My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net

 

 

 

 

 

 

 

30. 12. 2017
Poslední update roku 2017
Letošní rok byl pro mě hezký a jsem za něj moc vděčná. Mimo jiné se mi splnil "bajkonurský" sen a to mě posunulo zase o něco dopředu. Když se ohlédnu za rokem 2017, tak jsem moc šťastná a spokojená. Přeji všem blízkým, známým i čtenářům které neznám to nejlepší do roku 2018, hlavně zdraví, pohodu a splnění všech přání.
A hezký víkend všem. My jsme opět s Jendou v akci a tak si uděláme nějaké pěkné před-silvestrovské ovoce.
Uvidíme se v roce 2018.


Moje lety v roce 2017.


29. 12. 2017
1) Na letišti v Minsku došlo ke smrtelnému zranění mechanika
K tragédii došlo ráno 22. prosince. Mechanik, kterému bylo 34 let, čistil křídlo nákladního Iljušinu 76 od sněhu. Přitom uklouzl a spadl z výšky třetího patra běžného domu. Přestože záchranáři dorazili na místo, muž krátce poté zemřel.

2) Letiště Moskva Šeremetěvo má nový salónek
Ten se jmenuje Moskva a nachází se v terminálu D. Přístup do tohoto salónku budou mít cestující Business class Aeroflotu a SkyTeam, ale také držitelé karet PriorityPass, DinersClub, LoungeKey a další podobné. Vstup je také možné zakoupit za 3 500 rublů na 3 hodiny, za každou další započatou hodinu se účtuje 1 100 rublů. V salonku je 117 míst k sezení na ploše 664 metrů čtverečních. Nachází se tu restaurační zóny, spací boxy a spousta dalšího. 


Foto: Letiště SVO


Foto: Letiště SVO


Foto: Letiště SVO

3) Neovládané letadlo narazilo do domu
Stalo se to na Maltě prskoletu typu Dassualt Falcon 7X, které odvál ve středu v noci vítr ze stojánky přímo do protější budovy. Naštěstí nebyl nikdo zraněn.


Foto: Jean Paul Sammut


Foto: Jean Paul Sammut


Foto: Jean Paul Sammut


Foto: Jean Paul Sammut


Foto: Jean Paul Sammut

4) Turkish Airlines rozdávaly 27. a 28. prosince dárky cestujícím na letišti Pulkovo v Petrohradě
Ve spolupráci se správou letiště podarovali cestující letu do Istanbulu dárky.


Foto: Letiště Pulkovo


Foto: Letiště Pulkovo


Foto: Letiště Pulkovo


Foto: Letiště Pulkovo


Foto: Letiště Pulkovo

5) 16 miliontý cestující roku 2017 na letišti Pulkovo
Ve čtvrtek 28. prosince letiště v Petrohradu přivítalo 16 miliontého cestujícího letošního roku. Tím vznikl absolutní historický rekord tohoto letiště. Předchozí nejlepší výsledek byl 14,3 milionů v roce 2014. Letošní milionářkou se stala Anna Tunikova, která přiletěla letem S7 3082 společnoti S7 z Berlína. Všichni cestující z tohoto letu dostali malé dárky a občerstvení.


Foto: Letiště Pulkovo


Foto: Letiště Pulkovo

6) Letiště v Rize oslavilo také rekord.
Tam mají těch cestujících trochu méně a to jen 6 miliónů. I tak to oslavili důstojně. Šesti miliontým cestujícím se stal Ehgle Marcinkeviciute, který přiletěl do Rigy s Air Baltic z Kodaně.


Foto: Letiště Riga


Foto: Letiště Riga


Foto: Letiště Riga


Foto: Letiště Riga


Foto: Letiště Riga

7) Saudia vyhlásila soutěž na nové uniformy.
Uzávěrka je 15. ledna 2018. Tak hodně štěstí.


28. 12. 2017
1) Let All Nippon Airways se vrátil po 7,5 hodinách letu zpět
Šlo o let NH 175 z Los Angeles do Tokya Narity, který už byl skoro čtyři hodiny na cestě, když se otočil zpět a vrátil se do Los Angeles. Během letu se totiž zjistilo, že na palubě je neautorizovaná osoba, což byl cestující, který měl letět jiným letadlem. Podle bezpečnostních procedur společnosti se kapitán letu rozhodl pro návrat na výchozí letiště a vysazení cestujícího.
Jenže na letu cestovala jakási supermodelka Chrissy Teigen se svým manželem Johnem Legendem a ta začala situaci přes Twitter dokumentovat a vysílat, co se aktuálně ve vracejícím se letadle děje. Podle prvotních zpráv se stalo to, že se jim tam namíchal cestující, který měl letět do Tokya, ale letem společnosti United, který odlétal v podobný čas. To stále nevysvětluje, jak se tam takový cestující dostal, ANA ověřuje palubní vstupenky elektronickou čtečkou při boardingu, dále cabin crew u vstupu do letadla dělají další check a k tomu všemu ANA ještě počítá lidi na palubě před odletem (to už se moc nedělá).
Akce vyvolala diskuzi, jestli bylo rozhodnutí kapitána v této situaci adekvátní. Pokud se zjistilo, že cestující nastoupil omylem do letu jiné společnosti, se kterou má navíc ANA joint venture dohodu a který letí do stejné destinace, mělo smysl zpozdit stovky lidí o 16 hodin a více na jejich cestě? Pokud cestující neprojevoval nějaké nestandardní chování, prošel bezpečnostní kontrolou, tak návrat celého letadla byl asi pro společnost zbytečně nákladný. Samozřejmě za předpokladu, že za tím nebylo ještě něco dalšího a cestující nebyl na nějakém seznamu teroristů.


Video z paluby má už 1,28 milionů shlédnutí.
 


No, zajímavé. Jsem zvědavá, jestli bude zveřejněno, oč přesně šlo.

2) Zajímavé pohyby Boeingu 777-200 VIP Turkmenistan Airlines
Když jsem tu před pár dny psala o tom, jak to podle bývalého zaměstnance společnosti vypadá u Turkmenistan Airlines, začala jsem si hledat na Flightradaru24 to, která letadla mají nějaké pohyby a která ne. Zaujaly mě lety VIP letadla, které slouží potřebám extravagantního prezidenta země. Tím je Boeing 777-200LR registrace EZ-A777. Asi 2x do měsíce (někdy častěji, jindy méně) si letadlo dělá cca 1,5 hodinový okružní let z Ashgabadu, kam se poté vrací. Zajímavé je to nejen proto, že společnost má finanční potíže a dluží za služby kde komu. Že by si prezident dělal výlety nad svým královstvím a kochal se z okénka, by byla dost drahá zábava. Že by si piloti udržovali hodiny je možné, ale proč by je neposlali na běžnou linku Turkmenistan Airlines, kde Boeing 777-200LR létá, např. do Londýna?
V Turkmenistánu je možné samozřejmě naprosto všechno a tak vysvětlením může být cokoliv.


Plánek prezidentského turkmenského speciálu Boeing 777-200LR reg. EZ-A777. Za poskytnutí plánku převelice děkuji Palovi.
 

3) Aktuální možnost proletět se Boeingem 747
Japonsko-slovenský spotter Keishi Nukina sepsal na svém blogu aktuální přehled společností, které provozují Boeingy 747 a doplnil informace o možnosti, proletět se s nimi. Jeho článek je k vidění ZDE.

Keishiho blog čtu ráda.

4) Druhý díl trip reportu z Dubaje ZDE.


27. 12. 2017
1) Poběda bude létat do Karlových Varů
To o čem se už několikrát diskutovalo, se stane (snad) skutečností. Ruská nízkonákladová společnost Poběda včera oznámila zahájení letů z Moskvy Vnukova do Karlových Varů. Lety jsou zatím v rezervačním systému navedeny od 17. února do konce března na soboty a pondělky. Přílet do Karlových Varů je v 10:15, odlet v 10:55. Uváděnou cenu 499 RUB jsem tedy ani na jednom úseku nenašla.


Reklama na lety do Karlových Varů.

2) Na vánoce pomáhaly s odbavováním Sichuan Airlines medvídci Pandy
Vypadalo to moc hezky. Na odbavovacích přepážkách byly umístěny plyšové Pandy s růžemi a dárky. Moc hezké a milé.

 

3) Dnes měl letět let z Prahy do Lahore.
Ale je zrušen. Pod kódem QQE létá VIP letka Qatar Airways Amiri. Což není nic neobvyklého, to se v Praze dalo vidět. Ale nikdy to nepropisovali na odletové tabule pro veřejnost.

