airport


Foto: Dubai International Airport


Foto: Dubai International Airport

3) Singapore Airlines oficiálně představily nové suites pro First class
Airbusu A380 je 10 let, respektive uběhlo deset let od chvíle, kdy ho Singapore Airlines jako první nasadily do provozu a všichni obdivovali jejich produkt soukromých suites v první třídě. Nyní po dekádě byla představena světu inovovaná First class. Poprvé ve službě poletí 18. prosince. Představení nových suites proběhlo v maketě, umístěné v interiéru. Singapore Airlines uzpůsobily dokonce jednu z toalet ve First class (na pravé straně) ženám. Nabízí širší stolek, na rozložení šminek, více zrcadel a speciální osvětlení pro líčení se.


F-class. Foto: Singapore Airlines


F-class. Foto: Singapore Airlines


F-class. Foto: Singapore Airlines


F-class - dámská koupelna. Foto: Singapore Airlines


F-class - dámská koupelna. Foto: Singapore Airlines


Business class. Foto: Singapore Airlines


Business class. Foto: Singapore Airlines


Business class. Foto: Singapore Airlines


Economy class. Foto: Singapore Airlines

Sam Chui byl jako stálý First class cestující pozvaný na představení nového produktu. Jeho report k vidění ZDE.


Foto: Sam Chui (www.samchui.com)


Foto: Sam Chui (www.samchui.com)


Foto: Sam Chui (www.samchui.com)


Foto: Sam Chui (www.samchui.com)

Redaktoři časopisu Airwaysmag.com získali exklusivní přístup do Airbusu A380 registrace 9V-SKU, který bude první předělaný na nový produkt a nyní se nachází v Hamburku, kde se na tom pracuje. Fotky a report TADY.


Letadlo v rekonstrukci. Foto: Airwaysmag.com


Práce na rekonstrukci finišují. Foto: Airwaysmag.com


Foto: Airwaysmag.com


Business class. Foto: Airwaysmag.com


Business class. Foto: Airwaysmag.com


Economy Premium. Foto: Airwaysmag.com


Economy Premium. Foto: Airwaysmag.com


Economy Premium. Foto: Airwaysmag.com


Economy. Foto: Airwaysmag.com


Nová First class. Foto: Airwaysmag.com

4) Medical divert Dreamlineru Qatar Airways do Bukurešti
Boeing 787 registrace A7-BCY letící na lince QR 27 z Dohy do Manchesteru, musel 2. listopadu nouzově přistát v Bukurešti kvůli špatnému zdravotnímu stavu cestujícího na palubě.  


Foto: Aeronews.ro


Foto: Aeronews.ro

5) Delta se chystá poslat Boeing 747 do důchodu
Proto ukončuje jeho provoz na linkách, které tato ikona obsluhovala desítky let. Poslední let Jumba se konal z Tokya Narity do Detroitu. Vše zdokumentoval slovensko-japonský spotter Keishi Nukina na svém velmi zajímavém blogu TADY.


Foto: Keishi Nukina (www.knaviation.net)


Foto: Keishi Nukina (www.knaviation.net)


Foto: Keishi Nukina (www.knaviation.net)


Foto: Keishi Nukina (www.knaviation.net)

6) Finnair přichystal sváteční Airbus A350
Ten bude zdobit obrázek soba.


Foto: Finnair

7) Islandský low cost WOW Air slavil Halloween
Cestující na lince z Reykjaviku do Chicaga si let užili. 


Foto: WOW Air


Foto: WOW Air


Foto: WOW Air

8) Hainan Airlines nasadily na linky z Pekingu do Moskvy a Petrohradu Dreamliner
Dvakrát týdně bude během zimního letového řádu létat spojení Peking - Moskva a jednou týdně Peking - Petrohrad. Pro obě letiště je to první pravidelná linka, operovaná Boeingem 787. Na první let do Moskvy pozvali známé spottery a blogery a samozřejmě nechyběla Marina Lystseva. Její fotky z akce ZDE.


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Drak na letišti. Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)

9) Lufthansa zahájila každodenní spojení z Frankfurtu do rumunské Kluže
Tam se chci už dlouho podívat. Do Kluže, nikoliv do Frankfurtu. Čím menší letiště, tím je pro ně každá linka důležitější a větší inaugurační sláva. V Kluži si to připravili pěkně.


Foto: Letiště Kluž


Foto: Letiště Kluž


Foto: Letiště Kluž


Foto: Letiště Kluž


Foto: Letiště Kluž


Foto: Letiště Kluž


Foto: Letiště Kluž


Foto: Letiště Kluž


Foto: Letiště Kluž


Foto: Letiště Kluž

 


Foto: Letiště Kluž


Foto: Letiště Kluž

10) Romantika ve vzduchu
First Officer Royal Jordanian Richard Abu Manneh požádal svou přítelkyni o ruku přímo na palubě letadla. Ta řekla ANO.


Foto: Royal Jordanian


Foto: Royal Jordanian


Foto: Royal Jordanian


Foto: Royal Jordanian

11) Ovoce.