4) Fotokoutek na letišti v Astaně
Air Astana připravila pro cestující už tradiční foto koutek na letišti v Astaně, kde si můžou udělat fotku před svým odletem. Hezký nápad na sebe-propagaci.


Foto: Air Astana

5) Ovoce.


Ještě předtím jsme si dali zbytek řízků a salátů u domova.


26. 12. 2017
1) Emirates zastavily od 25. prosince lety do Tunisu
Stalo se tak poté, co tuniské úřady zakázaly letadlům ze Spojených arabských emirátů přistávat v Tunisu. To byla reakce na to, že byl odepřen některým Tunisankám přístup do země a tranzit přes Dubaj. Tak to asi nebyly jen tak obyčejné Tunisanky, když způsobily takovou reakci.


Zaměstnankyně městské kanceláře v Tunisu asi prožívají krušné časy, s překnihováváním cestujících.

2) Air Manas (a s těmi my jsme letěli!) zahájily lety z Biškeku do Taškentu
Tak to je dobrá zpráva, protože Air Manas je low-cost s nízkými cenami. Z Oše do Biškeku jsme s nimi letěli za 25 USD. Tato společnost zahájila 23. prosince lety z Biškeku do Taškentu, kde létala asi 1x nebo 2x týdně společnost Air Kyrgyzstan. Air Manas budou spojení provozovat 2x týdně, ve středy a v soboty. Odlet z Biškeku bude ve 12:30, přílet do Taškentu také ve 12:30, díky jiné časové zóně. Zpět letadlo z Taškentu odletí ve 14:00 a v Biškeku přistane v 16:05.


Foto: Air Manas


Foto: Air Manas


Foto: Air Manas


Foto: Air Manas


Foto: Air Manas

3) Belavia přejela dráhu v Kyjevě
Stalo se to ještě před vánoci 22. prosince ráno. Po příletu Boeingu 737-300 registrace EW-336PA došlo k vyjetí letadla z dráhy. Nikomu se nic nestalo, cestující byli z letadla evakuováni a převezeni do terminálu. Letadlo se vrátilo do Minsku následující den, pod číslem letu B2 2022.


 Foto: Vk.com


 Foto: Vk.com

4) Letiště v ukrajinské Oděsse přivítalo novou linku
Tou se stal let z bulharské Sofie společnosti Bulgaria Air. Prvním letem přiletěla 54 členná delegace. Nová linka bude provozována Embraerem 190 každý pátek, čili jednou týdně. Ale ještě jim chybí nějaká povolení, tak to bude asi ještě pár týdnů trvat, než začnou opravdu.


Foto: Letiště Oděssa


Foto: Letiště Oděssa


Foto: Letiště Oděssa


Foto: Letiště Oděssa


Foto: Letiště Oděssa


Foto: Letiště Oděssa


Foto: Letiště Oděssa

5) Hezké a pro cestující užitečné vánoční přání Aeroflotu.

 

6) Vánoce jsme oslavili v příjemné atmosféře.
Přes den jsme byly já i Věrka v práci, ale večer, po odletu mlhou zpožděného letadla, jsme se všichni sešli a už si jen užívali sváteční čas.


Den dopředu jsme udělali salát. Hodně salátu, protože jsem zásobovala i Jendu s Liborem a Honzíka.


 Náš štědrodenní letištní tým. Honzik, já, Veru a Jenda


Veru si ani přes to zpoždění nenechala zkazit sváteční náladu


Dream team.


Štědrodenní letadlo.


Stolování by Ikea.


Jdeme jíst!


Dobrou chuť!


Tak šťastné a veselé!


23. 12. 2017
1) Pražské letiště přivítalo 15 miliontého cestujícího
Dort ani žádná sláva jako ve Varšavě (viz následující aktualita) se asi nekonaly nebo konaly, ale nikde to nebylo zveřejněno a proběhlo to v naprostém utajení. Tak aspoň, že je to výroční video, no.


Se tedy s oslavami moc nepředvedli.

2) Letiště ve Varšavě přivítalo 15,5 miliontého cestujícího roku 2017
Stalo se to 21. prosince. Jubilantem se stal pan Pawel Dobosz, který přiletěl LOTem z Toronta. Tak ho hned podarovali voucherem, nakrmili dortem a vyfotili na sociální sítě. Tak se to dělá.


Foto: Letiště Varšava


Foto: Letiště Varšava

3) Malaysia Airlines si přebraly nový Airbus A350
A to není jen tam obyčejný Airbus A350, ale je ve speciálním Negaraku livery.


Foto: Malaysia Airlines

4) Wizzair zahájil spojení mezi Gdaňskem a Vilniusem
Lety budou operovány 3x týdně. Cestující inauguračního letu dostali dort.


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair

5) Ukraine International Airlines si přivezly nový Boeing 737-800
Ten má registrace UR-UIA. Na Ukrajinu letěl ze Seattle s technickým mezipřistáním v Keflaviku na Islandu.


Foto: Alex Cheban (www.alexcheban.com)


Foto: Alex Cheban (www.alexcheban.com)


Foto: Alex Cheban (www.alexcheban.com)


Foto: Alex Cheban (www.alexcheban.com)


Foto: Alex Cheban (www.alexcheban.com)


Foto: Alex Cheban (www.alexcheban.com)


Foto: Alex Cheban (www.alexcheban.com)


Foto: Alex Cheban (www.alexcheban.com)


Foto: Alex Cheban (www.alexcheban.com)


Foto: Alex Cheban (www.alexcheban.com)

6) Nové spací masky u Aeroflotu
Jde o takovou tu krytku na oči, když chce člověk nerušeně spát. Aeroflot vymyslel šikovné vylepšení. Na maskách je z jedné strany napsáno: "probudit na jídlo" a z druhé strany "nebudit na jídlo". A cestující si podle své potřeby masku nasadí tak, jak mu vyhovuje.


Vzbudit na jídlo! Foto: Aeroflot


Nebudit na jídlo! Foto: Aeroflot

7) Rozhovor se sympatickou rampířkou Klárou v pátečním Metru
V těch novinách Metro, co se rozdávají v metru. Kláru odebírám na Instagramu, možná jsem tu už na ní dávala tip.


Klára je sympaťačka.

8) Krásné prožití svátků všem čtenářům blogu.
Děkuji moc za celoroční podporu, nejvíce těm, kteří mi sem přispívají radami a informacemi nebo se zde dokonce i vystavují. Bez pomoci mého okolí by to vůbec nešlo. Všem, kteří to tu jen čtou, přeji krásné požití svátečních chvil, hlavně pohodu a klid. Čím jsem starší, tím víc to oceňuji a jsem vděčná za každou chvíli, která taková je, nejen o vánocích.
Vánoční víkend mám pracovní, směnu máme spolu s Jendou a tak si uděláme určitě nějaké pěkné ovoce.


22. 12. 2017
1) Mauritania Airlines dostala první Boeing 737 MAX 8
Stala se tak první aerolinkou v Africe, provozující tento model letadla. Tato společnost funguje od roku 2010 a létá do 11 destinací v Africe a Evropě. Jejich bází je Nouakchott-Oumtounsy International Airport v Mauritanii. Flotila zahrnuje 1x Boeing 737-800, 1x Boeing 737-700, 2x Boeing 737-500 a jeden nejnovější MAX. Livery je tedy moc pěkně a svěží.


Foto: Brandon Farris


Foto: Brandon Farris


Foto: Brandon Farris


Foto: Brandon Farris

2) Flydeal zavedly spojení mezi Rijádem a Jazanem
Flydeal je nový saúdskoarabský low cost.


Foto: flydeal


Foto: flydeal


Zajímavý outfit to sako přes tradiční saudský mužský oblek. Foto: flydeal

3) Wizzair zahájil provoz své Pilot Academy
Pro následujících 21 měsíců se v ní bude skupina kadetů učit to, jak se stát kvalitním pilotem. Aktuálně je tento program otevřený pouze pro rezidenty Polska, ale Wizzair plánuje jeho rozšíření ve Střední a Východní Evropě.


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair

4) Vánoční koule na letišti v Rize
V Rize přichystali pro cestující příjemné zpestření, na které jim zůstane pěkná památka. Jde o fotokoutek v podobě takového toho skleněného těžítka na stůl se zimním motivem.


Foto: Letiště Riga


Foto: Letiště Riga


Foto: Letiště Riga

5) Etihad ukončují lety do Teheránu
Od 24. ledna 2018 dojde k úplnému přerušení letů z Abu Dhabi do Teheránu. Cestujícím se zakoupenými letenkami bude nabídnut plný refund.


Lety do Teheránu Etihad provozoval cca od roku 2006.

6) Zajímavý materiál z pozadí turkmenského sektoru civilního letectví, zveřejněný bývalým zaměstnancem Turkmenistan Airlines
Překládám, jak vyšlo ZDE:
Aerolinka, která měla velkou příležitost pro rapidní růst, nyní upadá. Nepůjdeme příliš daleko, začneme na počátku roku 2017. Začátkem tohoto roku byly vyhrazeny peníze na obnovení části flotily a také na vytvoření online prodejního systému na letenky. Aerolinka dluží téměř celému světu, za letové poplatky, opravy letadel a palivo, nemluvě o dluhu společnosti vůči svému personálu, který v listopadu činil asi 1,5 milionu USD.
Část těchto alokovaných peněz byla použita na zaplacení těchto dluhů, další se vytratila díky šéfovi účetního oddělení, který shodou okolností vlastní transportní společnost, která zajišťovala stavbu nového letiště. Podle interních dokumentů společnost účtuje zaměstnancům všechno, v případě poškození letadla šlo i o částku 100 000 USD. Také si platí uniformy za vlastní peníze.
Jako výsledek aktuálně flotila sedmi Boeingů 717-200 nelétá, pouze jeden Iljušin 76 je udržován v provozu. Dluh ve výši 2 milionů dolarů se nakumuloval za 3 roky parkování Boeingu 757-200 v Istanbulu, druhý Boeing 757 stojí a nelétá v Ashgabadu. Další čtyři Boeingy 737 stojí také nečinně v Ashgabadu. Sklad náhradních dílů na letadla je kompletně prázdný a tato situace také zasáhla VIP letku, kterou využívá prezident a vysoce postavení úředníci. V září měl nastat velký příliv charterových letů, ale v důsledku tohoto faktu projekt úplně zkrachoval. Nikdy nedošlo k uvedení nového online air ticket sales systému.
Prezident země dostával falešné informace o profitu, včetně výdajů za zaměstnance. Turkmenistan Airlines operovaly jeden jediný charterový let do Bishkeku v Kyrgyzstánu. Mechanici létají s posádkami, aby mohli provádět opravy letadel na zahraničních letištích, na základě ústního požadavku ministra. V souvislosti se zjištěnými bezpečnostními nedostatky, udělila European Security Commission společnosti vysoké pokuty. Existuje spousta bezpečnostních rizik, které způsobil předchozí i současný management a ta přímo ohrožují bezpečnost letů.
Hlavním cílem tohoto článku je ukázat možnosti pro Turkmenistan Airlnes a najít možnosti jak překonat stát a krizi v zemi. Jako příklad si pojďme vzít několik leteckých společností a to, proč se staly lídry na trhu. Emirates Airlines, Qatar Airways a Turkish Airlines mají obrovské flotily a operují mnoho letů. Především je potřeba zvýšit úroveň civilního letectví v Turkmenistánu, zejména v mezinárodní dopravě a také v cargo přepravě.
My máme levný olej a kerosin, potřebujeme získat více finančních zdrojů od ostatních aerolinií létajících přes teritorium Turkmenistánu a poskytnout jim příležitost k plnění paliva pro jejich letadla na letištích v Turkmenistánu. V říjnu 2017 přistálo přes 1 500 letadel na turkmenských letištích (přibližný profit mohl být 40 milionů USD) a tato částka může být mnohonásobně zvýšena. Také používání moderních letišť, nabídnutí transferových a tranzitních letišť pro cestující přelétávajících letadel.  
Je nezbytné urgentně vyřešit problém s migrační službou. Turkmenistán je jediná země, která umožňuje posádkám zůstat v rámci General Declaration pouze 3 dny, všechny ostatní mají 30 dní. Letecká škola pro civilní letectví má jedno z nejmodernějších vybavení v zemích bývalého Sovětského svazu a v Evropě, bohužel personál který zde vyučuje, jsou většinou bývalý zaměstnanci Turkmenistan Airlines. Například pan Amangeldyev, který dohlíží na výcvik letového personálu, způsobil nedávno téměř leteckou nehodu na Ashgabad International Airlines. Mnoho specialistů z této školy nemá mezinárodní certifikáty, které by jim dávaly oprávnění trénovat zákazníky ze zahraničí, kterých by bylo mnoho. 
Cestující by chtěli letět s Turkmenistan Airlines, ale nemohou si koupit letenky, protože nemůžou jet z Moskvy, Bangkoku, Londýna, Petrohradu atd. do Ashgabadu dát úplatek v hotovosti zaměstnancům Air Ticket Sales Agency.
Společnost má mnoho letadel, která by mohla být pronajata formou wet-lease s posádkou, které společnost v nouzové situaci nepotřebuje. Jedna ze zemí, která je velmi blízko a této možnosti by využila, je Írán. Uvolněním sankcí může začít létat na dříve uzavřené trhy, ale nemá dostatek letadel. Arménské aerolinie zbankrotovaly a nemohou vozit cestující. Turci se snaží zabránit navázání komunikace mezi Ashgabadem a Jerevanem, protože mají obrovský profit z jejich létání do USA, Kanady, Británie, Itálie a Francie, kde žijí velké komunity Arménů.
Boeing 717-200 lehce dosáhne hustě obydlené oblasti v Iránu, Jerevanu, Tbilisi a odkud by mohl (podle wet lease smlouvy) létat do měst ve Spojených arabských emirátech, Rusku, Turecku a dalších zemích. Průměrně, i kdyby jeden pasažér vydělal 50 USD, s loadem 100 lidí, sedm letadel může vydělat 2 100 000 USD měsíčně. Několik nejnovějších Boeingů 737-800 je nevyužitých a operují naprosto nerentabilní vnitrostátní lety. 
Dále je nezbytné pronajmout Boeingy 777-200LR na wet lease, jsou drahé a pro Turkmenistan Airlines přináší obrovskou ztrátu. Tento typ letadla vydělává jen pokud operuje lety delší než 10 letových hodin.
Turkmenské letectví a jeho pracovníci mají nejnižší platy na světě, 2x nižší než v Tádžikistánu, 3x nižší než v Uzbekistánu a 7x nižší než v Číně. Aktuálně to dosáhlo v lednu 2017 stavu, že posádky žijí na své vlastní náklady.


Jakýsi nový podivný knihovací systém je na stránkách flyturkmenistan.eu


 Foto: flyturkmenistan.eu

7) Vinná klobása a brambory pečené s česnekem a šalotkou
Bylo to vynikající.

8) První část trip reportu z Dubaje TADY


21. 12. 2017
1) Nový terminál na letišti v Pardubicích hotov
Společnost East Bohemian Airport provozující pardubické letiště, si přebrala od dodavatele novou odbavovací halu. Nyní bude v testovacím provozu a veškerý provoz do ní bude přeložen pravděpodobně koncem ledna 2018. Na fotkách to vypadá moc pěkně, tak to se tam budeme muset jet podívat minimálně na výlet.


Foto: Letiště Pardubice  


Foto: Letiště Pardubice  

2) British Airways zahájily lyžařské chartery z Londýna Gatwicku do Friedrichshafenu
První letošní lyžařský přílet byl slavnostně přivítám, jak se sluší a patří. Tyto lety budou do 3. ledna 2018 operovány každou středu a do každou sobotu a neděli až do 15. dubna 2018.


Foto: Letiště Friedrichshafen


Foto: Letiště Friedrichshafen


Foto: Letiště Friedrichshafen


Foto: Letiště Friedrichshafen

3) U Eurowings slavili vánoce
Nastává období, kdy se aerolinky snaží vyprodukovat na svých letech vánočné atmosféru. Některé se snaží více, některé méně. Mně se to líbí. Eurowings na letu EW 5972 z Vídně do Dortmundu to měli hezké.


Foto: Eurowings


Foto: Eurowings


Foto: Eurowings


Foto: Eurowings


Foto: Eurowings

4) Open Day pro piloty u Air Baltic
V úterý 19. prosince proběhl den otevřených dveřích v Pilot Academy v Air Baltic Training. Podívat se přišlo kolem dvou set zájemů z Lotyšska, Litvy a Estonska.


Foto: Air Baltic


Foto: Air Baltic


Foto: Air Baltic

5) Eurocontrol otevřel nový 3D airport tower simulator
Je to simulátor v experimentálním centru ve městě Brétigny. Lze na něm simulovat letiště Paříž CDG, Vídeň, Kodaň, Budapešť a další.