1. 11. 2017
1) Rusline zahájily 31. října lety z Kaliningradu do Prahy
Máme v Praze nového dopravce. Tím je společnost Rusline, která zahájila spojení mezi ruskou exklávou Kaliningradem a Prahou. Ještě to vyšlo tak hezky, že prvním letem přiletělo červené livery (mají i bílé). 
Bývala tam výjimka na víza, tu ale letos na začátku roku zrušili, ale jedná se o nové, která by snad měla začít platit v roce 2019. Do Kaliningradu bych se moc ráda podívala. Včera prvním letem do Kaliningradu letěl z Prahy JEDEN cestující. Takže to měl jako bisjet.


Foto: LKPR Info


Foto: Jan Nenasadil


Foto: Jan Nenasadil

2) Boeing 737-800 Ukraine International Airlines se srazil v Kyjevě s cateringovým autem
To je nemilé. Stalo se 31. října na letu PS 025, který se chystal odletět v 9:55 do Kharkova. Cestující si přestoupili do jiného letadla a odletěli v 11:20.


Foto: Cestující z letu PS 025


Foto: Cestující z letu PS 025


Foto: Cestující z letu PS 025

3) Sam Chui byl na posledním mezinárodním letu Boeingu 747 United
Ten vedl ze Soulu do San Francisca. Sam vše zdokumentoval na svém webu v trip reportu TADY.


Foto: Sam Chui (www.samchui.com)


Foto: Sam Chui (www.samchui.com)


Foto: Sam Chui (www.samchui.com)

4) Utair pozval spottery do hangáru v Moskvě
Tam jim oficiálně představil nové livery svých letadel. Zatím ho nosí první z nich, Boeing 737-800. Livery je z dílny agentury Friends Moscow. Na konci roku 2018 bude přetřena celá flotila, předělán web, mobilní aplikace, uniformy zaměstnanců a servisní přepážky. Marina Lystseva byla opět mezi pozvanými a vše zdokumentovala na svůj web. K vidění ZDE.


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)

5) Saudia se po 27 letech vrátila do Iráku
Vzájemné lety byly přerušeny v roce 1990 poté, co irácká vojska pod vedením Saddáma Husseina vtrhla do Kuwaitu. Od té doby uplynulo hodně času a co jsme si, to jsme si. Před dvěma týdny zahájila lety společnost flynas na trase Rijád - Baghdád. V pondělí 30. října proběhl inaugurační let Saudi Airlines z města Jeddah do Baghdádu. Tak teď budou zase kamarádi.


Foto: Saudia


Foto: Saudia


Foto: Saudia


Foto: Saudia


Foto: Saudia


Foto: Saudia

6) Air Baltic zahájily přímé spojení Riga-Abu Dhabi
Události se zúčastnila ambasadorka Spojených arabských emirátů v Lotyšsku Hanan Al Aleeli a spousta dalších. Lety operuje Bombardier CS300.


Paní ambasadorka uprostřed. Foto: Riga Airport


Foto: Air Baltic


Dortáž. Foto: Riga Airport


Samé zlato a datle. Foto: Riga Airport


Foto: Riga Airport


Foto: Air Baltic


Foto: Air Baltic

7) Royal Flight zahájily lety z Jekatěrinburku do Denpasaru
Jedna se o pravidelný charter pro cestovní kanceláře.


Foto: Royal Flight

8) Singapore Airlines "unikly" fotky z nové First class Airbusu A380
Oficiální představení produktu má být zítra, 2. listopadu. Jenže už včera se objevily na sociálních sítích fotky nové podoby Suites. Z fotek je vidět, že je to jen maketa umístěna někde v interiéru.


Foto: Sociální síť


Foto: Sociální síť

9) Rusko chce údajně uzavřít vzdušný prostor pro letadla z Nizozemí
Podle aktuálních zpráv došlo k tomu, že byly odebrány sloty pro ruskou cargo společnost Air Bridge Cargo na amsterdamském Schipholu. K tomu došlo, protože byla dosažena maximální kapacita využití letiště a tak bylo rozhodnuto o redukci 20% cargo slotů. V souvislosti s tím, byly lety Air Bridge Cargo přesunuty na letiště Liege. Rusko s tím ale nesouhlasí a jakože za trest by měli uzavřít vzdušný prostor pro nizozemská letadla. To by způsobilo velké problémy KLM, které létají do Číny, Jižní Koreje a Japonska právě přes Rusko a oblétávání by je stálo mnoho hodin navíc. Lety do Moskvy a Petrohradu by byly zrušeny úplně. Vyjednávání prý aktuálně probíhají, nizozemský ministr dopravní infrastruktury a vodního hospodářství nepotvrdil ani nevyvrátil tento konflikt. KLM odkazuje média na ministerstvo. Lhůtu dostali prý do soboty (Nizozemci, aby jako laskavě vrátili ty sloty).

10) Státní svátek jsme oslavili výbornou večeří u Milana V.
Fotky ZDE


Prostřeno.


www.yirina.net