Foto: Eurocontrol


Foto: Eurocontrol


Foto: Eurocontrol

6) PIA si pozvala blogery
Nový šéf Pakistan International Airlines Musharraf Rasool Cyan a jeho zástupce Zia Qadir se setkali v Karáčí s pákistánskými blogery. To proběhlo v energické náladě. Zástupci PIA blogerům představili svůj business plán, ze kterého byli (podle těch zástupců) ti blogeři nadšeni a slíbili podporu aerolince.


Zástupci PIA na setkání s blogery. Foto: PIA


Pákistánští blogeři na setkání s vedením PIA. Foto: PIA


20. 12. 2017
1) Do Prahy včera opět přiletěla zvířátka
Přesněji Airbus A380 registrace A6-EEI, nosící speciální livery United for Wildlife.


Foto: Petr Juriš

2) Wizzair zahájily lety z Debrecínu do Moskvy
Létají na letiště Vnukovo.


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo

3) Air Canada je partnerem kanadského olympijského týmu
Bude vozit sportovce do Pyengchangu v Jižní Koreji, kde se budou zimní Olympijské hry 2018 konat.


Foto: Air Canada

4) Air Astana zavádí nové menu na krátkých letech
Jmenuje se Hot Meal Express a bude servírováno na krátkých vnitrostátních letech. Půjde o lety z Astany do Almaty, Aktobe, Uralsku a Urumči. Je hezké, že někdo jde opačným směrem a naopak servis na krátkých letech vylepšuje.


Foto: Air Astana


Foto: Air Astana


Foto: Air Astana


Foto: Air Astana

5) EVA Air podává na letech občerstvení z lahůdkářství PAUL
Jedná se o akci na prosinec pro trasu z Hong Kongu na Taiwan. Na letech, kde se nepodává v ekonomické třídě oběd nebo večeře, dostanou cestující tuto svačinu. Na výběr je ze dvou variant, chocolate pound cake nebo black tea pound cake. K dortíku se servíruje buď čaj nebo káva.


Foto: EVA Air

6) Ruslani v důchodu
Ruskému spotterovi Alimžanu Bisembajevovi se podařilo dostat se na ruský vojenský aerodrom Sešča v Brjanské oblasti a zdokumentovat odstavené Antonovy 124. Obešel kontrolní místa a dostal se k letadlům. Prý to byl jeho nejvíce adrenalinový spotting v životě. Co tak vidím, je tam registrace RA-82021 a RA-82028.


Foto: Alimžan Bisembajev


Foto: Alimžan Bisembajev


Foto: Alimžan Bisembajev


Vojenské letiště Sešča v Rusku.

7) Krémy Nuance z lékárny Dr. Max
Asi měsíc používám denní a noční krém značky Nuance, které se prodávají v lékárně Dr. Max. Krémy se objevily v prodeji někdy cca před rokem. Protože se o kosmetiku docela zajímám, byl pro mě název této značky novým. Dr. Max ji prezentuje jako francouzskou kosmetiku. Jenže, když si člověk zadá do google název Nuance, nenajde nic jiného, než nabídku z české lékárny Dr. Max a pak prezentaci svatebního salonu se stejným jménem. Pokud by se jednalo o francouzskou a jak se propagace snaží navodit, velmi známou značku, musela by mít nějaké stránky ve Francii nebo aspoň nabídku těchto krému v obchodech. Ale kdeže, nic takového. Prodává se jen u nás. Na krabičce není uvedeno, kde je to vyrobeno, je tam jen, že distributor je Dr. Max a země původu Francie.
Ptala jsem se tedy v lékárně Dr. Max, jestli o tom něco neví. Paní, která tam prodává derma kosmetiku, mi napřed také tvrdila, že to je známá francouzská značka. Tak jsem jí řekla, ať si to dá do google a uvidí, jak je to "známé". Což udělala a sama byla překvapená a říkala, že tohle jí vůbec nenapadlo, že by tato kosmetika, tvářící se jako francouzská, mohla být v prodeji jen v ČR, na Slovensku a možná v Polsku. Tak se šla zeptat nějaké kolegyně, která má přímo Nuanci na starosti. A ta jí řekla, že to je tak, že receptura je koupená od "Francouzů", ale vyrábí se to někde jinde, jako privátní značka pro Dr. Max v ČR a na Slovensku (a asi Polsku, když mají polské etikety). Takže ona ta luxusní francouzská kosmetika je jen vyráběna podle receptury od někoho z Francie (co si pod tím představit?), ale není to tam ani vyrobeno. Můj soukromý odhad je, že to tedy vyrábí někde v Polsku nebo ve Slovinsku a v krémech může být třeba obyčejný Garnier nebo podobná low-cost kosmetika, ale původem z Francie. Když se to hezky zabalí a udělá tomu pořádná kampaň, včetně letáčku s krásnými fotkami na lesklém papíře, tak se to může vydávat za luxusní francouzskou kosmetiku.
Já během používání nevidím žádný progres, ani k horšímu, ani k lepšímu. Ono se za měsíc moc nepozná. Určitě jsem se po tom neosypala, ale taky to nedělá žádný zázrak. Asi jako ten Garnier. Lepší něco, než nic. Ale Garnier nestojí 600 Kč, že.


"Luxusní" francouzská kosmetika od Dr. Maxe


Moje krémy, které mám.


Ve Francii tuto značku v prodeji nenajdete.


Nabídka v Dr. Maxu


19. 12. 2017
1) Boeing 737 MAX 8 flydubai opět v Praze
Oficiálně má začít létat až 23. 12., ale z důvodu silného protivětru ho nasazují na pražskou linku už v předstihu. On by to "obyčejný" Boeing 737-800 totiž asi nedoletěl a musel by nechat v Dubaji buď zavazadla cestujících nebo sednout někde po cestě. Proto tu byl MAX už 17. a 18. prosince.


Praha 18. prosince 2017


Praha 18. prosince 2017


Praha 18. prosince 2017


Praha 18. prosince 2017

2) Ceny SVO Awards rozdány
Jde o ocenění, které uděluje moskevské letiště Šeremetěvo leteckým společnostem, které k nim létají. Nejlepší domácí leteckou společností se stal Aeroflot, nejlepší evropskou pak Ellinair. Vítězem kategorie nejlepší asijská letecká společnost se staly Korean Air a Nováčkem roku flydubai. Fotky z gala večera zatím nejsou, ale snad se brzy objeví.


Ilustrace: Letiště SVO

3) Swiss vypravil vánoční LXmas let
Ten vedl do finského města Levi a odvezl tam 30 vítězů jejich vánoční soutěže. Na všechny cestující čekalo mnoho zimních aktivit a překvapení, které jim Swiss přichystal.


Foto: Swiss


Foto: Swiss


Foto: Swiss


Foto: Swiss


Foto: Swiss


Foto: Swiss

4) Virgin Atlantic si postavily na letišti Heathrow iglú
Je součástí jejich salonku Clubhouse a je z něj pěkná vyhlídka na letištní plochu. Vejde se do něj až osm lidí a je vytápěné. Na střeše zůstane do poloviny ledna.


Foto: Virgin Atlantic


Foto: Virgin Atlantic


Foto: Virgin Atlantic

5) Kouzlo vánoc na letišti Kluž v Rumunsku
Jako každý rok jim tam přiletěl Santa. Na toho čekali děti a rodiče a všichni si užili sváteční atmosféru.


Foto: Letiště Kluž


Foto: Letiště Kluž


Foto: Letiště Kluž

6) Ikea Zličín rozebraná
Když někdy v polovině října navezli do zličínské Ikey vánoční věci, tak jsem tam po zkušenosti z předpředloňska, předloňska a loňska naběhla a hned nakoupila vše z vánoční kolekce, co jsem chtěla. Poučena z minulých let, že na začátku listopadu je už vše totálně rozebrané a nové věci nedorazí, páč je objednávají už někdy na jaře. Chápu, že se to jeden rok stane, že to nákupčí špatně odhadnou. Ale toto se opakuje minimálně čtvrtý rok. Rozumím, že některé položky můžou dojít. Ale většina vánoční kolekce je vyprodána už od začátku listopadu a novou zásobu nedovezli (sleduji online zásoby na webu ve svém nákupním seznamu). Abych jim nekřivdila, dost toho mají ještě na Černém mostě, ale přeci tam nepojedu pro pár talířů.
Buď se toho na Černém mostě prodává mnohem méně a to zboží jim tam od října leží nebo mají na pobočce Zličín totálně neschopné nákupčí.


Stav vánočního zboží na Zličíně 18. prosince


Stav vánočního zboží na Zličíně 18. prosince


Já mám nakoupeno už z října.


18. 12. 2017
1) Flydubai zahájily lety do Kilimanjara
Konkrétně na Kilimanjaro International Airport (IATA kód JRO). To se stalo třetím letiště v Tanzanii, kam FZ létá, po Dar es Salaamu a Zanzibaru.


Foto: flydubai


Foto: flydubai


Foto: flydubai


Foto: flydubai

2) Air Moldova zahájila lety z Kišiněva do Ženevy
Lety budou v provozu 2x týdně, v pondělí a pátek, operovat je bude Embraer 190.


Foto: Air Moldova


Foto: Air Moldova


Foto: Air Moldova


Foto: Air Moldova


Foto: Air Moldova


Foto: Air Moldova

3) Nový Airbus A321NEO pro Virgin America
Letadlo je aktuálně v Miami, kde mu instalují wifi a dokončí speciální livery, které má název Most West Coast, pak se vrátí do Seattle.


Foto: Geovanny Moya


Foto: Geovanny Moya


Foto: Geovanny Moya


Foto: Geovanny Moya


Foto: Geovanny Moya


Foto: Geovanny Moya

4) Vyhlídkový let Túčínkem 134 VIP u Moskvy
Byla zahájena před-registrace na speciální let Túčínkem 134 Kosmosu z Moskvy do Uljanovsku a zpět. Cena zahrnuje i návštěvu leteckého muzea, kde jsou vystavená Túčínka 104, 114, 144 a Iloušek 86. Akce se bude konat 28. dubna 2018. Více informací na stránce www.russianaviationtour.com. Cena 849 EUR nebo 999 EUR. Což je dost, když si to dělali loni ruští spotteři pro sebe, tak to bylo za půlku.

5) Kazašská společnost Sunkar Air přidala do flotily Bombardier CRJ200
Ten je ve VIP verzi a je možné si ho najmout na privátní lety.


Foto: Sunkar Air


Foto: Sunkar Air


Foto: Sunkar Air


Foto: Sunkar Air

6) Party Jumbo k pronájmu
Na letišti Cotswold v Británii je možné si pronajmout na soukromou party od svatby po firemní oslavu Boeing 747. Letadlo prošlo sedmi měsíční rekonstrukcí. Škoda jen, že to je tak z ruky.


Foto: Cotswold Airport


To by bylo disco. Lepší než v Malenicích! Foto: Cotswold Airport


Foto: Cotswold Airport


Foto: Cotswold Airport


Foto: Cotswold Airport

7) Soyuz MS-07 letí k ISS
Na neděli ráno jsme si museli nastavit budík, aby jsme se podívali na start Soyuzu MS-07. Je tam teď -14°C, nic moc. Start se povedl a Japonec, Rus a Američan jsou na cestě na Mezinárodní kosmickou stanici. Líbilo se mi, jak Japonec před startem, když už seděli v raketě, pořád nadšeně mával, kdykoliv byl na záběru. 


Odchod posádky z hotelu Kosmonaut. Foto: Roskosmos


Japonci přijeli na start i s bannery. Foto: Roskosmos


Zimní verze kosmického outfitu. Foto: Roskosmos


Připraveni! Foto: Roskosmos


Tak šup na to. Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


V NASA byli také plně zapojeni. Foto: NASA


Expedice 54/55. Připojení k ISS by mělo proběhnout zítra v 10:43 českého času. Kosmonauti provozují své sociální sítě, kde je možné je sledovat. Foto: Roskosmos


Stupně oddělení rakety po startu. Foto: Roskosmos 


Nedělní ráno.

8) Trip report z letu EK140 do Dubaje ZDE.


16. 12. 2017
1) V pátek bylo slavnostně otevřeno letištní KFC
Jako co kolem toho bylo slávy? Já jim to přeji, ale na druhou stranu, je to jen obyčejné KFC. A ono to dostalo víc pozornosti ze strany vedení Letiště, než když začal do Prahy létat např. Rusline. Takový cirkus kolem fast foodu jsem tedy nečekala, skoro jako v Rusku když v 90. letech otvírali první McDonalds. .


Už z dálky tam vidět byl ráno šrumec


Inženýr se vystavuje u KFC!

2) ATR42 havarovalo v Kanadě
Šlo o společnost West Wind Aviation registrace C-GWEA letící 13. prosince z Fond-du-Lac do Stone Rapids (vše v Kanadě). V letadle cestovalo 22 lidí a 3 členové posádky. Krátce po startu letadlo ztratilo výšku a dopadlo do lesa, kousek od letiště. Naštěstí došlo jen k několika zraněním, všichni ale nehodu přežili.

3) Wizzair přivítal 5. miliontého cestujícího ve Vilniusu
Šťastným "výhercem" se stal šesti letý chlapec, který přiletěl do Vilniusu z Varšavy. Dostal od společnosti voucher na 500 EUR na útratu u WIZZairu.

4) Vánoce na letišti v Dubaji
Vedle gatu B25-B28 na Terminálu 3 vyrostla dvanácti metrová perníková Burj Khalifa. 


Foto: Dubai Airport


Foto: Dubai Airport


Foto: Dubai Airport

5) Kosmonauti přiletivší z ISS přeletěli z Baikonuru do USA
Letěl jen Američan a Ital, přistáli na letišti Ellington v Houstonu. Tady je čekali jejich příbuzní, přátelé a kolegové a dojde tady k zevrubné kontrole zdravotního stavu poté, co strávili 139 dní ve vesmíru.

6) Na Bajkonuru postavili Soyuz MS-07 na startovací rampu
Start bude v neděli 17. 12. ráno (českého času).


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos

7) Ovoce páteční.

8) Večírek ŘLP vždycky stojí za to.


15. 12. 2017
1) Dnes se na Ruzyni otevře nové KFC
Ono je to staronové, kdysi už tam bývalo, pak ho zrušili a teď tam zase bude. To je furt, že se berete, že se neberete, kdo se v tom má vyznat. Při příležitosti otevření prý budou dávat celý den křídla kuřecí zdarma.


Už se to chystá.


Menu.

2) Letiště Brno dostane v příštím roce nového dopravce
Tím se má stát rumunský low-cost Blue Air. Cestujícím nabídne spojení z Brna do Milána (nuda), Barcelony (nuda), Říma (nuda), Bruselu (nuda) a Lvova (super!!)!. Sezónně ještě přibude Split a Dubrovnik. Vše bude operovat Boeing 737-500. Doufám, že si brněnští hasiči tentokrát nacvičí slavobránu předem ;-)


Foto: Blue Air


Na zahajování nových letů mívají dortáž. Foto: Blue Air


Když zahajovali více destinací najednou, byl dort vícepatrový. To by se asi dalo aplikovat i na Brno. Foto: Blue Air


Foto: Blue Air


Foto: Blue Air

3) S7 zahájily lety z Moskvy do Brjansku
Inaugurační let se konal 14. prosince. V provozu budou pětkrát týdně.


Taková dekorace! Foto: Oleg Pantělejev


Foto: Oleg Pantělejev


Foto: Oleg Pantělejev


Foto: Oleg Pantělejev

4) Kosmonauti z MS-05 se vrátili zpět na Zemi
Jejich přistání proběhlo hladce a podle plánu. Nyní jsou na ISS jen tři, v neděli přibudou noví obyvatelé.


ISS je společný projekt mnoha zemí. Proto přistání sledují a podílejí se na něm i v NASA. Foto: NASA


Foto: NASA


Foto: NASA


Mezitím se na ISS kosmonauti loučí. "Náš" Alexander Misurkin převzal kapitánskou funkci a od teď je tam hlavním domovníkem on. Foto: Roskosmos


Si jedem. Čau! Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Odpojování modulu. Foto: Roskosmos


Už letí! Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Žuch. Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Litujeme, ale vaše číslo bylo během vaší nepřítomnosti na Zemi pro neaktivitu odpojeno. Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


A na Baikonuru už se montuje MS-07. Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


14. 12. 2017
1) Vánoční trhy na ruzyňském letišti
Na letišti máme vánoční trh.


Ceny rozumné. Zázvorový čaj s medem a citrony za 30,-Kč, svařené víno za 50,-Kč, perníkové letadýlko za 30,- Kč.

2) Marina Lystseva v Airbusu A380 Emirates
Marina byla na Dubai Air Show, kde jako známá fotografka a spotterka byla pozvána na prohlídku nového Airbusu A380. Její fotogalerie ZDE.


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)

3) Airbus maloval vánoční stromeček
Při záletech budoucího Airbusu A380 Emirates si piloti Airbusu včera nakreslili nad Německem stromeček.


Hezké zpestření.

4) Sam Chui se včera zúčastnil dodávacího letu Airbusu A380 Singapore Airlines
Šlo o let pro pozvané spottery, blogery a novináře. Letěl i Zach Honig, který nedávno letěl novou First class Emirates z Bruselu.


Sam a Zach na dodávacích letu Singapurců. Foto: Sam Chui (www.samchui.com)

5) Letiště Simferopol na Krymu přivítalo 5. miliontého cestujícího roku 2017
Šťastnou cestující se stala 12. prosince paní Jevgenija Drab, cestující společností Red Wings do Petrohradu. Pogratulovali jí zástupci letiště a společnosti. Dostala voucher do Business salonku od letiště a dvě letenky zdarma od aerolinky.


Foto: Letiště Simferopol


Foto: Letiště Simferopol


Foto: Letiště Simferopol


Foto: Letiště Simferopol

6) PIA rekonstruovala interiér svého Boeingu 777
Jde o registraci AP-BGY, kde došlo k výměně sedaček a dalších drobností v interiéru.


Economy class. Foto: PIA


Economy class. Foto: PIA


Economy class. Foto: PIA


Economy class. Foto: PIA


Business class. Foto: PIA


Business class. Foto: PIA

7) Posádka Soyuzu MS-05 se bude vracet z ISS na Zem
Tři kosmonauti na ISS si aktuálně balí kufry. Jsou to Sergej Rjazanskij, Randolf Breznik a Paolo Nespoli. Z ISS by se měli vypravit zpět dnes 14. prosince v 7:15 českého času. Jejich přistání na Zemi se očekává v 10:38 českého času, cca 147 kilometrů na jihovýchod od města Žezkazgan v Kazachstánu. Kosmonauti si pobyli na mezinárodní kosmické stanici 139 dní. Po jejich "odletu" tam zůstanou "naši" kosmonauti z MS-06 Alexander Misurkin, Mark Van de Hei a Joseph Akaba. Nebudou tam sami dlouho, v neděli jim tam přiletí další turnus v podobě posádky MS-07. 


Posádka MS-05. Foto: Roskosmos


Posádka MS-05 a MS-06. Asi tam mají dost zábavu. Foto: Roskosmos


Posádka MS-05. Foto: Roskosmos


Vlevo "naši" MS-06 a vpravo MS-05. Foto: Roskosmos


13. 12. 2017
1) Vánoce u Emirates
Emirates slaví už tradičně vánoce speciálním menu na palubách letadel a v salóncích na zemi.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

2) V Řecku vznikla nová letecká společnost
Jmenuje se Air Mediterranean a provozuje jeden až dva Boeingy 737-400. Jistojistě už mají letoun registrace SX-MAH. Certifikát AOC dostali už v lednu, kdy začali opravdu létat jsem nenašla, ale podle FR24 někdy začátkem října. Bazi mají v Aténách a podle jejich webu mají létat do Baghdádu, Bejrútu, Casablanky, Jeddy, Khartoumu, Kuwaitu, Larnacy a Londýna.


Foto: Air Mediterranean


Foto: Air Mediterranean


Foto: Air Mediterranean


Foto: Air Mediterranean

3) Turkish Airlines dostaly první Boeing 777F
F jako freighter, čili náklaďák. Má registraci TC-LJL.


Foto: Turkish Airlines

4) U Pakistan International Airlines se narodila za letu holčička
Stalo se to na lince PK 716 z Mediny do Multanu. Oba rodiče byli na palubě a dceru pojmenovali Jannat.


Foto: PIA

5) Slet ruských spotterů u Aviatora
V Rusku mají hezkou tradici. Spotteři a ti, co v letectví pracují a není to pro ně jen práce, se každoročně sejdou v prosinci v Moskvě, na sletu u Aviatora. Aviator je přezdívka spottera Sergeje Martirosyana, který to pořádá. Protože se do toho zapojují i lidé zaměstnaní na letištích a u leteckých společností, daří se jim akci rok od roku vylepšovat a nastavovat laťku výše a výše. Aerolinky už jim dělají i sponzoring této akce, aby se jejich loga a propagace objevily na fotkách z události. Letos měli dokonce jako partnera i samotný Airbus! Fotky z večera od Mariny TADY.


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)

6) Kalendář s Mansúrem na rok 2018
Aktuálně je možné si předobjednat kalendář s Mansúrem na rok 2018 TADY. Je v tom bohužel háček, doručení je jen v rámci Ruska nebo osobní vyzvednutí v Moskvě. Při koupi je možné přihodit nějakou částku navíc, která včetně výtěžku z prodeje kalendáře půjde na péči o Mansúra.


Únor


Březen


Červenec


Listopad


Prosinec


Při té příležitosti "táta" Mansúra zveřejnil fotku z roku 1987, na které vezou nějakého medvídka do Prahy pravidelnou linkou. To by mě zajímalo, co to bylo za akci?

7) Měli jsme tradiční vánoční domácí besídku.


Hvězdy televizního seriálu Život ve vzduchu.


Když řeknete, ať si návštěvníci vezmou na sebe svetr s losem. Losy byly dva a na jeden jsme vyhráli 20 Kč!

8) Poslední část trip reportu z Kazachstánu hotová.
Haleluja! K vidění ZDE.


11. 12. 2017
1) Pražské letiště má nový facebookový profil
Ten je zaměřený na zájemce o práci na letišti. Zatím tam tedy toho moc co se týče nabídky práce na letišti není, ale asi je to teprve v rozjezdu.


Zato tam mají emirátský zvířecí Airbus A380.

2) Nová služba na ruzyňském letišti
U služebního vchodu č. 15 (pod schody do restaurace) byl otevřen nový stánek. Nebylo úplně od pohledu jasné, oč tam jako jde, tak jsem si to musela vygůglit. Vydávají tam klíče lidem, kteří využívají služeb krátkodobých pronájmů bytů v Praze. A taky pronajímají internet.


Nový stánek.


Půjčování internetu.


Je to zde.

3) U Qataru bylo horko
Během údržby Airbusu A321 (reg. A7-AIB) na letišti v Doze, došlo v sobotu ráno ke vzplanutí modulu na příjem internetu do letadla. Požár byl rychle uhašen, nikomu se nic nestalo. Akorát to letadlo půjde asi na náhradní díly. 


Foto: Vk.com


Foto: Vk.com


Foto: Vk.com

4) Moskevské letiště Šeremetěvo chystá vyhlašování leteckých cen
Jde o každoroční tradiční ceremonii, při které se sejdou zástupci leteckých společností, které na SVO létají a předávají se ceny. Letošní kategorie jsou Nejlepší ruská letecká společnost, Nejlepší asijská letecká společnost, Nejlepší evropská letecká společnost a Nováček roku. Probíhá to ve stylu předávání Oscarů a je to taková hezká příležitost, jak se sejdou zástupci aerolinek létající na letišti.


Vlevo kandidáti na Nejlepší ruskou leteckou společnost, vpravo na Nejlepší asijskou společnost.


Vlevo kandidáti na Nejlepší evropskou leteckou společnost a vpravo Nováček roku.

5) Nové spojení do Miláno - Kyjev
V Kyjevě přivítali nového dopravce. Je jí albánsko-italská nízkonákladová společnost Ernest Airlines. V Kyjevě jsou za každou novou airline moc rádi a tak její příchod slavili. Ceny letenek jsou od 45€ za jeden směr.


Foto: Letiště Kyjev Žuljany


Foto: Letiště Kyjev Žuljany


Foto: Letiště Kyjev Žuljany


Foto: Letiště Kyjev Žuljany


Foto: Vladyslav Gasianets


Foto: Vladyslav Gasianets


Foto: Vladyslav Gasianets


Foto: Vladyslav Gasianets

6) Thai Airways propagují na sociálních sítích Prahu
Před pár týdny se začala na Facebooku Thai Airways zobrazovat sponzorovaná reklama na Prahu. Samozřejmě je možné, že propagují off line destinaci, kam létají formou code-share, ale v tom případě by byla Praha jediné město, kterému takto reklamu dělají, aniž by tam létali. Všechny ostatní destinace na jejich Facebooku nalétávají přímo.


Že by jim něco uteklo dopředu?

7) Beauty zóna na letišti ve Varšavě
V Business salónku LOTu ve Varšavě se nachází Beauty zóna, kde si mohou cestující dopřát různé kosmetické procedury před cestou.


Foto: LOT Polish Airlines


Foto: LOT Polish Airlines


Foto: LOT Polish Airlines


Foto: LOT Polish Airlines

8) Nové přírůstky v kosmetice.
Aktuálně zkouším novinky. Dvousložkovou micelární vodu Ellie (privátní značka drogerie Teta), dvoufázový odličovač oči a rtů Astrid, oční hydratační krém Uriage a sérum od Biodermy Matricium.


Odličovače jsou na trhu nové, tak jsem na ně zvědavá.


A na tohle jsem extra zvědavá.


Až skončí 30-ti denní kúra, dám vědět.


9. 12. 2017
1) Nová letecká společnost v Německu
Zajímavé letadlo bude možné potkat na evropských letištích. Je to Airbus A320 registrace D-AIQS společnosti TFC Käufer. To je letecká škola a budou se tím učit létat budoucí piloti. Taková jako pilotní autoškola.


Foto: Thorsten Pfau (https://www.netairspace.com/pic/202194/)

2) Letiště Bělehrad přivítalo včera ráno 5. miliontého cestujícího
Překonalo tím svůj vlastní rekord. Šťastným cestujícím se stal pan Nebojša Vičkovic, letící letem Air Serbia do Londýna. Dostal nějaké dárky, jako vždycky. No a taky ho postavili k pultíku a měl proslov. To bych byla celá "šťastná" kdybych takto musela mít nečekaný projev.


Foto: Letiště Nikola Tesla Bělehrad


Foto: Letiště Nikola Tesla Bělehrad


Pan Nebojša. Foto: Letiště Nikola Tesla Bělehrad


Nebojša je nebojsa a klidně dá z patra projev. Foto: Letiště Nikola Tesla Bělehrad


Foto: Letiště Nikola Tesla Bělehrad


Foto: Letiště Nikola Tesla Bělehrad

3) Nová letecká společnost vznikne v roce 2018 v Kanadě
Hlavní bází bude Ontario a jmenovat se bude Canada Jetlines. Bude to nízkonákladová společnost, ceny letenek mají být podle jejího šéfa na úrovni nových džín, čili cca 100 dolarů a méně. Prodej letenek začne na jaře 2018, prvních 1000 cestujících ale dostane letenky za 10 dolarů. Web společnosti je Jetlines.ca, kde se objeví možnost koupit letenky do Vancouveru, Edmontonu, Calgary, Winnipegu a Halifaxu. Od roku 2019 plánují lety do USA a Mexika.


Ale jo, k nízkonákladové společnosti se to hodí.

4) Zajímavý provoz v Africe
Afrika z leteckého pohledu je ráj. Sleduji ráda fanouškovské stránky místních letišť, jako třeba Libyan Civil Aviation Photography. Tento Boeing 747-400 registrace 5N-DBK převáží cestující z letiště Mitigo v Tripolisu v Libyi do Niamey v Nigeru. Provozující společnost je nigerijský Max Air. Hezké, s těmi bych chtěla letět.


Foto: Libyan Civil Aviation Photography


Ta IL-62ka vzadu! Foto: Libyan Civil Aviation Photography

5) Na Baikonuru vrcholí přípravy na start Sojuzu MS-07
Se moc těším. Start bude v neděli 17. 12. dopoledne našeho času a já budu mít po dlouhé době tento víkend nepracovní, tak se budu dívat na online přenos. Asi budu ráda, že jsem v teple doma, na Baikonuru bude už dost zima. Kosmonauti i jejich náhradníci už podstupují předstartovní tradice, jako věšení vlajek a sázení stromů.


Už to montují. Foto: Roskosmos  


Foto: Roskosmos  


Foto: Roskosmos  


Foto: Roskosmos  


Foto: Roskosmos  


Foto: Roskosmos  


Foto: Roskosmos  


Foto: Roskosmos  


Foto: Roskosmos  


Foto: Roskosmos  

6) Ovoce.


Teď zas týden bez, páč se budeme s Jendou pracovně míjet.

7) Hezký víkend všem.


8. 12. 2017
1) Interiér Boeingu 737 MAX 8 LOTu
Hezké to mají.


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT

2) Na letišti v Hamburgu slavili Mikuláše
Jsem ani nevěděla, že se tento svátek slaví i v Německu.


Foto: Letiště Hamburg


Foto: Letiště Hamburg


Foto: Letiště Hamburg


Foto: Letiště Hamburg

3) Telemost s prezidentem v Air Astana
V Astaně proběhl telemost s kazašským prezidentem Nazarbajevem. Při něm mu bylo předvedno nové letectko-technické centrum, kde budou podstupovat údržbu letadla Air Astany a dalších společností. Za Air Astanu hovořil šéf společnosti Peter Foster.


Foto: Air Astana


Foto: Air Astana


Foto: Air Astana


Foto: Air Astana


Foto: Air Astana

4) Ve čtvrtek 7. prosince došlo k úplnému přechodu provozu na nové letiště v Rostově na Donu
Přesně v 11:00 došlo k "přepnutí" na nové letiště, které předtím přijímalo jen vybrané lety. Od jedenácté hodiny už šel veškerý provoz pouze na letiště Platov a staré letiště bylo uzavřeno. Na Platově se slavilo, první cestující společnosti Poběda odbavení přes toto letiště dostali dárky. By mě zajímalo, jestli dělali nějakou rozlučku u posledních odbavených letů na letišti starém, to by bylo pro mě asi mnohem zajímavější.


Foto: Letiště Rostov na Donu Platov


Foto: Letiště Rostov na Donu Platov


Foto: Letiště Rostov na Donu Platov


Foto: Letiště Rostov na Donu Platov


Foto: Letiště Rostov na Donu Platov


Foto: Letiště Rostov na Donu Platov


Poslední lety na staré letiště a překlopení provozu na letiště nové.


 5) Provoz letištní Billy o vánocích:

6) Ovoce.
Večer jsme slavili narozeniny a vánoce, tak to bylo jen tak decentní.

7) Po delší době jsem se potřebovala přihlásit do svého emailu přes web. Čekala mě tam vtipná hláška:

 


7. 12. 2017
1) Mezi Íránem a Irákem pendluje Il-18
Podle záznamů z Flightradaru Iloušek 18 registrace TT-WAK (a ten my jsme viděli v Kyrgyzstánu!) čile poletuje poslední týdny mezi Teheránem a Baghdádem. Někdy to vypadá, že letí i dále, směrem na Sýrii, ale těžko říct, tam záznamy mizí. Jo, tím se tak proletět.


Tady to vypadá, že letěl i někam dál, než jen do Baghdádu. 

2) Hainan chystá další speciální livery pro svůj nový Boeing 787-9
Ten se připravuje v Everettu a zřejmě dostane nějaké polepky ve stylu Panda Kung Fu či co to mají na těch předchozích.


Foto: Jennifer Schuld

 

3) Řízení letového provozu vypsalo několik zajímavých pracovních pozic
Více informací na webu ŘLP TADY.

 

 

 


6. 12. 2017
1) Včera po ruzyňském letišti chodili anděl, Mikuláš a čert
A protože jsme byli hodní, podarovali nás přívěskem s letadýlkem.


 Čert byl celkem akční.


 Dárky pro ty, kteří byli celý rok hodní.

2) Letiště Brno vydává miniseriál Historie BRQ
Tak to se moc těším na další díly, přesně tyhle věci mě baví. K vidění na jejich Facebooku.


Škoda, že něco takového nedělá pražské letiště.

3) Croatia Airlines přivítala v Záhřebu 2 miliontou cestující roku 2017
Tou se stala Nensi Kranjčevic, která přiletěla z Kodaně. Pro Croatia Airlines je to rekord, ještě nikdy nepřevezli v jednom roce dva miliony cestujících.


Slečna vypadá vyloženě nadšeně. Foto: Nenad Reberšak


Foto: Nenad Reberšak


Foto: Nenad Reberšak

4) People´s Viennaline podávají horké kaštany
Není to standardní catering, týká se jen večerních letů do Vídně a Altenrheinu. Až do vánoc budou cestující rozmazlováni těmito horkými kaštany a svařeným vínem.


Foto: People´s Viennaline

5) Rubrika kariéra v letectví
Do Letňan hledají dispečerku/dispečera (jak jsou hezky gengerově korektní:-).

6) Ovoce je zpět!
Jenda se vrátil ze Seychel (a je zklamán, moc se mu tam nelíbilo) a já z Dubaje. Čili naše ovocné svačinky budou pokračovat.


To mi chybělo.


5. 12. 2017
1) Emirates v Praze nakonec přeci jen předvedly druhou variantu zvířátek United for Wildlife
První livery už tu bylo minimálně 5x, ale vždy jen registrace A6-EER, která neměla zvířátka tak hezky vymalovaná, jako má registrace A6-EEI. Už jsme se pomalu rozloučili s tím, že by se tu tato registrace ukázala (samolepky budou brzy sloupnuty), když včera došlo ke změně na poslední chvíli a A6-EEI bylo vysláno do Prahy.


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš

2) Lufthansa se stala jedinou 5* leteckou společností v Evropě
Aspoň podle hodnocení Skytrax. Společnost už dostávala 5 hvězd za jejich First class produkt, nyní ho získala společnost jako taková, za celý svůj servis. Ten zahrnuje služby na palubě, pohodlí sedaček, catering, bezpečnostní podmínky, zábava na palubě, nabídka Duty Free a další. Hodnocením "pětihvězdičková letecká společnost" se může chlubit jen deset aerolinek (všechny z Asie a Středního východu). Kromě tedy té evropské Lufthansy. Při té příležitosti dostalo jedno z Jumb speciální 5-star livery.


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa

3) Společnost Pskovavia zahájila lety z Moskvy Vnukova do města Staryj Oskol
Lety budou operovány v pondělky, středy, čtvrtky a pátky. Zajímavý je typ letadla, který linku obsluhuje.


Foto: Letiště Vnukovo

4) Sojuz MS-07 se chystá k letu na Mezinárodní kosmickou stanici
Přepraví tam tři kosmonauty: Antona Škaplerova (Rus), toho známe, páč byl jako náhradník v MS-06 a viděli jsme ho na tiskové konferenci na Baikonuru. Dále poletí Scott Tingle (Američan z NASA) a Norishige Kanai (Japonec z JAXA). Start MS-07 je naplánován na 17. prosince v 9:19 našeho času. Kosmonauti a jejich náhradníci přiletěli na Baikonur, kde podstoupí poslední přípravy před letem. Koukám, že na Baikonuru se dost ochladilo.


Hlavní posádka. Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Náhradníci. Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos

5) Trip report z cesty kazašským high speed vlakem ZDE.


4. 12. 2017
1) Zpět z Dubaje
Na palubě Airbusu A380 jsem oslavila své kulaté narozeniny, což pro mě bylo moc hezké a symbolické. Následující dny v Dubaji jsme si užili v pohodě a klidu a všichni jsme se vypnuli od předvánočního ruchu doma. Trip report bude, až dodělám ten Kazachstán. Zítra snad bude trip report z cesty rychlovlakem Talgo z Almaty do Astany.


Ještě před odletem jsem doma dostala narozeninovou krabici s mašlí a dárkem uvnitř.


Letěla s námi Verča s přítelem a tak byl let ve velice veselém duchu.


Dostala jsem dort, na kterém jsme si pochutnali všichni.


Lépe snad tento den ani strávit nešlo.


Celý let byla zábava a pořád se něco dělo.


Druhý den za námi doletěla Věrka s Palem. Návštěva stánku na Creeku s čerstvě vymačkanými džusy.


Další den - oběd na pláži hotelu Mina A´ Salam.


Bylo kolem 30°C.


Dubajská klasika.


A cesta do pouště. Asi kilometr od hranic Saudské Arábie.


Modelka a fotograf.


Modelka.


Trefili jsme se do oslav 46. výročí vzniku Spojených arabských emirátů.


Při cestě zpět jsme se dostali na horní palubu na bar.


A zpět do předvánočního shonu.

2) Emirates slavily 46. výročí vzniku Spojených arabských emirátů
Slavilo se v budově ředitelství den poté, co jsme tam byli my. Škoda, to jsme přišli o pěknou show.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates 

3) Nová First class Emirates poprvé na lince
Letiště v Bruselu přivítalo 1. prosince poprvé Boeing 777-300ER Emirates s novou první třídou. Při té příležitosti proběhla menší ceremonie a prohlídka letadla. Na let si koupili letenky tři známí travel blogeři a ti sdíleli fotky, videa, pocity a dojmy na svých Instagramech.


Foto: Airport Brussel


Foto: Airport Brussel


Foto: Airport Brussel


Foto: Airport Brussel


Foto: Airport BrusselZach Honig a Kelly Daoud. Toho třetího neznám.
 

4) LOT dostal svůj první Boeing 737 MAX 8
LOT celou ceremonii předání postupně přenášel přes Instastories a tak svým fanouškům poskytl téměř živý přenos ze zajímavého zákulisí. 


Foto: LOT Instagram

5) U Singapurců hořelo
Boeing 777-200ER registrace 9V-SQK byl na přetahu na terminálu 3 letiště Changi v Singapuru, když začal hořet push back, který ho přetahoval. V letadle nebyli v ten moment žádní cestující. Technici, kteří byli v kokpitu, se včas evakuovali nouzovým východem.


Foto: Vk.com


Foto: Vk.com

6) Druhý start z kosmodromu Vostochny
Z nového ruského kosmodromu odstartovala druhá raketa. Marina Lystseva tam samozřejmě byla. Jenže vše se nevydařilo úplně podle plánu. Se satelitem se nepodařilo po startu spojit a aktuálně dochází k analyzování situace, co jako s tím dál.


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)

7) Piloti Aeroflotu jsou naštvaní kvůli českým pilotům
O co jde?  O to, že ruští piloti pracují v režimu 6 dní práce a 1 den volno. Ale kdosi z vedení Aeroflotu žádá, aby pro "Čechy" zajistili rostering v režimu 5 dní práce a 3 dny volna. Email se dostal k ruským pilotům a ti se cítí diskriminovaní a řeší to přes své odbory.

8) Francouzská letecká společnost pro "mileniály" bude létat do Teheránu
Jde o aerolinku JOON, která je odnoží Air France a má se soustředit na lidi narozené na přelomu milénia, kteří jsou orientovaní na brandy. Na brandy jako na značky, ne na brandy jako na pití. JOON tedy začne od 1. dubna 2018 létat třikrát týdně z Paříže CDG do Teheránu, lety bude operovat Airbus A340-300. Ceny letenek za jeden úsek jsou od 149 EUR.


Foto: Air France


Foto: Air France

9) Soutěž Top Stewardess má svou vítězku
Tou je Polina Smetanina z Aeroflotu. Galavečer se konal 1. prosince 2017 v Moskvě. Šlo o 4. ročník celkově, ale první mezinárodní, páč se účastnily i letušky z okolních ruskojazyčných zemí. Přihlásilo se celkem 937 letušek z Ruska, Kazachstánu, Běloruska, Litvy, Lotyšska a Spojených arabských emirátů. Do finále se jich probojovalo devatenáct. Vyhlášeny byly i doplňkové kategorie jako Miss Sympatie (Jekatěrina Galimova - Nord Star), Vice Miss (Alena Gluchova - Rossia) a Top-3 nejkrásnější letušky světa (Ksenia Zacharova - Emirates, Jekatěrina Stoljarova - Ural Airlines, Adelina Chanipova - Azur Air).  


Vítězka soutěže Polina Smetanina z Aeroflotu. Foto: http://topstewardess.com


Vítězky doplňkových kategorií. Foto: http://topstewardess.com

10) Flydubai zahájily lety na moskevské Šeremetěvo
Oni už létají v Moskvě na Vnukovo, ale rozšířili se i na Šeremetěvo, díky čemuž tam nabízejí 14 letů týdně. Inaugurační let se slavil jako obvykle.


 Foto: Flydubai


Foto: Flydubai


Foto: Flydubai


Foto: Flydubai


Samozřejmě letiště pozvalo spottery. Foto: Flydubai

11) Letiště Pulkovo v Petrohradu přivítalo 15. miliontého cestujícího roku 2017
Ten prošel letištěm 30. listopadu. Šťastnou cestující se stala paní Anastasija, která cestovala z Petrohradu letem společnosti Nordwind do města Mineralnye Vody. Tento počet cestujících je rekord, zatím nikdy historicky nedosáhli na tak vysoké číslo. Všichni cestující z letu dostali malé občerstvení, paní Anastasija i nějaké ty dárky.


Foto: Letiště Petrohrad


Foto: Letiště Petrohrad


Foto: Letiště Petrohrad


Foto: Letiště Petrohrad

12) U nás už se "peče"
Ty červené nehty jsou prosím moje. Někdo se po večerech dívá na televizi, my blbneme v kuchyni s natáčením videa.


 


www.yirina.net